Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.07.2014, 09:17:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai bine citește-l tu: NU preotul se căsătorește. Ci mireanul care APOI va fi hirotonisit.
Priceput?

Astfel, un preot (deci hirotonisit) NU se va putea (re)căsători.

Clar?
esti sigur de asta? Mai iesi in lume amice!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.07.2014, 09:23:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Da, domnule Mihnea, dar unii spun ca daca ar fii mai multi, cu neveste:
a) nu s-ar mai uita asa unii la baiatul de altar. Sa fim sinceri, ca stim ca e asa.
A te uita "asa" la baiatul de la altar este inclinatie homosexuala, care nu are legatura cu casatoria sau necasatoria. Eu nu ma uit "asa" la baieti nici acum, cand sunt casatorit, nici inainte, cand nu eram casatorit.

Citat:
b) e mai usor sa il zboare episcopul din post cand nu duce lipsa de preoti.
Nu stiu daca admiterea la preotie a casatoritilor ar creste numarul de preoti. Si, mai ales, nu stiu daca ar creste numarul de preoti cu vocatie autentica. Dv nu observati ca in ortodoxie, unde avem preoti si casatoriti si necasatoriti, vedem bine ca exista o "preotie cu doua viteze" ? Sunt ZECI de postari, pe zeci de fire de discutie, in care credinciosii ortodocsi cer duhovnic necasatorit si in care se vede ca ei, credinciosii (si credincioasele) sunt capabili sa strabata sute de kilometri in cautarea unui ieromonah care sa la fie ghid spiritual ?Instinctiv, lumea realizeaza ca a avea nevasta, burta, copii care vor ba una, ba alta, soacra etc, scade din capabilitatea preotului de a face fata misiunii sale specifice, de preot. Ca au existat si exista preoti care impaca viata de familist cu preotia, da: vorbim de laudabile exceptii si nu de regula. Regula este ca, in ortodoxie, preotii celibi au MULT mai multa cautare decat preotii mireni si acest lucru e din motiv intemeiat.
Ceea ce vreau sa spun este ca admiterea la preotie a unor insurati, chiar daca (probabil, dar nedovedit) ar creste cantitatea de preoti, nu ar creste calitatea lor.

Si, fiindca vorbim de mutari: un preot romano-catolic, necasatorit, poate fi MULT mai usor mutat in alta parohie, ori chiar in alta provincie a Bisericii Universale ori in teritorii de lupta si misiune decat un preot casatorit greco-catolic. Probleme cu mutarile au mai degraba epsicopii greco-catolici decat cei romano-catolici. Ca episcop, cand ai nevoie sa muti un preot care are o preoteasa, care si ea poate ca lucreaza pe la vreo firma, scoala sau institutie, care are o fata ce da bacul si un baiat ce si-a facut deja prieteni intr-un liceu, ai o problema MULT mai mare decat atunci cand ai de mutat un preot necasatorit, ce e un soldat al lui Cristos gata de a fi mutat din legiunea lui intr-o legiune in care e mai mare nevoie de el. De aceea, preotii catolici necasatoriti nu prea stau mai mult de cinci ani intr-o parohie, pe cand preotii casatoriti, catolici ori acatolici, dau impresia ca s-au insurat cu parohiile sau manastirile lor. Necasatoria preotilor romano-catolici a dat forta si caracterul ardent pentru Cristos si pentru Evanghelie acestei Biserici, a asigurat mobilitatea oamenilor Bisericii si a facut ca toate natiunile de pe pamant care sunt, astazi, majoritar crestine sa fie, cu putine exceptii, crestinate ca urmare a eforturilor misionare ale acestei Biserici. E normal: la chemarea lui Cristos de a converti toate natiunile, cum raspunzi mai bine: in stare casatorita sau in stare necesatorita ? Preotii Romei de azi sunt alesi dintre necasatoriti din acelasi motiv pentru care soldatii Romei de ieri erau alesi dintre necasatoriti. Imprejurarea ca doi la suta dintre primii cad sub nivelul moral al soldatilor pagani nu este de natura sa schimbe strategia. Ceea ce trebuie facut este: mai multa credinta, mai multa pregatire de lupta, generali mai ageri, mai multa disciplina in castre. Casatoria preotilor, care e de fapt un pogoramant, nu ar aduce decat lancezeala si spirit caldicel, de care Domnul nu are nevoie acum, cand Biserica trebuie sa fie mai combatanta ca oricand. Asemenea regula, pretinzand ca barbatii credinciosi pot pune mana si pe Potir, si pe femeie si le pot face bine pe amandoua, ar corespunde cel mai bine planurilor adversarului lui Dumnezeu, care vizeaza ruina Bisericii. Deloc intamplator, cei mai infocati in a sustine ca regula celibatului trebuie schimbata sunt caldiceii Bisericii, sunt cei care, de fapt, nu mai cred (daca au crezut vreodata). Nu am cunostinta de nici un rand prin care vreun sfant al Bisericii Catolice din ultimele secole ori milenii sa propovaduiasca casatoria preotilor. Multi dintre acesti sfinti sunt comuni cu cei ortodocsi. Aratati-mi un sfant parinte din vremea Bisericii Nedespartite, unul singur, care sa sustina casatoria preotilor si mananc cartea. Dv vi-l puteti imagina pe Sf Ioan Gura de Aur casatorit ? Eu, nu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.07.2014 at 09:50:34.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.07.2014, 20:15:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tatăl Sfântului Vasile cel Mare?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.07.2014, 23:25:49
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
A te uita "asa" la baiatul de la altar este inclinatie homosexuala, care nu are legatura cu casatoria sau necasatoria. Eu nu ma uit "asa" la baieti nici acum, cand sunt casatorit, nici inainte, cand nu eram casatorit.
Desi aveti dreptate(n-am stiut cum sa imi exprim ideea, sincer), nu puteti sa dati vina pe homosexualitate.
Ca sa citez pe cineva, nu vreti sa vedeti o intalnire de gradul I intre un homosexual si un pedofil.
De exemplu la inchisoare, unde sodomia este o caracteristica definitorie care a ajuns si in bancuri(nu scapa sapunul!), si unde violatorii, ucigasii in serie si altii sunt vedete, daca te prind aia ca te-ai atins de un copil, pai o sa te trezesti intr-o balta de sange, cu rinichii la aer, dupa ce ai fost batut pana aproape de coma, sau ceva la fel de creativ(vezi pe google "Katie's Revenge")

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu stiu daca admiterea la preotie a casatoritilor ar creste numarul de preoti. Si, mai ales, nu stiu daca ar creste numarul de preoti cu vocatie autentica. Dv nu observati ca in ortodoxie, unde avem preoti si casatoriti si necasatoriti, vedem bine ca exista o "preotie cu doua viteze" ? Sunt ZECI de postari, pe zeci de fire de discutie, in care credinciosii ortodocsi cer duhovnic necasatorit si in care se vede ca ei, credinciosii (si credincioasele) sunt capabili sa strabata sute de kilometri in cautarea unui ieromonah care sa la fie ghid spiritual ?Instinctiv, lumea realizeaza ca a avea nevasta, burta, copii care vor ba una, ba alta, soacra etc, scade din capabilitatea preotului de a face fata misiunii sale specifice, de preot. Ca au existat si exista preoti care impaca viata de familist cu preotia, da: vorbim de laudabile exceptii si nu de regula. Regula este ca, in ortodoxie, preotii celibi au MULT mai multa cautare decat preotii mireni si acest lucru e din motiv intemeiat.
Eu am auzit multe motive pentru care oamenii cauta asemenea preoti, de la cele mai pure, pana la pur si simplu ca au auzit de la niste cunoscuti, pana la cele mai tampite si superstitioase. Dar nu am auzit niciodata:
"Parinte, am venit la dumneavoastra fiindca am auzit ca sunteti burlac."
Cu logica asta, putem sa zicem la fel de bine ca preotul adevarat sta la manastire.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Si, fiindca vorbim de mutari: un preot romano-catolic, necasatorit, poate fi MULT mai usor mutat in alta parohie, ori chiar in alta provincie a Bisericii Universale ori in teritorii de lupta si misiune decat un preot casatorit greco-catolic. Probleme cu mutarile au mai degraba epsicopii greco-catolici decat cei romano-catolici. Ca episcop, cand ai nevoie sa muti un preot care are o preoteasa, care si ea poate ca lucreaza pe la vreo firma, scoala sau institutie, care are o fata ce da bacul si un baiat ce si-a facut deja prieteni intr-un liceu, ai o problema MULT mai mare decat atunci cand ai de mutat un preot necasatorit, ce e un soldat al lui Cristos gata de a fi mutat din legiunea lui intr-o legiune in care e mai mare nevoie de el. De aceea, preotii catolici necasatoriti nu prea stau mai mult de cinci ani intr-o parohie, pe cand preotii casatoriti, catolici ori acatolici, dau impresia ca s-au insurat cu parohiile sau manastirile lor.
Cand ziceam de dat afara, ma refeream la predat pe mana legii, ca stim noi cum preotii pedofili au fost mutati in mod convenabil in alta "legiune" cand apareau probleme.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Necasatoria preotilor romano-catolici a dat forta si caracterul ardent pentru Cristos si pentru Evanghelie acestei Biserici, a asigurat mobilitatea oamenilor Bisericii si a facut ca toate natiunile de pe pamant care sunt, astazi, majoritar crestine sa fie, cu putine exceptii, crestinate ca urmare a eforturilor misionare ale acestei Biserici. E normal: la chemarea lui Cristos de a converti toate natiunile, cum raspunzi mai bine: in stare casatorita sau in stare necesatorita ?
Sa fim seriosi. Convertirea marii parti a planetei s-a facut cu calcaiul militar al catorva imperii coloniale si cu genocid cultural si demografic(Virusi, arme si otel), nu zelul(foarte admirabil de altfel, de obicei) al preotilor catolici.
Retineti, domnule Mihnea. Mereu am sa fiu suparat pe faptul ca nu am o librarie de codexuri, sau ca maronitii nu mai exista liturghic de facto de 400 de ani(si in ambele procese, Biserica Catolica a avut un rol foarte mare in aceste tragedii).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.07.2014, 07:01:12
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Si, fiindca vorbim de mutari: un preot romano-catolic, necasatorit, poate fi MULT mai usor mutat in alta parohie, ori chiar in alta provincie a Bisericii Universale ori in teritorii de lupta si misiune decat un preot casatorit greco-catolic. Probleme cu mutarile au mai degraba epsicopii greco-catolici decat cei romano-catolici. Ca episcop, cand ai nevoie sa muti un preot care are o preoteasa, care si ea poate ca lucreaza pe la vreo firma, scoala sau institutie, care are o fata ce da bacul si un baiat ce si-a facut deja prieteni intr-un liceu, ai o problema MULT mai mare decat atunci cand ai de mutat un preot necasatorit, ce e un soldat al lui Cristos gata de a fi mutat din legiunea lui intr-o legiune in care e mai mare nevoie de el. De aceea, preotii catolici necasatoriti nu prea stau mai mult de cinci ani intr-o parohie, pe cand preotii casatoriti, catolici ori acatolici, dau impresia ca s-au insurat cu parohiile sau manastirile lor.
Dumneavoastra D-le Mihnea Dragomir sunteti romano-catolic sau greco-catolic.

Deci "soldatii" sunt mutati la 5 ani dintr-un loc in altul. Sarmanii oameni, purtati ca in capitalism, de la un loc la altul sa nu prinda radacini. Sa nu se odihneasca, sa traiasca tot prin hoteluri sau camine. Grea viata mai au.


Vorbiti de legiuni, de soldati, ne aflam in razboi? Oare de cand sunteti in razboi si cat mai dureaza acesata stare de alarma?

Last edited by ignatiu; 19.07.2014 at 07:15:48.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.07.2014, 07:10:51
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Instinctiv, lumea realizeaza ca a avea nevasta, burta, copii care vor ba una, ba alta, soacra etc, scade din capabilitatea preotului de a face fata misiunii sale specifice, de preot.
Bisericile crestine au avut preoti casatoriti.

Acesti preoti cu nevasta si copii slujesc lui Isus Cristos de 2000 de ani. Rezultatele se vad si sunt minunate.
- nu cunostem INCHIZITIEA
- nu cunostem VANATOAREA DE VRAJITOARE
- nu suntem chemati sa ardem oameni pe rug

Tarile crestine ortodocse nu au purtat razboaie de agresiune in ultimii 1000 de ani.

Crestinii din Episcopia de Alexandria/Egipt nu au purtat razboi de agresiune de 1000 de ani.

Crestinii din Episcopia de Ierusalim nu au purtat razboi de agresiune de 1000 de ani.

Crestinii din Episcopia de Antiochia nu au purtat razboi de agresiune de 1000 de ani.

Crestinii din Episcopia de Constantinopol( si cei rusi) nu au purtat razboi de agresiune de 1000 de ani. Doar razboaie pentru eliberarea pamantului lor, in majoritatea cazurilor ei au fost atacati.

Dati un exemplu de razboi de agresiune care nu a fost pentru aparare/ eliberare purtat de tarile crestin-ortodocse.

Last edited by ignatiu; 19.07.2014 at 07:20:25.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.07.2014, 09:55:55
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Desi aveti dreptate(n-am stiut cum sa imi exprim ideea, sincer), nu puteti sa dati vina pe homosexualitate.
Ca sa citez pe cineva, nu vreti sa vedeti o intalnire de gradul I intre un homosexual si un pedofil.
De exemplu la inchisoare, unde sodomia este o caracteristica definitorie care a ajuns si in bancuri(nu scapa sapunul!), si unde violatorii, ucigasii in serie si altii sunt vedete, daca te prind aia ca te-ai atins de un copil, pai o sa te trezesti intr-o balta de sange, cu rinichii la aer, dupa ce ai fost batut pana aproape de coma, sau ceva la fel de creativ(vezi pe google "Katie's Revenge")



Eu am auzit multe motive pentru care oamenii cauta asemenea preoti, de la cele mai pure, pana la pur si simplu ca au auzit de la niste cunoscuti, pana la cele mai tampite si superstitioase. Dar nu am auzit niciodata:
"Parinte, am venit la dumneavoastra fiindca am auzit ca sunteti burlac."
Cu logica asta, putem sa zicem la fel de bine ca preotul adevarat sta la manastire.


Cand ziceam de dat afara, ma refeream la predat pe mana legii, ca stim noi cum preotii pedofili au fost mutati in mod convenabil in alta "legiune" cand apareau probleme.



Sa fim seriosi. Convertirea marii parti a planetei s-a facut cu calcaiul militar al catorva imperii coloniale si cu genocid cultural si demografic(Virusi, arme si otel), nu zelul(foarte admirabil de altfel, de obicei) al preotilor catolici.
Retineti, domnule Mihnea. Mereu am sa fiu suparat pe faptul ca nu am o librarie de codexuri, sau ca maronitii nu mai exista liturghic de facto de 400 de ani(si in ambele procese, Biserica Catolica a avut un rol foarte mare in aceste tragedii).
Adevarul este undeva intre ce sustineti tu si Mihnea. Dar asa e, convertirile de tip "politic" au fost in mare parte cu metodele descrise de tine. Asa ca mi s-ar parea normala reconvertirea la samanism a aztecilor, bantu, aborigenilor, yakutilor, nativilor americani, si a tuturor popoarelor cucerite si quasiexterminate de "albi".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.07.2014, 10:49:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Eu am auzit multe motive pentru care oamenii cauta asemenea preoti, de la cele mai pure, pana la pur si simplu ca au auzit de la niste cunoscuti, pana la cele mai tampite si superstitioase. Dar nu am auzit niciodata:
"Parinte, am venit la dumneavoastra fiindca am auzit ca sunteti burlac."
Desigur. Cauza imediata pentru care acesti ieromonahi au cautare nu este aceea ca sunt burlaci. Ci sta in faptul ca au mai mult timp pentru pastoratie, sunt mai inaintati in urcusul spiritual, au mai multa experienta in lupta cu dusmanul, etc. Teza mea este ca aceste calitati ale lor, care ii fac cautati de credinciosi mai mult decat preotii mireni, au la randul lor o cauza, care este starea necasatorita, ce permite "consacrarea" lor integrala in a fi "oameni ai Bisericii".

Citat:
Cand ziceam de dat afara, ma refeream la predat pe mana legii, ca stim noi cum preotii pedofili au fost mutati in mod convenabil in alta "legiune" cand apareau probleme.
Imi face impresia ca dv confundati rolul episcopului cu rolul politistului. Nu Biserica e chemata sa-i dea pe preotii pedofili pe mana legii, ci politia. In cazurile (mult mai frecvente) de profesori pedofili, cine le intocmeste dosar penal: inspectoratul sau politia/procuratura ? Dar in cazurile de preoti pedofili ortodocsi (precum acesta), cine actioneaza mai intai: episcopul ortodox sau politia ?


Citat:
Sa fim seriosi. Convertirea marii parti a planetei s-a facut cu calcaiul militar al catorva imperii coloniale si cu genocid cultural si demografic(Virusi, arme si otel), nu zelul(foarte admirabil de altfel, de obicei) al preotilor catolici.
Fals. Convertirea inseamna aderarea sufleteasca la o credinta. Cum s-ar putea face "cu calcaiul militar", cu "genocid cultural si demografic" etc ? Nu exista convertiri fortate. Nu ai cum sa silesti oamenii sa creada in ceva cu pistolul la tampla.

Citat:
Retineti, domnule Mihnea. Mereu am sa fiu suparat pe faptul ca nu am o librarie de codexuri, sau ca maronitii nu mai exista liturghic de facto de 400 de ani(si in ambele procese, Biserica Catolica a avut un rol foarte mare in aceste tragedii).
Nu mi-e clar la ce faceti referire. Dar imi pare o posibila deviere a discutiei de la tema topicului. Daca doriti sa aprofundam, formulati, va rog, o intrebare sau o teza pe un topic adecvat. Ori, daca nu exista, deschideti unul nou.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.07.2014 at 10:58:19.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.07.2014, 00:24:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tatăl Sfântului Vasile cel Mare?
Nenea! Nu a fost preot (sursa).

Niciunul dintre Sfintii Bisericii Nedespartite, incepand cu Preotul Cristos, continuand cu Petru si terminand cu Simeon Stalpnicul, ultimul preot exemplar al Bisericii Nedespartite nu a fost preot casatorit si care sa continue sa traiasca cu sotia lui avand legatura matrimoniala cu ea.
Nu incercati sa reinvantati istoria, dupa cum faceti cu Sfintii Parinti care ar fi sustinut erezia potrivit careia Duhul Sfant ar purcede numai de la Tatal. Nu merge. Cautati sa va deosebiti de adventisti, care sustin ca repausul duminical a fost inventie a unor imparati. Noi credem ca Biserica Nedespartita a fost una singura, exemplara, iar practica ei este de referinta pentru Biserica lui Cristos, pe care (unii dintre noi) am dori-o "o turma si un pastor".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.07.2014 at 00:38:31.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.07.2014, 13:13:38
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ignatiu Vezi mesajul
Tarile crestine ortodocse nu au purtat razboaie de agresiune in ultimii 1000 de ani.

Crestinii din Episcopia de Constantinopol( si cei rusi) nu au purtat razboi de agresiune de 1000 de ani. Doar razboaie pentru eliberarea pamantului lor, in majoritatea cazurilor ei au fost atacati.

Dati un exemplu de razboi de agresiune care nu a fost pentru aparare/ eliberare purtat de tarile crestin-ortodocse.
Exemple:

-razboaiele purtate intre statele balcanice ortodoxe (Imperiul Bizantin, Bulgaria, Serbia) inainte de cucerirea otomana;

-al doilea razboi balcanic;

-razboaiele in urma carora Rusia a ajuns sa anexeze teritorii unde nu avea ce cauta (Finlanda, tarile baltice, Polonia, Basarabia, Georgia, Armenia, regiunile din Asia Centrala unde acum sunt Kazakhstan sau Turkmenistan, etc).
Reply With Quote
Răspunde