Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.02.2010, 17:41:42
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-ia spus o data un parinte, ca data un pacatos, ce a facut un pacat mare, hotarandu-se sa se spovedeascsa, fiind in drum spre locul de spovedanie, va fi calcat de o masina si va muri, se va mantui, chiar daca nu a apucat sa marturiseasca. Asa ca daca ai gand crurat nu ai de ce sa-ti faci griji
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.02.2010, 18:01:01
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Slujba Sf. Liturghii poate fi ascultata si la Radio Trinitas, pe net

Personal, nu as recomanda frecventarea slujbelor catolicilor... imi par cam pierdere de timp (acuma, sa-mi fie cu iertaciune, nu intentionez sa jignesc pe nimeni de pe-aici care ar putea fi de aceasta confesiune). Am participat si eu la unele dintre ele, ocazional, mai demult, si nu se simte prezentza Harului Divin, iar painea lor nu se poate numi 'sfintzita', ci este doar paine obisnuita, din moment ce nici macar nu au rugaciunea de invocare a Duhului Sfant (numita Epicleza), pe care bis. ortodoxe o au (inca). Idem si agheasma lor, este apa obisnuita, nu poate fi comparata cu cea a ortodocsilor, care chiar este sfintita si are proprietati vindecatoare, se simte diferentza!... Si alte pers. de credinta crestin-ortodoxa, care au luat parte uneori, intamplator, si la slujbe de-ale catolicilor, mi-au confirmat acelasi lucru, si anume, ca la catolici nu se simte prezentza Harului lui Dumnezeu, dupa liturghia lor.

Mai bine ascultati (familia), duminica dimineata (ora Ro), slujba Sf. Liturghii ortodoxe la radio Trinitas (www.radiotrinitas.ro - click pe 'asculta live' etc - se transmite zilnic, in direct - idem si slujba Vecerniei - in jur de 16.05, apoi rugaciunile de seara, in jurul orei 23.00 tot ora Ro, s.a.m.d.), sau o urmariti pe internet, la Trinitas tv (daca puteti recepta postul, in vreun fel, pe internet, daca exista vreo modalitate), decat sa mergeti la slujbele catolicilor. Ar fi cu mult mai recomandabil si mai benefic pt. suflet.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.02.2010, 18:11:23
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Personal, nu as recomanda frecventarea slujbelor catolicilor... imi par cam pierdere de timp (acuma, sa-mi fie cu iertaciune, nu intentionez sa jignesc pe nimeni de pe-aici care ar putea fi de aceasta confesiune). Am participat si eu la unele dintre ele, ocazional, mai demult, si nu se simte prezentza Harului Divin, iar painea lor nu se poate numi 'sfintzita', ci este doar paine obisnuita, din moment ce nici macar nu au rugaciunea de invocare a Duhului Sfant (numita Epicleza), pe care bis. ortodoxe o au (inca). Idem si agheasma lor, este apa obisnuita, nu poate fi comparata cu cea a ortodocsilor, care chiar este sfintita si are proprietati vindecatoare, se simte diferentza!... Si alte pers. de credinta crestin-ortodoxa, care au luat parte uneori, intamplator, si la slujbe de-ale catolicilor, mi-au confirmat acelasi lucru, si anume, ca la catolici nu se simte prezentza Harului lui Dumnezeu, dupa liturghia lor.

Mai bine ascultati (familia), duminica dimineata (ora Ro), slujba Sf. Liturghii ortodoxe la radio Trinitas (www.radiotrinitas.ro - click pe 'asculta live' etc - se transmite zilnic, in direct - idem si slujba Vecerniei - in jur de 16.05, apoi rugaciunile de seara, in jurul orei 23.00 tot ora Ro, s.a.m.d.), sau o urmariti pe internet, la Trinitas tv (daca puteti recepta postul, in vreun fel, pe internet, daca exista vreo modalitate), decat sa mergeti la slujbele catolicilor. Ar fi cu mult mai recomandabil si mai benefic pt. suflet.
Trinitas Tv poate fi gasit online aici http://www.gttv.ro/Romanesti/Trinitas-TV.html
Numai sa fie reteaua buna la net, altfel va sacada...
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.02.2010, 21:52:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Personal, nu as recomanda frecventarea slujbelor catolicilor... imi par cam pierdere de timp (acuma, sa-mi fie cu iertaciune, nu intentionez sa jignesc pe nimeni de pe-aici care ar putea fi de aceasta confesiune). Am participat si eu la unele dintre ele, ocazional, mai demult, si nu se simte prezentza Harului Divin, iar painea lor nu se poate numi 'sfintzita', ci este doar paine obisnuita, din moment ce nici macar nu au rugaciunea de invocare a Duhului Sfant (numita Epicleza), pe care bis. ortodoxe o au (inca). Idem si agheasma lor, este apa obisnuita, nu poate fi comparata cu cea a ortodocsilor, care chiar este sfintita si are proprietati vindecatoare, se simte diferentza!... Si alte pers. de credinta crestin-ortodoxa, care au luat parte uneori, intamplator, si la slujbe de-ale catolicilor, mi-au confirmat acelasi lucru, si anume, ca la catolici nu se simte prezentza Harului lui Dumnezeu, dupa liturghia lor.
Si eu am trait scurt timp intr-o tara majoritar musulmana,si,desi simteam nevoia unei Biserici,tot nu am putut sa merg la catolici.Daca ar fi si singura biserica din oras,si tot nu cred ca as putea.Noroc ca pina la urma am gasit o biserica greaca.Si desi nu intelegeam nimic,simteam acele cantari,la fel ca acasa.Si tot spiritul mi se simtea bine acolo,se simtea harul,chiar asa ,fara cuvinte. Nu stiu cum se face ,dar in. tara nu apreciem ca avem biserica la coltul strazii,iar in strainatate,am fi in stare sa strabatem zeci de kilometri,chiar si numai pentru a intalni o icoana.
Poate acestea sunt in cercari de la Dumnezeu,pentru a ne face sa ne apropiem mai mult si sa pretuim Biserica sa
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.02.2010, 23:18:15
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
M-ia spus o data un parinte, ca data un pacatos, ce a facut un pacat mare, hotarandu-se sa se spovedeascsa, fiind in drum spre locul de spovedanie, va fi calcat de o masina si va muri, se va mantui, chiar daca nu a apucat sa marturiseasca. Asa ca daca ai gand crurat nu ai de ce sa-ti faci griji
Părintele Ilie Cleopa, ca și alți Sfinți Părinți ne arată că nimeni nu poate garanta mântuirea unui suflet care a murit fără pocăință și fără spovedanie la preot.
Dumnezeu ne oferă, în timpul vieții, destule prilejuri pentru aceasta.
Printr-o mărturisere sinceră și cu căință, șansele de mântuire cresc.
Preoții (oricât de păcătoși ar fi) au acest mare dar, de la însuși Hristos, de a ierta păcatele oamenilor care se spovedesc. Este un dar pe care nici îngerii nu îl au.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.06.2010, 02:04:33
Maria_A Maria_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Am dus o viata destul de departe de Biserica si Dumnezeu. Acum sunt plecata din tara (cu familia mea)si diversele probleme care le am avut m au facut sa mi aduc aminte de Dumnezeu.Am inceput sa postesc dar nu am o biserica unde sa merg (aici fiind doar biserici catolice) .Are oare valoare postul meu?
DA, Carmen, ARE mare valoare postul tau, sa nu te indoiesti de asta!
Si eu iti recomand sa mai cauti o biserica ortodoxa,chiar daca e mai departe si nu poti ajunge decat o data pe luna sau mai rar,la sarbatorile importante.Si daca se slujeste intr-o limba pe care n-o intelegi, vei simti Harul participand la Sf.Liturghie si rugandu-te. Iar daca totusi nu exista, incearca sa te spovedesti obligatoriu cand vii in tara.
Nu te teme, mantuire exista, dovada ca Dumnezeu a profitat de necazurile prin care ai trecut pentru a se atinge de inima ta...Cauta-L neincetat,cu durere si cu dor,si-L vei simti...poti scoate de pe internet,de pe un site ortodox,rugaciunile si acatistele care iti plac pentru a le citi oricand, iti vor fi de mare folos. La fel de mult ajuta si sa citesti zilnic macar cate putin dintr-o carte duhovniceasca,iar daca ti se pare greu sa citesti pe internet,poti cumpara cateva cand mai ajungi prin tara ca sa le ai ca si hrana sufleteasca.
Atunci cand esti departe de casa,in strainatate, poti fi chiar mai aproape de Dumnezeu ...Tu incearca numai sa lupti cu patimile si pacatele,sa te rogi cat se poate de des,sa te gandesti cat mai mult la Dumnezeu cerandu-I luminare si calauzire si sa nu deznadajduiesti!

Pace si bucurie sfanta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.08.2010, 23:56:25
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit sfat

Nu cred ca nu ai nici o biserica ortodoxa prin prejma.Macar pe undeva pe-aproape...te poti duce si intr-un oras vecin cu un autobuz,ceva....macar duminica....ia legatura cu un preot duhovnic si spune-i problema!Dar cat de repede posibil!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.08.2010, 00:14:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Am dus o viata destul de departe de Biserica si Dumnezeu. Acum sunt plecata din tara (cu familia mea)si diversele probleme care le am avut m au facut sa mi aduc aminte de Dumnezeu.Am inceput sa postesc dar nu am o biserica unde sa merg (aici fiind doar biserici catolice) .Are oare valoare postul meu?
Postirea de e făcută cu sufletul și apoi cu gura, are valoare și-n vârf de munte, oriunde în astă lume, pe cale, pe apă . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Omul care are dorinta de a se mantui va fi urmarit de mila lui Dumnezeu Ekaterina Morala Crestina 16 17.08.2012 19:43:12
oare de ce? patricia2006 Generalitati 12 24.05.2012 18:56:52
Oare? iRoDiOn Generalitati 7 30.03.2012 12:01:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 11:32:27
De ce oare:) BogdanBogdan Generalitati 4 06.03.2008 18:25:42