Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.02.2013, 09:57:57
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Dar asta in cazul adultilor!!
Acesta nu însemnă discriminare? Dacă și pruncii sunt oameni, dacă și ei sunt [viitori] creștini cu aceleași drepturi și obligații...
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.02.2013, 10:34:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Înainte de divagația pidosnică, s-a discutat despre modul cum penticostalii și adventiștii (în general neoprotestanții) efectuează botezul: prin scufundare pe spate. Are vreo importanță dogmatică această modalitate de scufundare? Din punct de vedere ortodox și penticostal.
Osutafaraunu, de ce nu ne spuneti ce importanta are pentru cultul din care faceti parte? Am vazut ca la adventistii de ziua a 7-a botezul se face numai prin afundare pe spate. (idem la Martorii lui Iehova, penticostali si baptisti) Are o semnificatie sau practica s-a impamantenit din dorinta de a fi diferit de biserica traditionala?

Last edited by ioanna; 24.02.2013 at 10:38:22.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.02.2013, 11:17:37
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Osutafaraunu
Osutăfărăunu a murit de mult, nu-l mai pomeniți.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
de ce nu ne spuneti ce importanta are pentru cultul din care faceti parte?
Felul cum se realizează scufundarea (vertical, orizontal, din lateral, etc.) nu are nicio importanță dogmatică. Întrebarea (ca să rămânem totuși ontopic) era alta: din punct de vedere ortodox și penticostal, are importanță dogmatică acest aspect?

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Am vazut ca la adventistii de ziua a 7-a botezul se face numai prin afundare pe spate. (idem la Martorii lui Iehova, penticostali si baptisti)
Ați luat în calcul eventualele considerații practice? Baptisteriu mic, apă puțină, stabilitate mai bună, etc. Probabil în aer liber (râuri, lacuri) modalitatea diferă...

Da, am văzut filmulețele comparative postate de dvs. Vreți să discutăm despre ele? Căci reies de acolo cel puțin două aspecte ce sunt într-adevă dogmatice.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.02.2013, 11:48:14
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Osutafaraunu, de ce nu ne spuneti ce importanta are pentru cultul din care faceti parte?

nu, "patrunjeluldigital" nu este "osutafaraunu", desi tot adventist este, e unul mai tinerel, are vreo 27 de ani, iar "osutafaraunu" are 36.

ambii tupeisti, dar Duhul Domnului o sa-i disciplineze pe amandoi la timpul potrivit.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 24.02.2013, 12:34:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Da, am văzut filmulețele comparative postate de dvs. Vreți să discutăm despre ele?
Nu e cazul, aspectele dogmatice privitoare la botez imi sunt clare. Aveam doar o curiozitate in privinta cultului din care faceti parte, insa mi-ati lamurit-o, iar intre timp s-a rezolvat si problema pe care a avut-o site-ul d-voastra, deci cine este interesat de convingerile adventistilor, modul in care intelegeti d-voastra Scriptura citeste direct de la sursa: http://www.adventist.ro/index/convin...2-botezul.html
Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.02.2013, 13:03:04
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu e cazul, aspectele dogmatice privitoare la botez imi sunt clare. Aveam doar o curiozitate in privinta cultului din care faceti parte, insa mi-ati lamurit-o, iar intre timp s-a rezolvat si problema pe care a avut-o site-ul d-voastra, deci cine este interesat de convingerile adventistilor, modul in care intelegeti d-voastra Scriptura citeste direct de la sursa: http://www.adventist.ro/index/convin...2-botezul.html
Atât curiozitatea dv. cât și saitul adventist sunt pe lângă topicul de față. În schimb aspectele dogmatice ale botezului penticostal și ortodox sunt importante. Dacă n-ar fi fost, nu s-ar fi inițiat topicul de față.

Deci, are importanță dogmatică dacă cel botezat e cufundat de trei ori sau doar o dată? Din punct de vedere penticostal și din punct de vedere ortodox. Acesta ar fi primul aspect.

Al doilea aspect: are importanță dogmatică faptul că botezatul matur din filmulețul postat de dvs. stătea cu mâna afară din apă în momentul cufundării? Din ambele puncte de vedere.

V-am adresat dumneavoastră întrebarea, deoarece vă apreciez postările echilibrate și bine documentate.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.02.2013, 14:15:35
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Acesta nu însemnă discriminare? Dacă și pruncii sunt oameni, dacă și ei sunt [viitori] creștini cu aceleași drepturi și obligații...
Considerati-o cum vreti, discriminare sau nu, dar daca e discriminare atunci poate Dumnezeu va va explica de ce a poruncit ca pruncii de 8 zile sa se taie imprejur. Altfel pruncii aceia erau sortiti pierzarii.
A facut Dumnezeu o discriminare sau nu?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #78  
Vechi 24.02.2013, 15:00:09
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PilatP Vezi mesajul
Iar nu ati fost atentă la aberațiile coreligionarului dumneavoastră.
Întrebați-l care articol de doctrină adventistă sau penticostală declară că homosexualitatea nu este un păcat.

Și faceți totuși un efort să părăsiți dubla măsură!
In ceea ce-i priveste pe penticostali, toata lumea stie ca exista secta penticostalilor gay: asa este carpit statutul lor.

In ceea ce-i priveste pe sambetisti, istoria pidoznicilor e destul de veche.
Am s-o reiau in cateva cuvinte: prin anii '70 s-a format o organizatie a pidoznicilor sambetisti denumita pana astazi ca SDAKinship International. Pana aici nu sunt probleme. Problema a aparut atunci cand aceasta organizatie s-a afiliat la secta de ziua a 7-a cu acordul conducerii sectei. Si au ramas impreuna cele 2 organizatii ca "fratii" pana pe la inceputul anilor '80 cand sectarii hetero s-au trezit din somnul coabitarii cu organizatia pidoznica adventista si i-au somat sa stearga din titulatura organizatiei primele 3 litere "SDA", adica SeventhDayAdventist.
Ei bine, pidoznicii au refuzat, asa ca sambetistii hetero i-au dat in judecata. Dar spre stupoarea lor au pierdut procesul.

Mai nou, si mai grav, in acelasi timp, comunitatea adventista gay din America adica membrii sambetisti pidoznici, ametiti fiind de "modernismul" american au inceput sa se intalneasca pe ascuns si au decis ca este timpul sa scoate si ei capetele la "lumina", adica sa se afirme si ei in lume in plinatatea personalitatii lor. Si au decis ca loc de intalnire special tocmai cladirea sectei din Glendale City.
Care a fost reactia conducerii sectei adventiste? Extrem de toleranta: desi stiau ca aproape toti membrii comunitatii adventiste din Glendale City erau pidoznici, varanii sambetisti i-au acceptat. Si astazi toata lumea cunoaste ca adventistii din Glendale City sunt pe dos.

Te intreb, Pilat din Pont: "botezul" la adventisti este valid sau nu in acest caz? Deci daca eu decid intr-un moment al nebuniei mele sa ma "botez" la sambetistii din Glendale City, "botezul" este valid sau nu?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #79  
Vechi 24.02.2013, 15:35:30
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Considerati-o cum vreti, discriminare sau nu, dar daca e discriminare atunci poate Dumnezeu va va explica de ce a poruncit ca pruncii de 8 zile sa se taie imprejur. Altfel pruncii aceia erau sortiti pierzarii.
A facut Dumnezeu o discriminare sau nu?
Dumnezeu are dreptul să discrimineze căci e Suveran, El are dreptul să aleagă pe cine vrea [ca popor al Său]. Eu (de fapt chiar dumneavoastră) mă refeream la discriminarea făcută de om. Parcă e o diferență... cam abisală.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 24.02.2013, 15:36:03
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
In ceea ce-i priveste pe sambetisti, istoria pidoznicilor e destul de veche.
În ceea ce privește făcătura asta, însutitul eradicat v-a explicat bine cum stau lucrurile, de ce o mai reluați? Și încercați vă rog să reveniți la topic. Mulțumesc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 20:48:00
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12