Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2009, 22:02:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice?

Am constatat ca multi din cei citati si indragiti de oameni in materie de religie sunt calugari (Par. Cleopa, si multi altii).
Citeam undeva pe acest site materiale ale par. Cleopa, care continea citate din nu stiu ce lucrari de la Govora si mai nu stiu unde. In general citate preluate si mai putin comentariu si explicatie.
Ma intreb ce si cat studiaza calugarii, cata scoala au? De unde stiu atatea lucruri? Au manastirile asa biblioteci bune? Cine ii invata pe ei?
De unde stiu cum sa invete lumea, cum sa fie duhovnici?
Si mai ales ce ma uimeste: multi cauta duhovnici si invatatura la manastire. dar ce stiu acestia din lumea laica? Ce stiu ei despre familie, iubire, copii, serviciu, probleme lumesti, cand ei nu vad si nu traiesc niciodata asa ceva?
Cum acest drept sa dea sfaturi si predici in astfel de domenii necunoscute de ei?
Si totusi judeca si inca f.aspru totul.
Eu una n-as putea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.05.2009, 23:34:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bravo Sophia, in sfarsit vad si eu pe cineva pe forum care-si pune problema intr-un mod atat de obiectiv.
Am amintit in repetate randuri despre aceste probleme, controverse, intr-o oarecare masura si, mi s-a raspuns cu indignare, fiindca oamenii cand devin credinciosi, ori devin roboti, ori...stau in banca lor.
Ma intriga si pe mine aceasta realitate, intotdeauna se invoca citatele Marilor Duhovnici, care vorbesc de viata laica, de viata in casatorie, de sexualitate...in conditiile in care acestia stau in manastire izolati de pe la varsta de 16 ani. Plus ca,CULMEA, nici un preot de mir nu aud sa fie mare Duhovnic, sa invete mirenii invatatura de mantuire, cu toate ca sunt si acestia duhovnici si, bine-nteles cunosc invatatura pentru mantuire. De ce oare? Pentru ca ne complacem in povesti nemuritoare despre sfintenia pe care, de fap[t, nu o sa o dabandim niciodata, tocmai pentru ca ea ne este insuflata de oameni mult prea exigenti si radicali pentru o fire ca cea omeneasca, mai ale mireneasca. Astfel, nu doar ca nu ajungem spre desavarsire, dar pierdem din vedere si omenia care ne-ar mai putea ramane pentru a ne apropia de adevarata credinta,. in mod paradoxal, datorita acestei credinte. Uitam sa fim oameni alaturi de oameni,indoctrinati de atatea teorii pompoase si simtindu-ne ca l-am apucat pe Dumnezeu de picior, multi uitam sa iubim, devenind niste egoisti incurabili si extrem de dogmatici.
Asta e !
Nu ar trebui sa spovedeasca calugarii, mirenii, insa nevoia de bani si lucruri materiale i-a determinat spre astfel de dezlegari si s-a creeat un adevarat haos.Nici macar nu este permis in realitate asa ceva, insa pentru politica se poate face dezlegare...pentru linistea sufleteasca, NICIODATA.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.05.2009, 23:41:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Se spune ca un om induhovnicit vede si intelege lucruri care depasesc planul lumesc, dar inglobandu-l intr-o intelegere mai inalta. De asta pot avea clarviziune si pot intelege si problemele lumesti.
Insa nu toti calugarii sunt neaparat la acest nivel. Si unii se cam grabesc sa vorbeasca despre ce nu cunosc. De accea eu cred ca daca ne alegem un duhovnic calugar trebuie sa ne uitam bine pe cine alegem.

Pe de alta parte, a te afla tu insuti in furtuna nu ajuta neaparat la sprijinirea unui tovaras de suferinta. Adica daca un preot are si el aceleasi probleme ca tine nu ii este neaparat mai usor sa te sfatuiasca. Sunt totusi si aici unii care reusesc sa depaseasca planul asta si sa vada lucrurile, iarasi, cu clarviziune..

Drept sa zic, eu mai demult gandeam cum am scris in prima fraza mai sus. Dar ma socheaza si pe mine in ultima vreme asprimea si 'sablonarea' (punerea in sertare, schematizarea vietii in lume dupa reguli stricte) unor calugari, chiar duhovnicesti, in judecarea unor lucruri pe care ei nu le-au trait (stii la ce ma refer, la ce discutam pe alt topic despre casatorie..) Stiu eu, poate nu am / avem dreptate.. Poate nu ne dam noi seama acum de ce este adevarat si folositor in spusele lor. Poate avem nevoie si de asprimea si maximalismul lor, cine stie. Dar trebuie luate atunci cu un graunte de sare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.05.2009, 23:43:34
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, probabil de aceia s-a ajuns la concluzia ca oamenii casatoriti trebuie sa se impreuneze doar atunci cand doresc sa conceapa copii, sau ca, oamenii nu trebuie sa se sarute inainte de casatorie....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.05.2009, 23:46:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

In legatura cu ceea ce scrii, ory, eu ma tot gandesc ca ar trebui sa se puna mai mult accent in ortodoxie pe spiritualitatea mireana. Calugaria e foarte importanta si a salvat Biserica de la epoci grele, insa din cauza asta s-a pus mai putin accent pe felul de a te maantui transfigurand viata de toate zilele, cu familie, serviciu...
Primii crestini nu aveau inca calugari. Ei erau in continua lupta ascetica in viata de zi cu zi, cu sabia lui Damocles a martiriumlui deasupra capului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.05.2009, 23:47:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Un CIOBAN!

Sophia si ory, dar voi ce studii aveti, de-i judecati astfel pe marii duhovnici, pe calugari si pe calugarite?
Mie imi place f mult de Parintele Cleopa, care a fost ciobanul manastirii, pana a devenit arhimandrit.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.05.2009, 23:48:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Da, probabil de aceia s-a ajuns la concluzia ca oamenii casatoriti trebuie sa se impreuneze doar atunci cand doresc sa conceapa copii, sau ca, oamenii nu trebuie sa se sarute inainte de casatorie....
Da, astea sunt unele din lucrurile socante pe care le zic unii. Care insa contrazic traditia Bisericii si pe marii sfinti din vechime. Din cate am citit eu cel putin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.05.2009, 23:49:09
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
In legatura cu ceea ce scrii, ory, eu ma tot gandesc ca ar trebui sa se puna mai mult accent in ortodoxie pe spiritualitatea mireana. Calugaria e foarte importanta si a salvat Biserica de la epoci grele, insa din cauza asta s-a pus mai putin accent pe felul de a te maantui transfigurand viata de toate zilele, cu familie, serviciu...
Primii crestini nu aveau inca calugari. Ei erau in continua lupta ascetica in viata de zi cu zi, cu sabia lui Damocles a martiriumlui deasupra capului.
Exact asta am vrut sa spun...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.05.2009, 23:58:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Persoanele de varsta a treia sa se abtina, fiindca pentru ei este foarte convenabil sa creada, mai ales acum, pentru ca ei nu trebuie sa fie ancorati in familie, sexualitate, materialism-dorinta, forta de munca intensa, distractie-muzica tinereasca, afrodisiace, moda vestimentara, accesorii-bijuterii, machiaj, avorturi-anticonceptionale, iubiri fulgeratoare....Lor le este usor sa judece si sa se inarmeze cu scrierile Duhovnicilor, fiindca, oricum nu prea au mare lucru de pierdut sau de castigat si nici prea intense simtiri despre prezent.
Asta nu inteleg eu, de ce sar oamenii mai in varsta in gatul celor tineri ???!!! Se simt mai vrednici, sau cum ? Au uitat cum este sa fii tanar ? Au uitat trasaturile tineretii si-a imaturitatii ,aproape ca nu este vina lor ca mintea le este limitata.???
NU INTELEG, DACA SUNTETI INTELEPTI, DE CE NU INCERCATI SA PRIVITI LUCRURILE CU EMPATIE, INAINTE DE A LE JUDECA ATAT DE ASPRU ???
AR TREBUI SA VORBEASCA TINERII CU TINERII, CASATORITII CU CASATORITII, ADOLESCENTII CU ADOLESCENTII, OAMENII SINGURI CU OAMENII SINGURI...NOVICII IN CREDINTA CU NOVICII. SI ATUNCI VETI VEDEA CE BINE NE-AM INTELEGE PE-AICI .Si asta, fiindca nu are nimeni INTELEPCIUNE.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2009, 00:00:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, astea sunt unele din lucrurile socante pe care le zic unii. Care insa contrazic traditia Bisericii si pe marii sfinti din vechime. Din cate am citit eu cel putin.
Fani, fa te rog si trimiteri la Sfinti, da citate, nu afirmatii fara acoperire, daca vrei sa fii convingatoare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este condusa BOR de calugari idealist Biserica Ortodoxa Romana 296 07.12.2017 20:53:05
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Lasata secului pentru Postul Sfintei Marii mena2376 Intrebari utilizatori 0 01.08.2011 15:08:15
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20