Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.02.2013, 16:45:25
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Dumnezeu are dreptul să discrimineze căci e Suveran, El are dreptul să aleagă pe cine vrea [ca popor al Său].
Corect. Chiar El spune: "Lasati copiii sa vina la Mine!"
Atunci cine sunteti Dvoastra.sau eu sa le impiedic copiilor Botezul?

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Eu (de fapt chiar dumneavoastră) mă refeream la discriminarea făcută de om. Parcă e o diferență... cam abisală.
In cazul circumciderii copiilor Dumnezeu a facut "discriminarea" prin oameni, nu-i asa? Sau Insusi Dumnezeu i-a circumcis pe acei copii? Nu prea cred!
Si atunci va intreb: unde se opreste "discriminarea" lui Dumnezeu si unde incepe "discriminarea" oamenilor in cazul copiilor circumscrisi?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #82  
Vechi 24.02.2013, 16:56:35
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
În ceea ce privește făcătura asta, însutitul eradicat v-a explicat bine cum stau lucrurile, de ce o mai reluați? Și încercați vă rog să reveniți la topic. Mulțumesc
Mie unuia nu mi-a explicat nicidecum.
Din fericire sunt on-topic pentru ca incerc sa fac legatura intre validitatea sau invaliditatea "botezului" si adevarul sau adevarurile de credinta ale gruparii religioase.

Si ca sa fac un pas inainte am gasit pe un site oficial al sectei sambetiste urmatorul pasaj oficial despre avort:
"Women, at times however, may face exceptional circumstances that present serious moral or medical dilemmas, such as significant threats to the pregnant woman's life, serious jeopardy to her health, severe congenital defects carefully diagnosed in the fetus, and pregnancy resulting from rape or incest."

Deci, in invatatura oficiala a sambetistilor femeia este indrepatatita sa avorteze in cazurile in care fatul prezinta "defecte congenitale grave" sau fatul este urmare a unui viol sau incest. De aici pana la uciderea oamenilor cu handicap in scopul epurarii societatii mai e un pas extrem de mic: daca persoanele cu handicap fizic pot fi ucise inainte de a se naste, de ce nu se incearca anihilarea lor dupa ce au fost nascuti? E cam acelasi lucru, nu-i asa?
In invatatura Ortodoxa aceste "ingaduinte" ale sectei sambetiste sunt considerate motive si pretexte ale comiterii pacatului uciderii de prunci.

Intrebarea e: daca o secta ingaduie in mod oficial astfel de crime, mai e valid "botezul" la ei sau nu?

P.S. In invatatura ortodoxa, pruncul ucis in pantece primeste "botezul sangelui", deci se va mantui.

Care din cele doua stari de fapt vi se pare umana si care diabolica? Ce credeti?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #83  
Vechi 24.02.2013, 17:25:40
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Corect. Chiar El spune: "Lasati copiii sa vina la Mine!"
Atunci cine sunteti Dvoastra.sau eu sa le impiedic copiilor Botezul?
Incorect. A spus să vină copiii la El pentru a-i binecuvânta, nu pentru a-i boteza.
Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
In cazul circumciderii copiilor Dumnezeu a facut "discriminarea" prin oameni, nu-i asa? Sau Insusi Dumnezeu i-a circumcis pe acei copii? Nu prea cred!
Dumnezeu a dat poruncă să fie circumciși. Unde e porunca botezării bebelușilor?

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si atunci va intreb: unde se opreste "discriminarea" lui Dumnezeu si unde incepe "discriminarea" oamenilor in cazul copiilor circumscrisi?
Parcă era vorba de botez, nu de circumcizie.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 24.02.2013, 17:27:27
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Mie unuia nu mi-a explicat nicidecum.
Atunci luați legătura cu el să vă explice.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si ca sa fac un pas inainte am gasit pe un site oficial al sectei sambetiste urmatorul pasaj oficial despre avort:
Îmi pare rău, dar nu mă pot angaja într-o discuție total în afara topicului.
Nu se discută aici nici despre avort, nici despre adventiști; ci despre botez și penticostali.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 24.02.2013, 17:41:57
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Incorect. A spus să vină copiii la El pentru a-i binecuvânta, nu pentru a-i boteza.
Da, pentru a-i binecuvanta. Dar chemarea copiilor s-a facut inainte de momentul Mortii si Invierii Sale. Cu atat mai mult dupa Moartea si Invierea Sa Mantuitorul ii cheama pe copii la El. Sunteti de acord sau nu?
Ori chemarii oamenilor la Sine dupa Moartea si Invierea Sa nu se finalizeaza prin Botez? Ce parere aveti? Cu atat mai mult copiii sunt chemati la Mantuitorul, iar finalitatea acestei chemari se realizeaza prin Botezul pruncilor!

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Dumnezeu a dat poruncă să fie circumciși. Unde e porunca botezării bebelușilor?
Si tot Dumnezeu a dat porunca oamenilor sa lase copiii sa ajunga la El.

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Parcă era vorba de botez, nu de circumcizie.
De ce nu incercati macar sa realizati ca exista o legatura intre cele doua evenimente?
Acelasi Dumnezeu care a dat porunca circumciderii pruncilor a dat si porunca parintilor sa lase copiii sa ajunga la El.
Cum se ajunge la Dumnezeu in acceptiunea Dvoastra.? Sau mai bine ce legatura exista intre Mantuitorul Hristos si Imparatia cerurilor, in care se intra prin Sf.Botez?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #86  
Vechi 24.02.2013, 17:49:57
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Atunci luați legătura cu el să vă explice.

Îmi pare rău, dar nu mă pot angaja într-o discuție total în afara topicului.
Nu se discută aici nici despre avort, nici despre adventiști; ci despre botez și penticostali.
Intotdeauna am fugit de atitudinea aceasta pe care Dvoastra.o adoptati mereu si mereu.
Postarile Dvoastra.seamana cu o fuga fara tinta. Daca din dreapta se apropie un argument care are chiar si o legatura marginala cu subiectul va aplecati si o luati la sanatoasa in directia opusa.
Credeti ca veti ajunge undeva cu aceasta atitudine? Credeti ca veti gasi un strop de adevar fugind fara rost, infricosat de orice alt argument care sa va dea peste cap concluzia care vi s-a intiparit in minte printr-un proces destul de agresiv de spalare de creier?
Mi-e mila de Dvoastra.pentru ca si eu am trecut printr-un astfel de iad!
Vestea buna e ca ramane doar dorinta de a constientiza acest iad, si Mantuitorul Hristos va va ajuta! Va marturiseste asta unul care a fost ajutat!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #87  
Vechi 24.02.2013, 18:15:22
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Da, pentru a-i binecuvanta. Dar chemarea copiilor s-a facut inainte de momentul Mortii si Invierii Sale. Cu atat mai mult dupa Moartea si Invierea Sa Mantuitorul ii cheama pe copii la El. Sunteti de acord sau nu?
Sunt de acord. Copiii să meargă la El.
Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ori chemarii oamenilor la Sine dupa Moartea si Invierea Sa nu se finalizeaza prin Botez? Ce parere aveti? Cu atat mai mult copiii sunt chemati la Mantuitorul
De ce "cu atât mai mult"? Pentru că înainte, pe ei i-a chemat în mod special? Cu atât mai mult, după aceste evenimente mântuitoare, copiii să meargă la El... pentru a fi binecuvântați.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
iar finalitatea acestei chemari se realizeaza prin Botezul pruncilor!
Aici se rupe filmul, deoarece ați introdus un cadru nepotrivit. Finalitatea acestei chemări se realizează tot prin binecuvântare. Lăsați copiii să meargă la El! Nu-i împingeți de la spate!

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si tot Dumnezeu a dat porunca oamenilor sa lase copiii sa ajunga la El.
Eu altceva am întrebat, vă rog nu mai stricați filmul prin acest clișeu! Vă reamintesc întrebarea:
Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Unde e porunca botezării bebelușilor?


Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
De ce nu incercati macar sa realizati ca exista o legatura intre cele doua evenimente?
Sigur că există, chiar se face o comparație. Dar ca în orice comparație, nu toate elementele ei sunt identice. Ghebosu deja v-a dat un element disonant: botezul se administrează în egală măsură bărbaților și femeilor. Probabil mai sunt și altele...
Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Cum se ajunge la Dumnezeu in acceptiunea Dvoastra.? Sau mai bine ce legatura exista intre Mantuitorul Hristos si Imparatia cerurilor, in care se intra prin Sf.Botez?
Elementul de legătură este credința, nu botezul. Vă dau clasicul exemplu al tâlharului crucificat: credința în Mântuitorul i-a asigurat Împărăția Cerurilor și nu botezul. Dacă e prezentă credința, se poate efectua și botezul (afară de cazurile excepționale), dar în absența ei, botezul e o simplă formalitate ce nu mântuiește:

"Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." (Marcu 16:16)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 24.02.2013, 22:23:08
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Sunt de acord. Copiii să meargă la El.
De ce "cu atât mai mult"? Pentru că înainte, pe ei i-a chemat în mod special? Cu atât mai mult, după aceste evenimente mântuitoare, copiii să meargă la El... pentru a fi binecuvântați.
Cum trebuie sa mearga un copil la El sa fie binecuvantat? Ce trebuie sa faca un copil sau unde trebuie sa mearga un copil sa fie binecuvantat de El?

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Aici se rupe filmul, deoarece ați introdus un cadru nepotrivit. Finalitatea acestei chemări se realizează tot prin binecuvântare. Lăsați copiii să meargă la El! Nu-i împingeți de la spate!
Aici va contrazic: problema in referatul biblic nu consta in faptul ca ucenicii Mantuitorului ii indemnau pe copii "de la spate" sa mearga la El, ci problema era ca ucenicii ii IMPIEDICAU pe copii sa ajunga la El, nu-i asa?
Ca urmare "nu se rupe niciun film", Dvoastra.incercati sa rastalmaciti textul biblic, cu riscul de a va auto-minti.

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Elementul de legătură este credința, nu botezul. Vă dau clasicul exemplu al tâlharului crucificat: credința în Mântuitorul i-a asigurat Împărăția Cerurilor și nu botezul. Dacă e prezentă credința, se poate efectua și botezul (afară de cazurile excepționale), dar în absența ei, botezul e o simplă formalitate ce nu mântuiește:

"Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." (Marcu 16:16)
Dvoastra.afirmati:"dar în absența ei (a credintei), botezul e o simplă formalitate ce nu mântuiește" dupa care citati referatul biblic "Cel ce va crede și se va boteza se va mântui iar cel ce nu va crede se va osândi."

Pe de o parte botezul e o simpla formalitate, pe de alta parte doar cel ce va crede si se va boteza se va mantui".
Va intreb: trebuie sa te botezi ca sa te mantuiesti sau nu?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #89  
Vechi 24.02.2013, 22:34:49
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Elementul de legătură este credința, nu botezul.
Din nou constat lipsa acelui excelent instrument care se numeste logica. In logica se opereaza destul de des si cu elementele "si/si", nu numai cu "sau/sau".
Am observat la sectari ca ignora de foarte multe ori elementul de logica "si/si", iar urmarea se poate vedea in absurditatile emanate de ei. Lor le place foarte mult sa opereze cu "sau/sau" pentru ca... au o nevoie diabolica de a cataloga, si implicit de a judeca lucrurile aducandu-le in antagonie, in contrast. Simt nevoia ancestrala de a defalca lucrurile in alb si negru, acolo unde, de fapt lucrurile lucreaza perfect in armonie. Curios, diabolos inseamna "a judeca". Coincidenta? Eu cred ca nu!

De ce trebuie ca "elementul de legatura" sa fie ori credinta, ori botezul?
Cum puteti compara merele cu vacile?
De ce despartiti cele doua elemente si le puneti fata in fata pregatite de razboi? De ce puneti intrebari stupide la care mai si cereti raspuns?
Dilema Dvoastra.de mai sus se transpune in situatia ridicola: ce a fost la inceput, credinta ori botezul? Ceea ce e absurd!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #90  
Vechi 24.02.2013, 22:49:42
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Unde e porunca botezarii bebelusilor?
Dar aratati-mi in Biblie unde e, de exemplu, porunca si obligatia ca primii crestini din Ierusalim sa-si vanda averile si sa aduca banii Bisericii?
Si totusi, in lipsa explicita a unei astfel de porunci Anania si Safira au murit. In baza carei porunci au fost judecati si condamnati Anania si Safira?
Atitudinea Bisericii fata de societate, modul ei de a se manifesta si de a transmite Adevarul lumii au devenit Lege.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 24.02.2013 at 23:22:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 20:48:00
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12