Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.05.2010, 15:29:40
onyxya onyxya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2009
Mesaje: 1
Implicit cateva cuvinte..

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
CUVANTUL iese mai intai cu GANDUL ! Deci, mai inainte de a scoate cuvantul verbal el este rostit deja cu gandul.
Si "vorbirea in limbi" tocmai in acest fenomen sta!

Ca omul de orice neam ar fi fost el, nu mai asculta cuvintele verbale cu auzul, pt ca mai inainte le pricepea cu gandul, lucru care se suprapune auzului asa de fin incat nu-ti dai seama!

Si asta e minunea Dumnezeiasca! Mintea Apostolului care propovaduia Sf. Evanghelie era prin puteri divine legata la toate celelalte minti care il ascultau, astfel incat toti ii pricepeau gandul Apostolului, Cuvantul Evangheliei, ca si cum l-ar fi ascultat pe limba lor. Si asta vine insotita cu multe alte semne, bucurie divina (nu rasul dracesc de la penticostali) liniste/pace desavarsita (nu tremuraturile si zbantuielile dracesti de la penticostali), incredere in viata, macar ca ai fi precum Lazar de la usa bogatului...

Aiurelile-Bolboroselile fara inteles (cum spunea si Costel) sunt dracii de impresioant naivii!

Marina Alca, ai simtit bine ceea ce ai simtit! Cele de care amintesti si tu, sunt dracii de care bine ai face sa te feresti...
Sunt perfect de acord cu explicatia dvs. C.tin. Si ceea ce a scris Geonni e foarte frumos si bine...ceea ce penticostali fac nu ma intereseaza, mai bine sa nu ne apropiem de ei...dar sa le respectem libertatea de a fi asa cum sunt, pt. ca sunt oameni ca si noi...bine ar fi ca in smerenie uneori sa ne rugam si pt. ei, sa le lumineze Bunul Dumnezeu mintiile si sufletele!
Doamne Ajuta tuturor!
  #52  
Vechi 23.05.2010, 16:03:36
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Aseara a venit la mine o ortodoxa care mi-a transmis un cuvant [proorocie] de la Dumnezeu . Iar azi a venit la noi in adunare un adventist care a predicat despre darurile Duhului Sfant (!!!) si necesitatea ca ele sa se manifeste si in ziua de azi. El a citi din Ioan 14:12, 13 :

"Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.
Și orice veți cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul."

Hotarat lucru, lumea se intoarce cu susul in jos, caci lui Dumnezeu pur si simplu nu-i mai pasa de granitele interconfesionale. Sa dea Dumnezeu sa li se zdruncine increderea in oameni si culte si sa aiba incredere numai in mantuirea Lui ca sa poata fi salvati!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #53  
Vechi 23.05.2010, 20:33:25
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Aseara a venit la mine o ortodoxa care mi-a transmis un cuvant [proorocie] de la Dumnezeu.
Ne poti spune si noua "proorocia"?
  #54  
Vechi 23.05.2010, 21:51:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Ne poti spune si noua "proorocia"?
Ah, nu, scuze...era personala...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #55  
Vechi 24.05.2010, 10:19:18
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dedic asta epistola

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Asa e Gibi, nu te supara si tu ca-ti pierzi harul.
Mi-am dat si eu seama ca vorbim cam degeaba.
Mai bine mai zi-ne vreo poveste de-a ta !


P.S. Dar vezi ca esti pe un forum ortodox, nu mai baga picanterii d`alea...
stimatului domn penticostal mintuit nainte de vreme iar ai pus mina pe bat sa dai in umilinta mea de ce vrei neaparat ca forumistii sa afle chear toate dedesupturile sectei din care cu multa mindrie faceti parte.sau chear esti curios tare sa mai afli stiri din Ardeal referitor la fratiucii tai cei dragi si tramurici.vrei sa se stie: ca se mai ocupa si cu alte deochituri,eu chear nu as fi vrut sa scot tot la suprafata deoare-ce va pune intr-o situatie penibila ca secta ca ori-cum faceti destule nefacute.si apoi o sa te exprimi:nu mai baga picanterii d`alea. no serbus ma.
  #56  
Vechi 24.05.2010, 11:22:09
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
stimatului domn penticostal mintuit nainte de vreme
Tu nu vezi ca nu mai sunt mantuit ci doar mantuibil? Tu esti nemantuit?
Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
iar ai pus mina pe bat sa dai in umilinta mea
Tu chiar nu simti ca batul e de burete?
In cazul tau nu folosesc si nu voi folosi batul adevarat.
Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
de ce vrei neaparat ca forumistii sa afle chear toate dedesupturile sectei din care cu multa mindrie faceti parte.sau chear esti curios tare sa mai afli stiri din Ardeal referitor la fratiucii tai cei dragi si tramurici.vrei sa se stie: ca se mai ocupa si cu alte deochituri,eu chear nu as fi vrut sa scot tot la suprafata deoare-ce va pune intr-o situatie penibila ca secta ca ori-cum faceti destule nefacute.
N-ai ghicit. Doar imi place cum scrii.
Si ma gandesc ca oricum nu crede nimeni ca-s adevarate.
Lumea-si da seama ca au doar un sambure de adevar, restul sunt inflorituri.
Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
si apoi o sa te exprimi:nu mai baga picanterii d`alea. no serbus ma.
Ziceam de picanteriile alea sexi. Te sfatuiam sa nu mai umbli cu ele pe aici.
  #57  
Vechi 24.05.2010, 12:29:22
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
Mai exista in ziua de astazi aceasta practica?Dak da,atunci de unde vine ea?Penticostalii spun ca aceasta limba vine de la Dumnezeu!!!Si dau ca exemplu 1corinteni14:2.De asemenea ei mai spun,pe temeiul 1 corinteni 13:1 ca aceste limbi,sunt "limbi ingeresti"!!! Care este adevarul?
inselare totala ca sa nu spun diavoleasca
  #58  
Vechi 24.05.2010, 12:43:11
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
"Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.
Și orice veți cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul."
Dar in minunile Fecioarei Maria de ce nu credeti,conform versetului?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #59  
Vechi 24.05.2010, 13:40:19
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Iar azi a venit la noi in adunare un adventist care a predicat despre darurile Duhului Sfant (!!!) si necesitatea ca ele sa se manifeste si in ziua de azi. El a citi din Ioan 14:12, 13 :

"Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.
Și orice veți cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul."
Nu mai este nici o necesitate pentru darul limbilor... acest dar a fost necesar in Biserica de inceput si se adresa perioadei aceleia.A fost un dar temporar care a ajutat la raspandirea evangheliei si care a aratat venirea la credinta a neamurilor,desavarsirea credintei si unitatea credintei in Duhul Sfant.Acest dar a incetat a mai fi raspindit de Duhul Sfant ca dar general, pentru ca nu mai este necesar.Dupa cum s-a si zis ca se va intampla "darul limbilor va inceta"...


Efeseni 4:13-15 Până vom ajunge toți la unitatea credinței și a cunoașterii Fiului lui Dumnezeu, la starea bărbatului desăvârșit, la măsura vârstei deplinătății lui Hristos.Ca să nu mai fim copii duși de valuri, purtați încoace și încolo de orice vânt al învățăturii, prin înșelăciunea oamenilor, prin vicleșugul lor, spre uneltirea rătăcirii, Ci ținând adevărul, în iubire, să creștem întru toate pentru El, Care este capul - Hristos.

1Corinteni 13:11 Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
  #60  
Vechi 24.05.2010, 13:42:50
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
inselare totala ca sa nu spun diavoleasca
De ce sa nu spui? Crezi ca ai fi singurul care spune prostii?
Spune frate tot ce ai pe inima... :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10