Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 30.05.2010, 19:38:38
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Scrieti postari foarte lungi si imprastiate, nu va pot urmari si raspunde la fiecare fraza gresita pe care o spuneti. Mai pe scurt, va spun inca o data : nu ma cunoasteti, desi pretindeti ca m-ati cunoaste. Asa ca postarea de mai sus nu simt ca mi se adreseaza.

Cine sunteti si ce parere buna aveti despre dvs ma intereseaza mai putin.

Dca aveti intrebari spuneti clar intrebarea, nu umpleti pagina cu predici si axiome. Deci , care era intrebarea la care nu am raspuns? Sau sa astept pana raspundeti dvs la intrebarile la care sunteti dator?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 30.05.2010 at 19:44:21.
  #142  
Vechi 30.05.2010, 19:44:20
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Am o parere excelenta despre Ortodoxie: singura Ortodoxia este cea mantuitoare.

Ortodoxia este un cer, este o Imparatie a lui Dumnezeu pe Pamant.
Ortodoxia este bogatie de har, de lucruri minunate de la Dumnezeu.
Ortodoxia este cunoasterea si slavirea adevarata a lui Dumnezeu.
Ortodoxia este inchinarea in Duh si in Adevar adusa lui Dumnezeu.
Cei care au urmat Ortodoxia au ajuns desavarsiti, nu dupa marturia lor proprie, ci Dumnezeu a marturisit despre ei, prin daruri mari.
Daca Ortodoxia duce la mantuirea, ce este in afara Ortodoxiei unde duce?
  #143  
Vechi 30.05.2010, 19:44:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Aha, bun...Felicitari!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #144  
Vechi 30.05.2010, 19:48:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Aha, bun...Felicitari!
Pentru afirmatiile mele eu am marturie in viata crestinilor ortodocsi care sunt acoperiti de harul lui Dumnezeu - pentru toate afirmatiile.
Si stiu ca nu exista alta credinta care sa poata face o dovada a PUTERII LUI DUMNEZEU, precum face Ortodoxia.
De aceea spun aceste lucruri.
  #145  
Vechi 30.05.2010, 19:51:36
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si stiu ca nu exista alta credinta care sa poata face o dovada a PUTERII LUI DUMNEZEU, precum face Ortodoxia.
Dar stiti ce este aceea "credinta"? Sa va dau un hint: opusul ei este "necredinta"
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #146  
Vechi 31.05.2010, 09:06:23
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Talking

Daca stiti ca NP sunt gata oricand sa se distreze de ce le ridicati atat de frumos mingea la fileu?
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu uitati ca Penticostalii exista deoarece Constantin cel Mare a dat drept de libera pratica crestinismului in intreg imperiul Roman.
1. Constantin cel Mare a trait inainte de 16 iulie1054, data de nastere a Bisericii Ortodoxe. Deci nu era ortodox.
2. Penticostalii au aparut in ziua Pentecostului, deci Constantin cel Mare a ajuns „cel Mare” datorita penticostalilor.
3. Crestinismul rezista si sub persecutie. Ba chiar mai bine decat in „libera practica”, bogatie, fast, laude si putere lumeasca.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sunteti acum ce sunteti datorita noua, ortodocsilor.
Pai ati zis ca suntem goi pe dinauntru, farisei, schizofrenici si demonizati.
Am ajuns asa din pricina ortodocsilor? Ce vreti sa spuneti?

Sau acest „sunteti ce sunteti” este de fapt o recunoastere involuntara a realitatii?
In acest caz trebuie sa recunosc ca, da, ortodocsii ne-au dat o mana de ajutor: ne-au ajutat sa ne smerim prin poreclele pe care ni le-au pus, credinta noastra a fost incercata prin focul prigonirilor la care am fost supusi, si am avut multe de invatat de la ei.
Mai ales din categoria „asa nu”.

Last edited by penticostalulmantuibil; 31.05.2010 at 10:39:37.
  #147  
Vechi 31.05.2010, 16:32:15
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu uitati ca Penticostalii exista deoarece Constantin cel Mare a dat drept de libera pratica crestinismului in intreg imperiul Roman. Sunteti acum ce sunteti datorita noua, ortodocsilor.

Da, stari psihotice, si marturisesc asta de la prieteni care au fost la adunari ale cultului penticostal si care acum sunt diagnosticati cu schizofrenie.

Nu uitati ca Penticostalii si alti protestanti si NP vin la usi si agata pe cei care nu prea stiu nimic ce e cu ei in credinta asta a lor.

Da, noi ortodocsii stim Adevarul si avem marturie despre El.
Da, si este o lauda pentru noi si ne laudam ca-L avem pe HRISTOS cu noi.

Nu pretind ca sunt cine stie invatat, dar nu pot sa tac din gura cand vad cu cata usurinta aruncati vorbe pe forum.
Nu ati raspuns la nici o intrebare din cele pe care le-am pus. Nici nu ma asteptam sa faceti asta.
De fapt puterea Protestantismului este doar un mic scenariu de cucerire prin tehnici de impresionare, ca in rest este gol inauntru. Nu prea tine Protestantismul la un ortodox infipt pe picioare si stiti bine asta. E gol protestantismul cand il iei la puricat.

Va sfatuiesc inainte sa mai propovaduiti sa-L intrebati pe Hristos cum va mantuiti.
Si cand va raspunde Hristos atunci sa continuati orice activitate in orice sens.
Si ca sa va dau un exemplu biblic - Proorocul Daniel a postit si s-a rugat un timp pentru ca Dumnezeu sa-i descopere intelesul vedeniilor.

Dumneavoastra de ce nu va rugati lui Dumnezeu sa va arate cat de 'rai' suntem noi, Ortodocsii si cat de 'buni' sunteti dumneavoastra.

Daca eu spun adevarul si dvs nu ma ascultati aveti vina de moarte, pentru ca refuzati calea de mantuire - sa fiti constienta de asta.

Daca dumneavoastra nu stiti care este calea de mantuire si in acelasi timp va mai duceti si la altii si ii invatati cele rele sunteti dupa vorba Mantuitorului, asemenea fariseilor, care inconjurau marea si uscatu ca sa prinda vreun ucenic si sa-l duca roada gheenei.

Noi stim ca Ortodoxia duce la mantuire, pentru ca oamenii nostri mari sunt asemenea proorocilor Vechiului Testament, asezati de Dumnezeu continuu in Biserica, pentru a confirma fara posibilitate de indoiala ca Dumnezeu este in Ortodoxie si NU este in alta parte.

Prezenta Sfintilor Ortodocsi in Ortodoxie este o marturie ca Dumnezeu este cu noi.
Si daca noi avem marturia asta si altii nu o au putem noi sa spunem ca ei se vor mantui? Si putem sa-i lasam in continuare in gandul lor?


Si ma doare mult, pentru ca multi oameni simpli si nevinovati sunt pescuiti si vanati si omorati sufleteste de protestanti fara discernamant duhovnicesc.

Daca nu aveti certitudinea caii de mantuire trebuie sa o cereti de la Dumnezeu. Faptul ca cititi Scriptura este bine; faptul ca va permiteti sa o interpretati dupa cum doriti dumneavoastra va poate omora, deoarece Scriptura nu va poate spune daca ati inteles-o corect.

Credinta este de la Apostoli - credem in Hristos pentru ca Apostolii ne-au spus si ne-au dovedit prin semne asta; sunt invatatorii nostri Apostoli, in rand cu Apostolii?
Daca sunt, sa-i ascultam; daca nu, sa cautam invatatori si povatuitori asemenea Apostolilor?

Sunt pastorii protestanti si neoprotestanti asemenea Apostolilor? NU SUNT.
Sunt preotii ortodocsi asemenea Apostolilor? Da, unii dintre ei sunt: Sf. Serafim de Sarov, Sf. Ioan Maximovici, Sf. Paisie Aghioritul.
Credinta lor este de la Dumnezeu; daca ei au credinta de la Dumnezeu si noi avem credinta lor atunci si noi ne vom mantui pentru ca Duhul Sfant care salasluieste in ei si in noi lucreaza.

Sa cautam in viata invatatori care sunt asemenea Apostolilor si de la ei sa primim credinta, pentru ca daca invatatorii nostri nu sunt Apostoli atunci sunt lupi in piei de oaie, asa cum sunt multi pastori.
Penticostalii n-au nici o legatura cu Constantin cel Mare... nici cu Biserica si nici cu Hristos sau cu Apostolii... Cultul penticostal a luat fiinta prin sec XX ...
  #148  
Vechi 31.05.2010, 21:05:09
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Daca stiti ca NP sunt gata oricand sa se distreze de ce le ridicati atat de frumos mingea la fileu?

1. Constantin cel Mare a trait inainte de 16 iulie1054, data de nastere a Bisericii Ortodoxe. Deci nu era ortodox.
2. Penticostalii au aparut in ziua Pentecostului, deci Constantin cel Mare a ajuns „cel Mare” datorita penticostalilor.
3. Crestinismul rezista si sub persecutie. Ba chiar mai bine decat in „libera practica”, bogatie, fast, laude si putere lumeasca.

Pai ati zis ca suntem goi pe dinauntru, farisei, schizofrenici si demonizati.
Am ajuns asa din pricina ortodocsilor? Ce vreti sa spuneti?

Sau acest „sunteti ce sunteti” este de fapt o recunoastere involuntara a realitatii?
In acest caz trebuie sa recunosc ca, da, ortodocsii ne-au dat o mana de ajutor: ne-au ajutat sa ne smerim prin poreclele pe care ni le-au pus, credinta noastra a fost incercata prin focul prigonirilor la care am fost supusi, si am avut multe de invatat de la ei.
Mai ales din categoria „asa nu”.
Am mai scris asta: nu stii ce este Biserica Ortodoxa.

Biserica Ortodoxa nu a luat fiinta niciodata; Biserica Ortodoxa este comuniunea Bisericilor locale Ortodoxe. Intre acestea, primele sunt cele 5 patriarhate Apostolice: Roma, Constantinopol, Ierusalim, Antiohia, Alexandria.
Dupa 1054, nu s-a infiintat nici o Biserica. Deoarece Patriarhatul Romei a hotarat sa nu mai fie in comuniune cu restul patriarhatelor si cu restul Rasaritului Ortodox, Biserica de Rasarit si-a continuat drumul.
Biserica de Rasarit este Biserica Ortodoxa. Te cramponezi intr-un nume si nu intr-o realitate.


Vorbirea in limbi a aparut la Pogorarea Duhului Sfant, la Cincizecime.
Cultul Penticostal, adica cei care au marturia de credinta Penticostala au aparut in secolele trecute, nicidecum la Cincizecime.
Nu ai dreptul sa-i bagi in oala cultului penticostali pe Apostoli.
Apostoli erau in alta biserica si nu in cea Penticostala.

Nu cred ca intelegi ce inseamna notiunea de persecutie - si lupul cand vine la oi pretinde in fata celorlalti lupi ca este persecutat de cioban si de cainii de paza.... hm, ce mai persecutie.

La fel si voi, protestantii, npii, martorii lui Iehova si toti ceilalti care veniti pe la usi, pretindeti ca sunteti persecutati; daca legea romaneasca ar fi cu adevarat ortodoxa si ar scoate libera practica a cultelor protestante atunci ati avea drept de cuvant.
Nu sunteti persecutati, intelege - sunteti combatuti, dispretuiti pentru ca nu doriti sa ascultati si ce zic ortodocsii; ascultati doar de pastorii vostri si credeti ca ce spun ei e bine. Asta avem de reprosat.

Parintele Cleopa spune ca protestantii sunt un nou soi de demonizati.
Nu crezi asta? Atunci du-te la o slujba ortodoxa, sa vezi cum te chinui cand vrei sa stai in Biserica, si ca nu poti sa stai in Biserica, si ca demonii vor sa te scoata din Biserica pentru orice motiv.

Poporul lui Hristos, turma lui este condusa de un Arhiereu si Pastor puternic; daca Moise a zidit o Biserica ce a rezistat in timp, sute de ani, oare Hristos este mai mic decat Hristos si are mai mica putere decat Moise.

Este Hristos mai mic decat Moise - nu poate Hristos sa-si apere turma lui?
Astea sunt intrebari care ar trebui voi, pentru constiinta voastra sa vi le raspundeti.

Dar orice intrebare pe care v-o pun ramane totdeauna fara raspuns.
Cred ca aveti manual pentru evitarea intrebarilor dificile, masuri evazive, eschive si alte tehnici de deviere a subiectului.
Problema e ca intotdeauna constiinta voastra ramane fara raspuns, nu a noastra.
  #149  
Vechi 31.05.2010, 21:12:46
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu ai dreptul sa-i bagi in oala cultului penticostali pe Apostoli.
Apostoli erau in alta biserica si nu in cea Penticostala.
.
Apostolii faceau parte dintr-o Biserica in care darurile Duhului Sfant erau la loc de cinste. Erau multi prooroci, foarte multi vorbitori in limbi, se faceau vindecari si multa misiune.
Avand in vedere ca in BO nu prea se intampla acestea, crezi ca ai dreptul sa bagi in aceeasi oala BO si apostolii?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #150  
Vechi 31.05.2010, 21:41:49
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Apostolii faceau parte dintr-o Biserica in care darurile Duhului Sfant erau la loc de cinste. Erau multi prooroci, foarte multi vorbitori in limbi, se faceau vindecari si multa misiune.
Avand in vedere ca in BO nu prea se intampla acestea, crezi ca ai dreptul sa bagi in aceeasi oala BO si apostolii?
Da. Am tot dreptul. Judecata voastra este gresita.

Dumnezeu zice - judecati pomul dupa roadele lui. Si Biserica Ortodoxa isi asuma deplin intreaga Scriptura, impreuna cu judecata ei. Dar trebuie inteles corect ce zice Hristos, altfel mergem in iad.

Comunitatea ortodoxa e mare; foarte multi se tin de Biserica in mod real; foarte multi insa sunt ca si fiul pierdut si mananca roscovele pacatului - dar Dumnezeu are grija de toti fiii sai ortodoci, pentru ca harul Sau este in El, pentru ca ei sunt fiii Lui.
Pe langa acestia sunt si putin oameni desavarsiti, care implinesc deplin cuvantul lui Hristos si care sunt oameni Apostoli, Apostoli dupa Apostoli.


Voi judecati invatatura ortodoxa dupa care fapte? Dupa cele ale pacatului? Asta e gresit. Nu judeci invatatura dupa faptele de pacat.

Ne judecati dupa ce face marea de credinciosi - dar acestia nu sunt desavarsiti sa faca desavarsit dovada prezentei lui Hristos in ei.
Dar sa tineti minte, exista comunitati ortodoxe deosebite, pe care nici nu vi le puteti imagina, care ajuta pe cei saraci, care se tin de rugacine, de post si de toate faptele bune. Ne judecati dupa acestia?

Judecati-ne dupa multii nostri sfinti - pentru ca intradevar, noi avem o bogatie uriasa de roade de sfintenie - si acestia sunt roada desavarsita pe care Biserica Ortodoxa o arata lumii intregi.

NICI O ALTA comunitate crestina NU ARE atata bogatie de har, de proorocie, de vindecari minunate, de oameni mari, Apostoli prin putere si nu doar prin logoree mare.


Daca judecati invatatura Ortodoxa dupa faptele rele ale unora atunci judecata voastra este partinitoare - pastorul care v-a invatat sa judecati asa greseste - gasiti-va pe altul mai bun, mai priceput la inteles Scriptura, ca asta nu judeca deloc corect.


Da, invatatura Ortodoxa este corecta pentru marturia faptelor bune si a roadelor bune pe care le gasim la cei desavarsiti in Biserica si la cei care se tin de Biserica.
De ce nu ne judecati dupa acestia? Nu este asta oare judecata corecta? Nu asta este de bun simt, normal, evanghelic, dupa cuvantul lui Hristos o judecata dreapta?

Daca noi avem fapte bune, de ce nu aveti taria de caracter sa spune clar - da, copacul Bisericii Ortodoxe are roate bune, desavarsite, de sfintenie mare, este un copac cu crengile pana in cer, pentru ca sfintii ortodocsi mergea si prin cer inca de pe pamantul asta.

Judecati drept, evanghelic, dupa cum invata Hristos, si nu dupa cum invata unii si altii pe strada dupa mintea lor.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10