Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 21.07.2009, 17:00:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Dupa cum este scris si in NT,crestinii nu au avut pretentii la acel Dumnezeu din VT ASA CA SE PARE LOGIC CA L`AU ACEPTAT. In plus,nu uita ca si Mantuitorul vostru se pretinde in NT ca este un urmas a familiei regelui David,evreulcare comunica cu Dumnezeu cum comunic eu cu nevasta cand ma trimete singur la cumparaturi...
Draga Moshe,
Degeaba te chinui, si slab sint si eu ca ma cobor la nivelul ei. Ce ma surprinde este ca tu Iudeu fiind intelegi din afara cu mult mai bine ce inseamna crestinismul decit multi botezati ca ortodocsi.

Insa in cazul noilor re-veniti la cunoasterea crestinismului foarte des se observa verva data de fanatism si habotnicie, stare care se formeaza in functie de sperietura pe care au tras-o fiind indiferenti la credinta ( genul de frecventare a bisericii DIN AN IN PASTI). Acestia sunt cei pe care mai mult decit sa strige "Tradare a ortodoxiei!" sau Tradezi credinta" nu stiu altceva

Intrebarea este cine sperie pe cei din jur mai mult si ii fac sa nu mai treaca niciodata pe la Biserica? cei care striga ca istericii Vinzare!! sau cei care cu bratele deschise si cu toleranta invita pe cei mai timizi sau de alte religii la a trai in pace, intelegere si mai ales RESPECT RECIPROC in ceea ce crede fiecare?

Realizezi ce intrebare prosteasca poate sa puna si inca o cere si cu coada pe sus, mai ales cind avem o legatura continua cu Dumnezeul din VT:

(Rugăciune de pocăință)

Doamne Atotțiitorule, Dumnezeul părinților noștrii, al lui Avraam, al lui Isac și al lui Iacov și al seminției lor celor drepte, Celce ai făcut cerul și pământul cu toată podoaba lor, Care ai legat marea cu cuvântul poruncii Tale, Care ai încuiat adâncul și l-ai pecetluit cu numele Tău cel temut și slăvit, înaintea Căruia toate se tem și tremură din pricina atotputerniciei Tale; pentru că nimeni nu poate să stea înaintea strălucirii slavei Tale și nesuferită este mânia urgiei Tale asupra celor păcătoși.

Tu realizezi ca ea crede ca voi va rugati la satana?..si au mai spus-o si altii pe aici
Nu-ti vine sa crezi cita dementa exista in rindul asa zisor crestini
Reply With Quote
  #262  
Vechi 21.07.2009, 17:25:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Noi nu urmam legea lui Moise! Invatatura lui Iisus este total diferita, iar el ne cere sa fim desavarsiti.

Tu acuzi crestinismul de "idealism"! Mi se pare incredibil!
Tu nu urmezi legea lui Moise in America, pe strada, in viata de zi cu zi?
Minti cu nerusinare si pe deasupra esti si fudula!
Vrei sa spui ca daca cineva iti raneste copilul in bataie si ramine invalid tu il ierti si il iubesti pe dusman? se vede de la oo posta ca la cit de intoleranta esti nu ierti tu in veci, si te vei zbate cu avocati sa obtii satisfactie si "dinte pentru dinte". Nu ca iubire, il vei recomanda pentru scaunul electric daca ai putea, sau il vei stoarce pina la ultimul banut drept compensare
Doar sa incerce justitia lui Moise sa nu-ti dea dreptate si ai incepe sa tipi ca din gura de sarpe pe toate canalele de televiziune!

Asa ca oricit de "incredibil" ti se pare, spusa cu dramatism mincinos si ipocrit( mi-e scirba), aplicarea poruncilor lui Hristos se face , da, dar la nivelul gindurilor, a inimii, si pe ici colo cu aproapele ( atita timp cit nu te plezneste)deci limitat, nu in lumea reala

Cind ceva este TOTAL altfel sau cum zice Traditie DESFIINTAT, acea lege nu mai exista in lumea Crestina, si nu se mai aplica nicaieri si exista componente lasate de Moise care au disparut insa in mare toate sunt active si puse cu strictete in aplicare

Ceva care este desfiintat este de ex arderea pe rug a ereticilor
Reply With Quote
  #263  
Vechi 21.07.2009, 17:28:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Au aparut prin revelatie in NT
Pentru evrei Dumnezeu a ales sa nu se prezinte asa, si El stie de ce!
La Mamvri, au aprut trei ingeri insa pentru evrei ei au ramas DOAR TREI INGERI si nimic altceva
Draga Andrei, Dumnezeu dintotdeauna a fost sfanta Treime impreuna cu sfintzii shi credincioshii shi dreptslavitorii, doar ca unii nu au priceput cum vine aia shi au zis ca Hristos Domnul a aparut doar in Noul Testament... doar Domnul Hristos l-a plamadit cu mainile Sale pe Adam shi pe Eva din coasta lui Adam deci oamenii nu au aparut din pamant sau apa, ascultand pamantul sau apa de Dumnezeu care a vorbit, a poruncit, ci oamenilor le-a acordat mult mai multa iubire shi i-a facut cu mainile lui Dumnezeu, ale lui Hristos Iisus shi apoi a suflat Duh in fatza lor, Duh Sfant din Dumnezeu, Duh de viatza, caci Duh este Dumnezeu, Sfanta Treime dintotdeauna impreuna cu oamenii credincioshi...

dar sigur ca doar nu o sa ne certam cu fiecare care il vede pe Dumnezeu in fel shi chip caci fiecare e liber sa-L priceapa pe Dumnezeu cum poate, cum shtie, caci nu avem voie sa ranim pe nimeni in conshtiintza shi felul lui de a asculta de Dumnezeu... dar noi trebuie sa urmam randuielile mantuirii date noua...

iar sarmanii Evrei shi ei shtiu ca Dumnezeu nu este doar Tatal dar refuza sa-l primeasca pe Fiul Omului shi de aia au renuntzat la sfanta Treime, caci la stejar s-a aratat Sfanta Treime shi nu trei ingeri, caci Dumnezeu insushi a vorbit cu Avraam robul Sau shi cu Sarra vestind-o ca v-a nashte pe Isaac... iar doi ingeri s-au dus sa vada shi sa pedepseasca Sodoma shi Gomora shi sa-l salveze pe Lot... deci sarmanii evrei nu vor sa recunoasca ca: "Mai inainte de Avraam sunt Eu" iar Avraam l-a primit pe Hristos iar faptele lui Avraam sunt fapte foarte bune shi drepte... Iar Domnul a luat trup din fecioara Curata ca sa devina Dumnezeu shi om dar nu atunci a aparut Iisus Hristos ci e dintotdeauna Dumnezeu... dar multzi nu L-au cunoscut, deshi toata scriptura VT vorbea shi vorbeshte despre Iisus Hristos... Domnul.

Last edited by vsovi; 21.07.2009 at 17:36:53.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 21.07.2009, 17:29:10
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Sti ca la inceput, primii adepti a lui Iisus au fost evrei, ca si El.Ca acestia, ai au crezut in Unicul Dumnezeu. Religia judaica a avut Copyright la inventia asta, a crede intr`un singur Dumnezeu care nu se vede si care nu se aude.Daca asa,la baza religiei lui Iisus este Un Dumnezeu,acel cu care au facut cunostinta la Judaism .Istoric,cu toata onoarea,la inceput ceace in continuare s`a chemat Crestinism a fost nu mai mult decat o mica secta care cam 300 de ani dupa Rastignire au infintat religia Crestina.
Dupa cum este scris si in NT,crestinii nu au avut pretentii la acel Dumnezeu din VT ASA CA SE PARE LOGIC CA L`AU ACEPTAT. In plus,nu uita ca si Mantuitorul vostru se pretinde in NT ca este un urmas a familiei regelui David,evreulcare comunica cu Dumnezeu cum comunic eu cu nevasta cand ma trimete singur la cumparaturi...
Întâi vreau sa-ti spun ca nu oricine aduce acuze evreilor e antisemit. Evreii au facut destule prostii si trebuie exclusi de la critica. Cum zici si tu, istoria nu se poate schimba.

Monoteismul evreilor a derivat din monoteismul solar al faraonului Akhnaton. Citeste aici.

Delirezi cu mica secta, crestinismul s-a întins rapid în rasarit ajungând sa aiba milioane de credinciosi, un sistem eclezial. Religia crestina a fost constituita în timpul vietii Mântuitorului, ulterior au aparut completari în ceea ce priveste cultul si s-au scris lucrari teologice dar nu se poate spune ca aceasta religie a aparut la 300 de ani de la Rastignire.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #265  
Vechi 21.07.2009, 17:46:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul

dar sigur ca doar nu o sa ne certam cu fiecare care il vede pe Dumnezeu in fel shi chip caci fiecare e liber sa-L priceapa pe Dumnezeu cum poate, cum shtie, caci nu avem voie sa ranim pe nimeni in conshtiintza shi felul lui de a asculta de Dumnezeu... dar noi trebuie sa urmam randuielile mantuirii date noua...

.
Foarte bine punctat , mai ales ultima fraza!
Asa este, Dumnezeu a rinduit fiecarui neam felul in care va ajunge la El! si nu avem voie sa ranim pe altii cu insultele religioase!
Asta inseamna sa fii crestin!
Reply With Quote
  #266  
Vechi 21.07.2009, 18:05:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si eu propun sa incepem sa ne respectam felul in care vede fiecare Ortodoxia. Este clar ca o vedem diferit si avem perspective diferite. Anna a fost prima care a atacat la persoana si este obraznica si tupeista.
Este ESENTIAL este sa se comporte civilizat si sa repecte parerea si punctul de vedere al altora

Unde am fost eu obraznica si tupeista? Citeaza-ma!
(Deocamdata tu insiri invective!)

Ortodoxia este UNA!
Nu cum i se pare fiecaruia. Iar DATORIA noastra este macar sa cunoastem minimum din ea: CREZUL ORTODOX!
Reply With Quote
  #267  
Vechi 21.07.2009, 18:09:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Exodul 3:14-15 Dumnezeu i-a zis lui Moise: „Eu Sunt Cel ce Sunt.” Și a adăugat: „Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: „Cel ce se numește „Eu Sunt” m-a trimis la voi.” Dumnezeu a mai zis lui Moise: „Așa să vorbești copiilor lui Israel: „Domnul, Dumnezeul părinților voștri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov, m-a trimis la voi. Acesta este Numele Meu pentru veșnicie, acesta este Numele Meu din neam în neam. Răspunsul lui Dumnezeu pe limba noastră? „Eu sunt veșnic. Eu am existat pe vremea lui Avraam, Isaac și Iacov. Eu am fost și sunt Dumnezeul lor. Eu văd totul, Eu știu totul, Eu pot totul”.

...PENTRU VESNICIE,....DIN NEAM IN NEAM
Deci asta este dovada da ca Dumnezeul din VT este Tatal?
Nu vad!
Reply With Quote
  #268  
Vechi 21.07.2009, 18:13:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si eu propun sa incepem sa ne respectam felul in care vede fiecare Ortodoxia. Este clar ca o vedem diferit si avem perspective diferite. Anna a fost prima care a atacat la persoana si este obraznica si tupeista.
Este ESENTIAL este sa se comporte civilizat si sa repecte parerea si punctul de vedere al altora
Dar de ce o vedem diferit, Andrei? Nu mai avem Sfintii Parinti, care sa ne lumineze in acest sens si trebuie sa plecam urechea la alte pareri?!?

Dealtfel aici ne aflam pe topicul despre judaism; adica aici punem intrebari si raspunsuri despre judaism, dar vad ca in loc sa primim raspunsuri la judaism, ni se dau lectii despre ortodoxie si crestinism in general.

Ni s-a explicat superioritatea VT asupta NT, precum si faptul ca Iisus Hristos a fost si a ramas iudeu, adica adept al judaismului. Curata sminteala.
Si tu esti de acord cu asta, Andrei, dupa felul in care te exprimi! Este dreptul tau prin prisma liberului arbitru; dar e si dreptul meu sa-mi pun intrebari in ceea ce priveste atare opinii...

Last edited by Anca-Miha; 21.07.2009 at 18:16:23.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 21.07.2009, 18:22:41
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu nu urmezi legea lui Moise in America, pe strada, in viata de zi cu zi?
Minti cu nerusinare si pe deasupra esti si fudula!
NU SUNT SUB LEGE!
De aceea a murit Iisus pe cruce: sa ne scoata din sclavia Legii. Legea nu aduce mantuirea!

Ce spune Sf Apostol Pavel:
" Cei ce voiți să vă îndreptați prin Lege v-ați îndepărtat de Hristos, ați căzut din har;
Căci noi așteptăm în Duh nădejdea dreptății din credință. "

(dar cred ca vorbesc degeaba!)
Reply With Quote
  #270  
Vechi 21.07.2009, 18:45:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Întâi vreau sa-ti spun ca nu oricine aduce acuze evreilor e antisemit. Evreii au facut destule prostii si trebuie exclusi de la critica. Cum zici si tu, istoria nu se poate schimba.

Monoteismul evreilor a derivat din monoteismul solar al faraonului Akhnaton. Citeste aici.

Delirezi cu mica secta, crestinismul s-a întins rapid în rasarit ajungând sa aiba milioane de credinciosi, un sistem eclezial. Religia crestina a fost constituita în timpul vietii Mântuitorului, ulterior au aparut completari în ceea ce priveste cultul si s-au scris lucrari teologice dar nu se poate spune ca aceasta religie a aparut la 300 de ani de la Rastignire.
dragul meu frate, poi dumneata nu pricepi ca VT este Creshtin? ce spun? eu zic dupa Cuvantul lui Dumnezeu ca tot VT este creshtin iar creshtinismul nu a aparut niciodata ci a fost dintotdeauna. Caci Avraam, Isaac shi Iacov sunt Creshtini.... iar Adam shi Eva creshtini i-a facut Dumnezeu dar au cazut... iar Moise shi Ilie shi proorocii shi Ioan, la fel, creshtini sunt shi ei... israelitzi shi creshtini... doar ca a venit in trup Domnul acum 2000 de ani , nascut de la Duhul Sfant shi din fecioara curata ca sa fie aratat lui Israel... asha cum au zis shi scris proorocii... cum spune Legea shi proorocii.

Last edited by vsovi; 21.07.2009 at 18:51:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11