Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.05.2010, 13:48:32
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Dar in minunile Fecioarei Maria de ce nu credeti,conform versetului?
De ce nu as crede ca Maica Domnului a facut minuni?
E adevarat ca nu sunt scrise in Biblie, dar probabilitatea este una foarte mare.
Daca Dumnezeu a gasit cu cale sa faca minuni prin simpli pescari deveniti Apostoli si prin oamenii lui de astazi, de ce nu ar fi facut prin cea care L-a purtat in pantecele ei pe Domnul nostru?

Eu pot sa cred linistit in minunile ei.
  #62  
Vechi 24.05.2010, 14:14:37
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
Mai exista in ziua de astazi aceasta practica?Dak da,atunci de unde vine ea?Penticostalii spun ca aceasta limba vine de la Dumnezeu!!!Si dau ca exemplu 1corinteni14:2.De asemenea ei mai spun,pe temeiul 1 corinteni 13:1 ca aceste limbi,sunt "limbi ingeresti"!!! Care este adevarul?
Practica mai exista si azi, din pacate la penticostali, dar cred ca este vorba de o inselare diavoleasca. Daca ar fi limbi ingeresti cred ca s-ar intelege unul cu altul,dar dupa cite am auzit eu nu prea se inteleg. Doamne ajuta!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
  #63  
Vechi 24.05.2010, 15:14:17
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Sunt uluit descoperind ca as putea raspunde la niste intrebari legate de chestii de care nu am habar...
  #64  
Vechi 24.05.2010, 15:51:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Practica mai exista si azi, din pacate la penticostali, dar cred ca este vorba de o inselare diavoleasca. Daca ar fi limbi ingeresti cred ca s-ar intelege unul cu altul,dar dupa cite am auzit eu nu prea se inteleg. Doamne ajuta!
Partea proasta e ca nici nu incep sa se inteleaga la un moment dat, pentru ca cica postesc si se roaga atat de mult incat primesc darul...dar oare daca sunt atat de daruiti, de ce nu ii binecuvinteaza Dumnezeu si cu talmacirea, asa cum sfatuieste Sf.Ap.Pavel sa se roage, pentru a o dobandi?

De asemenea nu spun nimic despre faptul ca poti dori sa vorbesti cuvinte intelese de cei din sala, decat 1000 de cuvinte fara inteles, asemanate cu vorbirea in vant de catre Sf. Ap. Pavel...de ce?...pentru ca ei nu vor asta, sau nu pot, oare de ce?

Talmaciul sare repede, sa nu cumva sa ajunga sa para suspect chiar si pentru comunitate...si astfel vorbirea in vant (poate numai a unora), e transformata cu dibacie in "cu inteles", dar de la Dumnezeu, rugaciune...etc.!

Eu as fi curioasa daca exista cazuri in care unii indivizi sunt lasati sa vorbeasca asa aiurea, si sa nu sara talmaciul, sa ii dea vreun inteles la indeamana, de altfel?
  #65  
Vechi 24.05.2010, 15:56:14
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
De ce nu as crede ca Maica Domnului a facut minuni?
E adevarat ca nu sunt scrise in Biblie, dar probabilitatea este una foarte mare.
Daca Dumnezeu a gasit cu cale sa faca minuni prin simpli pescari deveniti Apostoli si prin oamenii lui de astazi, de ce nu ar fi facut prin cea care L-a purtat in pantecele ei pe Domnul nostru?

Eu pot sa cred linistit in minunile ei.
Crezi ca Sf.Porfirie a facut o minune prin aducerea la credinta a Annoulei, cu ajutorul vorbirii in limbi, sau nu?

Parca fondatorul vostru afirma ca darul a tot fost primit de-a lungul Istoriei Crestinismului, se primea, si se va primi...acestea fiind spuse, de ce rezumati darul doar la ceea ce se intampla in cultul penticostal, daca el era cunoscut, numai cel al pastorului Parham...nu prea?
  #66  
Vechi 24.05.2010, 16:40:38
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru cel ce imi poarta mereu de grija

si mereu dezminte ce relatez eu.penti.intrebai daca sunt mintuit nici nu indrasnesc sa ma gindesc la asa ceva dara sa afirm dupa cum bine stie toata lumea Dumnezeu ofera NADEJDIA MINTUIRII sa fim mereu luptatori caci la capatul drumului ne asteapta cununa mintuirii.viata este: o lupta pt. existenta si defensiva impotriva celui rau cind te prinde cu garda jos iti trage asa una la ureche la propriu de te pune cu rotile in sus.mi-am dat seama deabia acu ce om 'deosebit si cum se cade' esti cind ma speli cu dero cind dai cu batul de burete.cit despre povestirea ultima ce ma bucura faptul este ca au fost o sumedenie de martori si ca nu apelez la inflorituri fiind-ca sunt un om pacatos si nu vreau sa capitalizez si astfel de pacate sau de aceia uneori dl. panti minti cu atita usurinta crezind ca nu e pacat?mare grija dusmanul asculta.apoi acelea numesti picanteri ca de faceai parte dintre stimatii auditori aveai parte de niste scene de care chear mi-ar fi rusine sa relatez.mai gindest-e-te cind ai vreme ca lucrurile pot fi si mai rele decit ne putem noi inchipui, cu toata pregatirea de care au dat dovada penti'nimeni nu a putut prevedea ce putea sa urmeze,alt botez public nici nu a mai urmat.
  #67  
Vechi 24.05.2010, 16:51:03
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
De ce nu as crede ca Maica Domnului a facut minuni?
E adevarat ca nu sunt scrise in Biblie, dar probabilitatea este una foarte mare.
Daca Dumnezeu a gasit cu cale sa faca minuni prin simpli pescari deveniti Apostoli si prin oamenii lui de astazi, de ce nu ar fi facut prin cea care L-a purtat in pantecele ei pe Domnul nostru?

Eu pot sa cred linistit in minunile ei.
domnule penticostal primesti de la mine o jumatate de bila alba deoarece nu ti-e marturia
deplina.
  #68  
Vechi 24.05.2010, 17:15:45
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Ciudat om, si discurs!

http://www.youtube.com/watch?v=mfnUp...eature=related

E seara ta, e ziua ta...nu pierde ocazia, veniti femei, barbati!

Un cor ingeresc...Fanafara de la Toflea!

http://www.youtube.com/watch?v=Xgbz8...eature=related
  #69  
Vechi 24.05.2010, 17:49:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Uitati cum se inchina unii NP, si la cineee....

http://www.youtube.com/watch?v=wYceN...eature=related
  #70  
Vechi 24.05.2010, 17:51:44
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Practica mai exista si azi, din pacate la penticostali, dar cred ca este vorba de o inselare diavoleasca. Daca ar fi limbi ingeresti cred ca s-ar intelege unul cu altul,dar dupa cite am auzit eu nu prea se inteleg. Doamne ajuta!
Limbile ingerilor inseamna cunostiinta dumnezeiasca... In Scriptura este scris "le-a dat sa manance mana cereasca, paine ingereasca"... aceasta mancare e invatatura dumnezeiasca... In alt loc spune Hristos : "Nu doar cu paine si cu apa se va hrani omul ci cu orice cuvant ce iese din gura lui Dumnezeu".. si in alt loc se intituleaza painea ce s-a coborit din Cer.Aceasta paine cu care se hranesc si ingerii este Cuvantul lui Dumnezeu si limbile ingerilor reprezinta cunostiinta si invatatura dumnezeiasca.Apostolul Pavel spune "limbile ingerilor" pentru a face diferenta intre cunostiinta lumeasca si cea dumnezeiasca, si spunand asta el zice ca in zadar ar cunoaste daca nu are dragoste.In plus, de unde vin toate limbile?Ele vin de la Dumnezeu... La inceput era o singura limba.. toti oamenii aveau acelasi grai.. pana cand s-a coborit Dumnezeu la turnul Babel si a amestecat limbile.. Ce limbi vorbesc ingeri?Au oare n-au vorbit ei cu oameni ? Ba da au vorbit.. Si prin ce s-a diferentiat limbajul lor de al nostru, decat prin mesajul divin pe care l-au transmis si tainele dumnezeiesti?Asa au vorbit si ei cu oamenii dupa graiul nostru... vedeti ca ei n-au alt grai in afara de noi... nu au o limba secreta si talmacita.. A cunoaste sau a vorbi in limile ingerilor inseamna a sti tainele dumnezeiesti.. Ba mai mult Apostolul cand vorbeste de glossalalia spune ca este dupa graiurile lumesti... Deci nu exista vorbire in limbi intr-un grai codificat si secret...

Cor 14:10Sunt așa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înțelesul ei.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10