Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 06.06.2014, 13:59:30
eusebiud eusebiud is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2014
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Ar trebui ca Statul sa interzica impartirea unor reviste intr-un spatiu care nu e destinat comertului (pe strada, din casa in casa). Asa cum orice marfa se vinde in spatii anume destinate si aceasta "propovaduire"(care nu e facuta prin Duhul Sfant) sa fie restrictionata.
Corect, la fel sa se intample si cu magazinele de suveniruri de pe langa manastiri. Sunt exact acelasi lucru. Vreau in fie ce oras sa existe un magazin spacializat, cu casa de marcat fiscala, cu contract de inchiriere, intretinere. Undeva prin centru, sa nu ii discriminam. Pentru asta IIsus a biciuit pe negustori in Ierusalim long time ago, pentru comertul langa biserica.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 07.06.2014, 11:08:00
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusebiud Vezi mesajul
Corect, la fel sa se intample si cu magazinele de suveniruri de pe langa manastiri. Sunt exact acelasi lucru. Vreau in fie ce oras sa existe un magazin spacializat, cu casa de marcat fiscala, cu contract de inchiriere, intretinere. Undeva prin centru, sa nu ii discriminam. Pentru asta IIsus a biciuit pe negustori in Ierusalim long time ago, pentru comertul langa biserica.
Am fost zilele astea la Vatican la San Pietro și ghici ce? Nu numai că făceau comerț în afara bisericii dar și în interior și în timp ce slujeau niște preoți...ca să nu mai zic de îmbrăcămintea femeilor, dar ce să facem Biserica adevărată, tradiție apostolică, ei îs drepți noi sectanții suntem rătăciți că nah vorba aia încercăm să descoperim în adevăr Cuvîntul Lui Dumnezeu. Nu uitați un lucru, și Hristos și apostolii au fost acuzați de erezii măcar că ei predicau adevărul.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 12.06.2014, 12:32:52
Cristi93 Cristi93 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2014
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusebiud Vezi mesajul
Corect, la fel sa se intample si cu magazinele de suveniruri de pe langa manastiri. Sunt exact acelasi lucru. Vreau in fie ce oras sa existe un magazin spacializat, cu casa de marcat fiscala, cu contract de inchiriere, intretinere. Undeva prin centru, sa nu ii discriminam. Pentru asta IIsus a biciuit pe negustori in Ierusalim long time ago, pentru comertul langa biserica.
Sa nu mai zic de statiile de autobuz.Si au pus un panou mare cu peste 50 carti si reviste langa aare stau o batranica si un batranel.Si de obicei abordeaza cam pe toti din statie,si nu toata lumea are mereu chef sa-i asculte + ca uneori sunt foarte stresanti.
Nu inteleg cum le a venit ideea asta cu statia ...
Reply With Quote
  #194  
Vechi 12.06.2014, 13:05:10
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

sau cei care se plimba cu un carut cu rafturi de carti si brosuri prin oras si aborbeaza pe cine apuca. Deja cand ii vad ma prefac ca nu-i vad si-mi vad de treburile mele sau imi bag castile in uechi i dau radioul la maxim. De marti pana azi dimineata inclusiv am fost abordata de 4 ori de ei...si pana la o vreme stateam si faceam conversatie cu ei, am zis sa nu fiu nesimtita, dar daca te opresti, nu mai scapi pana nu gasesti o scuza buuuna si pleci rapid.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 18.06.2014, 11:17:05
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Atata timp cat vestesc moartea si invierea Domnului Isus, impreuna cu sansa pe care o are fiecare la mantuire prin crednta in Isus Hristos, fac o lucrare foarte buna pentru imparatia lui Dumnezeu. Daca in schimb vorbesc despre doctrine ale bisericii lor, doctrine care sunt contradictorii cu Scriptura atunci nu se deosebesc de cei ce stau acasa si nu fac nimic, chiar mai rau savarsesc un pacat.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 26.06.2014, 18:07:54
Iancu10 Iancu10 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.06.2014
Locație: Harghita Toplita
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Smile

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Ideea este ca Charles Russell a facut o mare greseala, le-a luat oamenilor libertatea de a-si exprima singuri parerea, daca vor sa primeasca un obiect sau nu.Ideea este ca resping ziua de nastere sau onomastica a unui copil,care are prieteni sa vina la pe la ei sau invers daca un prieten de al sau are acea ziua nu se duce pentru ca:"credinta mea nu ma lasa sa intru in casa ta" sau "noi nu sarbatorim".Ideea este ca strica relatia om cu om.Am colega care respinge tot ce este sarbator sau martisor.A doua idee este ca Russell este devina cu "dogmele" sale.Mama mea nu mai are prietena care nu a venit la ea sa mai vorbeasca.Un prieten ajuta pe celalalt.Aceasta secta e mai periculoasa decat celalalte.Russell a uitat ca Domnul Dumnezeu inca de la Creatie a lasat liberul arbitru omului.Spuneti-va la prieteni care aveti de aceasta credinta sa-si lasa copii sa aiba parte de fericire sa si sa aiba libertatea de a vorbi cu oricine care poate sa-l faca fericit
Dar oare cata lume stie cu adevarat oare ce au facut primii crestini ,ce au facut si ce nu au facut ei? De ce erau persecutati cu adevarat ,de ce erau considerati o ,,secta iudaica,, de ce erau o ,,secta apatrida,, de ce romanii ca sa rada de ei ii obligau sa manance carnati cu sange, de ce erau total impotriva violentei de orce fel,,?
Reply With Quote
  #197  
Vechi 26.06.2014, 18:52:59
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iancu10 Vezi mesajul
De ce erau persecutati cu adevarat
Pentru ca nu participau la cultul imperial, ca romanilor nu le pasa in ce credeai, atata timp cat timp cat il divinizai un pic si pe imparat. Toata treaba era politica.
Citat:
În prealabil postat de Iancu10 Vezi mesajul
de ce erau considerati o ,,secta iudaica,,
Pentru ca descindeau din cultul mozaic, ruptura fata de aceasta neproducandu-se inca total, si romanii nu aveau chef ca analizeze disputele teologice ale unui cult minor dintr-o provincie de la marginea Imperiului. Pentru ca pentru ei, niste evrei se certau intre ei, din nou(de fapt, cam asta e Talmudul intr-un cuvant. Rabini care se cearta)
Citat:
În prealabil postat de Iancu10 Vezi mesajul
de ce erau o ,,secta apatrida,,
Pentru ca nu erau limitati doar in Imperiul Roman.
Citat:
În prealabil postat de Iancu10 Vezi mesajul
de ce romanii ca sa rada de ei ii obligau sa manance carnati cu sange, de ce erau total impotriva violentei de orce fel,,?
Pentru ca, din nou, disputa cu privire la legile mozaice alimentare nu era inca stabilita, si multi inca respectau legile kosher, fiind majoritatea si evrei. Ca si cum ai pune un musulman sa manance sunca.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 26.06.2014 at 19:01:46.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 27.06.2014, 23:37:27
Iancu10 Iancu10 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.06.2014
Locație: Harghita Toplita
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Smile

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Si masonii au lasat nivelul cam jos. Acum toti pot face parte din asa ceva.
Nu e adevarat, masonii au o tenta din asta caritabila ,de intrajutorare ,ritualuri obscure , initieri dubioase, etc deci Biblia pentru ei este un mister.Deci nu au lasat nici un nivel jos. Un cockteil de rahaturi precrestine. Si multi ierarhi ortodocsi si Episcopi fac parte din pacate din Masonerie.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 29.08.2014, 23:59:07
Iancu10 Iancu10 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.06.2014
Locație: Harghita Toplita
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Smile

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
ce au bun martorii lui Iehova sunt niste invataturi preluate de la adventisti si de la alte religii, deci nu sunt invataturile lor, iar invataturile specifice lor sunt toate delirante, complet aberante, nebiblice.
Invataturi aberante , nebiblice au tocmai cei care au preluat din paganism , domnule practici , simboluri si invataturi , precrestine , adica ,,Crestinatatea falsa ,, care nu e totuna cu crestinismul primar.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 30.08.2014, 00:14:04
Iancu10 Iancu10 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.06.2014
Locație: Harghita Toplita
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Smile

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
da, asa este, astea am citit si eu despre Russel, pe mormantul lui este o imagine cu ochiul atotvazator masonic.



da, asta am vrut sa remarc si eu.
Nu este nici un ochi masonic , pe mormant,,, este acea cruce in mijlocul unei coroane de rege. Iar crucea a fost in preistorie , un simbol solar ori falic dupa cum se stie. Nu sant simboluri masonice. Si pe unele Biserici Ortodoxe sau mari Catedrale exista ochiul inscris intr-un trinughi , asa nu mai vorbiti aiurea domnilor .Si chiar mebrii si fete inalte bisericesti sant si crestini(?) si masoni .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 22:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56