Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.03.2015, 21:34:12
Ema Predoiu Ema Predoiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2015
Mesaje: 1
Implicit Cine mai tine post negru?

Sunt la a opta zi cu ajutorul bunului Dumnezeu si sper sa ma ajute si de acum inainte.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.03.2015, 23:41:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Felicitari :-)
Cat vrei sa tii?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.03.2015, 00:45:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ema Predoiu Vezi mesajul
Sunt la a opta zi cu ajutorul bunului Dumnezeu si sper sa ma ajute si de acum inainte.
Ce fel e, total, cu apă, cu sucuri, ajunare pînă seara cu calorii reduse?

Ai grijă cum închei postul, să nu faci tranziția bruscă la mîncare consistentă. Ar fi niște reguli de revenire, proporțional cu durata postului: la început mănînci vegetale crude și ușor digerabile, mesteci mult, mănînci puțin și des, mîncare simplă fără să amesteci diverse vegetale la aceeași masă. Fără sare, ulei, zahăr. Fără proteine și grăsimi prea multe, adică nu te arunci la fasole, ciuperci, avocado sau nuci din prima.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.03.2015, 00:32:09
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Eu stiu despre postul negru mai mult!Dar zic celor care il practica:In afara de duhovnicul vostru nimeni sa nu stie cand tineti post negru!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.03.2015, 01:24:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Eu stiu despre postul negru mai mult!Dar zic celor care il practica:In afara de duhovnicul vostru nimeni sa nu stie cand tineti post negru!
Dacă optezi pentru o sesiune de la o săptămînă-n sus, vei slăbi minim 1 kg pe zi în primele 10 zile și se va observa în special dacă ești slab. În plus, nu ai cum să postești așa fără ca familia ta să știe și fără să fie de acord.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.01.2018, 10:00:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://www.tion.ro/premiul-nobel-pen...a-2016/1711083
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.02.2018, 14:28:00
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Probabil ca bunica ta a facut aceasta fagaduinta Domnului,in schimbul careia a primit ceva .

Neindeplinind aceasta promisiune,bineinteles ca a venit si pedeapsa.E interesant ce ai povestit si de folos.
O astfel "pedeapsa" nu poate veni de la Dumnezeu ci doar de la diavol
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.02.2018, 14:50:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Eu stiu despre postul negru mai mult!Dar zic celor care il practica:In afara de duhovnicul vostru nimeni sa nu stie cand tineti post negru!
Dacă e doar în scop duhovnicesc așa se spune ca nu trebuie sa știe nimeni ci doar duhovnicul și sa ai binecuvântarea lui.
Dacă e și din alte motive ( sănătate, slăbit ) e de ajutor și "supportul" celorlalți, în special al celor care au trecut și ei prin așa ceva - adică sa fie "pe bune" , nu așa zisa "psihologie inversa". Funcționează și ea dar nu știu cât e de benefica
Au dat la tv o emisiune din alta tara despre un program de slăbit în care au fost încadrați participantii în 3 grupe în funcție de problemele metabloide pe care le aveau, iar unul din grupuri nu avea o problema metabolica propriuzisa ci una emoțională și pt a slabi aceia aveau nevoie pe lângă regim și mișcare și de "support".
Cam aici s-ar limita importanta "supportului".în rest e mai bine sa nu ții cont de ce spun cei din jurul tău. Eu de exemplu dacă m-as hotărî sa nu mai mananc, și sa slăbesc câte 1 kg pe zi pana la sfârșitul zilelor, partea cea mai importanta din familia mea ar fi superincantata în timp ce restul lumii ar zice ca am înnebunit. ..eu una nu cred ca as reuși fără " support" pe bune, la mine psihologia inversa mi se pare cea mai nesuferita metoda de încurajare după mine ar trebui interzisa prin lege; drept pentru care as opta pentru varianta de a nu spune la nimeni decât acelora care chiar m-ar putea susține pe bune dar cu condiția sa nu mă condamne dacă nu reușesc.

Last edited by fallen; 05.02.2018 at 15:05:20.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.02.2018, 19:28:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Dacă e doar în scop duhovnicesc așa se spune ca nu trebuie sa știe nimeni ci doar duhovnicul și sa ai binecuvântarea lui.
Dacă e și din alte motive ( sănătate, slăbit ) e de ajutor și "supportul" celorlalți, în special al celor care au trecut și ei prin așa ceva - adică sa fie "pe bune" , nu așa zisa "psihologie inversa". Funcționează și ea dar nu știu cât e de benefica
Au dat la tv o emisiune din alta tara despre un program de slăbit în care au fost încadrați participantii în 3 grupe în funcție de problemele metabloide pe care le aveau, iar unul din grupuri nu avea o problema metabolica propriuzisa ci una emoțională și pt a slabi aceia aveau nevoie pe lângă regim și mișcare și de "support".
Cam aici s-ar limita importanta "supportului".în rest e mai bine sa nu ții cont de ce spun cei din jurul tău. Eu de exemplu dacă m-as hotărî sa nu mai mananc, și sa slăbesc câte 1 kg pe zi pana la sfârșitul zilelor, partea cea mai importanta din familia mea ar fi superincantata în timp ce restul lumii ar zice ca am înnebunit. ..eu una nu cred ca as reuși fără " support" pe bune, la mine psihologia inversa mi se pare cea mai nesuferita metoda de încurajare după mine ar trebui interzisa prin lege; drept pentru care as opta pentru varianta de a nu spune la nimeni decât acelora care chiar m-ar putea susține pe bune dar cu condiția sa nu mă condamne dacă nu reușesc.
Numai postul este duhovnicesc, celelalte(slabit, regim) nu sunt post. Este o mare diferenta, chiar daca par a avea efecte asemanatoare; de aici apar confuzii.


P.S. Partea cea mai importanta din familia ta cine e?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.02.2018, 15:43:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Numai postul este duhovnicesc, celelalte(slabit, regim) nu sunt post. Este o mare diferenta, chiar daca par a avea efecte asemanatoare; de aici apar confuzii.


P.S. Partea cea mai importanta din familia ta cine e?
Dpdv medical tot "post" se cheamă atunci când te privezi sau esti privat de hrana și eventual apa pentru o perioada de timp ( de exemplu înainte sa faci o analiza sau o operatie).

Partea cea mai importanta intr-o familie, din punct de vedere executiv, este acea persoana, de obicei barbatul (.tata, sot) care muncește și câștigă banii necesari întreținerii familiei. Când nu exista sot sau tata, a decedat, fugit în lume, e incapacitat de boala sau de vreo patima grea, atunci este femeia (.soția, mama) care muncește și întreține familia, sau după caz poate fi un fiu sau o fiica. La noi nu e "cel mai batran", ca în alte societăți, pentru ca cel puțin pana acum nu s-a dovedit a fi vreunul atât de vrednic. În unele familii muncesc și soțul și soția cot la cot, câștigă egal și atunci "sefia" se împarte sau revine celui cu o personalitate mai puternica și implicit mai înțelept.

Dumnezeu nu ia decizii în locul nostru ci le aproba sau dezaproba pe unele dintre ale noastre. De exemplu atunci când vrem sa facem copii sau sa ne înmulțim orataniile noi le cream toate condițiile si dacă vrea și El se nasc și progeniturile dacă nu, nu.

Desigur nici decizia de a manca sau a nu manca nu o poate lua altcineva în locul tău, nu poți obliga sa mănânce pe cel care nu vrea sau nu poate ( e bătrân, bolnav, muribund) și nici sa îl ții nemâncat pe unul care vrea și poate sa mănânce ( decât pe un animal închis în cușcă sau legat în lanț sau pe un bătrân imobilizat la pat ) iar acestea sunt acte inumane și criminale.
Însă dacă ai un copil sau un sot/ soție cu probleme alimentare si / sau obezitate trebuie sa găsești diverse metode și strategii de al face sa nu mai mănânce, pentru binele lui în primul rand. Iar în acest scop te poți folosi de metode mai mult sau mai puțin "ortodoxe" de la încurajări propriu zise pana chiar la amenințări. Dar cel mai important și totodată cel mai greu este ca persoana în cauza sa își găsească singura motivația și resursele, puterea pentru a reuși sa facă ce e de făcut, respectiv sa nu mai mănânce dacă asta e problema lui/ei. Pentru ca de cele mai multe ori influentele din afară fac mai mult rău. Fie ca sunt " incurajari" de genul " ai slăbit destul; nu e cazul sa postești chiar atât de mult" care te fac sa te lenevești , pe cand amenintarile de obicei te fac sa mănânci pe ascuns. La anorexici se întâmplă exact invers, dacă le spui sa mănânce ca au slăbit prea rău și se vor îmbolnăvi, mai rău se înverșuneaza și nu mai pot baga nimic în gura, îți arunca mâncarea drept în fata. Iar noi grașii si mancaciosii de obicei suntem geloși și în loc sa îi lăsăm în pace pe anorexici și pe postitori pentru ca fac bine ceea ce fac, ne încăpățânam sa îi batem la cap sa mănânce, riscând astfel chiar sa îi facem sa se imbolnaveasca.
La noi exact asa e, barbatul și copilul sunt anorexici, iar eu sunt mâncăcios din fire. Dacă el ar hotărî și ar reusi sa postească as considera oarecum nedrept pentru ca el e cel care munceste și produce mai mult si intretine familia, pecand eu sunt cea care ar trebui sa postească pentru ca sunt mai grasa, sufăr de lacomia pântecelui și am și mai multe pacate. Mai ales ca el nu ar posti pentru păcatele pe care le are ci ar face-o doar pentru ca "poate" și pentru ca oricum nu îi e foame, nu are nevoie de mai mult, și ca sa îmi arate mie ca el e mai " bun" din toate punctele de vedere.

Last edited by fallen; 06.02.2018 at 16:24:14.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
nu pot tine post patricia2006 Rugaciuni 15 18.07.2012 20:54:38
Se poate tine "post partial?" fallen Postul 175 07.04.2012 10:49:09
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
05 ianuarie AJUNUL BOBOTEZEI zi de post negru icamilin Diverse Sarbatori 3 06.01.2009 08:27:12