Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 17.07.2009, 21:50:38
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...iar el este deci un nefericit deoarece este evreu si traieste dupa Vechiul Testamnt , nu?

alt noroi!

Oare tu nu poti simtii prin ce trece acest om in momentul cind tu il faci automat un nefericit un nemernic care-si pierde vremea cu alta religie.
Unde este iubirea?
El traieste dupa Originea Speciilor a lui Darwin ca e ateu. Siar fi un nefericit daca ar trai dupa VT fiindca la ce pot sa duca regulile lor inutile? Nu la cunoasterea lui Dumnezeu prin care vine viata vesnica si fericirea.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 17.07.2009, 21:56:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
El traieste dupa Originea Speciilor a lui Darwin ca e ateu. Siar fi un nefericit daca ar trai dupa VT fiindca la ce pot sa duca regulile lor inutile? Nu la cunoasterea lui Dumnezeu prin care vine viata vesnica si fericirea.
Eu inteleg dpdv crestin insa ei nu te inteleg deoarece au legile lor si Parintii lor

Legile lui Moise sunt inutile?

De ce ii acuzi daca ei il asteapta de Dumnezeu in Slava(Messia) si nu un OM
Reply With Quote
  #213  
Vechi 17.07.2009, 22:14:15
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...iar el este deci un nefericit deoarece este evreu si traieste dupa Vechiul Testamnt , nu?

alt noroi!

Oare tu nu poti simtii prin ce trece acest om in momentul cind tu il faci automat un nefericit un nemernic care-si pierde vremea cu alta religie.
Unde este iubirea?
Nu, Andrei, imi pare rau dar nici de data asta nu ai inteles bine.
Am zis "din fericire", caci dupa spusele colegului evreu, Vechiul Testament nu este tradus bine.
Deci, din fericire pentru noi, noi ne ghidam dupa Noul Testament.

Se spune ca si NT este cu greseli de traducere. Pe mine asta nu ma intereseaza, caci ideea trebuie transmisa corect, iar traducerea NT in romaneste pe mine ma multumeste si mi se pare mult mai sugestiva decat alte traduceri. Importanta e ideea ce credinta pe care o transmite.
Nu citesc biblia ca sa ma smintesc, ca nu ar fi tradusa bine; ci ca sa am o baza autentica pentru credinta mea.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 18.07.2009, 01:02:15
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Legile lui Moise sunt inutile?
Cam da. Multe din ele.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 18.07.2009, 10:14:25
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Sa fiu mai clar,

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Interesant, Messia pentru voi va veni DOAR in Slava cereasca asa cum va veni pentru toti la a doua venire a lui Hristos proorocita prin NT.
Mda, acum inteleg de ce nu l-ati acceptat ca fiind Dumnezeu-Om
Pentru voi deci Messia este doar Dumnezeu si care va arata in toata slava Sa CA UN DUMNEZEU, nu ca o tranzitie spre dumnezeire ci direct venind din nori.
Este interesant ce spui, multumim, nu stiam aspectul asta.
Poate este interesant insa nu asta am scris.Pentru noi, evreii, Dumnezeu este Creatorul universului si a totputernic.El nu are nevoie de ajutori,de vice-Dumnezeu sau alti Dumnezei ca asociati la afacerile Lui. El se poate aranja singur cum sa aranjat dintotdeauna.
La evrei,Mesiah este un trimes de Dumnezeu ca sa povaduiasca lumea,sa invie mortii si sa faca ca razboaiele sa dispara.In nici un caz,Mesih pentru evrei nu este Dumnezeu din simpla cauza ca la temelia judaismului seafla numai si numai Un Dumnezeu, nu mai mult.
La evrei,ei au mare onoare spre acei rabini careau dovedit intelepciune in viata si in cartile sfinte.O mare parte din ei au si titluri universitare ca matematicieni,fizicieni,doctori si altele. Cand acestia mor, mormantul lor se preface de multe ori intrun loc de rugaciuni dar ele sunt adresate numai la Dumnezeu si mormantul este si el ca "o cutie postala".
In judaism toate rugaciunile sunt adresate numai la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 18.07.2009, 10:36:23
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Sigur ca pot sa-ti dau exemple.

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Din fericire noi traim dupa Noul Testament...
A putea sa ne dai unele exemple de omisiuni sau modificari in traducerile VT?
Presupun ca voi puteti cumpara VT in librarii. Si acolo sunt omisiuni? Intreb ca la acelea are acces oricine, chiar si un traducator din ebraica in alta limba europeana.
Hai sa mergem la Cele 10 Porunci.
In textul original este o porunca in care este scris clar ca ziua de Shabat (Sambata) este o zi sfanta de odihna in ea nu se va munci,nu oamenii,nu sclavi lor (muncitorii lor) si nu vitele lor.
Porunca asta a fost omisa in traducerile crestinilor.
La fel porunca ca sa nu faci statui si picturi si sa te rogi la ele "ca Eu sunt Un Dumnezeu gelos",cum scrie in textul original.

Schimbarile la porunci au fost facute nu numai intre VT in ebraica si alte limbi ci si intre diferitele texte a crestinilor in acord cu cultul lor.
Cele 10 porunci – varianta ebraica si ortodoxa.
Cele zece porunci (traducere din ebraica)



1.Eu insumi sunt Domnul Dumnezeul tau , care te-a scos din robia din tara Egiptultui : nu vei avea alti Dumnezei afara de mine .
2.Sa nu iti faci chip cioplit si nici imagine de ce-i pe cerul de deasupra , pe pamintul de sub el , in apa , sau sub pamint si sa nu te inchini lor si sa nu te rogi lor : fiindca eu Domnul Dumnezeul tau , Dumnezeul drept , inscriu pacatul parintilor pe seama fiilor , nepotilor , stranepotilor si strastranepotilor .
3.Sa nu invoci numele Domnului Dumnezeul tau in desert , ca nu v-a ispasi Dumnezeu pe cel ce va invoca numele sau in desert .
4.Tine minte ziua de repaos (shabat) si cinsteste-o . Munceste sase zile facind toate treburile . Iar ziua a saptea , de repaos (shabat) , sa fie pentru Domnul Dunnezeu : nu fa nici o treaba tu si fiul tau si fiica ta , robul tau si roaba ta si vita ta si strainul dintre portile tale . Fiindca sase zile a facut Dumnezeu cerul si pamintul , marea si tot ce este in ele , si s-a odihnit , in ziua a saptea ; de aceea , a blagoslovit Dumnezeu ziua de repaos (shabat) si a sfiintit-o .
5.Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta , ca sa ai parte de zile multe pe pamintul pe care Dumnezeul tau ti l-a dat .
6.Sa nu ucizi .
7.Sa nu te inpreunezi cu nevasta altuia .
8.Sa nu furi .
9.Sa nu silnicesti pe aproapele tau cu juramint mincinos .
10.Sa nu rivnesti la casa aproapelui tau ; sa nu rivnesti la femeia aproapelui tau , la robul lui , la roaba lui , la taurul lui , la asinul lui si tot ce poseda aproapele tau .


Cele 10 porunci ( Biblia ortodoxa )
1.
Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2.
Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3.
Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4.
Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.
Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.
Sa nu ucizi.
7.
Sa nu fii desfranat.
8.
Sa nu furi.
9.
Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10.
Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 18.07.2009, 10:51:07
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Anca Miha,te-ai intrecut aci...

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu, Andrei, imi pare rau dar nici de data asta nu ai inteles bine.
Am zis "din fericire", caci dupa spusele colegului evreu, Vechiul Testament nu este tradus bine.
Deci, din fericire pentru noi, noi ne ghidam dupa Noul Testament.

Se spune ca si NT este cu greseli de traducere. Pe mine asta nu ma intereseaza, caci ideea trebuie transmisa corect, iar traducerea NT in romaneste pe mine ma multumeste si mi se pare mult mai sugestiva decat alte traduceri. Importanta e ideea ce credinta pe care o transmite.
Nu citesc biblia ca sa ma smintesc, ca nu ar fi tradusa bine; ci ca sa am o baza autentica pentru credinta mea.
Ca eu, evreul sunt un nefericit ca traiesc dupa VToriginal si tu esti o fericita ca traiesti dupa un text gresit a lui NT. Dar ia zi te rog,care este Cartea Sfanta a crestinilor? Numai NT?
Se pare ca tu desigur te intelegi mai bine la futbol decat la religie ca mi se pare ca esti ca o adepta a lui Steaua Bucuresti, probabil ca fara motiv special.Acuma schimba Steaua Bucuresti cu NT.

Aci discutam nu pe baza de "se spune". Cum se potriveste la tine "baza autentica" cu text gresit?
Reply With Quote
  #218  
Vechi 18.07.2009, 10:58:58
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Iubirea este la mine ,Andrei

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...iar el este deci un nefericit deoarece este evreu si traieste dupa Vechiul Testamnt , nu?

alt noroi!

Oare tu nu poti simtii prin ce trece acest om in momentul cind tu il faci automat un nefericit un nemernic care-si pierde vremea cu alta religie.
Unde este iubirea?
Ca in plus ca ma distrez, arat aci in replicele mele care este credinta evreilor.Poate cand voi reusi sa ma fac inteles,veti primii evreii asa cum sunt si nu cum sunt descrisi de multe ori gresit.
Nu sunt aci ca sa va conving ca sa deveniti evrei ci sa fiti buni crestini cum scri dumneata,care iubesc si nu urasc si lie frica de necunoscut.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 18.07.2009, 11:12:44
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Si dumneata crezi ca crestinii

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
El traieste dupa Originea Speciilor a lui Darwin ca e ateu. Siar fi un nefericit daca ar trai dupa VT fiindca la ce pot sa duca regulile lor inutile? Nu la cunoasterea lui Dumnezeu prin care vine viata vesnica si fericirea.
Au monopolul fericirii?
Nu am scris deloc ca sunt ateu ci ca nu sunt religios. Vrei sa discutam despre Teoria Evolutii? Hai sa deschidem un nou subiect.
Azi toata civilizatia din lume traieste dupa legile inutile dupa parerea dumitale a VT ca acestea sunt la temelia civilizatiei. Ia de exemplu o lege poate neimportanta pentru dumneata,ziua odihei in fiecare saptamana.
Noi evreii,nu cunoastem pe Dumnezeu si nimeni nu la cunoscut ca si Moise a fost avertizat sa nu se uite sau sa incerce sa il vada. Evreii nu Il cunosc dar se roaga la el si stiu ca ce li sa promis se va infaptui. Viata vesnica si fericirea ai luat de unde? Ca viata vesnica este o utopie si fericirea este relativa......
Reply With Quote
  #220  
Vechi 18.07.2009, 11:26:03
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Atuncia hai sa schimbam legile

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Cam da. Multe din ele.
La fiecare 4 ani, ca la Olipiada vom face "remont" la legi.

Uite vezi dece se spune ca evreii sunt isteti? Ca ei hotarasc ce li se pare bine la popor si opresc ca fiecare natarau (scuza) sa le schimbe hotararea.
Se poate ca sunt legi care se par azi inutile insa la baza credintei evreilor este a nu schimba nimic din texte.Desigur ca oamenii moderni vor intelege ce este important si ce este mai important ca in principiu,VT este si va fi intotdeauna important.

In loc sa scri "multe din ele" dece nu dai exemple?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11