Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.12.2007, 19:32:32
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

Imparateasa mea cea preabuna si nadejdea mea,Nascatoare de Dumnezeu, aparatoarea saracilor si primitoarea strainilor, bucuria mahnitilor si ajutatoarea celor necajiti, vezi-mi nevoia, vezi-mi necazul, ajuta-ma ca un neputincios, hraneste-ma ca pe un strain. Necazul mei il sti, dezleaga-l precum vrei ca nu am alt ajutor, si alta mangaiere buna in afara de tine, Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor. Amin.
si
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si preanevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii, carea fara stricaciune pe Dumnezeu,Cuvantul ai nascut. Pe tine Cea cu adevarat, Nascatoare de Dumnezeu te marim.

sunt cele doua rugaciuni ale sufletului meu. sa va fie de ajutor si voua!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.12.2007, 19:35:39
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

vazui cu intarziere ca prima rugaciune a mai fost scrisa :D dar le-am scris din suflet pt voi. :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.12.2007, 18:44:50
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Intr-adevar acatistul M.D. bucurie neasteptata e f.f.f.frumos.Mai sint si:
-ac.M.D. eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra
-ac.M.D.grabnicajutatoare
-ac.M.D.potpleste intristarile noastre
-ac.sf. acoperamint al M.D.,care este cintat de monahul de la Athos Matian Moise si poate fi luat ,copiat,ca si ac.Rugul Aprins AL M.D.,cintat de cei de la schitul Lacu -Athos,de pe www.arhiva-ortodoxa.ro
-ac.M.D.la icoana cu 7 sageti
-ac. catre atotputernicul Dumnezeu la vreme de necaz si ispita
-ac. de multumire SLAVA LUI duMNEZEU PT TOATE,CARE LA FEL IN VARIANTA CINTATA SUPERB DE Marian Moise poatefi luat de pe acelasi site indicat.
-ac. de pocainta
Dumnezeu sa ne ajute sa ne facem timp pt a le citi cu atentie si cit mai des.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.05.2008, 15:42:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Rugaciune catre Prea-Sfanta Nascatoarea de Dumnezeu, dupa unii exegeti, era rostita de Sfantul Palama

Fecioara Stapina Nascatoare de Dumnezeu, ceea ce ai nascut pe Dumnezeu Cuvintul cu trup, stiu cu adevarat, stiu ca nu se cuvine, nici se cade ca eu, cel atita de desfrinat, cu ochi spurcati sa vad icoana ta, a celei Prea-curate, a celei Pururea-fecioare, a celei ce ai si trupul si sufletul curat si nespurcat, si sa o sarut cu buze necurate si intinate, sau sa ma rog. Ca cu dreptate este ca de mine, cel desfrinat, sa se ingretoseze si sa ma urasca curatia ta. Dar fiindca Dumnezeu, pe Care L-ai nascut, S-a facut om ca sa cheme pe cei pacatosi la pocainta, pentru aceasta indraznind si eu, ma apropii de tine, cu lacrimi rugindu-ma:

Primeste aceasta marturisire a gresalelor mele celor multe si grele, si o du Unuia-nascut Fiului tau si Dumnezeu, rugindu-te Lui, ca sa fie milostiv ticalosului si tavalitului meu suflet. Ca de multimea faradelegilor mele sint oprit a cauta la Dinsul si a cere iertare. Pentru aceasta, pe tine te pun solitoare si mijlocitoare. Ca multe si mari daruri dobindind eu de la Ziditorul meu Dumnezeu, si uitindu-le pe toate si nemultumitor aratindu-ma, ticalosul, cu cuviinta m-am alaturat cu dobitoacele cele fara de minte si m-am asemanat lor. Aflindu-ma sarac de fapte bune, bogat in patimi, plin de rusine, lipsit de Dumnezeiasca indrazneala, osindit de Dumnezeu, facindu-ma de plingere ingerilor, de ris dracilor, si de uriciune oamenilor, mustrat de constiinta, rusinat de lucrurile mele cele rele si viclene, si mai-nainte de moarte fiind mort, si mai-nainte de judecata de sine-mi osindit, si mai-nainte de munca cea fara de sfirsit, de deznadajduire muncit, pentru aceea, dar, numai la a ta sprijineala alerg, Stapina Nascatoare de Dumnezeu, cel ce sint dator cu nenumarati talanti, cela ce intru dezmierdari cu curvele am cheltuit avutia cea parinteasca, cela ce am curvit mai mult decit curva, cela ce am facut faradelege mai mult decit Manassi, cela ce m-am facut nemilostiv mai mult decit bogatul, cela ce sint sluga lacoma, vas al gindurilor celor rele si viclene, vistierie a cuvintelor celor urite si spurcate, strain de toata fapta cea buna.

Miluieste-ma pe mine, cel smerit. Milostiveste-te spre mine, cel neputincios. Mare indrazneala ai la Cela ce S-a nascut din tine. Nimenea nu are putere precum Tu, Maica lui Dumnezeu. Ca toate le poti, ca ceea ce esti mai presus de toate zidirile, si nimic nu este Tie cu neputinta, numai de vei voi. Deci nu trece cu vederea lacrimile mele, nu te intoarce de catre suspinul meu, nu lepada durerea inimii mele, nu rusina nadejdea mea cea catre tine, ci cu rugaciunile tale cele de Maica, silind pe cea nesilita milostivire a Fiului tau cel bun si Dumnezeu, invredniceste-ma pe mine, ticalosul si nevrednicul robul tau, sa-mi iau frumusetea mea cea dintii si dintru inceput, si sa lepad grozavia patimilor, sa ma slobozesc de pacat si sa ma robesc de dreptate, sa ma dezbrac de spurcaciunea dulcetii celei trupesti si sa ma imbrac intru sfintenia curateniei celei sufletesti, sa mor lumii si sa viez faptei celei bune.

Calatorind eu, impreuna-calatoreste cu mine; pe mare inotind, impreuna inoata; necajindu-ma, mingiie-ma; imputinindu-ma la suflet, imbarbateaza-ma; bolnavindu-ma, vindecare imi daruieste; nedreptatindu-ma, izbaveste-ma; napastuindu-ma, indrepteaza-ma; spre moarte primejduindu-ma, degrab apucind scoatema; vrajmasilor celor nevazuti in toate zilele infricosat ma arata, ca sa cunoasca toti cei ce cu nedreptate ma tiranicesc al cui rob sint eu. Asa, prea-buna Stapina Nascatoare de Dumnezeu, asculta ticaloasa mea rugaciune, si nu ma rusina de nadajduirea mea cea catre tine, ceea ce esti, dupa Dumnezeu, Nadejdea tuturor marginilor pamintului. Fierberea trupului meu stinge-o; viforul cel cumplit din sufletul meu potoleste-l; minia cea amara imblinzeste-o; trufia si mindria parerii celei desarte din mintea mea sterge-o; nalucirile cele de noapte ale duhurilor celor viclene si bintuielile cele de ziua

ale gindurilor celor necurate din inima mea imputineaza-le; invata-mi limba mea sa graiasca cele de folos; povatuieste-mi ochii mei sa vada drept faptele bune cele adevarate; picioarele mele indrepteaza-le sa alerge fara de impiedicare pe calea cea fericita a poruncilor lui Dumnezeu; miinile mele fa-le sa se sfinteasca, ca cu vrednicie sa le ridic pe ele catre Cel Prea-inalt; curateste-mi gura mea, ca cu indrazneala sa chem Tata pe Dumnezeu cel infricosat si Prea-sfint; deschide-mi urechile mele, ca sa aud simtitor si ginditor cuvintele cele mai dulci decit mierea si fagurul ale Sfintelor Scripturi, si sa vietuiesc dupa dinsele, intarindu-ma de tine.

Da-mi vreme de pocainta, de intoarcerea gindurilor; de moartea cea de naprasna fereste-ma; osindit de constiinta fiind, izbaveste-ma. Si mai pe urma de toate, fii linga mine la despartirea sufletului de ticalosul meu trup. Sila acea nesuferita lesnind-o, durerea cea nespusa usurind-o, strimtorarea cea nemingiiata mingiind-o, de fata cea intunecoasa a dracilor izbavindu-ma, de cercarea cea prea amara a vamesilor celor din aer si a stapinitorilor intunericului slobozindu-ma, si zapisele pacatelor mele celor multe rupindu-le, cu Dumnezeu ma imprieteneste, si starii Lui de-a dreapta celei fericite la infricosatul judet ma invredniceste, si bunatatilor celor vesnice si nestricacioase mostenitor pe mine ma fa.

Aceasta marturisire o aduc Tie, Stapina mea, Nascatoare de Dumnezeu, lumina ochilor mei celor intunecati, mingiierea sufletului meu, folositoarea si nadejdea mea cea dupa Dumnezeu. Pe care cu blindete primeste-o, si ma curateste de toata spurcaciunea trupului si a duhului. Si ma invredniceste in veacul acesta de acum, fara de osinda sa ma impartasesc cu Prea-sfintul si Prea-curatul Trup si Singe al Fiului tau si Dumnezeului nostru, iara in cel ce va sa fie, cu Cina cea prea-dulce si cereasca a desfatarii Raiului, unde este lacasul tuturor celor ce se veselesc. Ca aceste bunatati dobindindu-le eu, nevrednicul, sa slavesc in vecii vecilor prea-cinstit si de mare cuviinta numele Fiului si Dumnezeului tau, Celui ce primeste pe toti cei ce se pocaiesc din tot sufletul, pentru tine, ceea ce te-ai facut mijlocitoare si chezasuitoare tuturor pacatosilor. Ca prin tine, Prea-laudata si Prea-buna Stapina, se mintuieste toata firea omeneasca, laudind si binecuvantind pe Tatal, pe Fiul, si pe Sfintul Duh, Treimea cea Prea-sfinta si De-o-fiinta, totdeauna, acum, si pururea, si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.05.2008, 16:27:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Un alt acatist care pe mine unul m-a ajutat este atunci cand cadeti intr-un pacat ( care voi ati spune ca Dumnezeu nu vi-l iarta sau ca nu va puteti scapa de el si cadeti in deznadejde ): Acatistul Maicii Domnului "Bucurie neasteptata". In acel moment greu cand l-am citit am primit o mare mangaiere.

Maica Domnului sa ne apere pe toti ( pai si normal, ca e mami al nostru :D )!
Acest acatist e recomandat pentru aceste situatii?
E pe internet?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.05.2008, 16:58:45
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Il am eu Anita:
ACATISTUL MAICII DOMNULUI "BUCURIE NEASTEPTATA"

Dupa rugaciunile incepatoare:

Condacele si Icoasele:

Condacul 1:

Tie, Maicii lui Dumnezeu si Imparatesei celei alese din toate neamurile, care te-ai aratat oarecand unui om fara de lege, ca sa-l intorci pe el de la calea nelegiuirii, cantare de mutumire iti aducem, Nascatoare de Dumnezeu, iar tu ca Ceea ce ai negraita indurerare, de toate nevoile ne slobozeste pe noi ca sa strigam tie: Bucura-te Ceea ce daruiesti bucuria neasteptata celor credinciosi.

Icosul 1:

Ingerii si sufletele dreptilor s-au mirat cand ai stat inaintea Fiului tau si Dumnezeu si cu multa rugaciune ai mijlocit pentru omul ce petrecea pururea in pacate; insa noi vazand cu ochii credintei, milostivirea ta cea atat de mare, cu umilinta strigam tie asa:

Bucura-te, Ceea ce primesti rugaciunea tuturor crestinilor;
Bucura-te, Ceea ce nu lepezi rugaciunile pacatosilor celor mai deznadajduiti;
Bucura-te, Ceea ce mijlocesti pentru ei inainte Fiului tau;
Bucura-te, Ceea ce dai lor bucuria neasteptata a mantuirii;
Bucura-te, Ceea ce prin mijlocirea ta mantuiesti pe toata lumea;
Bucura-te, Ceea ce potolesti intristarile;
Bucura-te, Maica Dumnezeului tuturor care mangai sufletele celor necajiti;
Bucura-te, Ceea ce randuiesti viata noastra;
Bucura-te, Ceea ce tuturor oamenilor ai adus izbavire de pacate;
Bucura-te, Ceea ce ai nascut bucuria pentru toata lumea;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti bucurie neasteptata celor credinciosi!

Condacul 2:

vazand Preasfanta pe omul care desi era in faradelege, dar in fiecare zi cadea cu credinta inaintea cinstitei tale icoane, ai luat aminte la slavoslovia si a unui astfel de pacatos, ca si toti vazand indurerarea ta de Maica, in cer si pe pamant sa-I strige lui Dumnezeu: Aliluia!

Icosul 2:

Dragostea ta fata de neamul crestinesc intr-adevar intrece intelegerea omeneasca, caci si atunci n-ai incetat mijlocirea ta pentru omul cel fara de lege, cand Fiul tau ti-a aratat tie ranile cuielor pricinuite Lui de pacatele oamenilor. Vazandu-te o astfel de mijl;ocitoare neobosita pentru noi pacatosii cu lacrimi strigam tie:

Bucura-te, aparatoare sarguitoare a neamului crestinesc daruita noua de la Dumnezeu;
Bucura-te, povatuitoarea noastra care ne duci pe noi spre patria cereasca;
Bucura-te, ingradirea si apararea celor credinciosi;
Bucura-te, ajutorul tuturor celor ce cheama ajutorul tau cel sfant;
Bucura-te, Ceea ce scoti din groapa pierzarii pe cei urati de toti si lepadati;
Bucura-te, Ceea ce ii intorci pe aceia la calea cea dreapta;
Bucura-te, Ceea ce alungi neincetata ingrijire de multe si intunericul sufletului;
Bucura-te, Ceea ce dai o intelegere noua si mai buna celor ce din neputinta si-au pierdut mintile;
Bucura-te, Ceea ce ai luat intru atotputernicile tale maini pe cei parasiti de doctori;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti bucurie neasteptata celor credinciosi!

Condacul 3:

Puterea harului a rodit prea imelsugat acolo unde s-a inmultit pacatul, ca ssa se bucure in cer ingerii toti pentru un pacatos care s-a pocait cantand inaintea scaunului lui Dumnezeu: Aliluia!

Icosul 3:

Avand fata de neamul crestinesc o indurare de Maica, tuturor celor ce alearga catre tine cu credinta si cu nadejde le dai mana de ajutor Stapan, ca toti cu o gura si o inima sa-ti aduca slavoslovia aceasta:

Bucura-te, ca prin tine se coboara la noi bunavointa lui Dumnezeu;
Bucura-te, ca prin tine noi avem cea mai mare indrazneala catre Dumnezeu;
Bucura-te, ca in toate nevoile si inconjurarile noastre aduci rugaciuni sarguitoare pentru noi Fiului tau;
Bucura-te, ca si rugaciunile noastre le faci placute lui Dumnezeu;
Bucura-te, Ceea ce departezi de la noi pe vrasmasii cei nevazuti;
Bucura-te, ca si vrasmasii cei vazuti ne izbaveste pe noi;
Bucura-te, ca inimile oamenior rai le imblanzeste;
Bucura-te, ca din clevetire, intristare si ocara ne scoti pe noi;
Bucura-te, ca prin tine tote dorintele cele bune se infaptuiesc;
Bucura-te, ca mult poate rugaciunea ta inaintea Fiului tau si Dumnezeu;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti bucurie neasteptata celor credinciosi!

Condacul 4:

Vifor de ganduri pacatoase avand omul cel fara de lege, se ruga inaintea cinstitei tale icoane si vazand sangele din ranile Prea Vesnicului tau Fiu, curgand siroaie ca si pe Cruce, a cazut cu frica, si cu plangere a strigat asa: Miluieste-ma, o, Maica a indurarilor, ca sa nu biruiasca rautatea mea, negraita bunatate si indurarea ta, ca tu esti singura nadejde si scapare a tuturor pacatosilor. Pleaca-te insa spre indurare, Maica buna, si roaga pentru mine pe Fiul tau si Ziditorul meu, ca neincetat sa strig Lui: Aliluia!

Icosul 4:

Auzind cei din ceruri despre minunata scapare pentru rugaciunile tale, a fratelui lor pamantesc care pierea, te-au proslavit pe tine, Imparateasa cerului si a pamantului, cea cu buna indurare; si noi pacatosii cunoscand o astfel de aparare a unui pacatos asemenea noua, desi nu se pricepe limba noastra cum sa te laude dupa vrednicie, din adancul inimii noastre umilite, cantam tie acestea:

Bucura-te, chezasia mantuirii noastre a pacatosilor;
Bucura-te, cautarea celor pierduti;
Bucura-te, bucuria cea fara de veste a pacatosilor;
Bucura-te, ridicarea celor cazuti;
Bucura-te, rugatoare catre Dumnezeu care scapa lumea din nevoi;
Bucura-te, ca de glasul rugaciunilor tale demonii se cutremura;
Bucura-te, ca de aceasta ingerii se bucura;
Bucura-te, ca si pe noi pamantenii, puterea rugaciunilor tale ne umple de veselie;
Bucura-te, ca prin rugaciunile tale, din tina pacatelor ne scoti;
Bucura-te, ca stingi vapaia patimilor noastre;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti bucurie neasteptata celor credinciosi!

Condacul 5:

Stea cu dumnezeiasca mergere ne-ai aratat noua, Doamne, icoana Maicii Tale, cea facatoare de minuni caci privind la chipul ei cu ochi trupesti, cu mintea si cu inima ne inaltam la cel dintai chip al ei si suspinand catre Tine cantam: Aliluia!

Icosul 5:

Vazand ingerii pazitori ai crestinilor, cum Maica lui Dumnezeu da ajutor, ii povatuieste pe oameni, ii apara si mantuieste, se sarguiesc a-i striga celei mai cinstite decat heruvimii si mai slavite decat serafimii acestea:

Bucura-te, Ceea ce vesnic imparatesti cu Fiul tau si Dumnezeu;
Bucura-te, Ceea ce pururea ii aduci Lui rugaciuni pentru neamul crestinesc;
Bucura-te, povatuitoare in credinta crestineasca si evlavie;
Bucura-te, dezradacinatoarea eresurilor celor stricatoare si dezbinarilor;
Bucura-te, Ceea ce ne pazesti de smintelile cele ce prihanesc sufletul si trupul;
Bucura-te, Ceea ce din inconjurarile cele primejdioase si de moartea cea naprasnica, cea fara de poacainta si fara de sfanta impartasanie, ne izbavesti;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti celor ce nadajduiesc in tine, sfarsit nerusinat al vietii;
Bucura-te, Ceea ce neincetat te rogi Fiului tau pentru sufletul cel ce dupa moarte merge la judecata Domnului;
Bucura-te, ca prin mijlocirea ta de Maica il izbavesti pe acesta din munca cea vesnica;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti bucurie neasteptata celor credinciosi!

Condacul 6:

Propovaduitor al minunatei tale indurari ce a fost daruita unui om oarecare, fara de lege, s-a aratat sfantul Dimitrie al Rostovului, care adunand lucrarile cele mari si slavite si prea alese, aratate intru tine, a dat scrisului si aceasta lucrare a indurarii tale, spre povatuirea si mangaierea tuturor credinciosilor, ca si acestia fiind intru pacate, nevoi, necazuri si intristari de multe ori, in fiecare zi sa plece genunchii in rugaciune cu credinta inaintea chipului tau, si scapand de acelea sa strige lui Dumnezeu: Aliluia!

Icosul 6:

Rasarit-a noua, ca zorile cele prea luminoase, icoana ta cea facatoare de minuni, Maica lui Dumnezeu, alungand intunericul nevoilor si necazurilor de la toti care cu dragoste striga tie acestea:

Bucura-te, tamaduitoarea noastra in bolile noastre trupesti;
Bucura-te, mangaierea cea buna in intristarile noastre sufletesti;
Bucura-te, Ceea ce prefaci necazul nostru in bucurie;
Bucura-te, Ceea ce veselesti pe cei deznadajduiti cu o nadejde fara de indoiala;
Bucura-te, hranitoarea celor flamanzi;
Bucura-te, imbracamintea celor goi;
Bucura-te, mangaietoarea vaduvelor;
Bucura-te, ingrijitoarea cea nevazuta a orfanilor celor fara de mama;
Bucura-te, sprijinitoarea celor prigoniti pe nedrept si obijduiti;
Bucura-te, razbunatoarea cea cu dreapta judecata asupra celor ce prigonesc si obijduiesc;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti bucurie neasteptata celor credinciosi!

Condacul 7:

Vrand datatorul de lege, Domnul cel cu dreapta judecata, insusi sa fie implinitor al legii si sa arate adancul milostivirii Sale, S-a plecat spre rugaciunea ta cea cu osardie, prea binecuvantata Maica Fecioara, pentru omul cel fara de lege, zicand: "Legea porunceste ca fiul sa cinsteasca pe mama. Eu sunt Fiul tau, iar tu, Maica Mea. Eu sunt dator sa cinstesc ascultand rugaciunea ta, fie deci precum voiesti, i se iarta acum pacatele pentu tine". Iar noi vazand o astfel de putere a rugaciunii ce se face de catre Mijlocitoarea noastra pentru iertarea pacatelor, sa proslavim indurarea si negraita ta bunatate, strigand: Aliluia!

Icosul 7:

Semn nou, minunat si slavit, s-a aratat tuturor credinciosilor, caci nu numai Maicii Tale, ci si preacuratului ei chip, zugravit pe icoana, i-ai daruit, Doamne, putere de a face minuni; iar noi de taina aceasta minunandu-se strigam catre dansa intru umilinta unele ca acestea:

Bucura-te, descoperitoarea intelepciunii si bunatatii lui Dumnezeu;
Bucura-te, intarirea credintei;
Bucura-te, aratarea harului;
Bucura-te, daruirea cunostintelor celor folositoare de suflet;
Bucura-te, doborarea invataturilor celor stricatoare de suflet;
Bucura-te, invingerea lesnicioasa a deprinderilor celor fara de lege;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti cuvantul intelepciunii celor ce-l cer;
Bucura-te, Ceea ce dai intelegere copiilor celor greoi la invatatura;
Bucura-te, povatuitoarea cea buna si pazitoare a tineretii;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti bucurie neasteptata celor credinciosi!

Condacul 8:

Straina si infricosata vedenie a fost unui om oarecare faradelege, aratandu-i lui, prin mijlocirea Maicii lui Dumnezeu, bunatatea Domnului, care ii ierta pacatele, pentru care indreptandu-si de atunci viata, a trait placut lui Dumnezeu astfel ca noi vazand lucrurile slavite si intelepciunea lui Dumnezeu cea de multe feluri in lume si viata noastra, sa ne instrainam de grijile lumesti peste masura si muntea si inima noastra spre ceruri sa o ridicam, cantand lui Dumnezeu: Aliluia!

Icosul 8:

Cu totul petreci intru cele de sus si de cele de jos nicidecum nu te-ai despartit Preamilostiva imparateasa a cerurilor si a pamantului, ca si dupa adormirea ta pamantul cel pacatos nu l-ai parasit aratandu-te partasa la purtarea de grija a Fiului tau pentru neamul crestinesc, pentru aceasta te fericim dupa datorie strigand:

Bucura-te, Ceea ce prin stralucirea preacuratului tau suflet tot pamantul l-ai luminat;
Bucura-te, Ceea ce prin curatia trupului tau toate cerurile le-ai veselit;
Bucura-te, slujitoarea sfanta a ingrijirii Fiului tau pentru neamul crestinesc;
Bucura-te, solidoarea cea cu osardie pentru toata lumea;
Bucura-te, Ceea ce pe noi pe toti ne-ai luat de fii langa Crucea Fiului tau;
Bucura-te, Ceea ce pururea ne arati dragostea cea de mama;
Bucura-te, datatoarea cea nepizmuita a tuturor darurilor darurilor duhovnicesti si trupesti;
Bucura-te, solitoarea bunatatilor celor vremelnice si a celor vesnice;
Bucura-te, Ceea ce deschizi celor credinciosi usile imparatiei lui Hristos;
Bucura-te, Ceea ce pe pamant umpli inimile lor de veselia cea curata;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti bucurie neasteptata celor credinciosi!

Condacul 9:

Toata firea ingereasca s-a minunat de bogatia indurarii Tale, Doamne, ca ne-ai daruit noua tare si calda sprijinitoare si ocrotitoare neamului crestinesc, pe Maica Ta, care nevazut petreci cu noi: drept aceea auzi de la noi cantarea: Aliluia!

Icosul 9:

Ritorii cei mult vorbitori neluminati de Dumnezeu, vorbesc cele desarte, cum ca inchinarea la preacuratul tau chip ar fi o inchinare la idoli, insa nu inteleg ca cinstirea ce se da sfantului chip se ridica la chipul cel dintai. Noi insa nu numai ca stim bine lucrul acesta, dar si de la oamenii cei credinciosi auzind despre multe faceri de minuni de la chipul tau, o, Maica lui DUmnezeu, si noi ne inchinam chipului tau si cele trebuincioase pentru viata vremelnica si vesnica primim, si cu veselie strigam tie, Nascatoare de Dumnezeu:

Bucura-te, ca de la sfantul tau chip minuni se lucreaza;
Bucura-te, ca s-a ascuns intelepciunea si harul acesta de la cei intelepti si priceputi ai veacului acestuia;
Bucura-te, ca aceasta s-a descoperit celor prunci in ale credintei;
Bucura-te, ca proslavesti pe cei ce te proslavesc pe tine;
Bucura-te, ca inaintea tuturor rusinezi pe cei ce se leapada de tine;
Bucura-te, ca pe cei ce alearga la tine ii izbavesti de potop, de foc, de sabie, de toata rana aducatoare de moarte si de tot raul;
Bucura-te, ca toate bolile sufletesti si trupesti ale oamenilor, cu milostivire le tamaduiesti;
Bucura-te, Ceea ce cu rugaciunile tale grabnic potolesti mania lui Dumnezeu cea cu dreptate pornita asupra noastra;
Bucura-te, ca tu esti limanul cel lin celor inviforati pe marea vietii;
Bucura-te, ca si dupa sfarsitul calatoriei vietii noastre, cu buna nadejde ne duci in latura cea neinviforata a imparatiei lui Hristos;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti bucurie neasteptata celor credinciosi!

Condacul 10:

Vrand sa mantuiesti pe un oarecare om fara de lege de la ratacirea caii lui, i-ai aratat o minunata vedenie de la preacurata ta icoana, prea binecuvantata, ca vazand minunea sa se pocaieasca si din adancul pacatelor sa se ridice, prin purtarea ta de grija cea milostiva, si sa strige lui Dumnezeu: Aliluia!

Icosul 10:

Zid esti fecioarelor, Nascatoare de Dumnezeu Fecoiara si tuturor celor ce alearga la tine, caci Facatorul cerului si al pamantului, Care S-a salasluit in pantecele tau si S-a nascut din tine, te-a aratat pe tine pururea Fecioara, straja fecioriei, curatiei si a intregii intelepciuni si vas al oricarei lucrari bune si pe toti i-ai invatat sa strige tie:

Bucura-te, stalpul si ingradirea fecioriei;
Bucura-te, pazitoarea cea nevazuta a curtiei si a intregirii intelepciunii;
Bucura-te, frumoasa povatuitoare a fecioarelor;
Bucura-te, impodobirea cea buna si chezasia mireselor;
Bucura-te, desavarsirea cea intru tot dorita a casniciilor celor bune;
Bucura-te, grabnica dezlegare a mamelor nascatoare de prunci;
Bucura-te, cresterea pruncilor si paza lor cea plina de har;
Bucura-te, Ceea ce veselesti cu roadele credintei si a duhului pe parintii cei fara de copii;
Bucura-te, mangaierea maicilor celor intristate;
Bucura-te, veselia cea de taina a fecioarelor si a vaduvelor ce traiesc in curatie;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti bucurie neasteptata celor credinciosi!

Condacul 11:

Cantarea cea cu totul plina de umilinta aducand tie noi nevrednicii, te rugam Fecioara de Dumnezeu Nascatoare, nu trece cu vederea glasul robilor tai, caci catre tine alergam in napaste si in necazuri si inaintea ta, in nevoile noastre, lacrimi varsam cantand: Aliluia!

Icosul 11:

Faclie datatoare de lumina, care s-a aratat celor ce sunt intru intunericul pacatelor si in valea plangerii, vedem pe Preasfanta Fecioara, caci focul cel duhovnicesc al rugaciunilor sale, al povatuirii si al mangaierii aprinzatoare, trece la lumina cea neinserata pe toti cei ce o cinstesc cu chemarile acestea:

Bucura-te, raza Soarelui dreptatii, Hristos, Dumnezeul nostru;
Bucura-te, Ceea ce luminezi constiinta cea necurata;
Bucura-te, Ceea ce cunosti toate cele ascunse si greu de prevazut si le spui celor ce au nevoie;
Bucura-te, Ceea ce rusinezi pe proorocii cei mincinosi si ghiciturile lor nedrepte;
Bucura-te, ceea ce in cesul nedumeririlor ne pui in minte gandul cel bun;
Bucura-te, Ceea ce pururea petreci cu cei ce se nevoiesc de post, in rugaciune si cugetare la Dumnezeu;
Bucura-te, Ceea ce imbarbatezi si inteleptesti pe pastorii cei credinciosi ai Bisericii;
Bucura-te, mangaierea cea de-a pururea a calugarilor celor tematori de Dumnezeu si a calugaritelor;
Bucura-te, sprijinitoarea neinfranata a pacatosilor care se caiesc inaintea lui Dumnezeu pentru pacatele lor;
Bucura-te, rugatoare calda pentru toti crestinii;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti bucurie neasteptata celor credinciosi!

Condacul 12:

Dumnezeiescul har cere-l noua de la Fiul tau si Dumnezeu, intinde noua mana de ajutor, departeaza de la noi pe tot vrasmasul si pizmasul, impaca viata noastra ca sa nu pierim cumplit si primeste-ne pe noi in corturile cele vesnice, Nascatoare de Dumnezeu ca, bucurandu-te, Celui ce prin tine ne mantuieste, sa-l strigam: Aliluia!

Icosul 12:

Cantand negraita milostivirea ta cea de Maica spre omul cel fara de lege, te laudam pe tine toti ca pe o sprijinitoare tare pentru noi cei pacatosi si ne inchinam tie, care te rogi pentru noi. De aceea credem si nadajduim ca vei cere de la Fiul tau si Dumnezeu, bunatatile cele vremelnice si cele vesnice tuturor celor care cu dragoste strigam tie acestea:

Bucura-te, calacrea tuturor indemnurilor si ispitelor ce ne vin de la lume, de la trup si de la diavol;
Bucura-te, impacarea cea fara de veste a celor ce cumplit se dusmanesc;
Bucura-te, indreptarea pacatosilor care se pocaiesc;
Bucura-te, grabnica mangaietoare a celor ce slabesc de griji multe si de intristare;
Bucura-te, Ceea ce ne indestulezi pe noi cu darul smereniei si al rabdarii;
Bucura-te, mustrarea inaintea a toata lumea a calcatorilor de juraminte si a celor ce agonisesc cu nedreptate;
Bucura-te, Ceea ce ii ingradesti prin pace si dragoste pe cei de un sange, de cearta casnica si de vrajmasie;
Bucura-te, Ceea ce nevazut ne feresti pe noi de indemnurile cele pierzatoare, si de poftele cele nechibzuite;
Bucura-te, sprijinitoarea noastra cea de-a pururea intru gandurile noastre cele bune;
Bucura-te, ajutatoarea noastra a tuturor in ceasul sfarsitului;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti bucurie neasteptata celor credinciosi!

Condacul 13: (acest condac se zice de trei ori)

O, Maica intru tot laudata, care ai avut in pantece pe Dumnezeu cel neincaput si ai nascut bucurie la toata lumea, primind cantarea noastra cea de acum, toate intristarile noastre in bucurie le intoarce si din munca cea viitoare scapa pe toti cei ce pentru tine striga lui Dumnezeu: Aliluia!

Apoi se zice iarasi Icosul 1:

Ingerii si sufletele dreptilor s-au mirat cand ai stat inaintea Fiului tau si Dumnezeu si cu multa rugaciune ai mijlocit pentru omul ce petrecea pururea in pacate; insa noi vazand cu ochii credintei, milostivirea ta cea atat de mare, cu umilinta strigam tie asa:

Bucura-te, Ceea ce primesti rugaciunea tuturor crestinilor;
Bucura-te, Ceea ce nu lepezi rugaciunile pacatosilor celor mai deznadajduiti;
Bucura-te, Ceea ce mijlocesti pentru ei inainte Fiului tau;
Bucura-te, Ceea ce dai lor bucuria neasteptata a mantuirii;
Bucura-te, Ceea ce prin mijlocirea ta mantuiesti pe toata lumea;
Bucura-te, Ceea ce potolesti intristarile;
Bucura-te, Maica Dumnezeului tuturor care mangai sufletele celor necajiti;
Bucura-te, Ceea ce randuiesti viata noastra;
Bucura-te, Ceea ce tuturor oamenilor ai adus izbavire de pacate;
Bucura-te, Ceea ce ai nascut bucuria pentru toata lumea;
Bucura-te, Ceea ce daruiesti bucurie neasteptata celor credinciosi!

si Condacul 1:

Tie, Maicii lui Dumnezeu si Imparatesei celei alese din toate neamurile, care te-ai aratat oarecand unui om fara de lege, ca sa-l intorci pe el de la calea nelegiuirii, cantare de mutumire iti aducem, Nascatoare de Dumnezeu, iar tu ca Ceea ce ai negraita indurerare, de toate nevoile ne slobozeste pe noi ca sa strigam tie: Bucura-te Ceea ce daruiesti bucuria neasteptata celor credinciosi.

Dupa aceea zicem aceasta rugaciune:

RUGACIUNE:

O, Prea Sfanta Fecioara, Prea Buna Maica, acoperamantul a toata lumea crestina, credincioasa solitoare si sprijinitoare a tuturor celor ce sunt in pacate, necazuri, nevoi si dureri. Primeste aceasta cantare de rugaciune, ce se inalta de la noi nevrednicii robii tai si precum de demult pe cel pacatos, care in fiecare zi de mai multe ori se ruga inaintea cinstitei tale icoane, nu l-ai trecut cu vederea, ci i-ai daruit lui bucuria cea fara de veste a pocaintei si l-ai plecat pe Fiul tau cu multa staruitoare rugaciune spre iertarea acestui pacatos si ratacit, asa si acum nu trece cu vederea rugaciunea noastra a nevrednicilor robilor tai si roaga-L pe Fiul tau si Dumnezeul nostru ca si noua tuturor, celor ce ne inchinam cu credinta si cu umilinta inaintea icoanei tale celei de vindecari purtatoare, sa daruiasca bucurie neasteptata dupa trebuinta fiecaruia: pacatosilor celor afundati in adancul rautatilor si al pacatelor si al patimilor, intelepteste a tot lucratoare pocainta si mantuire, celor din necazuri si intristari mangaiere, celor ce se afla in nevoi si asupriri desavarsita scapare de acestea, celor slabiti cu duhul si deznadajduiti, nadejde si nerabdare, celor ce traiesc in bucurie si belsug, neincetata multumire Binefacatorului, celor nenorociti, indurare, celor din boli si neputinte indelungate si celor parasiti de doctori, vindecare neasteptata si intarire a celor cu mintea pierduta din boala, intoarcerea si reinoirea mintii celor ce pleaca la viata cea vesnica si nesfarsita, amintire a mortii, umilinta si zdrobirea mintii pentru pacate, duh treaz si nadejde tare spre indurarea Judecatorului.
O, Doamna Preasfanta, milostiveste-te spre toti cei ce cinstesc intru tot Sfant numele tau si tuturor arata-le atotputernicul tau acoperamant si sprijineala. Pazeste in bunatate pe cei ce pana la sfarsitul lor cel mai de pe urma vietuiesc in dreapta credinta si arata cinstita petrecere, pe cei rai, buni ii fa, pe cei rataciti, pe calea cea dreapta povatuieste-i, la orice lucru bun si placut Fiului tau, ajuta-i; orice lucru rau si potrivnic lui Dumnezeu, strica-l, celor ce se afla in nedumenire trimitele lor din cer ajutor nevazut si inteleptite, de ispita, sminteli si pierzare scapa-i, de toti oamenii cei rai si de vrasmasii cei vazuti si nevazuti apara-i si pazeste-i, cu cei ce calatoresc impreuna calatoreste, celor din lipsuri si din foamete fii hranitoare, celor ce nu au acoperamant si adapost fii acoperamant si scapare, celor goi da-le imbracaminte, celor obijduiti pe nedrept si prigoniti sprijineala, pe cei ce rabda clevetire, batjocura si hula, indrepteaza-i in chip nevazut, pe clevetitori si hulitori mustra-i inaintea tuturor, celor ce se dusmanesc cu inversunare daruieste-le pace fara de veste si noua tuturor dragoste unuia catre altul, pace, evlavie si sanatate cu indelungare de zile. Casniciile in dragoste si unire le pazeste, pe sotii care se afla in dusmanie si despartire impaca-i, uneste-i unul cu altul si pune-le lor dragoste nestricata, maicilor nascatoare de fii daruieste-le grabnica dezlegare, pe prunci ii creste, pe cei tineri intelepteste-i si deschide-le lor mintea spre primirea oricarei invataturi folositoare, povatuieste-i spre frica de Dumnezeu, infranare si iubire de osteneli, pe cei de un sange, prin pace si dragoste ii izbaveste de cearta si de vrasmasii, pentru orfanii cei fara de mama fii Maica, de tot pacatul si de toata spurcaciunea ii indeparteaza si spre toate cele bune si placute lui Dumnezeu ii invata, iar pe cei inselati si cazuti in pacat si necuratie, curatindu-i de spurcaciunea pacatului, scoate-i din adancul pierzarii, vaduvelor fii mangaietoare, toiag batranetilor fii, de moartea cea fara de veste si fara de pocainta pe noi, pe toti ne izbaveste si ne daruieste noua tuturor sfarsit crestinesc vietii noastre, fara de durere, nerusinat, cu pace si raspuns bun la judecata infricosatoare a lui Hristos. Pe cei mutati intru credinta si pocainta, din viata aceasta a noastra, fa-i sa locuiasca impreuna cu ingerii si cu toti sfintii, pentru cei ce s-au sfarsit de moarte napraznica, roaga-l pe Fiul tau, milostiv sa le fie si pentru toti cei raposati fara sa aiba rudenii care sa roage pe Fiul tau pentru odihna lor, singura fii neincetata si calda rugatoare, ca toti, in cer si pe pamant, sa te cunoasca pe tine ca pe o sprijinitoare neinfruntata a neamului crestinesc si, cunoscandu-te, sa te slaveasca pe tine si prin tine pe Fiul tau cu Cel fara de inceput al Sau Parinte si cu Cel de-o fiinta Duhul Sau, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.05.2008, 20:46:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De mare ajutor este Psaltirea Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.05.2008, 21:07:54
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
De mare ajutor este Psaltirea Maicii Domnului.
Nu am stiu de Psaltirea Maicii Domnului,sper sa o gasesc cind vin in Rom.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.03.2011, 16:25:34
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
mai, eu nu am rabdare si chef sa scriu atat de mult cat scrieti voi ( sunteti niste oameni taaaaaaaare rabdatori de puteti scrie rugaciuni atat de lungi :D ) dar recomand pentru atunci cand sunteti in necazuri si ispite: Acatistul Maicii Domnului "Bucuria celor necajiti".

Un alt acatist care pe mine unul m-a ajutat este atunci cand cadeti intr-un pacat ( care voi ati spune ca Dumnezeu nu vi-l iarta sau ca nu va puteti scapa de el si cadeti in deznadejde ): Acatistul Maicii Domnului "Bucurie neasteptata". In acel moment greu cand l-am citit am primit o mare mangaiere.

Maica Domnului sa ne apere pe toti ( pai si normal, ca e mami al nostru :D )!
Multumesc pentru sfat!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.12.2013, 23:15:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Rugaciune la Icoana Maicii Domnului "Grabnic Ascultatoare"

Prea Binecuvantata Stapana, Pururea Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu, ceea ce ai nascut pe Dumnezeu Cuvantul mai presus de fire, pentru mantuirea noastra si Te-ai aratat ca o mare a darurilor Dumnezeiesti si rau pururea curgator al minunilor si reversi bunatati celor ce cu credinta alearga catre Tine!

Cazand inaintea Chipului Tau cel Minunat, ne rugam Tie prea buna Maica a Iubitorului de oameni Stapana! Revarsa asupra noastra milele Tale cele bogate si grabeste a implini rugamintile noastre pe care le aducem Tie Grabnica ajutatoare care ne sunt de folos, mangaiere si mantuire pentru fiecare randuindu-le.

Cerceteaza cu harul Tau Prea Milostiva Stapana pe robii Tai si daruieste celor inviforati liniste, celor legati slobozire si pe toti mangaie, care sunt intristati de felurite necazuri!

Izabaveste, Prea Milostiva Stapana, toate orasele si satele de foamete, de boale, de cutremur, de potop, de foc, de sabie, si de orice alta nenorocire sau pedeapsa vremelnica sau vesnica, indepartand, prin indrazneala Ta de Maica, toata mania lui Dumnezeu!

Slobozeste pe robii Tai de slabanogire sufleteasca, de tulburarea patimilor si a caderilor in pacat, ca fara impiedicare, vietuind in veacul acesta, intru toata buna cinstire a Ta, sa ne invrednicim de vrednicile bunatati prin Harul si iubirea de oameni ale Fiului Tau si Dumnezeului nostru, caruia sa cuvine toata slava, cinstea si inchinaciunea, impreuna cu Cel fara de Inceput al sau Parinte si cu Prea Sfantul Duh, acum si pururea si-n vecii vecilor! Amin!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Pelaghia , de ce o rugaciune de la 12 seara e cat 40 rugaciuni spuse ziua spre_rasarit Generalitati 5 20.12.2013 22:14:18
Rugaciuni catre Sf. Arhanghel Mihail? colaps Rugaciuni 9 04.11.2011 08:39:46
Acatiste catre maica domnului patinina34 Rugaciuni 67 11.07.2009 21:35:40
Canonul de rugaciune catre Maica Domnului mai inainte de ceasul mortii podolski_2 Rugaciuni 3 04.12.2008 23:58:19
Rugaciuni catre Maica Domnului phradmon Rugaciuni 7 12.10.2006 15:01:06