Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.08.2010, 15:38:01
Diaaana Diaaana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Question De ce ?

Am fost astazi sa ma apovedesc,insa doar cand am ajuns aproape acasa am realizat ca preotul nu mi-a dat nici un canon. De ce ? Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.08.2010, 15:48:34
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Nu in toate cazurile Diana preotii dau canoane .Iertrea de la Dumnezeu o primesti daca iti pare rau de ce ai facut si in urma rugaciunii de dezlegare apoi sesterge totul prin primitrea Sf Impartasanii .Apoi daca par tau duhovnic te cunoaste foarte bine si in trecut ai mai primit canon mai usor sau mai greu nu se mai impunea altul ma gandesc ca asa a procedat parintele .in orice caz canonul e dreptar al vietii si nu se impune de fiece data Preotii nu sunt zbiri si Dumnezeu e mai mare El iarta si fara canon .Important e ceea ce faci tu si cum iti vei duce viata ,la fel ,mai buna,sau indiferenta depinde de tine
toate cele bune
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2010, 16:16:34
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nici mie nu mi-a dat explicit.
Dar ai fost atenta la tot ce a zis?De exemplu mie mi-a zis sa ma rog cu rugaciunile sfantului din perioada respectiva.Si acesta poate fi un canon.
Sau mi-a mai zis sa tin postul si vinerea,macar vinerea daca nu pot si miercuri.Si aceasta am luat-o ca pe un canon.
Nu intotdeauna trebuie sa acuzam preotii de indiferenta sau ca nu sunt buni (nu zic ca ai facut asta ,doar vreau sa preintampin acesti soi de interpretari) .Cumva ei stiu ce este mai bine pt noi,ca doar spovedesc sute de oameni.Totul e sa ai incredere in parintele tau,si sa nu te repezi sa il schimbi pe motiv ca nu ar fi bun. Si sa nu iti supraestimezi puterile de a purta acel canon .Ai rabdare,mergi in continuare la el,si vei vedea cum relatia voastra se va cimenta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.08.2010, 20:02:32
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Diaaana Vezi mesajul
Am fost astazi sa ma apovedesc,insa doar cand am ajuns aproape acasa am realizat ca preotul nu mi-a dat nici un canon. De ce ? Multumesc anticipat.
Diana, orice ti-am spune noi ar fi nerelevant si putin.. cel mai bine este sa vorbesti cu parintele (cand vei avea din nou ocazia) si sa-i pui dumnealui aceasta intrebare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.08.2010, 20:21:08
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diaaana Vezi mesajul
Am fost astazi sa ma apovedesc,insa doar cand am ajuns aproape acasa am realizat ca preotul nu mi-a dat nici un canon. De ce ? Multumesc anticipat.
Diana, eu iti sugerez ca data viitoare dupa ce te vei spovedi, daca nu iti zice nimic sa intrebi tu ce canon ai si altfel vei evita orice nelamurire.
Dumnezeu sa te ajute.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.08.2010, 22:03:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Diana, eu iti sugerez ca data viitoare dupa ce te vei spovedi, daca nu iti zice nimic sa intrebi tu ce canon ai si altfel vei evita orice nelamurire.
Dumnezeu sa te ajute.
Foarte bun sfat. Eu după ce primesc canonul, repet ce am de făcut cu preotul de față. Îi spun cam așa: "deci, părinte, am înțeles că trebuie să(...) și să (...), am înțeles bine ?" și, dacă îmi confirmă, sunt sigur că am auzit și priceput cum trebuie canonul de îndreptare și pocăință.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.08.2010, 07:55:13
Diaaana Diaaana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Multumesc. Il voi intreba data viitoare cand ma spovedesc...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare