Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 05.03.2015, 11:29:28
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Amu celulele stem ce au? Si alea e pacat daca le prelevezi cu gandul ca, daca, Doamne fereste! se intampla ceva, mai e o sansa in plus de vindecare?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 05.03.2015, 14:15:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Marketing.
Ia zii mataluta, la ce boli sunt bune "celulele stem"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 05.03.2015, 14:33:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Am gasit un doctor care nu mi-a cerut nici un ban pana acum, pentru el si pt ecografii si ce analize sunt suportate de casa. Nu mi-a dat sa fac cu bani decat profilul Torch ( pt toxoplasmoza si alte boli infectioase, a zis ca e obligatoriu pt ca am lucrat cu animale) si pt bitest, partea de sange, nu si ecografia de la 12 sapt ( si afar de astea a zis ca tb sa mai fac o ecografie la 24 sapt, 3d, nu stiu daca cu bani sau fara, si una pe la 33-34 sapt plus alte analize de sange, banuiesc ca din cele uzuale. Si asta mi se pare firesc tinand cont ca de la primele analize a trecut jumatate de an....si al meu tot zice ca-s prea multe, ca alte femei nu le fac..parca stiu toate precupetele cate analize au facut si pt ce si mai ales pe ce-au dat banii,ca de laudat toate se lauda ca au aruncat cu milioane...
Da, nu sunt toate atat de necesare..
Se fac mai mult pentru linistea pacientei (sa stie ca e ok) si profitul medicului.
Daca n-ai avut probleme de sanatate pana atunci, maninci ok, putin probabil sa fie vreo boala nedescoperita sau cine stie ce carenta alimentara.
Dar e greu sa stii care ar fi neaparat necesare si care nu.

Psihilogul la care mergeam mi-a dat cu flit, ultima data nici nu m-a bagat in seama, poate pt ca a fost mutat pe o sectie mai speciala, unde tre sa se ocupe de persoane cu anumite probleme ( toxicomani); nu am de gand sa mai caut altul, am inteles ca toti sunt ca, nebuni;

Pai cred ca si forumul iti tine loc de psiholog :)

Duhovnicul de asemeni mi-a dat cu flit, a considerat mai important sa se ocupe de un boschetar care nu-i dadea pace, intrebandu-ma si pe mine intre timp ce mai vreau si eu...acum ma gandesc ca o sa dureze ceva pana gasesc pe altul, daca asta chiar nu mai vrea sa aiba de-a face cu mne...

Faci armasar (naravas) din tantar.
Nu a avut timp atunci, o sa se ocupe de tine alta data.

Citat:
ma intreb insa daca nu cumva in situatia in care refuzi sa faci analizele care sunt obligatorii pt varsta ta (""), sau daca afli ca nu e in regula si refuzi sa faci avort, sa iti refuze si sistemul medical, sa te puna sa semnezi ca in cunostinta de cauza vrei sa faci copilul si nu ai pretentia la ajutor social si alte ingrijiri gratuite dn partea statului...
Nu, nu se procedeaza asa. Dar e drept ca s-ar putea sa se uite chioras la tine sau mai rau, sa nu te ajute atunci cand ai nevoie zicand ca si asa nu o sa scoata cine stie ce de pe urma ta.
Bine, nu stiu in cazul asta particular cum stau lucrurile dar..mai sunt din pacate si din astia.

Oricum daca te-ai iertat de dublu/triplu test tot e bine :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 05.03.2015, 16:14:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu m-a " iertat", l-am facut. A costat 250 lei si din fericire a iesit bine. Nu era problema neaparat de cost cat de teama unui rezultat nefavorabil ( " risc crescut"). Unei fete in sapt. 19 ii iesise la testul triplu risc crescut de sindr. Edwards, desi la ecografie era totul in regula, si au pus-o sa repete testul...tot atat costa ( 250 lei), dar nu cred ca asta era cea mai mare problema a ei atunci, ci teama ca ar putea sa nu fie in regula...si nu sunt chestii pe care le poti preveni sau combate, adica daca sti ca are risc de nu stiu ce ( anomalie cromozomala) poti sa faci vreun tratament sau sa iei vreo masura...in cazul bolilor infectioase intr-adevar, daca sti la ce ai si la ce nu ai imunitate, te poti feri de expunere...( de ex daca nu ai Ac pt varicela sau rubeola si esti cadru didactic sau medical, nu e bine pt ca esti expus si poti sa faci boala respectiva, ceea ce pe tmpul sarcinii nu e deloc ok...)...dar in caz ca ai o suspiciune ( un " risc crescut" de sindr. Down sau Edwards, nu poti decat sa mergi mai dparte cu investigatiile, sa faci amniocenteza sa vada sigur daca ai sau nu ai...iar aici pe langa costuri (1250 lei), exista si risc de pierdere a sarcinii...dar asta pana la urma nu e obligatorie, mai ales daca ai ajuns in trimestrul 2 si ecografia pare in regula...cred ca multa lume se linisteste si asteapta sa vada ce-o vrea Dumnezeu...

Last edited by fallen; 05.03.2015 at 16:24:44.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 17.03.2015, 14:51:12
Korina Korina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Mesaje: 10
Implicit Felicitari pentru bebelus!

Draga fallen,

in primul rand felicitari pentru bebelus! Iti doresc o sarcina usoara si senina!
Eu la a doua sarcina am refuzat triplul test si toate celelalte teste de depistare a anomaliilor genetice. De fapt dupa ce am discutat cu sotul si mi-a confirmat ca o sa pastram bebelusii indiferent cum ar fi, am comunicat acest lucru si doctorei ginecolog si ea ne-a acceptat punctul de vedere. Aici costurile acestor teste sunt preluate oricum de casa de asigurari, dar din fericire nu sunt obligatorii.
Doctora mi-a recomandat sa nu consum sandwich-uri cu salate din comert sau pur si simplu salate din comert, ci numai fructe si legume pe care le-am spalat eu, ca sa evit o posibila contaminare cu listerii. La fel adio oua moi la mic dejun, lactate nepasteurizate, salamuri uscate si inghetata de la gelaterie. Am fost destul de chinuita din cauza asta pe toata perioada sarcinii pentru ca la orice aliment ma intrebam daca o fi sigur sau nu.
Celule stem nu am conservat; am inteles ca exista sanse destul de mici sa foloseasca la ceva si tot procesul era prea scump ca sa ne permitem.
Daca as putea sa dau totusi timpul inapoi la inceputul sarcinii, as avea grija sa fiu mai relaxata si senina, pentru ca m-am convins pe propria piele ca emotiile mele se transmit bebelusului si as avea grija sa mananc mai bine (de frica listeriilor m-am cam infometat cand nu aveam ocazia sa-mi gatesc ceva singura si bebelusii s-au nascut subponderali).
Reply With Quote
  #126  
Vechi 18.03.2015, 11:30:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc!
( ma rog, nu stiu ce sa zic de felicitari, io zic ca mare contributie n-am avut, ci ca natura sau Dumnezeu a facut toata treaba, in timp ce al meu zice ca el a facut toata treaba, respectiv a trudit din greu atatia ani sa construiasca " cuibul", si sa mai si " vaneze", precum un animal de prada monogam :); in fine, vizavi de monogamie parerile sunt impartite, dupa acceptiunea unora cand tii o singura casa si familie, esti monogam, dar ai dreptul, ca barbat si cap de familie, atata timp cat porti grija de ele, sa te mai distrezi si prin alte parti, cu alte femei...desigur nu e cazul nostru, cel putin deocamdata, dar asa ii motiveaza el pe vedetele de la tv care fac asta.. . Ba chiar cei care sunt " bazati" pot sa tine si mai multe case/familii, atata timp cat le pot asigura tot ce trebuie...)

Eu nu mai sunt asa stresata cu mancarea, de-acum. La inceput ma durea stomacul si nu puteam manca tot ce trebuie ( legume, fructe), ci mai mult ce nu trebuie ( uscaturi, pizza, salam uscat, etc)....desigur am fost stresata de criticile primite si inca mai sunt in continuare, probabil multi ma considera cam iresponsabila.... mai ales ca am fost si racita ( cu dureri mari in gat si cap, sinuzita, tuse, etc), m-am chinuit o saptamana si n-am dormit, si pana la urma am ajuns la augmentin ( la recomandarea medicului, desigur), si in 2 zile am fost pe picioare...ei bine, multi (multe alte femei) m-au acuzat ca am facut rau copilului si nu trebuia sa iau nici daca mi-a recomandat medicul.... . Dar se pare ca asa se poarta de la o vreme decand are toata lumea net, sa intrebi in dreapta si-n stanga daca chiar trebuie sau nu sa faci ce ti-a recomandat medicul...( sau chiar duhovnicul, de ce nu?). Pana la urma sunt si ei oameni ca si noi, n-au de unde sa le stie pe toate ; ce daca au facut o facultate, poate si noi am facut, la particular sau la fara frecventa, si asta nu inseamna ca chiar ne pricepem, nu :D ???

Last edited by fallen; 18.03.2015 at 11:56:03.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 18.03.2015, 11:46:21
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multumesc!
Eu nu mai sunt asa stresata cu mancarea, de-acum. La inceput ma durea stomacul si nu puteam manca tot ce trebuie ( legume, fructe), ci mai mult ce nu trebuie ( uscaturi, pizza, salam uscat, etc)....desigur am fost stresata de criticile primite si inca mai sunt in continuare, probabil multi ma considera cam iresponsabila.... mai ales ca am fost si racita
Cine posteste, pentru Domnul o face, iar cine nu poate si mananca obisnuit
tot pentru Domnul o face.
Cum zicea si parintele Calistrat:"Dumnezeu nu-i chior, te-a vazut si iti stie
problemele mai inainte sa apara...."
Amin.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 18.03.2015, 12:37:22
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Marketing.
Ia zii mataluta, la ce boli sunt bune "celulele stem"?
la prea putine; dar ajuta, de exemplu, la reconstructia de oase.
Dar cu marketingul ai perfecta dreptate.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 18.03.2015, 15:37:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multumesc!
( ma rog, nu stiu ce sa zic de felicitari, io zic ca mare contributie n-am avut, ci ca natura sau Dumnezeu a facut toata treaba, in timp ce al meu zice ca el a facut toata treaba, respectiv a trudit din greu atatia ani sa construiasca " cuibul", si sa mai si " vaneze", precum un animal de prada monogam :); in fine, vizavi de monogamie parerile sunt impartite, dupa acceptiunea unora cand tii o singura casa si familie, esti monogam, dar ai dreptul, ca barbat si cap de familie, atata timp cat porti grija de ele, sa te mai distrezi si prin alte parti, cu alte femei...desigur nu e cazul nostru, cel putin deocamdata, dar asa ii motiveaza el pe vedetele de la tv care fac asta.. . Ba chiar cei care sunt " bazati" pot sa tine si mai multe case/familii, atata timp cat le pot asigura tot ce trebuie...)

Eu nu mai sunt asa stresata cu mancarea, de-acum. La inceput ma durea stomacul si nu puteam manca tot ce trebuie ( legume, fructe), ci mai mult ce nu trebuie ( uscaturi, pizza, salam uscat, etc)....desigur am fost stresata de criticile primite si inca mai sunt in continuare, probabil multi ma considera cam iresponsabila.... mai ales ca am fost si racita ( cu dureri mari in gat si cap, sinuzita, tuse, etc), m-am chinuit o saptamana si n-am dormit, si pana la urma am ajuns la augmentin ( la recomandarea medicului, desigur), si in 2 zile am fost pe picioare...ei bine, multi (multe alte femei) m-au acuzat ca am facut rau copilului si nu trebuia sa iau nici daca mi-a recomandat medicul.... . Dar se pare ca asa se poarta de la o vreme decand are toata lumea net, sa intrebi in dreapta si-n stanga daca chiar trebuie sau nu sa faci ce ti-a recomandat medicul...( sau chiar duhovnicul, de ce nu?). Pana la urma sunt si ei oameni ca si noi, n-au de unde sa le stie pe toate ; ce daca au facut o facultate, poate si noi am facut, la particular sau la fara frecventa, si asta nu inseamna ca chiar ne pricepem, nu :D ???

Nu stiu cine ti-a facut critici dar ti-am mai spus ca batranii,copiii,bolnavii de orice varsta si femeile gravide pot obtine dezlegare de post de la preot! Gata, official!
Daca chiar ai ravna poate sa tii doar miercurea si vinerea sau numai vinerea,dupa posibilitati

Eu am scris multe cu privire la mancarea de post dar acele comentarii nu-ti erau adresate.
Nu am eu nimic cu neputintele fizice ale unora,ci cu lenea,comformismul si politica corectitudinii pe principiul "hai sa facem friptura de post,tort de ciocolata cu frisca de post ,sampanie de post,bere de post..."
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 18.03.2015, 16:35:23
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu m-a criticat nimeni ca nu tin post ci ca mananc chestii nesanatoase ( pizza, salamuri, etc).. .in fine, nu mananc mereu chestii nesanatoase, mai mananc si sanatos....atata doar ca a fost o vreme cand efectiv mi-era sila de multe mancaruri si le preferam pe cele uscate...nici acum nu pot sa zic ca as manca chiar orice, dar ma bucur ca macar pot manca o rosie, un castravete, un mar, etc...( nu prea multe ca ma umflu ca cimpoiu').
Am mai avut discutii, dar nu aici ci pe alte platforme, cat si la mine la serviciu vizavi de medicamentele prescrise de medic; dar intre timp m-am lamurit de cunostintele medicale ale celor care comenteaza de obicei recomandarile medicilor, cand mi-am amintit cum se suspecta una de " colita renala" si alta ca i-ar fi coborat pietrele de la bila la rinichi...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare