Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2009, 03:27:50
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Tacerea

Va propun acest subiect din motive prea bine stiute crestinilor nevoitori. Tainele se desavarsesc in tacere, suferintele se consuma in tacere, Mantuitorul insusi a cerut tacere din partea celor pe care i-a vindecat. Intaiul limbaj al faptelor cu adevarat importante este tacerea.

Doamne tine-ne mintea in lumina!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2009, 10:04:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Inteleptul graieste tacerea."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2009, 10:37:13
Daniela-Iulia Daniela-Iulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Tacere a cerut Domnul caci nu venise timpul, dar si ca nu facea ce facea pentru a primi faima si multumire de la oameni,
dar nici marturisirea lor nu a lepadat-o si nu a osindit-o

sa folosim toate cu dreapta masura, sa nu tacem cind e vorba sa marturisim despre Domnul, despre darurile pimite, despre ajutorul din incercari,
sa nu tacem si sa nu ne rusinam a marturisi,
sa nu tacem cind putem sa ajutam pe cineva cu speranta, cu o vorba buna, cu intarirea in credinta, marturisind si pe ale noastre ajutoare primite de la Domnul

dar nici sa vorbim fara rost cind e cazul sa tacem si sa ne rugam,
se cere dreapta masura, dreapta socotinta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2009, 12:11:29
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Greu subiect .[COLOR=purple]Intaiul limbaj al faptelor cu adevarat importante este tacerea.[/COLOR]
primul gand care s-a trezit in mintea mea citind postarea ta ,m-a trimis la tacerea lui Iisus .

[COLOR=black]..Și, sculându-se, arhiereul I-a zis: Nu răspunzi nimic la ceea ce mărturisesc aceștia împotriva Ta?[/COLOR]
[COLOR=purple]Dar Iisus tăcea.([COLOR=black]Matei[/COLOR] )[/COLOR]

[COLOR=purple][COLOR=purple][COLOR=black]Și L-a întrebat Irod multe lucruri, dar[/COLOR] El nu i-a răspuns nimic. (Luca[/COLOR] )
[/COLOR]

[COLOR=black][SIZE=2][COLOR=purple][COLOR=black]Și la învinuirile aduse Lui de către arhierei și bătrâni[/COLOR], nu răspundea nimic. [/COLOR][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=2][COLOR=purple][COLOR=black]Atunci[/COLOR] [COLOR=black]I-a zis Pilat: Nu auzi câte mărturisesc ei împotriva Ta?[/COLOR] [/COLOR][/SIZE]
[COLOR=purple]Și nu i-a răspuns lui nici un cuvânt[/COLOR], încât dregătorul se mira foarte.(Matei ) [/COLOR]


[COLOR=black][COLOR=black][SIZE=2][COLOR=black][SIZE=2]Și a intrat iarăși în pretoriu și I-a zis lui Iisus: De unde ești Tu? [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=2][COLOR=purple]Iar Iisus nu i-a dat nici un răspuns.[/COLOR] [/SIZE]
[SIZE=2]Deci Pilat i-a zis: Mie nu-mi vorbești? Nu știi că am putere să Te eliberez și putere am să Te răstignesc?[/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=purple]Iisus a răspuns[/COLOR]: N-ai avea nici o putere asupra Mea, dacă nu ți-ar fi fost dat ție de sus. De aceea cel ce M-a predat ție mai mare păcat are.(Ioan )[/SIZE]


Avem noi puterea sa facem precum Domnul Iisus atunci cand suntem acuzati pe nedrept ...cam nu . Ne strigam adevarul nostru
si-ncercam cu orice pret sa-l impunem si celor de langa noi .
Se spune ca adevarul e doar UNUL. Dar noi tragem de el si-l rupem in mii de bucatele ,pe care le fluturam ca pe un steag avand impresia ca al nostru-i mai adevarat decat Adevarul insusi..In fata adevarului n-ar mai fi nimic de zis se impune Tacerea .
[COLOR=purple]Iisus[/COLOR] [COLOR=purple]tacea[/COLOR] ... pentru ca EL stia Adevarul Absolut ...
[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/COLOR]
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2009, 12:19:59
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Tacerea,aceasta aparenta tacere poate forma o lume interioara mult mai complexa si mai zgomotoasa decat posibilitatea hazardului exterior prin cuvant.Tacerea poate sa omoare regulile,doar prin simtire...simtirea nu poate fi contestata si poate sa creeze o lume plina,plina de inteles.
Tacerea poate fi dovada unei firi "sarace cu duhul",sau a unei firi prea intelepte,dar in acelasi timp poate fi reprezentat de zgomotul asurzitor din interior captat de neputinta de-al mai exterioriza.
In esenta,tacerea poate fi tot atat de lipsita de etica,ca si vorba prea multa si zadarnica,tacerea poate salva,dar poate si surpa o situatie.Astfel,tot ajungem la cea mai benefica cale...calea de mijloc.Sa vorbim atunci cand este nevoie,sa tacem atunci cand se presupune aceasta ca pe o intelepciune,dar niciodata sa nu procedam invers,altfel cadem in tacerea si dizgratia zgomotului laolalta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2009, 12:43:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In perceptia colectiva tacerea este priviata in general ca virtute, iar vorbirea multa ca avand un caracter negativ. Insa raportate la Dumnezeu atat tacerea cat si vorbirea multa sunt egale. Nu trebuie decat sa invatam cand sa tacem pentru El si cand sa vorbim pentru El.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2009, 13:17:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=navy]"3.Pune Doamne,[COLOR=darkred] strajă gurii mele și ușă de îngrădire imprejurul buzelor mele.[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=navy]4.Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug,ca să-mi dzvinovățesc păcatele mele;iar cu oamenii cei ce fac fărădelege nu mă voi însoți cu aleșii lor.[/COLOR]
[COLOR=navy]5.Certa-mă-va dreptul cu milă ,și mă va mustra iar untuldelemn al păcătoșilor să nu ungă capul meu; că încă și rugăciunea mea este împotriva vrerilor lor"[/COLOR]
[COLOR=navy]9.Păzește-mă de cursa care mi-au pus mie și de smintelile celor ce fac fărădelege.[/COLOR]
[COLOR=navy]1o.Cădea-vor în mreaja lor păcătoșii,ferit sunt eu până ce voi trece"(ps 140)[/COLOR]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2009, 13:33:18
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tacerea celor intelepti este pentru mine o taina (inca) nedeslusita. Nu stiu cum e sa odihnesti pe altul prin tacerea ta..nu stiu poti sa sezi langa un om si sa il "umpli" de tacerea ta..nu stiu cum e sa taci din smerenie..si sa vorbesti din iubire.. Acestea toata sunt pentru mine taine..si nu e smerita smerenie.. Eu nu am invatat sa tac fratilor, nici macar cand cineva ma dojeneste, nu stiu sa rabd cand sunt nedreptatita, nu stiu sa intorc capul cand unul scuipa in urma mea. Poate pe moment tac, dar mai apoi, ma revolt (in inima sau cu voce tare).. ca imi pare rau ca nu am rabdat pana la sfarsit?...oare mai conteaza??... ce folos ca apoi imi ceri iertare?..sau poate e..nu mai stiu nici eu..inca nu am ajuns sfant..ma zbat vesnic, intre trup si suflet ... Ceea ce stiu insa, e ca as vrea sa invat intai tacerea aceasta "umana". Am nadejde ca dobandinu-o pe aceasta..voi invata in timp, sa tac frumos..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2009, 13:42:07
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Cred ca tacerea e un mod de comunicare ca nu degeaba se spune si [COLOR=purple]tacerea[/COLOR][COLOR=purple]-i[/COLOR] [COLOR=purple]un[/COLOR] [COLOR=purple]raspuns[/COLOR] ...uneori [COLOR=purple][COLOR=black]tacerea[/COLOR]-i [COLOR=black]de [/COLOR][/COLOR][COLOR=black]aur[/COLOR] , alteori [COLOR=purple][COLOR=black]daca[/COLOR] [COLOR=black]taceam[/COLOR] [COLOR=black]filosof[/COLOR] [/COLOR][COLOR=black]ramaneam[/COLOR] ..altul [COLOR=purple][COLOR=black]tace [/COLOR][COLOR=black]si [/COLOR][COLOR=black]face[/COLOR] .[/COLOR]
Ca orice pe lumea asta si tacerea-i de doua feluri folositoare si pagubitoare ( pozitiva si negativa.)
Decat vorbire desearta mai de folos este tacerea. Tacerea in cazul acesta e roditoare ea izvoraste din intelepciune si aduce armonie si liniste.Tacerea adica infranarea limbii .. off, limba asta neinfranata poate duce la discutii neconstructive, mai rau la cearta ..cearta duce la ura ..e clar, duce la rau .
Uneori tacerea e ostentativa si duce la incrancenare .Atunci tacerea e un fel de ,,a pedepsi ,, un fel de ..,, lasa ca vezi tu ,, un fel de a inchide caile de comunicare si nu-i buna pentru nimeni ..


Tacerea nu-i intotdeauna apanajul celor intelepti .. dovada ca nu tac.

Doamne ,inca mai am de invatat cum si cand sa tac !
Deci mai bine tac sa nu ma trezesc ca-mi spune cineva ,, daca taceai mai bine faceai ,, .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2009, 13:50:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce spune Folocalia despre tacere?
http://www.filocalia.ro/referat/15/V...arta_-_Tacerea
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tacerea .pacat sau virtute ? maria55 Generalitati 62 26.03.2012 17:17:48
Tacerea monahului lucianelu Intrebari utilizatori 2 20.01.2011 11:10:48