Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 14.09.2013, 20:39:26
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lucaionut Vezi mesajul
Se deduce logic in afara bibliei..

Efeseni 6:1 Copiilor, ascultați în Domnul de părinții voștri, pentru că așa este drept!

Deci copii pana la o anumita varsta daca a ascultat de parinti a ascultat de dumnezeu.
Daca...!

Conform invataturii tale, este suficient ca Biblia sa se propovaduiasca - a se citi "varsata" -inaintea oamenilor ca sa fie indeplinite conditiile ca Mantuitorul Hristos sa vina a 2-a oara sa judece lumea.

Slava Domnului ca nu este asa! La Domnul este mila si mantuirea si ceea ce oamenii aud despre Dumnezeul si Mantuitorul Iisus Hristos trebuie sa rodeasca intru ei si, astfel, oamenii sa gaseasca Odihna si Fericire.

Deci, in concluzie, nu va mai dati aere de judecatori si calai ai lui Dumnezeu, ca si cum oamenii care nu au aderat la minciuna voastra sunt pierduti pentru totdeauna!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #182  
Vechi 14.09.2013, 20:55:56
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lucaionut Vezi mesajul
Se deduce logic in afara bibliei..

Efeseni 6:1 Copiilor, ascultați în Domnul de părinții voștri, pentru că așa este drept!

Deci copii pana la o anumita varsta daca a ascultat de parinti a ascultat de dumnezeu.
Din ceea ce postezi se deduc multe dracovenii:
1. Sunteti atat de ingamfati incat credeti despre voi ca "propovaduirea" voastra are statut de sentinta de judecata. Deci, cuvintele voastre aruncate oamenilor sunt sfinte prin insasi fiinta lor, ceea ce duce la concluzia ca va considerati dumnezei-judecatori. Doamne fereste de asa ceva in Ortodoxie!

2. Modul in care priviti viata este de-a dreptul sub-nutritional: viata, dupa iehovisti, se reduce la a accepta o teorie, nici macar la a o pune in practica. Ideea de religie la primitivii din jungla amazoniana este cu mult superioara conceptiei voastre despre religie.

3.Modul de a convietui cu copiii vostri este sub-animalicesc de-a dreptul: chiar si copiii vostri cad sub aceasta sentinta vis-a-vis de religiozitatea vostra de primata. Daca copiii vostri nu adera la teoria voastra asupra religiei, pur si simplu vor fi repudiati.

Mi-e dor de discutiile cu "osutafaraunu"!

"32.Dumnezeu L-a înviat pe Acest Iisus, Căruia noi toți Îi suntem martori." Fapte 2,32.
Voi ai cui martori sunteti?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #183  
Vechi 14.09.2013, 21:18:27
lucaionut's Avatar
lucaionut lucaionut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2013
Locație: Slobozia
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 9
Talking

Sti cum este treaba cu NOE ?? cred ca stii dar ai ca iti zic eu poate este si lume care nu stie.

Nimeni nu a crezut ca va venii sfarsitul, probabil ca lumea radea de el zicea "Lumea noastra nu se va sfarsi niciodata". dar dupa ce a urcat noe in arca a venit ploaia si au "mierlito" toti care nu a ascultat de de el.

Nu cumvva o fi la-fel si acuma cu aceasta evanghelie ?

Eu nu am vazut nicio organizatie care sa anunte regatu lui dumnezeu la acelasi nivel cu martorii lui iehova.

Ca refuzi si dai cu flit ca tu ai credinta asta este. Ei si-au facut treaba in ochi lui dumnezeu au predicat evanghelia.. a aratat lumii evanghelia.
__________________
www.caleacrestina.ro
Reply With Quote
  #184  
Vechi 14.09.2013, 21:27:10
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lucaionut Vezi mesajul
Sti cum este treaba cu NOE ?? cred ca stii dar ai ca iti zic eu poate este si lume care nu stie.

Nimeni nu a crezut ca va venii sfarsitul, probabil ca lumea radea de el zicea "Lumea noastra nu se va sfarsi niciodata". dar dupa ce a urcat noe in arca a venit ploaia si au "mierlito" toti care nu a ascultat de de el.

Nu cumvva o fi la-fel si acuma cu aceasta evanghelie ?
Se pare ca nu prea cunosti Biblia: spune-mi, te rog, care este semnificatia curcubeului?

Citat:
În prealabil postat de lucaionut Vezi mesajul
Eu nu am vazut nicio organizatie care sa anunte regatu lui dumnezeu la acelasi nivel cu martorii lui iehova.
Nu ai cautat destul. Eu am vazut, dar nu-ti spun pentru ca ... nu esti pregatit sa afli, esti prea indoctrinat.

Citat:
În prealabil postat de lucaionut Vezi mesajul
Ca refuzi si dai cu flit ca tu ai credinta asta este. Ei si-au facut treaba in ochi lui dumnezeu au predicat evanghelia.. a aratat lumii evanghelia.
Ce inseamna "flit"? Ajuta-ma, nu am mai auzit cuvantul acesta!


Dar tot nu ai raspuns la intrebare:
"32.Dumnezeu L-a înviat pe Acest Iisus, Căruia noi toți Îi suntem martori." Fapte 2,32.
Voi ai cui martori sunteti?

Si iti mai pun una, dupa ce am citit postarea ta: esti manelist cumva?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #185  
Vechi 15.09.2013, 01:25:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lucaionut Vezi mesajul
Sti cum este treaba cu NOE ?? cred ca stii dar ai ca iti zic eu poate este si lume care nu stie.

Nimeni nu a crezut ca va venii sfarsitul, probabil ca lumea radea de el zicea "Lumea noastra nu se va sfarsi niciodata". dar dupa ce a urcat noe in arca a venit ploaia si au "mierlito" toti care nu a ascultat de de el.

Nu cumvva o fi la-fel si acuma cu aceasta evanghelie ?

Eu nu am vazut nicio organizatie care sa anunte regatu lui dumnezeu la acelasi nivel cu martorii lui iehova.

Ca refuzi si dai cu flit ca tu ai credinta asta este. Ei si-au facut treaba in ochi lui dumnezeu au predicat evanghelia.. a aratat lumii evanghelia.
Sincer nu stiu nici eu de ce imi pierd timpul sa raspund la asa ceva, dar...
Orice om sanatos la cap intelege ca ineptia asta de invatatura a iehovistilor e gresita (ca a oricarei secte neoprotestante). Dar nici unii nu au raspuns la asa ceva. Daca Hristos nu a gresit cand a spus ca "Și Eu îți spun ție că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui." si cum iehovistii au aparut in secolul 19 cum pot fi ei Biserica lui Dumnezeu?

Ps: Si mai staduieste-te sa faci acordul subiectului cu predicatul. Daca se intampla o data as fi inteles, dar...
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 15.09.2013, 22:35:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ce inseamna "flit"? Ajuta-ma, nu am mai auzit cuvantul acesta!
E chestia aia care se distribuie gratuit de catre cei cu turnuletzu la cei care au facut prostia sa-l caute pe Dumnezeu in ograda lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 16.09.2013, 22:49:51
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ce inseamna "flit"? Ajuta-ma, nu am mai auzit cuvantul acesta!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E chestia aia care se distribuie gratuit de catre cei cu turnuletzu la cei care au facut prostia sa-l caute pe Dumnezeu in ograda lor.
Si totusi, "flit" reprezinta cumva costumul cu care se imbraca iehovistii barbati cand intra in turnuletz?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #188  
Vechi 19.09.2013, 10:20:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lucaionut Vezi mesajul
Sti cum este treaba cu NOE ?? cred ca stii dar ai ca iti zic eu poate este si lume care nu stie.

Nimeni nu a crezut ca va venii sfarsitul, probabil ca lumea radea de el zicea "Lumea noastra nu se va sfarsi niciodata". dar dupa ce a urcat noe in arca a venit ploaia si au "mierlito" toti care nu a ascultat de de el.

Nu cumvva o fi la-fel si acuma cu aceasta evanghelie ?

Eu nu am vazut nicio organizatie care sa anunte regatu lui dumnezeu la acelasi nivel cu martorii lui iehova.

Ca refuzi si dai cu flit ca tu ai credinta asta este. Ei si-au facut treaba in ochi lui dumnezeu au predicat evanghelia.. a aratat lumii evanghelia.
regatul lui Dumnezeu, sau al lui Iehova al vostru (al Turnului de Veghe mai precis)? Si apropos...care Evanghelie? Cea a lui Hristos sau cea a Turnului de Veghe?
Reply With Quote
  #189  
Vechi 25.04.2014, 22:33:10
Aristarh Aristarh is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2012
Locație: Toplita ,jud Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Smile

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
da, asa este, astea am citit si eu despre Russel, pe mormantul lui este o imagine cu ochiul atotvazator masonic.



da, asta am vrut sa remarc si eu.
si invataturile si doctrina masonica interzic orce DISCUTIE PE TEME BIBLICE ,atunci cum sa fie Martorii lui Iehova ,masoni ,domnilor , iar dupa cum stim masonii accepta in organizatia lor orce fel de oameni, ortodocsi ,catolici, musulmani ,sintoisti, protestanti, budisti ,hindusi ,cu condita sa nu fie atei doar atat, deci un fel de rahat ,frumos ,un cockteil de amestecaturi. Atunci cum se potriveste asta ,cu lucrarile Martorilor?
Reply With Quote
  #190  
Vechi 26.04.2014, 01:04:20
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aristarh Vezi mesajul
si invataturile si doctrina masonica interzic orce DISCUTIE PE TEME BIBLICE ,atunci cum sa fie Martorii lui Iehova ,masoni ,domnilor , iar dupa cum stim masonii accepta in organizatia lor orce fel de oameni, ortodocsi ,catolici, musulmani ,sintoisti, protestanti, budisti ,hindusi ,cu condita sa nu fie atei doar atat, deci un fel de rahat ,frumos ,un cockteil de amestecaturi. Atunci cum se potriveste asta ,cu lucrarile Martorilor?
Si masonii au lasat nivelul cam jos. Acum toti pot face parte din asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 22:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56