Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 14.07.2009, 12:24:34
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Multumesc pentru sprijin

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ignora-i!

Propaganda antisemita ia nastere ca si la legionari, din frustrari personale si LIMITARI din sentimentul neimplinirii si mai ales a DEZNADEJDII si FRICII!...caracteristice tarilor mici si izolate. Priveste daca a existat vreodata fanatism religios sau antisemit in tarile mari cu deschideri largi catre lume. De aceea evreii in masa s-au refugiat in ele.
Observ la tine ca esti instruita si adevarata crestina.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 14.07.2009, 12:42:35
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Nu este prea exact ce ai scris

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Avand primele 5 Carti din biblie comune, poate ca acolo ar trebui sa ne concentram, caci sunt convinsa ca aveti scrieri multe referitoare la Facerea sau Cartile lui Moise.
Din pacate,VT al tau nu este identic la cel scris original in Ebraica.Asta se datoreste traducerii care de multe ori schimba intentia si continutul psalmilor. Uneori,VT a fost tradus din altul care a fost tradus s.a.m.d. Sa sti ca si lucruri de prima importanta au fost schimbate sau omise in traducerile VT in cursul istoriei.
Ia de exemplu Cele 10 Porunci . Ca prin minune in VT al tau nu se aminteste ca ziua de Sambata este Sfanta si ziua de odihna. La fel cu sa nu iti faci statui si sa nu te rogi la picturi .

La Universitatea Ebraica din Ierusalim este o catedra unde invata teologi, preoti si calugari si calugarite , trimesi de biserici diferite. Ei invata Ebraica si fac cercetari la cele scrise in VT originala.

La evrei, transcrierea VT o fac in acord cu traditia pur si simplu fanatica care are ca scop sa nu se schimbe nici macar o litera din textul original. Nimeni nu are dreptul de a schimba sau omite ceva din text. Asa a fost din totdeauna asa este si azi.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 14.07.2009, 20:26:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul

Si o alta intrebare: ce semnifica leganatul si lovitul cu capul in zid la rugaciunea evreilor?
Va ajuta cumva sa intrati intr-o anume stare?
Doamne Anca, faci ce faci si ajungi tot la sechela mintala si utilitara lasata de yoga cu care incerci sa jignesti.

Raspunsul la intrebarea asta il vei gasi la noi si mataniile si prostrarile pe care le facem cind dam cu capul de pamint de 100 de ori. crezi ca o facem pentru a ne intari muschii burtii? Asa si ei. Ei dau cu capul de zid , noi de covoare!
Uiti ca si noi clatinam mesele la parastase ..oare ca sa ajungem "la o anumita stare"?
Reply With Quote
  #204  
Vechi 16.07.2009, 16:17:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu Vezi mesajul
Iudaismul

Asteptarea unui alt mesia, cerut numai de interesele nationale exclusive ale poporului evreu, face din mozaismul de astazi mai mult o doctrina nationala decât una religioasa. Aceasta rezulta si din faptul ca iudaismul mai supravietuieste si azi, redus insa aproape exclusiv numai la poporul iudeu, fara sa fi fost îmbratisat de alte popoare.
"31. Iată vin zile, zice Domnul, când voi încheia cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda LEGAMANT NOU.
32. Însă nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinții lor în ziua când i-am luat de mână, ca să-i scot din pământul Egiptului. Acel legământ ei l-au călcat, deși Eu am rămas în legătură cu ei, zice Domnul.
33. Dar iată legământul pe care-l voi încheia cu casa lui Israel, după zilele acela, zice Domnul: Voi pune legea Mea înăuntrul lor și pe inimile lor voi scrie și le voi fi Dumnezeu, iar ei Îmi vor fi popor.
34. Și nu se vor mai învăța unul pe altul și frate pe frate, zicând: "Cunoașteți pe Domnul" că toți de la sine Mă vor cunoaște, de la mic până la mare, zice Domnul, pentru că Eu voi ierta fărădelegile lor și păcatele lor nu le voi mai pomeni".
35. Așa zice Domnul, Cel ce a dat soarele ca să lumineze ziua și a pus legi lunii și stelelor, ca să lumineze noaptea; Cel ce tulbură marea, de-i mugesc valurile, și numele Lui este Domnul Savaot:
36. "Când aceste legi vor înceta să mai aibă putere înaintea Mea, zice Domnul, atunci și seminția lui Israel va înceta pentru totdeauna să mai fie popor înaintea Mea. " (Ieremia, cap. 31)

Am gasit asta intamplator (din pacate nu prea citesc VT). Interesant, nu?
(Pevel explica ce insemna a fi urmas a lui Avraam: Galateni 3:29; Romani 9;6-8 etc.)
Reply With Quote
  #205  
Vechi 16.07.2009, 16:57:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
33. Dar iată legământul pe care-l voi încheia cu casa lui Israel, după zilele acela, zice Domnul: Voi pune legea Mea înăuntrul lor și pe inimile lor voi scrie și le voi fi Dumnezeu, iar ei Îmi vor fi popor.
...
Am gasit asta intamplator (din pacate nu prea citesc VT). Interesant, nu?
(Pevel explica ce insemna a fi urmas a lui Avraam: Galateni 3:29; Romani 9;6-8 etc.)
dau si citatul din Romani: " Nu copiii trupului sunt copii ai lui Dumnezeu, ci fiii făgăduinței se socotesc urmași. "
Reply With Quote
  #206  
Vechi 17.07.2009, 19:58:12
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Cand ipoteza este gresita

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Iudaismul

Asteptarea unui alt mesia, cerut numai de interesele nationale exclusive ale poporului evreu, face din mozaismul de astazi mai mult o doctrina nationala decât una religioasa. Aceasta rezulta si din faptul ca iudaismul mai supravietuieste si azi, redus insa aproape exclusiv numai la poporul iudeu, fara sa fi fost îmbratisat de alte popoare.

Nu este de mirare ca ajungi larezultate si mai gresite.
1. Pentru evrei ei asteapta sa vina Mesiah nu un alt care dupa parerea lor nu a dovedit ca El este cel asteptat.
2. La noi se zice: ce are sula cu prefectura? Ce legatura are sosirea lui Mesiah cu interese Nationale si cum sa bagat aci "doctrina nationala"? Si la asta avem un nume: povestile bunicii.
Pai daca soseste Mesiah , toate problemele se sfarsesc si mortii vor invia. Va fi probabil inghesuiala dar vesel.
3.Am mai scris ca daca poporul evreu ar fi practicat tehnicele crestinismului si islamului,am fi fost un popor mare dar ne-am fi pierdut identitatea noastra de Popor evreu. Mersi,nu. Ne simtim foarte bine asa popor mic cum suntem.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 17.07.2009, 20:17:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Pai daca soseste Mesiah , toate problemele se sfarsesc si mortii vor invia. Va fi probabil inghesuiala dar vesel.
.
Interesant, Messia pentru voi va veni DOAR in Slava cereasca asa cum va veni pentru toti la a doua venire a lui Hristos proorocita prin NT.
Mda, acum inteleg de ce nu l-ati acceptat ca fiind Dumnezeu-Om
Pentru voi deci Messia este doar Dumnezeu si care va arata in toata slava Sa CA UN DUMNEZEU, nu ca o tranzitie spre dumnezeire ci direct venind din nori.
Este interesant ce spui, multumim, nu stiam aspectul asta.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 17.07.2009, 20:38:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Doamne Anca, faci ce faci si ajungi tot la sechela mintala si utilitara lasata de yoga cu care incerci sa jignesti.

Raspunsul la intrebarea asta il vei gasi la noi si mataniile si prostrarile pe care le facem cind dam cu capul de pamint de 100 de ori. crezi ca o facem pentru a ne intari muschii burtii? Asa si ei. Ei dau cu capul de zid , noi de covoare!
Uiti ca si noi clatinam mesele la parastase ..oare ca sa ajungem "la o anumita stare"?
Andrei, vad ca te-a dus mintea ca eu vreau sa jignesc, dar nu te-a dus mintea ca eu chiar doresc sa stiu acest lucru. Nu, nu vreau sa jignesc.
Ei bine, eu chiar vreau sa stiu de ce se dau cu capul de Zidul plangerii. Si pe viitor te-as ruga sa te abtii de la astfel de comentarii copilaresti.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 17.07.2009, 21:16:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Din pacate,VT al tau nu este identic la cel scris original in Ebraica.Asta se datoreste traducerii care de multe ori schimba intentia si continutul psalmilor. Uneori,VT a fost tradus din altul care a fost tradus s.a.m.d. Sa sti ca si lucruri de prima importanta au fost schimbate sau omise in traducerile VT in cursul istoriei.
Ia de exemplu Cele 10 Porunci . Ca prin minune in VT al tau nu se aminteste ca ziua de Sambata este Sfanta si ziua de odihna. La fel cu sa nu iti faci statui si sa nu te rogi la picturi .

La Universitatea Ebraica din Ierusalim este o catedra unde invata teologi, preoti si calugari si calugarite , trimesi de biserici diferite. Ei invata Ebraica si fac cercetari la cele scrise in VT originala.

La evrei, transcrierea VT o fac in acord cu traditia pur si simplu fanatica care are ca scop sa nu se schimbe nici macar o litera din textul original. Nimeni nu are dreptul de a schimba sau omite ceva din text. Asa a fost din totdeauna asa este si azi.
Din fericire noi traim dupa Noul Testament...
A putea sa ne dai unele exemple de omisiuni sau modificari in traducerile VT?
Presupun ca voi puteti cumpara VT in librarii. Si acolo sunt omisiuni? Intreb ca la acelea are acces oricine, chiar si un traducator din ebraica in alta limba europeana.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 17.07.2009, 21:41:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Din fericire noi traim dupa Noul Testament...
.
...iar el este deci un nefericit deoarece este evreu si traieste dupa Vechiul Testamnt , nu?

alt noroi!

Oare tu nu poti simtii prin ce trece acest om in momentul cind tu il faci automat un nefericit un nemernic care-si pierde vremea cu alta religie.
Unde este iubirea?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11