Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2010, 16:39:28
3874960
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De unde as putea incepe?

Ma apropii de 24 de ani si nu m-am mai spovedit de multi ani. Simt ca mi-ar fi imposibil sa ma spovedesc in conditia mea actuala, pur si simplu apare un blocaj cand ma gandesc la asta si nu pot decat sa aman pana cand lucrurile vor arata altfel. Sunt introvertit si imi este greu sa ma exprim in anumite privinte, rusinea si frica m-ar paraliza.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2010, 16:46:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Fa-ti in minte o lista cu ce pacate ai vrea sa marturisesti.
Apoi un bun prilej ar fi acum de postul sf Marii ,tine tot postul sau cateva zile daca nu poti.
Apoi,cand incepe lumea sa se spovedeasca,du-te si tu in Biserica,stai la coada acolo,macar te obisnuiesti cu atmosfera. Daca esti in stare spovedeste-te.Daca nu,revino mai tarziu.E posibil ca in atmosfera de acolo ,sa o faci pur si simplu,chiar daca acasa nu vrei asta.

O alta idee e sa te duci la o manastire.Caci acolo iti vine mai usor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2010, 16:56:54
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 3874960 Vezi mesajul
Ma apropii de 24 de ani si nu m-am mai spovedit de multi ani. Simt ca mi-ar fi imposibil sa ma spovedesc in conditia mea actuala, pur si simplu apare un blocaj cand ma gandesc la asta si nu pot decat sa aman pana cand lucrurile vor arata altfel. Sunt introvertit si imi este greu sa ma exprim in anumite privinte, rusinea si frica m-ar paraliza.
Spovedania e cel mai bun lucru pe care il poti face pentru sufletul tau.

Dragul meu, e greu -- mai ales prima data, cand avem si cele mai multe noroaie de dat afara si pe care si vrajmasul ni le reprezinta disproportionat, in asa fel incat sa deznadajduim si sa spunem ca este "imposibil sa ne spovedim in conditia actuala".
Cand simti ca e "imposibil", atunci sufletul tau are cea mai mare nevoie.. nu amana, pentru ca de fapt cand lucrurile vor arata 'altfel', din pacate si sufletul tau se va relaxa, nu va mai fi in aceasta tensiune in care evident este acum. Si cand va fi relaxat, o sa domneasca acea letargie si nepasare pe care cred ca o cunosti si tu prea bine, cand nu o sa te mai intereseze de mantuire, de spovedanie si de lucrurile care acum te infricoseaza. Invata sa te folosesti de acest stress sufletesc insa nu in sensul de flight/freeze ci de fight, de lupta duhovniceasca.

Iar faptul ca spovedania este particulara, in intimitate, (doar tu, duhovnicul si Hristos nevazut insa prezent) si ca in fond pana si desfranarea poate fi descrisa doar in cateva feluri (daca despre asta e vorba) ar trebui sa te ajute chiar daca tu te consideri introvertit si ca avand dificultati de exprimare.

Hai frate, fi barbat :)
Si gandeste-te ca e momentul sa pui inceput bun acum, ca azi este ziua mantuirii si chiar nu stim daca vom mai avea timp in viitor sa facem lucrurile astea cand vom fi intr-o stare mai "buna". Acum, cand doare si cand arde, acum e momentul.
Ca sa poti trai curat de acum.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2010, 16:57:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Lăudat fie Isus !

Sfatul meu, având în vedere că nu v-ați spovedit de mai mulți ani, este să:
-fixați o întâlnire cu un preot, spunându-i că e vorba de o spovadă generală. El va ști cum e mai bine: să vă cheme împreună cu ceilalți, care fac spovadă curentă, sau să vă cheme separat.
-folosiți un îndreptar pentru spovadă. Sunt câteva și pe net.
-mărturisiți toate păcatele de care vă amintiți, condiție esențială pentru validitatea spovezii.
-rugați-vă pentru o bună spovadă și nu uitați, după aceea, să mulțumiți Domnului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2010, 17:05:03
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 3874960 Vezi mesajul
Ma apropii de 24 de ani si nu m-am mai spovedit de multi ani. Simt ca mi-ar fi imposibil sa ma spovedesc in conditia mea actuala, pur si simplu apare un blocaj cand ma gandesc la asta si nu pot decat sa aman pana cand lucrurile vor arata altfel. Sunt introvertit si imi este greu sa ma exprim in anumite privinte, rusinea si frica m-ar paraliza.
Singurul lucru pe care ti-l pot spune este ca "blocajul" de care vorbesti NU este real. Intotdeauna vor exista fel si fel de impresii si de piedici care sa-ti zadarniceasca intoarcerea ta catre Dumnezeu. Ba mai mult, un timp s-ar putea sa ti se intample cateva lucruri ciudate care sa te faca sa crezi ca Dumnezeu nu te mai vrea, ca esti prea ratacit si ca nu mai meriti dragostea Lui. Tu ia toate astea ca pe niste provocari, si cu cat mai multe, cu atat mai apriga sa fie vointa ta de a te schimba.
Spovedania? De ce te temi sa-i spui duhovnicului tot ce stii ca ai facut rau? Daca stai sa te gandesti, marea majoritate a faptelor tale le-ai marturisit deja intr-un fel sau altul in cadrul unui grup mai intim de prieteni. Rusinea nu e decat o alta minciuna, adica o impresie falsa pe care ti-ai dori sa o aiba preotul despre tine. Stai linistit; urechile lui au auzit lucruri mult mai grave decat cele pe care va trebui sa le spovedesti tu. Si nu trebuie sa le spui nici cu lux de amanunte, nici ca o lauda pentru a crea impresia de "mare crai". Fa abstractie de tot si imagineaza-ti ca esti numai tu si Dumnezeu. Roaga-te inainte sa-ti dea putere sa marturisesti tot ce trebuie si cum trebuie, cauta un duhovnic bun si o perioada mai putin aglomerata si nu mai amana. Fiecare clipa amanata nu face decat sa te impedice sa acumulezi "bile albe" ce vor aduce clementa si milostivire din partea Lui Dumnezeu. Nimeni nu poate avea certitudinea mantuirii, dar speranta nu ne-o poate lua nimeni, iar ca sa speri trebuie sa ai motivatia ca faci bine ceea ce faci!
Dumnezeu sa-ti dea intelepciune si ganduri limpezi!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2010, 17:05:11
3874960
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc, e o perioada cam tensionata dar voi incerca.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.07.2010, 17:56:52
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 3874960 Vezi mesajul
De unde as putea incepe?
Acesta este titlul postarii tale...ok
Eu iti spun ca de obicei se incepe cu inceputul iar inceputul ti-l stabilesti singurel...mai ales la varsta ta. :)
Trezeste-te ca e satula lumea de adormiti...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.07.2010, 20:02:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Acesta este titlul postarii tale...ok
Eu iti spun ca de obicei se incepe cu inceputul iar inceputul ti-l stabilesti singurel...mai ales la varsta ta. :)
Trezeste-te ca e satula lumea de adormiti...
Pentru cei " adormiti " vegheaza zi si noaopte cei din Manastiri , fara de care lumea s-ar fi prabusit de mult ! Aceasta este diferenta dintre noi si ei ( DINTRE UNII DINTRE NOI SI EI )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.07.2010, 21:14:28
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 3874960 Vezi mesajul
Ma apropii de 24 de ani si nu m-am mai spovedit de multi ani. Simt ca mi-ar fi imposibil sa ma spovedesc in conditia mea actuala, pur si simplu apare un blocaj cand ma gandesc la asta si nu pot decat sa aman pana cand lucrurile vor arata altfel. Sunt introvertit si imi este greu sa ma exprim in anumite privinte, rusinea si frica m-ar paraliza.
Tot in jurul varstei de 24 de ani m-am trezit si eu din nepasare. Ma simteam apasata de tot felul de greutati carora simteam ca nu le mai puteam face fata. Obisnuiam sa merg la Sf. Biserica ocazional, dar aveam o strangere de inima cand ma gandeam la spovedanie.
In acea perioada avem (si inca mai am) doua prietene credincioase care ma tot sfatuiau sa merg la un duhovnic, dar eu mereu invocam acelasi blocaj de care pomenesti si tu. Ma gandeam ca n-as avea puterea sa-i spun preotului multitudinea de pacate pe care le savarsisem. Si totusi intr-o zi m-am trezit cu ceata luata de pe ochi si am imprumutat un indreptar de spovedanie, mi-am facut o lista lunga si m-am infatisat unui duhovnic care-mi va ramane in suflet pana la sfarsitul vietii. Omul acela m-a ajutat enorm si pot sa spun cu mana pe inima ca viata mea s-a schimbat foarte mult in urma spovedaniilor (si impartasaniilor)
Acum sunt departe de tara si simt f tare lipsa bisericii si a parintelui duhovnic, caci locuiesc intr-o tara protestanta (Norvegia), iar cea mai apropiata biserica ortodoxa este la cateva sute de km distanta.

Te sfatuiesc din suflet sa iei masuri cat mai repede si sa fii sincer. E greu, dar dupa aceea cu siguranta te vei simti mult mai sanatos...SUFLETESTE.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.07.2010, 21:14:30
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 3874960 Vezi mesajul
Ma apropii de 24 de ani si nu m-am mai spovedit de multi ani. Simt ca mi-ar fi imposibil sa ma spovedesc in conditia mea actuala, pur si simplu apare un blocaj cand ma gandesc la asta si nu pot decat sa aman pana cand lucrurile vor arata altfel. Sunt introvertit si imi este greu sa ma exprim in anumite privinte, rusinea si frica m-ar paraliza.
Iti cumperi un indreptar de spovedanie dupa care sa te ghidezi, citesti rugaciunile inainte de spovedanie, iti cauti un preot deschis la dialog dar mai ales traitor, un duhovnic care sa te calauzeasca pe drumul cel bun, pe care sa il simti aproape de sufletul tau si totul merge de la sine. Nu iti fa griji, dai vointa iei putere! Amanarea este de la diavol, nu astepta ca "lucrurile sa arate altfel" te inseli, te amagesti si timpul este ireversibil!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Schimbarea lumii incepe cu iesirea pe usa valeriaandrei Intrebari utilizatori 14 18.06.2016 00:01:09
Începe un nou an școlar! laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 11.09.2011 23:10:22
De unde as putea cumpara Cartea lui Enoch ? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 5 09.09.2011 01:22:46
Atentie! Incepe isteria media_episodul II bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 52 05.11.2010 22:56:46
Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia??? Remus Generalitati 25 04.03.2010 10:45:27