Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 07.02.2012, 11:18:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Si nu pot manca usturoi gol. Daca e in mancare il mananc, insa asa crud nu pot.
Cred ca este destul sa mananci usturoi gol. . Eu unul ul mananc sub forma de mujdei sau frecat pe paine prajita sau in mancare.
Reply With Quote
  #342  
Vechi 07.02.2012, 11:43:21
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Yasmina. Exact. Imi pare rau, am avut impresia ca te-a suparat ceva din ce am spus. In sfarsit. Pe langa mancarea romaneasca, mai mananc si mancare greceasca, ruseasca, germana. Depinde. Insa deobicei de sarbatori mai ales, mancarea romaneasca, ptr. astea stim sa facem cel mai bine. Avem timp sa descoperim si alte mancari traditionale. Sa stii ca am intalnit multi romani de varsta mea, veniti aici de mici, si abia vorbesc romana, ce sa mai zic de scris si de citit. E putin trist. Oameni si oameni. Heh, noi sa fim sanatosi.
Reply With Quote
  #343  
Vechi 07.02.2012, 11:50:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cred ca este destul sa mananci usturoi gol. .
Rectific: Cred ca este destul de greu sa mananci usturoi gol.
Reply With Quote
  #344  
Vechi 07.02.2012, 12:09:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
@Yasmina. Exact. Imi pare rau, am avut impresia ca te-a suparat ceva din ce am spus. In sfarsit. Pe langa mancarea romaneasca, mai mananc si mancare greceasca, ruseasca, germana. Depinde. Insa deobicei de sarbatori mai ales, mancarea romaneasca, ptr. astea stim sa facem cel mai bine. Avem timp sa descoperim si alte mancari traditionale. Sa stii ca am intalnit multi romani de varsta mea, veniti aici de mici, si abia vorbesc romana, ce sa mai zic de scris si de citit. E putin trist. Oameni si oameni. Heh, noi sa fim sanatosi.
Aaahhhh nuuuuu!Sunt o persoana pajnica chiar daca ma mai ia pe sus cateodata sarcasmul si ma mai aprind dupa niste idei fixe.
Dar imi revin repede,nu port pica :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 07.02.2012, 15:12:02
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ovidiu,in final ai dat de inteles ca tu te nevoiesti mai multi,pui sufletul pe primul plan etc. Ok,inca o data felicitarile mele. Dar in cazul asta degeaba pui tu tot felul de retete pe aici,caci la tine e un caz mai aparte,nu are de-a face cu generalul (din ce mi-ai dat tu de inteles). Poti trai si doar cu agheasma,anafura si rugaciune,dar asta e altceva. Insa oamenii obisnuiti,care au un stil de viata normal etc. nu pot trai doar cu iarba si seminte. Si tot ce am vrut sa mai spus este ca nu e deloc gresit sa mananci lapte,oua,branza,carne. Drept dovada si Sfanta Scriptura in sensul asta Mare dreptate tre' sa-i dau lui Laura,si anume daca ti posturile de peste an,impreuna cu miercurea + vinerea e ca se poate de normal si corect,nici nu te imbolnavesti,nici n-o sa-ti faca rau etc. Mai ales daca te rogi,mergi duminica de duminica la biserica etc. Ce ai postat e strict cazul tau,dar nu-i mai speria pe oameni ca dupa ce ca n-au bani si abia au ce-si cumpara sa manance,daca-i mai bagam si in deznadejde cum ca-i omoara sau imbolnaveste carnea,ouale si laptele... ce bine le facem?? Cred ca nici la manastire nu aud astfel de recomandari. Chiar duminica parintele duhovnic m-a servit cu doua oua si o cana cu lapte,a si insistat sa le primesc! Si as avea mai multe de zis,dar ma retin,deja multi pe forumul asta o dam in "laude" si in mandrie - chiar si involuntar - (si nu ma refer la tine,ci in general,inclusiv la mine - de aceea am hotarat ca trebuie sa o las mai moale,ca ne si dauneaza acest forum daca nu "gustam" din el cu masura). Iertare.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #346  
Vechi 07.02.2012, 16:23:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ovidiu,in final ai dat de inteles ca tu te nevoiesti mai multi,pui sufletul pe primul plan etc. Ok,inca o data felicitarile mele. Dar in cazul asta degeaba pui tu tot felul de retete pe aici,caci la tine e un caz mai aparte,nu are de-a face cu generalul (din ce mi-ai dat tu de inteles).
Nu cred ca esti in masura sa stabilesti daca ceea ce postez eu este degeaba. Poate sunt persoane (si te asigur de asta ca sunt - mi-au cerut in particular sfaturi pentru a nu mai crea aici alte discutii) care sunt interesate de "extremismul" meu - mi-au cerut chiar pe forum sa mai scriu. Deci te rog, ai bunavointa si respecta sau ignora "retelele mele de doi bani" - asta pot eu sa-ti ofer. Apropo o problema de sanatate destul de grava m-a determinat sa ajung asa "extremist", astfel am ajuns sa studiez si sa adopt aceste idei. Si dupa cum observi si stii foarte bine nu tin numai la dieta, TIN FOARTE MULT SI LA RUGACIUNE adica dietoterapia are succes doar combinata cu sacroterapia (adica rugacine, spovedanie, post stc). Insa acest topic tine doar dieta - nu vreau sa le amestecam - desi tu vii si-mi ceri de fiecare data explicatii Biblice. Aici vorbim doar de alimentatie.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Poti trai si doar cu agheasma,anafura si rugaciune,dar asta e altceva. Insa oamenii obisnuiti,care au un stil de viata normal etc. nu pot trai doar cu iarba si seminte.
Asta este parerea ta. Eu te contrazic si te asigur ca sunt multi oameni obisnuiti care pot trai numai cu iarba si seminte (fara mult iubitele - carne, latpe, branza, oua). Chiar aseara am discutat cu o cineva care 9 zile a baut numai apa si suc de mere si mi-a spus ca este incredibil ce luciditate si ce exactitate in gandire poti dobandi. Nu o spun spre lauda (sa ma ierti daca asta se intelege). Uite iti propun sa faci si o incercare - nu 9 zile - ci tine numai o zi - dar fara sa bagi nimic in gura pana seara (inainte bineinteles cere binecuvantare de la duhovnicul tau). Si spune-mi apoi cum te-ai simtit. Dar sa nu-mi vii ca ti-a cioroit toata ziua stomacul sau ca ai avut gandul numai la mancare. Vreau sa incerci sa treci peste barierele astea si sa incerci sa observi luciditatea si lipsa oboselii, linistea launtrica din tine (desi vei fi razboit de foame incat poti da in stare de nervozitate). Daca vei reduce trepatat gama de alimente animaliere (care se digera greu si care fernenteaza in corp), atunci vei reduce secretiile gastrointestinale si astfel iti dispar cioroielile si aciditatea din stomac.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si tot ce am vrut sa mai spus este ca nu e deloc gresit sa mananci lapte,oua,branza,carne.
Deacord cu tine pana la un punct. Doar sanatos fiind poti beneficia de iubetele produse animaliere dar si asa trebuiesc chibzuite putin.
Ca sa ma intelegi mai bine iti dau un exemplu. Un ou contine peste 220 mg colesterol. Ficatul poate procesa zilnic 200 mg. Ce se intampla atunci cand primeste 220? Supune ficatul la un efort foarte mare, incearca sa il elimine iar daca nu reuseste se reabsoarbe si se depune pe vase. Ma gandesc ca tu nu mananci numai un ou si gata. Mai mananci si unt, branza si lapte si carne ...si se aduna o cantitate de colesterol imensa pe care ficatul nu o va putea procesa. Acest fapt duce evident in timp la deteriorarea ficatului, la arteroscelroza si alte boli date de excesul de cholesterol.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Drept dovada si Sfanta Scriptura in sensul asta Mare dreptate tre' sa-i dau lui Laura,si anume daca ti posturile de peste an,impreuna cu miercurea + vinerea e ca se poate de normal si corect,nici nu te imbolnavesti,nici n-o sa-ti faca rau etc. Mai ales daca te rogi,mergi duminica de duminica la biserica etc.
Daca citesti cu atentie in prima pagina a topicului spun cam asa in program: Recomand celor care nu au probleme de sanatate Ritmurile Calendarului Ortodox. Intelegi? Deci posturile randuite de BO este ghidajul. Acum am facut acolo o greseala de editare cand spun "Bineinteles, si cei sanatosi trebuie sa renunte la Alimentele din lista celor Interzise". TREBUIE l-as edita cu RECOMAND da nu mai am posibilitatea aceasta.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ce ai postat e strict cazul tau,dar nu-i mai speria pe oameni ca dupa ce ca n-au bani si abia au ce-si cumpara sa manance,daca-i mai bagam si in deznadejde cum ca-i omoara sau imbolnaveste carnea,ouale si laptele... ce bine le facem??
Ti-am explicat mai sus cam cu sta treaba cu carnea, laptele, branza, ouale. Nu cred ca am speriat pe nimeni. Ma gandesc ca fiecare dintre noi poate sa aleaga ce este bun pentru el si restul sa-l considere umplutura. Cel putin eu asa porcedez cand citesc un articol.
Reply With Quote
  #347  
Vechi 07.02.2012, 16:31:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Raoul uite aici punct de vedere a unui parinte...sper sa te ajute sa intelegi mai bine ceea ce ti-am expus mai sus:

"Cine nu se leapădă de carne și de grasime repede va fi încolțit de mânie și de desfrânare. Și să vedeți cum: mâncarea de carne, și mai ales mâncată cu împingerea necurată a poftei, ca să se facă sânge are nevoie de fiere, care este otravă – veninul nostru. Fierea aceasta topește carnea și grăsimea, întocmai cum topește soda slănina, când fac femeile săpun. Fierea e o otravă tare. Dacă sporește mâncarea de carne, sporește și otrava, cu care trebuie topită carnea. Și atâta sporește otrava, încât nu mai încape în beșica ficatului, și atunci simți dureri la capătul pieptului, căci stă beșica să crape de plină. Fierea câtă nu încape, umblă prin sânge de sus până jos fără rost și, otravă cum e, atacă nervii, îi slăbește, și de aici vine nerăbdarea, de aici vine nervozitatea, aici mânia. Din fierea care atacă nervii. Aici e cheia: de ce se supără unii așa de ușor, din nimicuri, din fleacuri; să moară de supărare că le e plin sângele de fiere și li se rup telefoanele – că așa le zic eu la nervi – și cea mai ușoară vorbă îi aprinde și-i chinuie grozav; și ei la rândul lor îi chinuie pe alții. Vedeți dar, că fierea este petrolul, nervii sunt fitilul și mânia para diavolului.
În mâncarea de carne mai sunt și alte primejdii: o mulțime de alte otrăvuri, care încă dărâma casa de pe noi; acelea aduc: bolile de inimă, durerile de rărunchi, de ficat și altele. Toate se tămăduiesc de la sine, înlăturând pricina care le-a adus, curățind sângele prin post. Căci toate bolile sunt cu putință, dacă sângele este otrăvit. Deci luați aminte la ce mâncați. Căci uite așa pedepsește Dumnezeu nesocotirea postului, cu boala, și încă multe fărăr leac, cum de pildă e cancerul."

Last edited by ovidiu b.; 07.02.2012 at 16:35:09.
Reply With Quote
  #348  
Vechi 07.02.2012, 16:43:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Imi pare rau pentru problema ta de sanatate care spui ca ai avut-o,era lesne de inteles ca ceva de genul asta te-a determinat la un asemenea regim. E bine totusi ca poti. Si eu am fost odata internat si aveam interdictie la a manca sarat. Deci totul fara sare! Am zis ca mor,nici macar pe perioada cat am stat in spital nu am putut sa ma abtin. Multumesc totusi lui Dumnezeu ca sunt bine. Mi-a mai dat odata un doctor cunoscut din Bucuresti un regim pentru ficat sau nu mai stiu exact pentru ce,de zici ca mancam otrava curata (niste ceaiuri de iti rugai moartea cu ele). Am tinut putin si dupa aia am lasat-o moarta. Iarasi,pot spune ca sunt sanatos. La sala aveam pe cineva de manca 12 oua odata,nu are nicio treaba,e ditamai omu,sanatos tun. Eu era s-o patesc odata de la energizante,beam multe,zi de zi,minim 3-4 si ajungeam si la 8. Am zis c-o mierlesc de cateva ori,asa ca m-am lasat (cu greu dar am putut). Insa sa tin regim asa,fara niciun motiv,nu vad rostul. Poate cand m-oi imbolnavi o sa apelez cu drag si cu multumire la sfaturile tale,pana atunci macar sa pot eu sa mai tin cate o zi-doua de post...

Iertare daca te-am suparat. Doamne-ajuta!


EDIT: acolo vad ca vorbea de mancatul de carne in timpul postului

Last edited by Raoul; 07.02.2012 at 16:46:14.
Reply With Quote
  #349  
Vechi 07.02.2012, 16:45:25
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Imi pare rau pentru problema ta de sanatate care spui ca ai avut-o,era lesne de inteles ca ceva de genul asta te-a determinat la un asemenea regim. E bine totusi ca poti. Si eu am fost odata internat si aveam interdictie la a manca sarat. Deci totul fara sare! Am zis ca mor,nici macar pe perioada cat am stat in spital nu am putut sa ma abtin. Multumesc totusi lui Dumnezeu ca sunt bine. Mi-a mai dat odata un doctor cunoscut din Bucuresti un regim pentru ficat sau nu mai stiu exact pentru ce,de zici ca mancam otrava curata (niste ceaiuri de iti rugai moartea cu ele). Am tinut putin si dupa aia am lasat-o moarta. Iarasi,pot spune ca sunt sanatos. La sala aveam pe cineva de manca 12 oua odata,nu are nicio treaba,e ditamai omu,sanatos tun. Eu era s-o patesc odata de la energizante,beam multe,zi de zi,minim 3-4 si ajungeam si la 8. Am zis c-o mierlesc de cateva ori,asa ca m-am lasat (cu greu dar am putut). Insa sa tin regim asa,fara niciun motiv,nu vad rostul. Poate cand m-oi imbolnavi o sa apelez cu drag si cu multumire la sfaturile tale,pana atunci macar sa pot eu sa mai tin cate o zi-doua de post...

Iertare daca te-am suparat. Doamne-ajuta!
Ești simpatic!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #350  
Vechi 07.02.2012, 17:06:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si eu am fost odata internat si aveam interdictie la a manca sarat. Deci totul fara sare! Am zis ca mor,nici macar pe perioada cat am stat in spital nu am putut sa ma abtin. Multumesc totusi lui Dumnezeu ca sunt bine. Mi-a mai dat odata un doctor cunoscut din Bucuresti un regim pentru ficat sau nu mai stiu exact pentru ce,de zici ca mancam otrava curata (niste ceaiuri de iti rugai moartea cu ele).
Grija oricum cu sarea. Daca nu t poti lasa de tot de ea - poti sa o reduci - adica sa sarezi atat cat sa nu ti se para mancarea ciudata. Eu m-am obisnuit sa mananc fara sare. Pentru mine este otrava. Apropo sarea blocheaza rinichii pe langa multe alte efecte negative. Ceaiurile sigur erau amare. Pentru afectiunile de ficat ceaiurle amare sunt cele mai bune, de ex ceai de pelin, armurariu, obligeana etc. Masline, grapfuit - amaraciunile in general (vegetale) sunt bune pentru ficat.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
La sala aveam pe cineva de manca 12 oua odata,nu are nicio treaba,e ditamai omu,sanatos tun.
Stai linistit ca nu e sanatos. Acum pe el il ajuta mult sportul, el arde grasimile si surplusul de coesterol. Insa ficatelul lui incet se deterioreaza.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu era s-o patesc odata de la energizante,beam multe,zi de zi,minim 3-4 si ajungeam si la 8. Am zis c-o mierlesc de cateva ori,asa ca m-am lasat (cu greu dar am putut). Insa sa tin regim asa,fara niciun motiv,nu vad rostul. Poate cand m-oi imbolnavi o sa apelez cu drag si cu multumire la sfaturile tale,pana atunci macar sa pot eu sa mai tin cate o zi-doua de post...
Incearca sa renunti la energizante - sunt otrava pentru corp.
Uite iti recomand ceva natural - "Mumio" este o rasina care creste numai in muntii - contine steroizi naturali - este foarte benefic pntru cei care depun efort phihic dar si fizic. Are foarte multe propietati. Uite aici te poti documenta: Mumio. Trebuie sa-l dizolvi intr-un sfert de cana de apa calda. Apoi il bei. Vezi ca nu e bine sa iei zilnic mult timp...e bine sa faci pauze. Citeste pe prosect. Iti garantez ca vei fi multumit de el. Dar nu te astepta la minuni - insa este un tonic natural - care are efecte pozitive si asupra organismului - combate multe afectiuni. Eu cand luam simteam cum ma energizeaza si imi crestea tonusul muscular.

Mumio contine un complex de substante organice naturale, active biologic (derivati de oxycumarin amino-acizi fenilacetici, acizi benzoici, steroizi vegetali, fosfatide, albumine, rezine, acizi humici si zoomelanonici, aminoacizi ... http://mumio.ro/studii.htm

Last edited by ovidiu b.; 07.02.2012 at 17:20:12.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alimentatie bio myself00 Generalitati 20 01.10.2012 09:24:46
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42