Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 12.06.2009, 07:40:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
draga Mirela,

Daca un sfint este "atacabil",tot de un sfint ar trebui sau de mai multi,in nici un caz de noi.
pai nu ti-am zis ce mi-a spus mie un parinte?... ca noi toti suntem sfinti! sa-ti traiasca nepotica.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 12.06.2009, 07:50:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
A fi judecat nu este totuna cu a fi mintuit!
offf, Sherlock, cred ca te cam resimti dupa stresul cu nasterea... pai hai s-o luam logic: daca cineva este judecat, inseamna ca sunt si sanse sa fie gasit ok = mantuit, nu? ca altfel, ce rost ar mai avea sa fie judecat?!

iar afirmatia mea era : "un alt parinte, parca Cleopa al nostru, spune ca si evreii vor fi mantuiti, daca la Judecata sunt gasiti ca au trait dupa Legea lor."

ce zici, q.e.d. sau tie break?
Reply With Quote
  #133  
Vechi 12.06.2009, 15:43:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
pai nu ti-am zis ce mi-a spus mie un parinte?... ca noi toti suntem sfinti! sa-ti traiasca nepotica.
Tu te consideri sfanta, Mirela? Doar pe sectari i-am auzit ca se consera sfinti prin botez, adica pe picior de egalitate cu Sfintii din calendarul ortodox, dupa modelul primilor sfinti, care primeau atata Duh Sfant, incat dupa botez erau gata sa-si dea viata pentru credinta lor in Iisus Hristos. Ca ortodoxe trebuie sa ne consideram pacatoase, nu sfinte, ca suntem departe de a ne da viata petnru credinta. Nici macar nu ne-o dedicam credintei, citim si noi putin... sau deloc.
Poate suntem potentiali sfinti; asta e altceva, caci puterea lui Dumnezu mare este si la El toate sunt cu putinta.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 12.06.2009, 15:54:46
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
iar afirmatia mea era : "un alt parinte, parca Cleopa al nostru, spune ca si evreii vor fi mantuiti, daca la Judecata sunt gasiti ca au trait dupa Legea lor."
Asta presupune ca au respectat Legea si nu au gresit niciodata. O singura greseala te face din credincios, necredincios.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 12.06.2009, 15:58:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Tu te consideri sfanta, Mirela? Doar pe sectari i-am auzit ca se consera sfinti prin botez, adica pe picior de egalitate cu Sfintii din calendarul ortodox, dupa modelul primilor sfinti, care primeau atata Duh Sfant, incat dupa botez erau gata sa-si dea viata pentru credinta lor in Iisus Hristos. Ca ortodoxe trebuie sa ne consideram pacatoase, nu sfinte, ca suntem departe de a ne da viata petnru credinta. Nici macar nu ne-o dedicam credintei, citim si noi putin... sau deloc.
Poate suntem potentiali sfinti; asta e altceva, caci puterea lui Dumnezu mare este si la El toate sunt cu putinta.
Se spune ca suntem sfinti deoarece suntem botezati, am primit mirungerea si ne impartasim, deci luam poarte la sfintenia lui Dumnezeu, cat de pacatosi am fi. Suntem membri ai Bisericii, in aceasta calitate suntem sfinti.

'Sfintele, sfintilor', se canta la Liturghie.

Primii crestini se numeau intre ei sfinti, nu pentru ca ar fi fost toti neaparat sfintiti dpdv personal (nu erau toti..), ajunsi la desavarsire, ci in acest sens de mai sus.

Orice crestin are preotia imparateasca, dupa epiostola sfantului Petru.

Deci, in aceast calitate, chiar pacatosi fiind, putem sa ne spunem parerea (cu smerenie si respect) si despre sfinitii din punct de vedere personal.
Daca ar fi altfel, nimeni nu ar mai putea emite nici o parere, pt ca atunci cand esti sfant esti smerit, si nu stii ca esti sfant, deci nici atunci nu ai spune nimic despre alti sfinti, dupa teoria ta...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 12.06.2009, 16:11:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=Anca-Miha;145298]Tu te consideri sfanta, Mirela? Ca ortodoxe trebuie sa ne consideram pacatoase, nu sfinte, ca suntem departe de a ne da viata petnru credinta. Nici macar nu ne-o dedicam credintei, citim si noi putin... sau deloc.
QUOTE]

Este cu mult mai folositor sa ne consideram sfinti si sa stim ca suntem sfinti in devenire, ca avem o zestre in noi care trebuie INMULTITA NU SCAZUTA.

De aceea eu am militat mereu pentru Impratasire deasa tocmai pentru a ne INTARI, si reaminti ca suntem sfinti(da , asa pacatosi cum suntem, dar recuperabili!) si a duce flacara mai departe si mai ales a o PAZI.

Pe cind reversul monezii pentru cei mai multi este ceva de genul:

Aaaaaaa ((, oricum sunt un pacatos, umblu din pacat in pacat, astia nu ma lasa asta sa ma impartasesc ca sunt cu totii foarte exigenti si cer foarte mult de la noi, deci mai bine-mi vad de sticla, de tigarica si de femeiustile mele in continuare.

Cam asta estye optica cu diverse variatii pe aceeasi tema, iar daca sectantii au o alta optica mai sanatoasa(DOAR LA ACEASTA PERSPECTIVA, ca in rest sunt calamitati, dar asta este) prin faptul ca se considera sfinti atunci in lumina celor spuse mai sus nu-si fac psihicului decit un bine!
Reply With Quote
  #137  
Vechi 12.06.2009, 16:15:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
O singura greseala te face din credincios, necredincios.
O! dar pe asta de unde ai luat-o?
Nu este de loc asa!
Numai Maica Domnului a fost fara pacat, dintre oameni! Toti ceilalti suntem deci necredinciosi?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 12.06.2009, 16:15:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul

'Sfintele, sfintilor', se canta la Liturghie.

..
Hai ca chiar esti Funny

Sfintele sfintilor nu sunt femeile sfinte ale sfintilor :)))
Reply With Quote
  #139  
Vechi 12.06.2009, 16:31:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Asta presupune ca au respectat Legea si nu au gresit niciodata. O singura greseala te face din credincios, necredincios.
Cred ca se refera la:
"Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile. " (Iacov 2:10)
De asemenea, incalcarea legii insemna necinstirea lui Dumnezeu ("Tu, care te lauzi cu legea, Îl necinstești pe Dumnezeu, prin călcarea legii? ").
Reply With Quote
  #140  
Vechi 12.06.2009, 16:42:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Tu te consideri sfanta, Mirela? Doar pe sectari i-am auzit ca se consera sfinti prin botez, adica pe picior de egalitate cu Sfintii din calendarul ortodox, dupa modelul primilor sfinti, care primeau atata Duh Sfant, incat dupa botez erau gata sa-si dea viata pentru credinta lor in Iisus Hristos. Ca ortodoxe trebuie sa ne consideram pacatoase, nu sfinte, ca suntem departe de a ne da viata petnru credinta. Nici macar nu ne-o dedicam credintei, citim si noi putin... sau deloc.
Poate suntem potentiali sfinti; asta e altceva, caci puterea lui Dumnezu mare este si la El toate sunt cu putinta.
Asa este.. este specific sectarilor sa se considere sfinti. Ba i-am mai auzit si "certandu-se" intre ei pentru rai!
Pe de alta parte, eu inca nu am citit de nici un sfant care sa spuna despre el ca este sfant, dimpotriva, am citit numai despre plangerea pacatelor. Si ce distanta enoma este intre viata unui sfant si ceea ce facem noi.
Sa fim desavarsiti este o porunca, nu un fapt.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11