Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.09.2015, 00:08:14
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vedeti, din punctul meu de vedere, multi ortodocsi se convertesc la neoprotestantism pentru ca spun ca Biserica Ortodoxa nu predica indeajuns . Oastea Domnului predica mult, in cadrul Bisericii Ortodoxe. Sunt multi martiri ce au fost ostasi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.09.2015, 00:22:26
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Intru si eu in discutie...
Si la noi in oras este Oastea Domnului , iar preotul este ORTODOX convins ,il cunosc foarte bine(IPS Andrei i-a botezat un copil si a savarsit acolo Sf. Liturghie) . Am fost si eu acolo de cateva ori si mi-a placut : au niste pricezne foarte frumoase , pur ortodoxe (in mare parte scrise de Traian Dorz) , vorbesc despre sfinti, Dumnezeu , etc. , numai ca sunt si mireni ce au binecuvantarea de a predica . Si ostasii se iubesc foarte mult (la Liturghie , cand se canta "Iubite-voi Doamne" toti se imbratiseaza si isi zic "Hristos in mijlocul nostru "si raspunsul , cum faceau crestinii de demult :) ) . DA, Oastea Domnului (cea acceptata de BOR) este in cadrul Bisericii Ortodoxe!
PS: Ostasii (cei ce merg des) nu au voie sa bea mai mult de un paharel de alcool LA Nevoie, nu au voie sa se manie, si mai multe (cum de altfel toti ortodocsii ar trebui s-o faca) .
Este pentru cei ce vor sa se desavarseasca si sa se apropie de Dumnezeu .
Cati ani ai Alexandru ?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.09.2015, 00:23:25
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Vedeti, din punctul meu de vedere, multi ortodocsi se convertesc la neoprotestantism pentru ca spun ca Biserica Ortodoxa nu predica indeajuns . Oastea Domnului predica mult, in cadrul Bisericii Ortodoxe. Sunt multi martiri ce au fost ostasi.
Poti sa ne dai cateva exemple de martiri ostasi?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.09.2015, 01:43:32
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

I. Mi-am dat si eu seama ca am descris cam copilareste Oastea Domnului, iertati-ma, dar altcumva nu m-am putut exprima.
II. La inceput ,foarte multi ortodocsi frecventau Oastea Domnului . Parintele Trifa scotea foarte multe carti si ziare , detinand o masinarie de scris foarte moderna pentru acele vremuri , iar mitropolitul Nicolae Balan , dorind foarte mult masinaria , a intrat intr-un conflict foarte aprig cu el , caterisindu-l si interzicand Oastea Domnului . Se zice ca parintele Trifa a fost atat de urat de cler ,incat la inmormantarea lui preotii i-au rupt haina preoteasca de pe el . In 1990 ,BOR decide ridicarea caterisirii pr. Iosif Trifa.
Comunistii au interzis si ei cu desavarsire intrunirile Oastei Domnului si au mintit clerul astfel incat sa creada ca ostasii ii denunta la securitate, etc. astfel incat multi preoti inca mai au ura pe ostasi.
Si va dau cateva exemple de marturisitori :1.Traian Dorz a facut ani grei de inchisoare (nu stiu sigur daca a murit in lagar)
2. Un domn de la noi de la biserica spunea ca avea in portbagaj multe biblii , a fost prins de securisti si maltratat ingrozitor
3. Multi altii pe care Dumnezeu ii stie , care au fost martirizati fiindca erau "dusmanii statului".
*Sper ca acum nu m-am exprimat asa copilareste :)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.09.2015, 02:08:09
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
I. Mi-am dat si eu seama ca am descris cam copilareste Oastea Domnului, iertati-ma, dar altcumva nu m-am putut exprima.
II. La inceput ,foarte multi ortodocsi frecventau Oastea Domnului . Parintele Trifa scotea foarte multe carti si ziare , detinand o masinarie de scris foarte moderna pentru acele vremuri , iar mitropolitul Nicolae Balan , dorind foarte mult masinaria , a intrat intr-un conflict foarte aprig cu el , caterisindu-l si interzicand Oastea Domnului . Se zice ca parintele Trifa a fost atat de urat de cler ,incat la inmormantarea lui preotii i-au rupt haina preoteasca de pe el . In 1990 ,BOR decide ridicarea caterisirii pr. Iosif Trifa.
Comunistii au interzis si ei cu desavarsire intrunirile Oastei Domnului si au mintit clerul astfel incat sa creada ca ostasii ii denunta la securitate, etc. astfel incat multi preoti inca mai au ura pe ostasi.
Si va dau cateva exemple de marturisitori :1.Traian Dorz a facut ani grei de inchisoare (nu stiu sigur daca a murit in lagar)
2. Un domn de la noi de la biserica spunea ca avea in portbagaj multe biblii , a fost prins de securisti si maltratat ingrozitor
3. Multi altii pe care Dumnezeu ii stie , care au fost martirizati fiindca erau "dusmanii statului".
*Sper ca acum nu m-am exprimat asa copilareste :)
Eu ma referam in zilele actuale.Mai este Oastea Domnului aceiasi organizatie
cum era pe vremea infiintarii ?
Martiri ostasi in zilele noastre aveti ?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.09.2015, 12:25:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Oastea Domnului la momentul caterisirii par. Trifa avea multe probleme, incepuse sa devina un soi de miscare neoprotestanta, mai mult formal ortodoxa.
A fost somat sa-si vina in fire, i s-au impus niste conditii, nu le-a acceptat si a fost caterisit.
Ca sa-si spele oarecum imagina, ostasii si pana in ziua de azi dau vina exclusiv pe IPS Nicolae Balan.

Si in ziua de azi, o parte din Oaste are o apropiere periculoasa si neinspirata de gruparile neoprotestante, fiind chiar folosita ca metoda de racolare a ortodocsilor de catre mediile neoprotestante.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.09.2015, 18:30:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Vedeti, din punctul meu de vedere, multi ortodocsi se convertesc la neoprotestantism pentru ca spun ca Biserica Ortodoxa nu predica indeajuns . Oastea Domnului predica mult, in cadrul Bisericii Ortodoxe. Sunt multi martiri ce au fost ostasi.
ce intelegi tu prin a fi "ostas"? Din cate stiu, orice crestin este un "ostas" al Domnului!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.09.2015, 18:44:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Esti tu absolut sigur de asta...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.09.2015, 14:00:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti tu absolut sigur de asta...
da, foarte sigur!
ps: nu uita ca am spus CRESTIN...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.09.2015, 18:13:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si urmeaza definitia flexibila a crestinului...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 10:35:35
Oastea Domnului danyel Biserica Ortodoxa Romana 182 27.11.2012 00:40:50
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 29.06.2010 00:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 16:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 23.02.2007 00:03:48