Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 11.06.2009, 18:28:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sf. Ioan Gura de Aur a fost un ingamfat?!

(scuze, nu ma pot abtine sa nu dau replici!)
Uite-te mai bine Anno21 unde se termina citatul si unde il semneaza el pe Sfintu' (dupa ce include si comenariile sale subiective in care IAR generalizeaza) Hristos li se adresa CU PRECIZIE celor de fata ATUNCI in SINEDRIU ca sunt Copiii DIAVOLULUI, nu intregului neam IUDEU,
Doamne ce exagerari se fac pe aici!....foarte multa ura si rautate( Ce s-o fi intimplat cu poporul asta?)

Repet pentru a miia oara:
Generalizarea si absolutizarea este mama tuturor aberatiilor!!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 11.06.2009, 18:30:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
[ Deci singura religie mantuitoare este crestinismul)
...pentru crestini....este crestinismul

Frumos, si de acord
Reply With Quote
  #123  
Vechi 11.06.2009, 20:48:20
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
eh, mai greseste si Sf. Ioan Gura de Aur, doar nu infailibil. un alt parinte, parca Cleopa al nostru, spune ca si evreii vor fi mantuiti, daca la Judecata sunt gasiti ca au trait dupa Legea lor.
draga Mirela,

Sfintul Ioan este numit Gura de Aur,tocmai pentru ca ce spune el sint de fapt cuvintele lui Dumnezeu,insuflate lui...

Implinirea Legii Vechiului Testament inseamna sau duce la Iisus Hristos Dumnezeu.
Hai sa asemanam toate poruncile legii unele cu caramizi,altele cu mortar,unele cu lemne din care se fac ferestre,altele cu tiglele de pe acoperis,altele cu tocurile de la usi,etc iar tinerea lor,punerea lor in viata cu modul de a construi o casa.
Iar casa fiind chiar Dumnezeul nostru Iisus Hristos.

Pe masura ce evreul nostru se apuca sa construiasca casa ( indeplinind poruncile )...la un moment dat,cind aceasta incepe sa se contureze,sa fie solida,sa-l protejeze de ploaie,de vint etc...ei deja ar trebui sa-L vada pe Hristos.

Atit in Vechiul cit si in Noul Testament este acelasi Dumnezeu si acelasi Cuvint al Lui Dumnezeu...nu le tinem noi pe ambele ?

Daca mi-aduc bine aminte,parintele Cleopa spune ca evreii vor fi judecati dupa Legea lor,...
Este iar adevarat din ce ne spun Sfintii,va exista o ramasita a vechiului Israel care se va mintui....cei aprox 144 000 de evrei care in vremurile lui antihrist vor trece la ortodoxie,si se vor impotrivi aceluia ( dupa invierea lui Ilie si Enoh )

Daca sfintii mai si gresesc,atunci noi ...mai si spunem adevarul,in aceeasi masura in care ei gresesc!...asa ca tot pe ei trebuie sa-i credem,chiar si cind gresesc.

draga Cozio,

Daca deschizi link-ul care ti l-am dat,la numarul 3 gasesti ceea ce ti-am scris,iti pun intreg pasajul:

"Știu că mulți îi cinstesc pe iudei și socot că viețuirea lor de acum este plină de bună-cuviință. Acest lucru mă face să smulg din rădăcină o astfel de părere!
Am spus că întru nimic nu-i mai bun teatrul decât sinagoga. Și o voi dovedi cu spusele profetului. Doar nu sunt iudeii mai vrednici de credință decât profeții! Ce spune dar Profetul? „ Față de desfrânată ți s-a făcut fața! Fără de rușine te-ai făcut tuturor!” . Iar casa în care stă desfrânata este casă de desfrâu. Dar, mai bine spus, sinagoga nu este numai casă de desfrâu și teatru, ci și peșteră de tâlhari, și locuință de fiare sălbatice. „ Peșteră de hienă a ajuns pentru Mine casa voastră” , spune Profetul . Casa lor n-a ajuns locuința unei fiare oarecare, ci locuința unei fiare necurate. Și mai spune Profetul: „ Am lăsat casa Mea, am părăsit moștenirea Mea” . Iar când Dumnezeu părăsește casa, ce nădejde de mântuire mai poate fi ? Când Dumnezeu părăsește casa, locul acela ajunge locuință drăcească.
Dar, negreșit, mi se va spune că și iudeii se închină lui Dumnezeu. Doamne ferește! Să nu se spună una ca asta! nici un iudeu nu se închină lui Dumnezeu.
- Cine spune asta?
- Fiul lui Dumnezeu! „ Dacă ați ști pe Tatăl Meu, spune El, M-ați ști și pe Mine; dar nici pe Mine nu Mă știți, nici pe Tatăl Meu nu-L știți” . Ce mărturie mai vrednică de credință decât aceasta să-ți aduc?
Mai îndrăznește cineva dar să spună că sinagoga nu-i locaș de închinare la idoli, odată ce iudeii nu-L cunosc pe Tatăl, odată ce iudeii L-au răstignit pe Fiul, odată ce iudeii au respins ajutorul Duhului? În sinagoga lor nu I se slujește lui Dumnezeu, Doamne ferește! Sinagoga lor e locaș de slujire idolească."

Sfintul Ioan Gura de Aur

...asa ca... rateu!

Poti sa-l citesti pe tot,ca sa vezi ce spune Dumnezeu...

PS.Si pentru ca mi-a placut ce ai spus cu agentul londonez...poti sa-mi spui sherlock 007 !
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #124  
Vechi 11.06.2009, 22:03:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Bine ai venit in club. :-)
adica al celor care zi c ca mai gresesc si sfintii. :-)

Ho, nu dati, nu dati!
eram de mult in club, dar n-am prea postat in ultimul timp...
Reply With Quote
  #125  
Vechi 11.06.2009, 22:09:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
draga Mirela,

Sfintul Ioan este numit Gura de Aur,tocmai pentru ca ce spune el sint de fapt cuvintele lui Dumnezeu,insuflate lui...

[...]

Daca mi-aduc bine aminte,parintele Cleopa spune ca evreii vor fi judecati dupa Legea lor,...
ok, si vrei sa spui ca orice spune un sfant este inatacabil?? inainte de toate, sfintii au fost si ei oameni. :) pasajul dat de tine ilustreaza perfect ca nu erau perfectiunea intruchipata.

re: judecata/ mantuirea evreilor - ce zic eu si ce zici tu e cam acelasi lucru, nu crezi?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 11.06.2009, 22:33:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
eram de mult in club, dar n-am prea postat in ultimul timp...
A, ce bine! :-) Ca la mine au sarit aproape toti ca sfintii sunt infailibili. Nu au folosit cuvantul asta dar la asta revine. Cica nici nu au invataturi numai ale lor niciodata, nici nu se contrazic.. cand am gasit exemple, ele nu exista, sunt dubioase, etc.
Dar in fine, sunt off topic, scuze.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 11.06.2009, 22:54:13
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

draga Mirela,

Daca un sfint este "atacabil",tot de un sfint ar trebui sau de mai multi,in nici un caz de noi.

In Sfinti chiar a trait si vorbit Dumnezeu...pot sa-ti dau alte exemple de sfinti care au vorbit despre evrei in acelasi sens.

Dar chiar si Dumnezeul nostru,Iisus Hristos,spune despre ei:

„ Dacă ați ști pe Tatăl Meu, spune El, M-ați ști și pe Mine; dar nici pe Mine nu Mă știți, nici pe Tatăl Meu nu-L știți”

...atunci pe cine stiu ei ?...tot Dumnezeu ne spune :

....

[SIZE=2]40.[/SIZE][SIZE=2]Și nu voiți să veniți la Mine, ca să aveți viață! [/SIZE]
[SIZE=2]41.[/SIZE][SIZE=2]Slavă de la oameni nu primesc; [/SIZE]
[SIZE=2]42.[/SIZE][SIZE=2]Dar v-am cunoscut că n-aveți în voi dragostea lui Dumnezeu. [/SIZE]
[SIZE=2]43.[/SIZE][SIZE=2]Eu am venit în numele Tatălui Meu și voi nu Mă primiți; dacă va veni altul în numele său, pe acela îl veți primi. ( antihristul,nota mea )[/SIZE]
[SIZE=2]44.[/SIZE][SIZE=2]Cum puteți voi să credeți, când primiți slavă unii de la alții și slava care vine de la unicul Dumnezeu nu o căutați?[/SIZE]
[SIZE=2]45.[/SIZE][SIZE=2]Să nu socotiți că Eu vă voi învinui la Tatăl; cel ce vă învinuiește este Moise, în care voi ați nădăjduit.[/SIZE]
[SIZE=2]46.[/SIZE][SIZE=2]Că dacă ați fi crezut lui Moise, ați fi crezut și Mie, căci despre Mine a scris acela. [/SIZE]
[SIZE=2]47.[/SIZE][SIZE=2]Iar dacă celor scrise de el nu credeți, cum veți crede în cuvintele Mele? [/SIZE]

Sfânta Evanghelie după Ioan cap 5


A fi judecat nu este totuna cu a fi mintuit!

Caci poti sa fii judecat si sa cobori la "zu hause" nicidecum sa intri in Imparatia Cerurilor.

Ca si in viata reala,cei care ajung in procese,unii sint condamnati,altii achitati.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #128  
Vechi 11.06.2009, 23:46:57
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Am citit si eu topicul.

Andrei, încearca sa întelegi ca gresesti. Numai prin credinta în Hristos vine Duhul Sfânt.

Unii necrestini se pot mântui daca nu au auzit de Hristos. Daca au auzit si L-au respins, la Înviere vor avea soarta celorlalti antihristi, mustari vesnice de constiinta, separarea de Hristos, adica de mântuire.

Politetea fata de alte religii e necesara uneori când discuti cu respectivii eretici (evrei, catolici, ce-or mai fi). Daca însa continui sa fii politicos fata de acele religii si când discuti cu ortodocsi esti hilar.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 11.06.2009, 23:49:19
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
A, ce bine! :-) Ca la mine au sarit aproape toti ca sfintii sunt infailibili. Nu au folosit cuvantul asta dar la asta revine. Cica nici nu au invataturi numai ale lor niciodata, nici nu se contrazic.. cand am gasit exemple, ele nu exista, sunt dubioase, etc.
Dar in fine, sunt off topic, scuze.
Cred ca ti-am mai spus: Sfintii individual pot face mici greseli (daca fac greseli mari, ca Origen, nu mai sunt sfinti) dar Biserica nu greseste. Ceea ce este hotarât în Sinod este infailibil. Si evreii sunt erezie din punct de vedere ortodox.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 12.06.2009, 00:25:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cred ca ti-am mai spus: Sfintii individual pot face mici greseli (daca fac greseli mari, ca Origen, nu mai sunt sfinti) dar Biserica nu greseste. Ceea ce este hotarât în Sinod este infailibil. Si evreii sunt erezie din punct de vedere ortodox.
Da, sigur, ceea ce hotaraste un sinod, dogmele, nu contine greseli. Pot gresi putin doar sfintii individual, asta ziceam si eu.
Insa cu evreii treaba e mai complicata, nu stiu daca pot fi pusi la capitolul erezii, erezia se refera la o religie, ori ei au alta religie...
In fine, nu as vrea sa ma amestec in restul discutiei ca nu am timp si nu am citit tot.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 21:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 12:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 16:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 22:35:11