Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.05.2010, 15:36:30
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu totusi nu pot sa imi explic ceva,vazand ca o sa scada si salariile invatatorilor cu 25% care si asa erau foarte mici:
daca nu o sa mai mearga prea multi invatatori si copii romanii nu vor mai avea unde sa faca scoala generala de unde vor iesi noi chelneri (ca tot a zis dl Basescu ca e nevoie de mai multi chelneri) care sa serveasca pe la mesele si receptiile acestor inselati de draci,noii ciocoi,anume cei din PDL de guverneaza acum Romania,de unde vor iesi noi soferi si personal care sa ingrijeasca averile acestora mentionati mai sus?
Ca si ca sa fii sofer sau chelner trebuie acolo macar 8 clase.
Tocmai asta vor, sa fim o tara de prosti docili...
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.05.2010, 15:44:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Tocmai asta vor, sa fim o tara de prosti docili...
Suntem deja... credeti ca o sa fie vreun protest?! Aiurea! Nu face nimeni nimic, de FRICA sa nu ii dea afara! Si in acest caz ne meritam soarta. Oricum, pentru pacatele noastre ni se intampla ce ni se intampla!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.05.2010, 15:53:32
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit da

lasati in pace guvernul si presedintele,mai oameni buni ! Oricum,sunt de o mie de ori mai buni decat mafia rosie a psd-ului,criminalii comunisti,care nu s-au sfiit sa verse sange romanesc nevinovat intr-o revolutie si cateva mineriade la rand !
Roamnul sa nu mai astepte de la basescu sa-i bage papa in gura, sa merga sa munceasca la tara, de unde a venit, pamanturile is nelucrate, si acuma e o rusine sa fii taran ! Nu?
nu crede-ti ca suntem cam...lenesi si ne tot plangem sa ne dea politicienii...ce ?... mancare ???
asa nu mai e nici o diferenta intre romani si tigani ~!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.05.2010, 15:56:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Pai ori esti debutant, ori ai 40 de ani? Salariile la buget nu vor scadea sub 6 milioane. Iar profesorii debutanti, la norma de ore pe care o au, chiar pot sa isi ia si un second job. Si cunosc nu putin cazuri care fac acest lucru. Si da, stiu ca cele 18 ore sunt doar cele de la catedra si ca profesorii trebuie sa faca si altceva pentru scoala, cursuri, in afara predarii propriu-zise. (programe, proiecte, planificari, activitati extrascolare etc). Iar salariile din invatamant nu sunt mai mici decat cele din privat, chiar si asa micsorate. salariile astea de 6-8 milioane sunt doar pt debutanti, se castiga mult mai bine per ansamblu.
ai dreptate insa ca nu trebuie sa blamam si ii uram pe bugetari. solutiile trebuie cautate impreuna. Insa e nevoie sa se inteleaga ca anul trecut si anul asta, cei de la privat au avut mai mult de suferit decat prin ce trec acum bugetarii. acolo chiar se disponibilizeaza, acolo chiar se da in somaj, acolo chiar s-a umblat la salarii.
Mie masura anuntata ieri mi se pare ca fireasca in acest context. daca e sa suferim, trebuie sa o facem cu totii. nu trebuie uitat ca privatii intretin sistemul public. iar daca la privat s-a dat afara, s-au taiat cheltuielile, a scazut productia, de unde sa mai fie bani sa dea tot ei la stat? nu mai spun ce datorii are statul la privat, acolo unde este statul client.
Pensionarii de drept sunt cei care vor suferi, intr-adevar, dar orice alta masura alternativa -adica cele vehiculate zilele trecute ar fi avut, dupa calcule aceleasi efecte pentru pensionari. Ba chiar mai rau, pt ca o crestere a tva ului si a cotei unice si a impozitelor in general ar fi insemnat si o crestere a cheltuielilor de colectare a acestor taxe (despre care nu se vorbeste prea mult se pare).
Dumnezeu sa ne lumineze si ne ajute sa intelegem si sa ne intelegem.
Chiar crezi ca nu se vor mari si taxele si impozitele in viitorul apropiat?!! Chiar crezi ca banii astia smulsi de la toti amaratii vor fi suficienti sa rezolve asa-zisa criza?
Teoriile tale ar putea fi sustinute doar daca statul ar avea interesul sa ne scoata din criza, insa cum toti, mai mari sau mai mici, sunt pusi pe furat si pe capatuiala... ce sa mai vorbim?
Iar de muncit de dimineata pana seara ca un rob, pentru a castiga niste banuti in plus, cu pretul urias al neglijarii casei si familiei mi se pare de-a dreptul aberant! Dar in fine, Dumnezeu sa aiba mila de noi, pentru ca tot ce se intampla este plata pacatelor noastre!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 08.05.2010, 20:30:52
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Adevarat graiesti ca totul vine ca plata pentru pacatele noastre.
Chiar crezi ca nu se vor mari si taxele si impozitele in viitorul apropiat?!!
Nu pot sa spun ca eu cred asa ceva. Insa imi doresc sa nu se intample. Sincera sa fiu, cred ca nici masurile acestea anuntate de dl presedinte nu vor fi aplicate sau ca vor fi, in asa masura, incat sa nu fie suparati cei multi sau cei bine pusi.
Chiar crezi ca banii astia smulsi de la toti amaratii vor fi suficienti sa rezolve asa-zisa criza?
Cu siguranta, nu. Solutia unei crize sau multitudinea de solutii, nu consta in cantitatea de bani adunata, economisita ci in maniera noastra de a gestiona acesti bani, incat sa smulgem raul de la radacina si nu sa amelioram doar un simptom. e nevoie de o gandire globala, vizionara, pe termen lung. Asta ne lipseste. Ne lipseste si un interes adevarat pentru a iesi din criza si solidaritatea. Cu totii sar acum ca bugetarilor li se ia banii, anul trecut a sarit cineva in sus cand in privat, in industrie, zeci de mii de oameni au fost dati afara?
Teoriile tale ar putea fi sustinute doar daca statul ar avea interesul sa ne scoata din criza, insa cum toti, mai mari sau mai mici, sunt pusi pe furat si pe capatuiala... ce sa mai vorbim?
Nu am vorbit in teorii.ai dreptate, nu exista un interes in acest sens. de la doamna care rupe o creanga de liliac din parc, pana la cei care favorizeaza atribuirile de achizitii publice...pana la cei care ne pun in jug noua si generatiilor urmatoare imprumuturi .

Iar de muncit de dimineata pana seara ca un rob, pentru a castiga niste banuti in plus, cu pretul urias al neglijarii casei si familiei mi se pare de-a dreptul aberant! Dar in fine, Dumnezeu sa aiba mila de noi, pentru ca tot ce se intampla este plata pacatelor noastre!

Si aici ai dreptate.
Eu zic ca trecem printr-o perioada grea pentru multi si ca trebuie sa fim solidari in suferinta. Sa speram ca totul va avea un sens.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #96  
Vechi 08.05.2010, 22:28:04
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cred ca ar trebui sa luam in serios indemnul si chiar sa incepem sa ne rugam pentru o soarta mai buna pentru poporul acesta oropsit. Sa incercam cu totii!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 08.05.2010, 22:40:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Gluma se ingroasa ! Chiar e de rau fratilor ! Cand se ia,in loc sa se dea,chiar a ajuns cutitul la os !
Dumnezeu ne mantuieste iar prin suferinta.Mult mai putin si mult mai usor,de milioane de ori mai usor,cat a fost in al 2 lea razboi mondial .Atunci s-a murit foarte real:eu ,tu ,el
Si noi,in loc sa recunoastem avertismentul lui Dumnezeu ne uitam la presedinte?In loc sa ne ruugam lui Dumnezeu,ne rugam sa se schimbe presedintele?
Cum oare credeti ca va primi asta Dumnezeu?Il va schimba si ne va da unu de o suta de ori mai rau,ca sa recunoastem si sa stim,ca nu de la un om vine necazul nostru,ci de la multimea pacatelor noastre.
Cei intelepti sa se roage in continuare,cum fac de sute de ani,pentru conducatorii nostri,maine la Liturghie,indiferent ca acestia au fost Ceausescu sau Iliescu ,sau Stefan cel Mare.
Rugati-va pentru Basescu,pentru ca DUMNEZEU SA NU SE MANIE MAI RAU PE NOI !
Reply With Quote
  #98  
Vechi 08.05.2010, 22:53:02
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Intrebare : Cu ce suntem noi, romanii, mai rai decat americanii ori jidanii sau alta natie de pe lume asta ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #99  
Vechi 08.05.2010, 23:08:05
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Intrebare : Cu ce suntem noi, romanii, mai rai decat americanii ori jidanii sau alta natie de pe lume asta ?
Cine a zis ca suntem mai rai? Suntem mai buni,ii depasim la capitolul lene,fudulie,dezorganizare,lipsa de iubire de tara si neam,si asa mai departe,ca poate ajunge lista din Arges pana-n Galati.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 08.05.2010, 23:20:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Roamnul sa nu mai astepte de la basescu sa-i bage papa in gura, sa merga sa munceasca la tara, de unde a venit, pamanturile is nelucrate, si acuma e o rusine sa fii taran ! Nu?
nu crede-ti ca suntem cam...lenesi si ne tot plangem sa ne dea politicienii...ce ?... mancare ???
asa nu mai e nici o diferenta intre romani si tigani ~!
Mai frate da invatatorii si profesorii si medici aceia sunt lenesi sau inutili?
Ca si acelora le va scadea salariul cu 25%.
Din cate se pare un invatator debutant avea salariul brut sub 1000 ron daca ii scade salariul o sa se duca la salariu net sub 600 ron.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea pentru celalalt sardamira Pocainta 4 01.10.2012 01:03:49
O rugaminte pentru cei din Bucuresti Florin-Ionut Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 01.05.2011 10:37:22
Avionul presedintelui Poloniei s-a prabusit Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 43 30.04.2010 11:33:10
ANTI-CIP: Scrieti PRESEDINTELUI! marturisitor Generalitati 20 02.04.2010 15:33:40