Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #861  
Vechi 20.02.2017, 23:36:57
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ce treabă are pelagianismul? Eu te-am întrebat de ecumenism. Ți-am pus întrebări simple la care am primit răspunsuri complicate. Te-am întrebat ce culoare are și mi-ai răspuns cum miroase.

Trag concluzia că nu ai un răspuns mai bun și rămân la părerea că ecumenismul (prin care înțeleg admiterea posibilității ca și alți creștini să beneficieze de har) nu este o erezie condamnată ca atare de Biserică și că nu contravine vreunei dogme.
Admirabil si autentic exprimat.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #862  
Vechi 21.02.2017, 00:44:25
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Ecumenismul a fost condamnat de structuri bisericesti aflate la limita legalitatii canonice, de pilda, acel ROCOR. Deci Cristian, Lancelot si Mihai au dreptate. Catalin, o condamnare a unei erezii nu e valida daca e data de te miri cine, trebuie sa vezi si aspectul de legitate canonica in treaba asta. Stiu, suna arid, birocratic si sec, treaba asta cu legalitatea canonica a diverse sinoade, autocefalii, etc., si chiar este, dar, cel putin pina in acest moment, asta e felul in care functioneaza Biserica. Nu pe discursurile Vulcanescului sau pe birfele lui Zisis.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #863  
Vechi 21.02.2017, 07:38:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ecumenismul a fost condamnat de structuri bisericesti aflate la limita legalitatii canonice, de pilda, acel ROCOR. Deci Cristian, Lancelot si Mihai au dreptate. Catalin, o condamnare a unei erezii nu e valida daca e data de te miri cine, trebuie sa vezi si aspectul de legitate canonica in treaba asta. Stiu, suna arid, birocratic si sec, treaba asta cu legalitatea canonica a diverse sinoade, autocefalii, etc., si chiar este, dar, cel putin pina in acest moment, asta e felul in care functioneaza Biserica. Nu pe discursurile Vulcanescului sau pe birfele lui Zisis.
Legalitatea canonică este, de fapt, corectitudinea politica. Nu împărțim noi dreptatea, ci Dumnezeu. Așa ca e bine sa ne știm locul. Dacă ținem neapărat sa-I biruim pe sfinți cu argumente politice, probabil vom reusi. Însă cu ce preț?

Ecumenismul este o religie după placul lumii, nu după placul lui Dumnezeu. Dumnezeu ne mustra pentru indrazneala noastră de cateva ori, apoi se retrage. Nu El are nevoie de noi, ci noi avem nevoie de El. Dacă suntem interesați de corectitudinea politica mai mult decât de Adevăr, spre paguba sufletului nostru ne este.
Reply With Quote
  #864  
Vechi 21.02.2017, 08:36:57
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Legalitatea canonică este, de fapt, corectitudinea politica. Nu împărțim noi dreptatea, ci Dumnezeu. Așa ca e bine sa ne știm locul. Dacă ținem neapărat sa-I biruim pe sfinți cu argumente politice, probabil vom reusi. Însă cu ce preț?

Ecumenismul este o religie după placul lumii, nu după placul lui Dumnezeu. Dumnezeu ne mustra pentru indrazneala noastră de cateva ori, apoi se retrage. Nu El are nevoie de noi, ci noi avem nevoie de El. Dacă suntem interesați de corectitudinea politica mai mult decât de Adevăr, spre paguba sufletului nostru ne este.
WTF????Ma refer la partea subliniata. Tu iti dai seama ce ai scris?! Asta e cea mai explicita dovada scrisa ca cei care gindesc ca tine nu sint altceva decit omologii bisericesti ai anarhistilor. Antonia, desteptarea! E chestie de catehism elementar, pe care trebuie sa il stim si in coma sau in stasis: importanta canoanelor in Biserica si a succesiunii apostolice (chiar, ia zi-mi, stii ce e aia?). Fara canoane, avem Biserica Entropiei, nu Biserica Ortodoxa.
Hai ca o citii si pe asta!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #865  
Vechi 21.02.2017, 09:49:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
WTF????Ma refer la partea subliniata. Tu iti dai seama ce ai scris?! Asta e cea mai explicita dovada scrisa ca cei care gindesc ca tine nu sint altceva decit omologii bisericesti ai anarhistilor. Antonia, desteptarea! E chestie de catehism elementar, pe care trebuie sa il stim si in coma sau in stasis: importanta canoanelor in Biserica si a succesiunii apostolice (chiar, ia zi-mi, stii ce e aia?). Fara canoane, avem Biserica Entropiei, nu Biserica Ortodoxa.
Hai ca o citii si pe asta!
Depinde cine face canoanele. Una e sa le facă sfintii care s™tiu cu ce se ,,mănâncă " ortodoxia s™i alta e sa intervină oamenii lumes™ti si sa îs™i impună părerea. Despre asta e vorba în cazul ecumenismului. Nu ne mai plac canoanele făcute de sfint›i
Si vrem noi sa le facem pe gustul nostru, dar sa le numim tot canoane si încă si sfinte. Asta inseamna ca noi ne autodeclaram sfint›i. Si o Tinem asa cu sfintenia închipuita, de rad si curcile. Cei cativa ierarhi care au impus ecumenismul au devenit în urma sinodului infailibili. Ca si papa! Iar prostimea trebuie sa se supună unor enormităti devenite canonice. Iar sinodul eretic este numit ,,Sfantul si Marele Sinod". Tu îti dai seama ca minciuna are picioare scurte?
Dacă es™ti interesat de mântuire, ia seama!

Last edited by antoniap; 21.02.2017 at 09:53:29.
Reply With Quote
  #866  
Vechi 21.02.2017, 10:05:05
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ecumenismul a fost condamnat de structuri bisericesti aflate la limita legalitatii canonice, de pilda, acel ROCOR. Deci Cristian, Lancelot si Mihai au dreptate. Catalin, o condamnare a unei erezii nu e valida daca e data de te miri cine, trebuie sa vezi si aspectul de legitate canonica in treaba asta. Stiu, suna arid, birocratic si sec, treaba asta cu legalitatea canonica a diverse sinoade, autocefalii, etc., si chiar este, dar, cel putin pina in acest moment, asta e felul in care functioneaza Biserica. Nu pe discursurile Vulcanescului sau pe birfele lui Zisis.
E o prostie fara margini. Nici tu si nici Cristian nu intelegeti care e rostul dogmelor, canoanelor si ce e erezie si ce nu e erezie. O erezie este erezie de cand apare, nu din momentul in care o condamna vreun sinod. O invatatura contrara Crezului sau a altor invataturi ortodoxe este din start erezie. I-am zis si lui Cristian si iti zic si tie - ascultati-l pe Parintele Patriciu Vlaicu. Care spune ca in Creta s-a intamplat un lucru bun dar in materie de invataturi de credinta, are exact aceleasi opinii cu ale "antiecumenistilor".
Reply With Quote
  #867  
Vechi 21.02.2017, 10:38:35
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

o erezie nu poate fi erezie de cand apare, e ca si cum ai spune ca stefan cel mare era sfant chiar si cand preacurvea sau taia capatani crestine de valahi dandu-le drept pagane.

edit. vreau sa spun ca nu e suficient sa fie de facto, trebuie sa fie si de jure.
Reply With Quote
  #868  
Vechi 21.02.2017, 10:54:07
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
O erezie este erezie de cand apare, nu din momentul in care o condamna vreun sinod. O invatatura contrara Crezului sau a altor invataturi ortodoxe este din start erezie.
Dar este nevoie ca un sinod (ecumenic) să o constate și să o condamne, pentru ca întreaga Biserică să o trateze ca atare. Altfel, continuăm să spunem în continuare, unii ''nu știu'', alții ''categoric nu'' (cu privire la posibilitatea ca și alții să beneficieze de har), după cum ni se pare că ar contraveni ori nu Crezului.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #869  
Vechi 21.02.2017, 10:57:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Erezia este condamnata atunci cand devine o mare amenintare. Dar asta nu inseamna ca nu este erezie de la inceput. Arianismul a fost de la inceput o erezie pentru ca era o invatatura contrara Scripturii si invataturii sfintilor din primele secole. La fel este si cu harul care umbla liber prin celelalte biserici. E contrara marturisirii de credinta pe care o face fiecare dintre noi. Ca de aia credem in una Biserica si nu in mai multe. Biserica este totalitatea crestinilor aflati in comuniune. De aia oamenii care au fost in Creta au fost atenti si au inlocuit pana si formularea "recunoaste existenta celorlalte biserici" care era clar o idee ecumenista.

Cristian eu ti-am zis cu omul care are nevoie de doctor. Este posibil ca Dumnezeu in marinimia lui sa-i scoata omului in cale un doctor. De asta zic ca si eu tind sa spun ca nu stiu ce se intampla in afara Bisericii. Dar asta nu inseamna ca nu avem vina de a nu fi facut totul pentru a-l indruma pe acel om catre un doctor adevarat. Ci ne-am multumit sa credem ca exista doctori si prin alte parti. Din iubire pentru el, desigur, nu din comoditate sau indiferenta.
Reply With Quote
  #870  
Vechi 21.02.2017, 11:19:32
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cristian eu ti-am zis cu omul care are nevoie de doctor. Este posibil ca Dumnezeu in marinimia lui sa-i scoata omului in cale un doctor. De asta zic ca si eu tind sa spun ca nu stiu ce se intampla in afara Bisericii. Dar asta nu inseamna ca nu avem vina de a nu fi facut totul pentru a-l indruma pe acel om catre un doctor adevarat. Ci ne-am multumit sa credem ca exista doctori si prin alte parti. Din iubire pentru el, desigur, nu din comoditate sau indiferenta.
Sunt de acord cu asta. Nici eu nu sunt ortodox în mod întâmplător și n-aș putea fi altceva, pentru că asta e credința pe care o consider adevărată și nu pot crede că este echivalentă cu altele. Cred că adevărul este păstrat curat aici și toți ar trebui să-l cunoască. Și este o mare durere că nu suntem capabili să-l mărturisim la fel cu toții.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare