Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2010, 22:29:50
justine justine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2010
Mesaje: 15
Implicit ce facem cu cartile primite de la cei de alte confesiuni?

O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?

Last edited by justine; 05.07.2010 at 22:38:21.
  #2  
Vechi 05.07.2010, 22:37:57
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Poti sa le arunci sau, daca te intereseaza sectologia sa pastrezi tot ce primesti pentru a putea face comparatie si apoi sa combati cu invatatura ortodoxa. dar pentru asta trebuie sa stapanesti foarte bine dogmatica, exegeza biblica, morala, patropogia, sectologia...etc.

ideea este ca pe un sectant nu-l poti combate decat cu propriul lui material pe care sa il desfiintezi cu invatatura ta.
  #3  
Vechi 05.07.2010, 23:33:31
damian79 damian79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2009
Mesaje: 14
Talking

Mie parintele mi-a spus sa le ard. Chiar daca este Biblia, nu cred ca este indicat sa o pastrezi. Mi s-a intamplat sa merg cu niste cunostinte adventiste in masina si de cate ori treceam pe langa o biserica imi faceam de trei ori cruce dar faceam asta ca un gest firesc, exact asa cum duci mana la gura cand casti. Ii vedeam ca se revolta dar nu mai puteam eu de ei. Sau in discutiile cu ei despre credinta mereu pronuntam numele mai multor sfinti sau al Maicii Domnului ca sa ii enervez mai tare ( nu ca as fi eu mare credincios si nu as avea pacate, dar tare le place sa vorbeasca urat despre Maicuta Domnului).
  #4  
Vechi 06.07.2010, 00:09:41
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de damian79 Vezi mesajul
Mie parintele mi-a spus sa le ard. Chiar daca este Biblia, nu cred ca este indicat sa o pastrezi.
Nu am inteles eu bine sau parintele ti-a spus sa arzi Biblii? Daca a facut asa ceva eu i-as sugera sa-si schimbe meseria, ca nu merita sa fie preot.

Intotdeauna cand faci ceva ar trebui sa te gandesti ce va zice Dumnezeu despre actiunea ta. Restul nu prea conteaza.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #5  
Vechi 06.07.2010, 00:26:35
dalia11 dalia11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Referitor la cartile si materialele primite de la neoprotestanti, duhovnicul meu mi-a cerut sa le ard. Mi-a spus ca nu voi avea protectia Maicii Domnului daca le voi tine in casa. Este pacat sa le arunci Ele trebuie arse, deoarece nu corespund cu invataturile noastre ortodoxe. Eu credeam ca Biblia tot Biblie este, indiferent de cult, dar duhovnicul mi-a spus ca ale neoprotestantilor sunt diferite de Biblia noastra. Numele Mantuitorului este scris cu un singur i si nu au Sfanta Cruce.
__________________
Domnul este ajutorul meu, nu ma voi teme de ce-mi va face mie omul.(Psalmul 117)
  #6  
Vechi 06.07.2010, 00:30:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dalia11 Vezi mesajul
Eu credeam ca Biblia tot Biblie este, indiferent de cult, dar duhovnicul mi-a spus ca ale neoprotestantilor sun diferite de Biblia noastra. Numele Mantuitorului este scris cu un singur i si nu au Sfanta Cruce.
Exista si Biblii ortodoxe in care Iisus se scrie cu un "i" si sunt destule Biblii neoprotestante cu cruce pe ele. Diferenta e de cateva pasaje cu traducerea carora ortodocsii nu sunt de acord, nu ca nu ar fi corecte. Dar de aici pana la a arde Biblii e cale lunga. Nu vreau sa fiu in pielea celor ce dau asemenea sfaturi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #7  
Vechi 06.07.2010, 00:36:46
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Fa ce crezi tu ca e mai bine.
  #8  
Vechi 06.07.2010, 19:44:38
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez?
Indiferent de motivul pentru care prietena ti-a daruit o Biblie, consider ca este indicat sa o pastrezi sau poate sa o daruiesti la randul tau altcuiva cand se va ivi ocazia. In alte perioade ale istoriei au fost oameni care ar fi dat ani din viata petru o Biblie asa ca nu e potrivit sa o arunci.
Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Le poti arunca daca mai intai le-ai citit si ai constatat ca nu scrie nimic folositor in ele. Chiar zilele trecute am auzit un preot adresand cuvinte de lauda cu privire la o carte scrisa de cineva care nu slujeste in biserica ortodoxa, dar care a fost sincer si a apreciat valoarea scriitorului, chiar daca zicea dansul, autorul slujeste in alta biserica. Ai aici si linkul: http://www.youtube.com/watch?v=DnCpiIxRitI
Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?
Daca prietenii tai se simt jigniti de anumite forme ale credintei tale cred ca problema e la ei si nu la tine. Nu e potrivit sa te bagi in discutii contradictorii pe teme religioase cu toate ca sunt destul de provocatoare. Daca altii nu au inteles sa ne respecte convingerile, haide sa facem noi primii acest pas si poate cine stie, rezultatele nu se vor lasa asteptate prea mult.

In ceea ce priveste problema cu inmormantarea unei rude sau persoane apropiate de alta credinta, raspunsul cred ca il stii deja, evident ca se cuvine sa mergem sa sprijinim cum putem pe cei din familia respectiva fi e si prin a oferi un umar pe care sa planga.

In final, daca imi permiti, iti dau o sugestie amicala, nu imbratisa teoriile acestea separatiste, nu e bine sa merg, sa vorbesc, sa fac, sa dreg, nu lasa pe nimeni sa te conduca si sa te infuenteze pe motiv ca iti vrea binele. Tocmai relatiile cu tot felul de oameni iti dau tie ocazie dupa ocazie ca sa vada ei cum esti tu si ce a produs credinta ta in tine. Altfel ramanem doar cu teoria care nu ne ajuta la nimic.

Last edited by Pandion; 06.07.2010 at 19:47:05.
  #9  
Vechi 06.07.2010, 19:53:18
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?
Dumnezeu sa te ajute si sa faci ce crezi tu ca este bine .Tu decizi !
  #10  
Vechi 06.07.2010, 21:11:14
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu am inteles eu bine sau parintele ti-a spus sa arzi Biblii? Daca a facut asa ceva eu i-as sugera sa-si schimbe meseria, ca nu merita sa fie preot.

Intotdeauna cand faci ceva ar trebui sa te gandesti ce va zice Dumnezeu despre actiunea ta. Restul nu prea conteaza.
La invatat foarte bine duhovnicul. Si Pr. Papacioc din cate stiam eu tot asta recomanda. Asa ca Doriana nu stiu daca mai ai curajul sa spui ca i-ai sugera si pr. Arsenie sa isi schimbe meseria.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Subiect închis

Tags
doamne ajuta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 02:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 18:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 30.10.2010 00:55:46
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 02:20:01
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 02:00:06