Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2014, 22:23:28
osanbogdan osanbogdan is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.09.2013
Mesaje: 31
Implicit Întrebare

De ce există zi aliturgică și care este rolul ei.Ce semnifică?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2014, 13:35:46
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Cred ca ziua aliturgica este legată de felul postirii din ziua respectiva. Fiind post negru nu se săvârșește nici Sf.Liturghie. Înțelesurile si semnificațiile sunt multiple mai ales in perioada Postului Mare, dar poate ni le explică cineva cu o bună cultura ortodoxă...eu nu pot decât sa- mi dau cu părerea si mare- i posibilitatea sa greșesc.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2014, 04:57:02
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

S-a mai discutat aici despre zilele aliturgice : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=8422
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2016, 16:25:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am si eu o intrebare si am gasit potrivit sa scriu aici.
Ieri la predica din prima duminica dupa sarbatoarea Sf. Cruci ne-a spus preotul ceva de credinta in general.
Zicea el ca undeva Iisus a cerut ca in afara de iubit dusmanii (asta o mai stiam) sa uram pe cei dragi (mama, tata, frate, sora etc.). Zicea ca este in sensul de a depasi iubirea, de a face si mai mult in credinta. In sensul de a-l urma pe Iisus.
Este putin socant.

Acum eu as vrea sa stiu in ce context a spus Iisus asta, ca sa inteleg mai bine.
Stie cineva unde scrie asta?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2016, 16:36:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Găsești un topic pe tema asta aici.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2016, 16:38:08
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=10

34. Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36. Și dușmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37. Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.
38. Și cel ce nu-și ia crucea și nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine.
39. Cine ține la sufletul lui îl va pierde, iar cine-și pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi.

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=22

36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii.

Last edited by crinrin; 19.09.2016 at 16:41:15.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2016, 16:45:55
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Însă la Luca 14,26 se folosește chiar verbul a urî, la care părintele Anania tâlcuiește:

Ebraism preluat de greaca veche și, prin ea, de limbile moderne. Nu e vorba de a urî în înțelesul propriu al cuvântului, căci Iisus nu îndeamnă niciodată la ură, ci la capacitatea de a te despărți imediat și total de cei dragi spre a deveni adept apropiat al Domnului. Matei, care și-a scris Evanghelia mai întâi în aramaică și apoi în greacă, a fost conștient de riscul acestui cuvânt și a formulat aceeași teză în termeni prioritari: „Cel ce-și iubește pe tatăl său (...) mai mult decât pe Mine...“ (Mt 10, 37).
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.09.2016, 17:58:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am gasit la Luca numai partea cu iubirea vrajmasilor.
Credeam ca undeva scrie chiar asa cum a spus preotul nostru : "sa uriti..."
Pentru ca mi se pare totusi exagerat.

Ma intreb daca nu este periculos sa spui asa ceva in biserica.
Sa nu ajunga la fel cu povestea cu femeia care trebuie sa fie supusa barbatului si unii se duc si isi bat nevestele ca asa a spus in biserica.

Parintele a explicat ca aceasta ura ar fi ceva mai mult decat iubire si n-am inteles.

Ce spuneti voi am inteles.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2016, 18:10:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Luca 14, 26:
„Dacă vine cineva la Mine și nu urăște pe tatăl său și pe mamă și pe femeie și pe copil și pe frați și pe surori, până și viața sa, nu poate fi ucenicul Meu.”
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.09.2016, 19:21:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Luca 14, 26:
''Dacă vine cineva la Mine și nu urăște pe tatăl său și pe mamă și pe femeie și pe copil și pe frați și pe surori, până și viața sa, nu poate fi ucenicul Meu.''
Ideea citatului se referă la sfințenie și păcătuire... deci cine nu poate să iubească sfinețnia și să urască păcatul nu poate fi ucenicul Domnului.

Practic e vorba că iubirea omului trebuie să fie sfîntă dacă omul vrea să se facă ucenic Domnului și pentru asta trebuie făcut discernămînt activ prin iubire și ură.... unde ura nu este o răutate a răutății ci este tot o formă de iubire dar una revoltată, din pricina nedreptății și bîrfei, pentru îndreptarea vieții în Dumnezeu.

Dar cum mai este scris că trebuie să-ți iubești vrăjmașii dacă vrei răsplată pentru că ești creștin și că vrăjmașii creștinului sunt casnicii lui rezultă că practic pe Dumnezeu și iubirea Lui sfîntă și Cuvîntul Lui trebuie să-L iubești mult mai mult decît orice și decît oricine, mai mult decît pe orice fel de apropiat, inclusiv mai mult decît viața ta proprie și decît sufeltul tău propriu și mai rezultă că poți să-ți folosești ura astfel încît urînd orice fel de păcat să te desparți cît mai repede și pe termen cît mai lung de orice fel de păcat, definitiv dacă s-ar putea!

Practic dacă ești un om mai iubitor și mai tolerant atunci folosindu-ți doar dragostea și iubirea poți să ajungi să-L iubești mai mult pe Dumnezeu decît pe oricine inclusiv mai mult decît pe tine, pe mama ta, pe frații tăi, pe prietenii tăi... ca să-L asculți spre mîntuirea ta și spre fericirea ta împreună cu Dumnezeu.

Dacă nu poți iubi decît mai mult urăști atunci poți să-ți folosești ura pentru ca să urăști mai mult ca pe oricine păcatul și mîndria și orice răutate care vine de la păcătuirea ta.

Deci Iubirea și Ura pot sluji mîntuirii tale prin Hristos dacă le știi aplica prin ascultare conform discernămîntului activ ce rezultă din Cartea Vieții, din Cuvîntul lui Dumnezeu.

''Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește.''
Tatăl și Duhul Sfânt erau și sunt cu El. Lumea iadului și orice păcat din lume nu sunt cu El.

Omul amăgit se ocupă în general cu învîrtoșarea vrăjitorească a inimii iubind cu semeție mai mult păcatul și lepădînd cu dispreț și cu ură Calea cea strîmtă ce duce la sfințenia dragostei și credinței lui Dumnezeu în Cuvînt.

De aceea cînd veți auzi glasul Lui să vegheați să nu vi se învîrtoșeze inimile voastre... căci sunt foarte mulți chemați, puțini care rămîn și foarte puțin care se vor alege pînă la urmă prin răbdare pînă la sfîrșit ca să rămînă în binecuvîntarea ce vine de sus... de la Dumnezeu.

Last edited by vsovi; 19.09.2016 at 19:52:28.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare