Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.09.2016, 23:22:11
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Pentru mutarea topicului, trimite un mesaj privat la admin și roagă-l să găsească o secțiunie potrivită cu preocupările tale.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.09.2016, 23:35:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
E vina mea ca nu am deschis topicul unde trebuia.
Cum fac sa fie mutat?Si unde?
In alta ordine de idei,probabil ca trebuie sa imi cer scuze.Normal ca,fiind pe un site crestin in primul rand,toate explicatiile care mi se vor da vor fi din perspectiva crestina.
Doar ca,eu nu ma pot considera crestin in general,si crestin ortodox in particular.
Cred ca mai degraba mi se potriveste ceva de genul"liber cugetator".Nu resping Biblia in totalitate(fum fara foc nu iese),dar nici nu o iau de buna 100%.
Ca sa o spun pe aia dreapta,mi se cam pare(Biblia)a fi relatarea contactului(contactelor)cu o supercivilizatie care a creat toata viata pe Terra,a incercat in decursul timpului sa ne imprime niste principii morale,apoi ne-a lasat sa ne descurcam singuri,cam cum fac parintii cu copiii lor.De aia probabil ca nici nu cred in existenta vietii dupa moarte.
E problema grea la tine, nu ti-o rezolva nici un forum.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.10.2016, 05:42:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
mi se cam pare(Biblia)a fi relatarea contactului(contactelor)cu o supercivilizatie care a creat toata viata pe Terra
Și pe ăia cine i-a făcut?

Biblia ne dă cîteva indicii despre Creator și despre contactul dintre El și oameni de-a lungul istoriei. Dar n-o să găsești în Biblie răspunsuri la toate întrebările pe care ți le pui, noi nu credem că e o carte exhaustivă, mai avem și altele pe lîngă aceste Scripturi.

Iar dacă alegi varianta lui Cornilescu, din start ai de-a face cu o traducere proastă făcută de un om care nici măcar nu cunoștea ebraica și greaca veche. Omul a tradus în cîțiva ani cu dicționarul din alte cîteva traduceri în limbile moderne.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.10.2016, 18:39:28
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Și pe ăia cine i-a făcut?
Pai aia traiesc dincolo de timp. N-ai vazut Interstellar? :P
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.10.2016, 22:33:41
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E problema grea la tine, nu ti-o rezolva nici un forum.
Probabil ai dreptate.
__________________
cei care isi fac din religie dumnezeul lor,nu vor mai avea Dumnezeu pentru religia lor
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.10.2016, 22:36:15
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

[quote=Florin-Ionut;631561]Și pe ăia cine i-a făcut?

Alta civilizatie.
Capatul lantului?Nu-l stiu(sau nu exista).
__________________
cei care isi fac din religie dumnezeul lor,nu vor mai avea Dumnezeu pentru religia lor
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.10.2016, 22:47:10
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai aia traiesc dincolo de timp. N-ai vazut Interstellar? :P
Nu stiu daca traiesc dincolo de "timp",probabil dincolo de "timpul"terestru care se raporteaza la miscarea soarelui si a lunii."Timpul" e o conventie.
E posibil ca,in ani terestri,durata lor de viata sa fie considerabil mai mare ca a noastra,ceva de genul patriarhilor din Biblie(900-1000 ani).

Eu,din pacate n-am vaz't Interstellar asta,si de mult niciun SF.
Biblia e cel mai mare SF.
__________________
cei care isi fac din religie dumnezeul lor,nu vor mai avea Dumnezeu pentru religia lor
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.10.2016, 23:18:23
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
"Timpul" e o conventie.
Modul in care masuram timpul este o conventie, dar teoria relativitatii, sau chiar legea a doua a termodinamicii dovedeste ca timpul nu este conventie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.10.2016, 00:42:50
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Incercasem sa-i dau cateva citate colegului, asa cum a cerut.
Tu vad ca folosesti prezentul. Sa inteleg ca te referi la perioada de dupa Hristos? Daca da, sunt derutat de calitatea ta de "ortodox". Nu ca m-ar interesa si nici nu vreau polemica. Doar ca sunt atat de multe date care te contrazic incat ma mir sincer ca un ortodox poate avea o astfel de parere.
Si nu oare toata Scriptura este de folos pentru a fii cercetata, asa um spun si Apostolii, numai Noul Testament este pentru crestinul ortodox sau cum. Iar exemple de inviere sant si in Vechiul Testament. Si cum sa nu incepi cu inceputul din moment ce crestinismul este continuarea iudaismului. Nu e nici o polemica .
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.10.2016, 00:49:02
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dar nu e ortodox. E martor al lui Iehova.
Si dupa cu msi tu stii bine ce spune Noul Testament intr-un loc,,Toata Scriptura este de folos,,,,,etc ,etc. Si preotul profesor Isidor Martinca , preot romano-catolic in cartea sa ,,Duhul Sfant,, INCEPE ,cu tratarea semnificatiei cuvantului ,,duh sfant,, din Vechiul Testament, si apoi ajunge la Noul Testament. Nu sant exemple de invieri in Vechiul Testament , si nu vorbeste de atatea ori Dumnezeu de moarte , si atunci cum sa spuna cineva ,,de ce te limitezi doar la Vechiul Testament,, Nu se limita nimeni doar la Vechiul Testament, ci s-a pus o intrebare de acolo la care daca se stia raspunsul trebuia sa se raspunda.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare