Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2010, 14:57:42
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit De unde stim ca GAVRIIL era ARHANGHEL.

In biblie nu este specificat ca ar fi arhanghel ci doar inger sau om.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2010, 15:53:48
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
In biblie nu este specificat ca ar fi arhanghel ci doar inger sau om.
Din cate stiu eu Gabriel este specificat in cartile canonice doar in patru locuri. Doua in profetiile lui Daniel, si doua in Luca.
La Daniel apare o data ca inger, a doua oara ca inger cu chip de om. ambele fiind vedenii.
In NT apare in Luca, binevestind nasterea lui Ioan Botezatorul si a Domnului Hristos. Ambele referinte folosind inger.
Calitatea de arhanghel provine de la clasificarea din Cartea lui Enoh. Undeva prin prima carte, apare o descriere a celor sapte arhangheli si functiile lor. Cartea lui Enoh nu este cuprinsa in canon, nici macar in deuterocanon (adica scrieri acceptate, dar nu esentiale). Din cate stiu eu Cartea lui Enoh a fost eliminata in primele secole datorita a doua cauze: nu se stie sigur daca autorul este chiar Enoh si s-a evitat introducerea cartilor care descriau ierarhii sau ranguri (ceva in genul).
Cu toate acestea stiu ca aceasta Carte a lui Enoh este referita chiar in noul testament, dar nu mai stiu de catre cine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2010, 16:00:13
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
In biblie nu este specificat ca ar fi arhanghel ci doar inger sau om.
Apoi il mai avem pe Dionisie Areopagitul, cel mentionat de Pavel in epistolele sale, care a lasat, printre altele o scriere despre ierarhiile ingeresti. De obicei aceasta este socotita ca refeinta la crestini. Nu stiu ce legatura ar avea cele doua scrieri insa, cineva mai stiutor poate ne va spune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De unde stim ca David se referea la Iisus? Floar3 Din Vechiul Testament 96 13.08.2015 09:51:43
Stim ce sa cerem? costel Generalitati 7 03.04.2012 23:42:07
Rugaciuni catre Sf. Arhanghel Mihail? colaps Rugaciuni 9 04.11.2011 08:39:46
Soborul Sfantului Arhanghel Gavriil gabi3010 Intrebari utilizatori 0 26.03.2010 12:03:56