Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 18.07.2009, 23:45:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Traditie si Nevrednicul

Sfatul meu este sa "nu puneti botul".. suna urat, dar asta este!
Care din voi v-ati duce pe forumul unora din alta religie ca sa aruncati o momeala?

Evreulcelales isi omoara singuratatea aici (in afara de situatia in care este cu sarcina trasata, desigur). Nu o sa-l convertiti voi!

Iar Andrei Cozia este new ageist pe fata.. el promoveaza un crestinism caldicel si confortabil prin reinterpretarea termenilor "iubire" si "toleranta".
(El crede ca noi avem acelasi dumnezeu in care cred evreii si musulmanii, de exemplu.. si multe altele. Va pierdeti timpul si riscati sa va enervati).

(nu am intentia sa te jignesc, Andrei, dar Traditie si Nevrednicul isi pierd timp si energie degeaba pe-aici unde nimeni nu are urechi de auzit).
Reply With Quote
  #232  
Vechi 19.07.2009, 01:34:28
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu pun botu la nimic Ana,stai linistita. Chiar crezi ca m-as departa asa usor de ortodoxie? Fie ca Bunul Dumnezeu sa ma intareasca!
Reply With Quote
  #233  
Vechi 19.07.2009, 12:21:00
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Nu numai

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Adica sunt 2 tipuri de biblii?Una ortodoxa si una catolica?Pe asta chiar nu stiam ...
Este si versia Luterana si Anglicana si altele. Fiecare curent tia potrivit o versie de VT care se potriveste lor.
In general, versile (traducerile) VT nu sunt la inteles identice la versia originala,in Ebraica.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 19.07.2009, 12:39:15
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Nu m`am asteptat

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Moshe,nu iti dau dreptate! Pentru ca am citit Noul Testament si am facut si studiul acestuia,cu destul de multe informatii suplimentare! Cum sa fie scris la sute de ani dupa moartea lui Iisus? Vorbesti prostii! Citeste-l si te vei convinge. Te asigur eu ca Iisus a desfiintat VT,si a lasat unul nou. Daca tu chiar traiesti dupa VT inseamna ca numai voi,evreii,va mantuiti nu? Noi ceilalti suntem pagani,nu va suntem aproape,aveti dreptul sa ne si omorati,sa ne faceti orice,nu? Ca doar asa spune VT! Deja am inceput sa purtam niste discutii idioate,spui niste lucruri absurde!
sa imi dai dreptate deoarece ca Crestin ortodox habotnic credinta ta este alta.Ce ma supara pe mine la tine este ca vi cu idei tampite(scuze),fara un pic de adevar si le desvolti in progromuri care evreii "vor face pe cresini". Intelege omule ca pe evrei nu-i intereseaza care-i credinta ta si daca esti pagan sau nu. Evreii nu te vor converti la Judaism chiar daca vei cere asta in genunchi langa Zidul Plangerii. Evreii nu omoara paganii. De unde ai scos asta? Din Mein Kampf?
Evreii nu fug dupa "mantuire" si principalul tel a lor este sa aiba un popor bun si devotat.
Iisus Hristos nu a "desfintat" VT. De unde scoti tu idiotiile astea? Doamne!
Iisus Hristos a fost evreu evlavios toata viata sa.Romanii care l`au judecat si l`au rastignit au facut asta chemandul in ras Regele Ihudeilor" si nu crestinul. Asa cel putin este scris in NT ca in VT nu este scris nici un cuvant despre El.
Numai in ultimul rand ai dreptate:"Discutile" cu tine sunt idioate.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 19.07.2009, 14:33:29
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Evreii nu omoara paganii. De unde ai scos asta? Din Mein Kampf?
Nu,din Vechiul Testament.
Pana si Moise l-a omorat pe acel egiptean care asuprea un evreu! Pentru voi aproapele vostru este doar cel care-i din acelasi neam cu voi,adica tot evreu. Hristos a desfiintat asta!

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Iisus Hristos nu a "desfintat" VT. De unde scoti tu idiotiile astea? Doamne!
Le scot din Noul Testament. Dar daca tu nu l-ai citit,cum vrei sa intelegi? Uite ce scrie in Epistola catre Evrei a Sfantului Apostol Pavel (8,6-9):

"Acum însă, Arhiereul nostru a dobândit o slujire cu atât mai osebită, cu cât este și Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este întemeiat pe mai bune făgăduințe. Căci dacă (testamentul) cel dintâi ar fi fost fără de prihană, nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea; Ci Dumnezeu îi mustră și le zice: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda, testament nou,nu ca testamentul pe care l-am făcut cu părinții lor, în ziua când i-am apucat de mână ca să-i scot din pământul Egiptului; căci ei n-au rămas în testamentul Meu, de aceea și Eu i-am părăsit - zice Domnul."

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Iisus Hristos a fost evreu evlavios toata viata sa.
De-aia nu tinea El sambata si-i mustra pe farisei si pe carturari. De-aia a si defiintat Vechiul Testament etc.

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Romanii care l`au judecat si l`au rastignit
Voi L-ati rastignit! Romanii nu aveau nici un motiv s-o faca! Carturarii si fariseii vostri erau impotriva Lui!

"Când L-au văzut deci arhiereii și slujitorii au strigat, zicând: Răstignește-L! Răstignește-L! Zis-a lor Pilat: Luați-L voi și răstigniți-L, căci eu nu-I găsesc nici o vină. Iudeii i-au răspuns: Noi avem lege și după legea noastră El trebuie să moară, că S-a făcut pe Sine Fiu al lui Dumnezeu." (Ioan 19.6-7)

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Asa cel putin este scris in NT ca in VT nu este scris nici un cuvant despre El.
Esti tu sigur? Ia mai citeste o data!

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Numai in ultimul rand ai dreptate:"Discutile" cu tine sunt idioate.
Imi mentin parerea!
Reply With Quote
  #236  
Vechi 19.07.2009, 21:59:03
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Nu ti sa urat sa scri tampenii?

Tu nu esti in stare sa discuti. Tu intorci lozincile tale inca o data si inca o data ca un papagal. Esti lipsit de cultura generala si in anumita masura traiesti in halucinatii si idei care numai tu singur le-ai inventat ca de exemplu "anularea VT de catre Iisus".
Cateva fapte istorice care sunt reale si daca TU nu vrei:
Iisus a fost evreu evlavios.
NT a fost scris DUPA RASTIGNIRE.
Prima data cand se aminteste in scris NT este in secolul IV,mai mult ca trei sute de ani dupa rastignire.
Iisus a vorbit numai ebraica si Nt a fost scris in latina si greaca de catre persoane care nu au cunoscut personal pe Iisus si ce au stiut despre el, din povestiri au aflat. Iisus Hristos nu a luat parte la scrierea NT .
Din Wikipedia:
( NT mai este numit uneori Testamentul grecesc sau Scripturile grecești, întrucât a fost scris în limba greacă. Este vorba despre greaca „koine dialektos”, limba care s-a vorbit în bazinul mediteraneean începând cu epoca lui Alexandru cel Mare (sec. IV î.d. Hr.) și până în jurul anului 500 d. Hr. [1]. Termenul este o traducere a latinului Novum Testamentum, care corespunde cu originalul grecesc Ἡ Καινή Διαθήκη, adică „Noul Legământ” sau „Noul Testament”. Noul Testament termenul este folosit pentru a descrie credința creștinilor în Isus Cristos în contrast cu iudaismul vetero-testamentar și contemporan (vezi 2 Corintieni 3:6-15; Evrei 9:15-20). Abia apoi va ajunge să desemneze o colecție anume de 27 de cărți.)

Faptele astea ,cu toata autentificarea lor istorica,nu fac religia Crestina la nevalabila si nimeni nu are dreptul sa spuna asa insa istoria nu se poate schimba si faptele dovedite nu trebuie negate.

Mai ia si dumneata o carte si citeste si nu declama aiureli ca un papagal.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 20.07.2009, 01:26:25
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da te-au durut replicile mele,nu gluma. Imi pare rau,eu doar ti-am spus adevarul.
Si da,Noul Testament a fost scris in absenta lui Iisus,dupa rastignire. Care este problema? Si ultima carte,Apocalipsa,s-a scris in anul 96 d.Hr poti sa te interesezi. Nu te lua dupa orice abureala gasesti pe net.
Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
traiesti in halucinatii si idei care numai tu singur le-ai inventat ca de exemplu "anularea VT de catre Iisus".
Eu traiesc in halucinatii? Parca tu esti cel care afirma ca in VT nu este scris nimic de Hristos si ca acesta nu a anulat VT. Sa zicem ca nu accepti ultima idee,pentru ca tu nu cunosti NT,insa la afirmatia cum ca in VT nu scrie nimic Iisus... ai cam dat-o in bara. De aceea ti-am recomandat cu caldura sa-l mai citesti o data (VT).

Last edited by Nevrednicul; 20.07.2009 at 01:29:53.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 20.07.2009, 06:59:14
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Tu nu esti in stare sa discuti. Tu intorci lozincile tale inca o data si inca o data ca un papagal. Esti lipsit de cultura generala si in anumita masura traiesti in halucinatii si idei care numai tu singur le-ai inventat ca de exemplu "anularea VT de catre Iisus".
Cateva fapte istorice care sunt reale si daca TU nu vrei:
Iisus a fost evreu evlavios.


Prima data cand se aminteste in scris NT este in secolul IV,mai mult ca trei sute de ani dupa rastignire.
Iisus a vorbit numai ebraica si Nt a fost scris in latina si greaca de catre persoane care nu au cunoscut personal pe Iisus si ce au stiut despre el, din povestiri au aflat. Iisus Hristos nu a luat parte la scrierea NT .



Mai ia si dumneata o carte si citeste si nu declama aiureli ca un papagal.
Câte aberatii poti sa scrii într-un singur mesaj!

În 140 a existat prima încercare de gruparecartilor NT într-un canon (de catre Marcion). În 180 Sf. Irineu de Lion spune ca cele 4 evanghelii sunt singurele autentice (circulau multe false).

Evangheliile dupa Matei si Marcu sunt mentionate de Papias în ~120-130.

Cel mai vechi manuscris al evangheliei dupa Luca (si al Faptelor Apostolilor) dateaza din ~200. Ea este prima data mentionata în scrierea gnostica Didahia de la cumpana sec. 1 s 2.

Cel mai vechi fragment de manuscris din evanghelia dupa Ioan dateaza din ~117-138 (papirusul Bibliotecii Rylands).

Nu mai stau sa-ti dau si despre epistole, poti gasi istoria lor pe Internet.


Din câte stiu, niciuna din cartile NT, nici chiar epistola catre Romani nu a fost scrisa în latina, dupa cum nu a fost scrisa în ebraica cea catre Evrei. Limba greaca era limba internationala în bazinul de est al Mediteranei, nu avea sens ca aceste carti sa fie scrise în ebraica sau aramaica.


Daca Iisus a respectat atât legea iudaica, de ce a fost prigonit si rastignit? Am aratat prin citate în acest mesaj cum El a desfiintat preceptele VT.

Asa ca fa ceea ce tu însuti îndemni, studiaza întâi si nu mai vorbi papagaliceste.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #239  
Vechi 20.07.2009, 13:55:29
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Ai scris ,ai scris dar "imprejur"

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Câte aberatii poti sa scrii într-un singur mesaj!

În 140 a existat prima încercare de gruparecartilor NT într-un canon (de catre Marcion). În 180 Sf. Irineu de Lion spune ca cele 4 evanghelii sunt singurele autentice (circulau multe false).

Evangheliile dupa Matei si Marcu sunt mentionate de Papias în ~120-130.

Cel mai vechi manuscris al evangheliei dupa Luca (si al Faptelor Apostolilor) dateaza din ~200. Ea este prima data mentionata în scrierea gnostica Didahia de la cumpana sec. 1 s 2.

Cel mai vechi fragment de manuscris din evanghelia dupa Ioan dateaza din ~117-138 (papirusul Bibliotecii Rylands).

Nu mai stau sa-ti dau si despre epistole, poti gasi istoria lor pe Internet.


Din câte stiu, niciuna din cartile NT, nici chiar epistola catre Romani nu a fost scrisa în latina, dupa cum nu a fost scrisa în ebraica cea catre Evrei. Limba greaca era limba internationala în bazinul de est al Mediteranei, nu avea sens ca aceste carti sa fie scrise în ebraica sau aramaica.


Daca Iisus a respectat atât legea iudaica, de ce a fost prigonit si rastignit? Am aratat prin citate în acest mesaj cum El a desfiintat preceptele VT.

Asa ca fa ceea ce tu însuti îndemni, studiaza întâi si nu mai vorbi papagaliceste.
Ca era vorba de NT si nu de o carte aci si una deacolo. NT in intregime cum este scris azi.
Eu am scris ca pentru prima data a aparut NT in secolul IV si Iisus nu a luat parte la scrierea lui si cine l`a scris, a cunoscut pe Iisus numai din ce i s`a povestit de la altii.

Iisus nu a fost judecat si rastignit de evrei .Iudeia era colonie romana si evreii care au trait in ea au fost sub jugul legiunei romane.Este inadmisibil in asa caz,ca evreii sa judece si romanii, cuceritorii sa execute sentinta! Inainte cu ani, Papa de la Roma a cerut iertare de la poporul evreu in legatura cu nedreptatea care i s`a facut cand a fost facut vinovat de rastignirea lui Iisus. Poate a venit vremea sa gandieasca si Biserica Ortodoxa asa.

Cu toata onoarea,Iisus Hristos nu a fost in viata lui cineva care este autorizat sa stearga sau sa schimbe ce este scris in VT. Toate omisile din VT in editia crestina au fost facute din cauze speciale a credinciosilor crestini.Daca au fost in religia lor dinainte obisnuiti sa se roage la idoli si picturi,li s`a permis sa se roage la statuia lui Iisus sau mama lui.Icoanele au schimbat picturile .

Si dumitale iti lipseste multa instruire despre religia ta. Sti cum se zice? Vitorul se poate schimba dar nu Trecutul.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 20.07.2009, 18:28:23
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Eu am scris ca pentru prima data a aparut NT in secolul IV si Iisus nu a luat parte la scrierea lui si cine l`a scris, a cunoscut pe Iisus numai din ce i s`a povestit de la altii.

Iisus nu a fost judecat si rastignit de evrei .Iudeia era colonie romana si evreii care au trait in ea au fost sub jugul legiunei romane.Este inadmisibil in asa caz,ca evreii sa judece si romanii, cuceritorii sa execute sentinta! Inainte cu ani, Papa de la Roma a cerut iertare de la poporul evreu in legatura cu nedreptatea care i s`a facut cand a fost facut vinovat de rastignirea lui Iisus. Poate a venit vremea sa gandieasca si Biserica Ortodoxa asa.

Cu toata onoarea,Iisus Hristos nu a fost in viata lui cineva care este autorizat sa stearga sau sa schimbe ce este scris in VT. Toate omisile din VT in editia crestina au fost facute din cauze speciale a credinciosilor crestini.Daca au fost in religia lor dinainte obisnuiti sa se roage la idoli si picturi,li s`a permis sa se roage la statuia lui Iisus sau mama lui.Icoanele au schimbat picturile .

Si dumitale iti lipseste multa instruire despre religia ta. Sti cum se zice? Vitorul se poate schimba dar nu Trecutul.
Expresia Noul Testament a fost folosita prima data de Tertulian (+220).

Minti spunând ca te-ai referit la NT ca si culegere completa în sec. 4; în mesajul tau spuneai "Prima data cand se aminteste in scris NT este in secolul IV".

Minti a doua oara si cu referire la cine sunt autorii morali ai uciderii Mântuitorului. Evangheliile ne arata clar cum evreii doreau moartea Mântuitorului:

Ioan 7
1. Și după aceea mergea Iisus prin Galileea, căci nu voia să meargă prin Iudeea, deoarece iudeii căutau să-L ucidă.
...
25. Deci ziceau unii dintre ierusalimiteni: Nu este, oare, Acesta pe care-L căutau să-L ucidă?
...
32. Au auzit fariseii mulțimea murmurând acestea despre El și au trimis arhiereii și fariseii slujitori ca să-L prindă.



Ioan 11
49. Iar Caiafa, unul dintre ei, care în anul acela era arhiereu le-a zis: Voi nu știți nimic;
50. Nici nu gândiți că ne este mai de folos să moară un om pentru popor, decât să piară tot neamul.
...
53. Deci, din ziua aceea, s-au hotărât ca să-L ucidă.




Ioan 18
13. Și L-au dus întâi la Anna, căci era socrul lui Caiafa, care era arhiereu al anului aceluia.
...

19. Deci arhiereul L-a întrebat pe Iisus despre ucenicii Lui și despre învățătura Lui.
20. Iisus i-a răspuns: Eu am vorbit pe față lumii; Eu am învățat întotdeauna în sinagogă și în templu, unde se adună toți iudeii și nimic nu am vorbit în ascuns.
21. De ce Mă întrebi pe Mine? Întreabă pe cei ce au auzit ce le-am vorbit. Iată aceștia știu ce am spus Eu.
22. Și zicând El acestea, unul din slujitorii, care era de față, I-a dat lui Iisus o palmă, zicând: Așa răspunzi Tu arhiereului?
23. Iisus i-a răspuns: Dacă am vorbit rău, dovedește ce este rău, iar dacă am vorbit bine, de ce Mă bați?
24. Deci Anna L-a trimis legat la Caiafa arhiereul.
...
28. Deci L-au adus pe Iisus de la Caiafa la pretoriu; și era dimineață. Și ei n-au intrat în pretoriu, ca să nu se spurce, ci să mănânce Paștile.
29. Deci Pilat a ieșit la ei, afară, și le-a zis: Ce învinuire aduceți Omului Acestuia?
30. Ei au răspuns și i-au zis: Dacă Acesta n-ar fi răufăcător, nu ți L-am fi dat ție.
31. Deci le-a zis Pilat: Luați-L voi și judecați-L după legea voastră. Iudeii însă i-au răspuns: Nouă nu ne este îngăduit să omorâm pe nimeni;
32. Ca să se împlinească cuvântul lui Iisus, pe care îl spusese, însemnând cu ce moarte avea să moară.
33. Deci Pilat a intrat iarăși în pretoriu și a chemat pe Iisus și I-a zis: Tu ești regele iudeilor?
34. Răspuns-a Iisus: De la tine însuți zici aceasta, sau alții ți-au spus-o despre Mine?
35. Pilat a răspuns: Nu cumva sunt iudeu eu? Poporul Tău și arhiereii Te-au predat mie. Ce ai făcut?
36. Iisus a răspuns: Împărăția Mea nu este din lumea aceasta. Dacă împărăția Mea ar fi din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu predat iudeilor. Dar acum împărăția Mea nu este de aici.
37. Deci i-a zis Pilat: Așadar ești Tu împărat? Răspuns-a Iisus: Tu zici că Eu sunt împărat. Eu spre aceasta M-am născut și pentru aceasta am venit în lume, ca să dau mărturie pentru adevăr; oricine este din adevăr ascultă glasul Meu.
38. Pilat I-a zis: Ce este adevărul? Și zicând aceasta, a ieșit iarăși la iudei și le-a zis: Eu nu găsesc în El nici o vină;
39. Dar este la voi obiceiul ca la Paști să vă eliberez pe unul. Voiți deci să vă eliberez pe regele iudeilor?
40. Deci au strigat iarăși, zicând: Nu pe Acesta, ci pe Baraba. Iar Baraba era tâlhar.




Ioan 19

6. Când L-au văzut deci arhiereii și slujitorii au strigat, zicând: Răstignește-L! Răstignește-L! Zis-a lor Pilat: Luați-L voi și răstigniți-L, căci eu nu-I găsesc nici o vină.
7. Iudeii i-au răspuns: Noi avem lege și după legea noastră El trebuie să moară, că S-a făcut pe Sine Fiu al lui Dumnezeu.
...
12. Pentru aceasta, Pilat căuta să-L elibereze; iar iudeii strigau zicând: Dacă Îl eliberezi pe Acesta, nu ești prieten al Cezarului. Oricine se face pe sine împărat este împotriva Cezarului.
13. Deci Pilat, auzind cuvintele acestea, L-a dus afară pe Iisus și a șezut pe scaunul de judecată, în locul numit pardosit cu pietre, iar evreiește Gabbata.
14. Și era Vinerea Paștilor, cam la al șaselea ceas, și a zis Pilat iudeilor: Iată Împăratul vostru.
15. Deci au strigat aceia: Ia-L! Ia-L! Răstignește-L! Pilat le-a zis: Să răstignesc pe Împăratul vostru? Arhiereii au răspuns: Nu avem împărat decât pe Cezarul.





Nu era vorba daca Iisus are sau nu autoritatea sa schimbe VT ci daca El S-a supus sau nu legii lui Moise. Tu ai zis în doua rânduri ca El s-a supus, eu ti-am demonstrat ca înlaturat practicile barbare din legea din Moise (ochi pentru ochi, uraste pe dusmanul tau, lapidarea adulterinilor) si regulile inutile (sâmbata, jertfele de animale). De altfel aparitia crestinismului a dus si la schimbarea iudaismului, care a renuntat la jertfele de animale, lapidarea adulterinilor si altele.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11