Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.02.2011, 17:02:20
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ati procedat prevazator dar totusi insuficient ! Intrigata fiind ati vrut sa fiti sigura de ceea ce inseamna cuvintul ,,demnitate" si ati consultat ,,dex online", pt a nu va lansa pe un teren necunoscut, alegind astfel primele 2 explicatii din insiruirea de 7 ,dar nu ati mai avut rabdare sa verificati si ce inseamna ,,destoinicie" ,,vrednicie" si ,,mindrie" , pt. a vedea daca si reciproca este adevarata . Astfel ati fi avut surpriza sa vedeti ca la urma urmei va contraziceti .

Ceea ce v-am spus eu despre ,,demnitate" nu a fost scornirea mea ci este din isvorul nesecat al scrierilor patristice. Adica puteti crede pe cuvint, fara a verifica ! A, nu va convine ! Asta este altceva !!
Imi permit sa va recomand sa fiti si mai prudenta pe viitor dar si mai franca in discutii , sa renuntati la smecherii usurele si sa aprofundati ortodoxia . Este singura cale spre mintuire si nici pe departe nu este echivoca sau ambigua. Este singura intelepciune reala a lumii acesteia !

Eu va spun cu draga inima lucurirle ecestea desi stiu ca sunt multi care defapt ,,cititi" fiind nici maca nu-i intereseaza ce este aceea intelepciunea adevarata.

,,Sic transit gloria mundi !" sau ,,Asa l-a trasnit pe Grigore la munte !"











Iata ce mai spune un preot despre demnitate:





"Dumnezeu l-a înzestrat pe om cu demnitate și libertate. Ca atare, omul este o ființă demnă, adică este chipul și asemănarea lui Dumnezeu: „Să facem om după chipul și asemănarea noastră"...(Facerea 1:26)."
Reply With Quote
  #72  
Vechi 08.02.2011, 11:37:30
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

...."pastrez ceva din demnitatea ierbii, care refuza sa creasca pe drumuri...."
Reply With Quote
  #73  
Vechi 08.02.2011, 14:14:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Iata ce mai spune un preot despre demnitate:





"Dumnezeu l-a înzestrat pe om cu demnitate și libertate. Ca atare, omul este o ființă demnă, adică este chipul și asemănarea lui Dumnezeu: „Să facem om după chipul și asemănarea noastră"...(Facerea 1:26)."


Eu vad ca voiti neaparat sa va sustineti ideea , chiar daca ar avea fisuri sau ar fi gresita . Pt. aceasta va agatati de orice credeti ca v-ar fi in favoare .
Eu insa va propun sa nu apelati la textele Scripturii la repezeala, fara discernamint viu deoarece este greu sa le intelegeti prin proprie talmacire .
Demnitatea si libertatea omului , despre care se face vorbire in fragmentul de la Facere, nu vorbeste despre demnitatea interumana(cea din ziua de astazi) la care a ajuns sa inteleaga omul trairea alaturi de semenii sai ci la demnitatea suprema a creatiei divine, a omului, ca si culme a creatiei fata de care toate celelalte elemente ale creatiei sunt supuse lui , adica nelibere ci supuse omului si nedemne, adica a nu avea o cinste mai mare decit a stapinului om .
Nu incercati sa ,,roadeti" oasele tari ale scripturii cu dintii dvs. de lapte (ne indeamna staruitor sf. ap. Pavel) doar din dorinta de a-mi arata mie ca aveti dreptate .
V-am mai spus si iacata ca ma repet, ceea ce am afirmat eu despre lipsa de demnitate lumeasca a omului contemporan , despre inima infrinta si smerita a sa , nu este conceptia mea ci o idee fundamentala patristica .
Daca va incapatinati sa credeti ce voiti dvs, atunci eu nu am nimic in potriva , credeti ce voiti ! Vorba aceea , nu avem fiecare dumnezeul nostru ?!?! Dar asta nu inseamna neaparat ca ati si inteles si ca traiti invatatura ortodoxa exact asa cum este ea talmacita sa o primim.

Inca 2 vorbe despre afirmatia dvs: 3. Patriote chretien des Balkans.

Def. nr. 3 inseamna "patriot crestin al Balcanilor".

Haiducii au ramas in carti ca niste eroi crestini.


Aveti cunostinte si notiuni confuze chiar daca invocati un dictionar francez. Patriotul insemneaza ceva iar eroul crestin cu totul si cu totul altceva . Daca patriotul este aparatorul de tara (crestin sau musulman sau protestant sau etc, dar aparator de tara) atunci eroul crestin este cu totul altceva . Eroul bisericii crestine se cheama ,,sfint" si este aparatorul exclusiv al bisericii. Si unul si si altul apara cite ceva , dar diferite esential. De la sfint la patriot este o distanta atit de mare , nesperat de mare, incit noi sa-i putem contopi in constructii sinonime . Deci, cum pot fi tradusi, explicati, sinonimizati haiducii cu sfintii ? patriotii de orice credinta ar fi cu eroii crestini de orice natie. Patriotii sunt circumscrisi in explicarea lor la o tara pe cita vreme sfintii/eroii crestini sunt circumscrisi la o religie care cuprinde mai multe tari. Revenind, cum pot fi incurcati si facute sinonime aceste 2 prototipuri ? Decit pe hirtie, deoarece hirtia suporta orice vrem noi sa scriem , numai lama nu o suporta , precum spunea o zicere veche din popor.
In rest notiunile sunt cert diferite, total diferite ! Sa nu le incurcam !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 08.02.2011 at 14:19:34.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 09.02.2011, 00:56:06
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ati procedat prevazator dar totusi insuficient ! Intrigata fiind ati vrut sa fiti sigura de ceea ce inseamna cuvintul ,,demnitate" si ati consultat ,,dex online", pt a nu va lansa pe un teren necunoscut, alegind astfel primele 2 explicatii din insiruirea de 7 ,dar nu ati mai avut rabdare sa verificati si ce inseamna ,,destoinicie" ,,vrednicie" si ,,mindrie" , pt. a vedea daca si reciproca este adevarata . Astfel ati fi avut surpriza sa vedeti ca la urma urmei va contraziceti .
"Contrazicerea" asta, bat-o s-o bata, ca tare ne mai pune la incercare!...
Demnitatea, fratele meu drag, este si aceea de a ne recunoaste propriile limite, fara insa a exagera prin "Eu sunt cel mai pacatos, cel mai rau, cel mai mititel dintre mititei!" E mult mai simplu: "Eu consider ca..." sau "Mi se pare ca..." ... Pentru a determina pe cineva sa vada in vorbele tale o certitudine, trebuie sa transformi mai intai aroganta si bascalia in blandete si bunatate.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ceea ce v-am spus eu despre ,,demnitate" nu a fost scornirea mea ci este din isvorul nesecat al scrierilor patristice. Adica puteti crede pe cuvint, fara a verifica ! A, nu va convine ! Asta este altceva !!
Ceea ce ai spus tu despre demnitate cunoastem foarte bine. Dar nu te incapatana sa sustii ca detii Adevarul, fiindca "cine crede ca nu se inseala, se afla sigur in inselare!" (tot un sfant parinte a spus-o). Am dat pe un alt topic un link , dar ca de obicei, cand te increzi prea mult numai in adevarul tau, treci fluierand peste gandacii cu pretentii de crestini, fiindca singura parere inteleapta o detii tu si atat. E un adevar, iar cui nu-i convine, poate verifica. Unde? Acolo, intr-un loc, unde stii tu, ce conteaza unde? Adica e cineva care nu te crede pe cuvant? Daca nu te crede, e altceva, nu? Tu treci mai departe, impetuos fiindca ti-ai facut datoria morala sa atragi atentia in misia ta inconjurata de tzepe! Nu mi-o lua in nume de rau, dar tonul mesajelor tale asta reflecta: genul "scortos" care le stie bine pe toate si pe care nu-l poti contrazice, fiindca dupa o bascalie dezarmanta, te lasa mai nelamurit decat erai si pleaca in lumea lui de intelepti.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Imi permit sa va recomand sa fiti si mai prudenta pe viitor dar si mai franca in discutii , sa renuntati la smecherii usurele si sa aprofundati ortodoxia . Este singura cale spre mintuire si nici pe departe nu este echivoca sau ambigua. Este singura intelepciune reala a lumii acesteia !
Faptul ca "iti permiti" in marea majoritate a dialogurilor tale, este un punct de vedere care ... se impune cu forta si poate ca ar trebui sa intelegi ca nu asa ajungi la sufletul cuiva care chiar doreste sa invete ceva bun. Si-apoi, ce stii tu despre "intelepciunea reala", dragul meu frate de suferinta? Esti incredintat ca o detii tu? Daca este cineva de pe acest forum care sa creada ca noi, amaratii si nevrednicii, avem privilegiul de a ne bucura de prezenta unui mentor desavarsit in mijlocul nostru, atunci eu ma inclin pana la pamant si promit sa parcurg in genunchi toata distanta pentru a saruta talpile acelui iluminat. Dar tu stii ca te lauzi. Nu se poate sa nu realizezi in strafundul sufletului tau ca poate nu e chiar ortodoxa mandria asta a ta!

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu va spun cu draga inima lucurirle ecestea desi stiu ca sunt multi care defapt ,,cititi" fiind nici macar nu-i intereseaza ce este aceea intelepciunea adevarata.
In principiu ai dreptate, cu o singura execptie: "cu draga inima"! Draga ta de inima nu stie ce-i iubirea de aproape, sau suferinta lui. Nu-ti fac o vina din asta fiindca chiar nu e. Altii se nasc nevazatori, sau cu cine stie ce mare handicap, dar nu e vina lor...

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
,,Sic transit gloria mundi !" sau ,,Asa l-a trasnit pe Grigore la munte !"
Si ca de obicei, nelipsita-ti ironie pentru a pune motz pe colac. Iarta-ma, frate Zaharia. Daca tu crezi ca fac asta din rautate, sau pentru a-ti dovedi tie ca in disputa despre "demnitate", eu sunt cel ce am dreptate, n-ai inteles nimic. Nici nu-mi pasa de fapt prea mult daca am sau nu dreptate, ci daca in urma dialogului dintre noi toti, se naste ceva constructiv, sau ne ratacim si ne inversunam mai mult decat daca ne-am fi vazut de ignoranta noastra si n-am mai fi pus intrebari prostesti la care sa ni se raspunda in varful limbii!...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 09.02.2011, 11:16:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
"Contrazicerea" asta, bat-o s-o bata, ca tare ne mai pune la incercare!...
Demnitatea, fratele meu drag, este si aceea de a ne recunoaste propriile limite, fara insa a exagera prin "Eu sunt cel mai pacatos, cel mai rau, cel mai mititel dintre mititei!" E mult mai simplu: "Eu consider ca..." sau "Mi se pare ca..." ... Pentru a determina pe cineva sa vada in vorbele tale o certitudine, trebuie sa transformi mai intai aroganta si bascalia in blandete si bunatate.



Ceea ce ai spus tu despre demnitate cunoastem foarte bine. Dar nu te incapatana sa sustii ca detii Adevarul, fiindca "cine crede ca nu se inseala, se afla sigur in inselare!" (tot un sfant parinte a spus-o). Am dat pe un alt topic un link , dar ca de obicei, cand te increzi prea mult numai in adevarul tau, treci fluierand peste gandacii cu pretentii de crestini, fiindca singura parere inteleapta o detii tu si atat. E un adevar, iar cui nu-i convine, poate verifica. Unde? Acolo, intr-un loc, unde stii tu, ce conteaza unde? Adica e cineva care nu te crede pe cuvant? Daca nu te crede, e altceva, nu? Tu treci mai departe, impetuos fiindca ti-ai facut datoria morala sa atragi atentia in misia ta inconjurata de tzepe! Nu mi-o lua in nume de rau, dar tonul mesajelor tale asta reflecta: genul "scortos" care le stie bine pe toate si pe care nu-l poti contrazice, fiindca dupa o bascalie dezarmanta, te lasa mai nelamurit decat erai si pleaca in lumea lui de intelepti.


Faptul ca "iti permiti" in marea majoritate a dialogurilor tale, este un punct de vedere care ... se impune cu forta si poate ca ar trebui sa intelegi ca nu asa ajungi la sufletul cuiva care chiar doreste sa invete ceva bun. Si-apoi, ce stii tu despre "intelepciunea reala", dragul meu frate de suferinta? Esti incredintat ca o detii tu? Daca este cineva de pe acest forum care sa creada ca noi, amaratii si nevrednicii, avem privilegiul de a ne bucura de prezenta unui mentor desavarsit in mijlocul nostru, atunci eu ma inclin pana la pamant si promit sa parcurg in genunchi toata distanta pentru a saruta talpile acelui iluminat. Dar tu stii ca te lauzi. Nu se poate sa nu realizezi in strafundul sufletului tau ca poate nu e chiar ortodoxa mandria asta a ta!


In principiu ai dreptate, cu o singura execptie: "cu draga inima"! Draga ta de inima nu stie ce-i iubirea de aproape, sau suferinta lui. Nu-ti fac o vina din asta fiindca chiar nu e. Altii se nasc nevazatori, sau cu cine stie ce mare handicap, dar nu e vina lor...


Si ca de obicei, nelipsita-ti ironie pentru a pune motz pe colac. Iarta-ma, frate Zaharia. Daca tu crezi ca fac asta din rautate, sau pentru a-ti dovedi tie ca in disputa despre "demnitate", eu sunt cel ce am dreptate, n-ai inteles nimic. Nici nu-mi pasa de fapt prea mult daca am sau nu dreptate, ci daca in urma dialogului dintre noi toti, se naste ceva constructiv, sau ne ratacim si ne inversunam mai mult decat daca ne-am fi vazut de ignoranta noastra si n-am mai fi pus intrebari prostesti la care sa ni se raspunda in varful limbii!...

Ei, cind ai parte de asemenea bucurii nu mai poti decit exclama :

,,rara avis ! "

Desi, eu nu inteleg zabovirea aceasta cu mine fiindca :

,,Aquila non capit muscas "


NB: atentie la coerenta si inteligibilitatea mesajelor pt. ca altminteri nu sunt decit cuvinte legate intre ele prin semne de punctuatie .Nepasindu-ti a avea sau nu dreptate in ceea ce spui inseamna ca noi aici discutam despre rachita iar mata completezi despre cistita . Ignoranta si indiferenta este o proasta nota pt. caracter si atitudine . Si daca nu-ti pasa ce este cu spusele tale , ca ai sau nu dreptate, atunci ce scop poti avea in discutie ...mai ales ca il denumesti a fi ,,constructiv" ? Pai sa construim , da' ce, in acest caz ? Cauza ratacirii este exact aceasta atitudine indiferenta la ce spui , indiferent ca ai sau nu dreptate , tu frate ai rostul de a nu fi ostoit , adica doar de a spune !!! Buna treaba ! Pai atunci spune, spune ce voiesti indiferent daca ai sau nu dreptate !
Sunt frumoase cauzele marete numai ca nu prea sti ce si cum sa faci cu ele !(dorinta asta neostoita de a zidi, construi !)
Dar in orice caz , iti multumesc ca te ,,implici " . Cu sau fara directie, cu sau fara rezultat dar ... implica-te !

Si o prima intrebare : de ce ai simtit nevoia sa faci pe avocatul domnisoarei si sa te bagi in discutia noastra ?
Ia te rog frumos sa imi ti si o lectie despre politete (mie si nu tie, ca eu duc lipsa de asta !) indiferent ,,daca ai dreptate sau nu " !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 09.02.2011 at 11:31:38.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 09.02.2011, 11:49:00
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink cu simpatie d-lui Zaharia

non omnes possunt omnia qua nec Deus non requirit....
Reply With Quote
  #77  
Vechi 09.02.2011, 13:02:53
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
non omnes possunt omnia qua nec Deus non requirit....

Si chiar si la acelea nu-i chiar usor, cu atit mai mult la ale lui D.zeu !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #78  
Vechi 09.02.2011, 13:07:20
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Asa e draga Zaharia_2009 ! Te citesc mereu cu placere !
Reply With Quote
  #79  
Vechi 09.02.2011, 13:10:37
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Pace si bucurie tuturor fratilor ! Si si celor ce doresc sa ... ,,construiasca"
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #80  
Vechi 09.02.2011, 13:55:00
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ei, cind ai parte de asemenea bucurii nu mai poti decit exclama :

,,rara avis ! "

Desi, eu nu inteleg zabovirea aceasta cu mine fiindca :

,,Aquila non capit muscas "


NB: atentie la coerenta si inteligibilitatea mesajelor pt. ca altminteri nu sunt decit cuvinte legate intre ele prin semne de punctuatie .Nepasindu-ti a avea sau nu dreptate in ceea ce spui inseamna ca noi aici discutam despre rachita iar mata completezi despre cistita . Ignoranta si indiferenta este o proasta nota pt. caracter si atitudine . Si daca nu-ti pasa ce este cu spusele tale , ca ai sau nu dreptate, atunci ce scop poti avea in discutie ...mai ales ca il denumesti a fi ,,constructiv" ? Pai sa construim , da' ce, in acest caz ? Cauza ratacirii este exact aceasta atitudine indiferenta la ce spui , indiferent ca ai sau nu dreptate , tu frate ai rostul de a nu fi ostoit , adica doar de a spune !!! Buna treaba ! Pai atunci spune, spune ce voiesti indiferent daca ai sau nu dreptate !
Sunt frumoase cauzele marete numai ca nu prea sti ce si cum sa faci cu ele !(dorinta asta neostoita de a zidi, construi !)
Dar in orice caz , iti multumesc ca te ,,implici " . Cu sau fara directie, cu sau fara rezultat dar ... implica-te !
Vai mie, ca in ignoranta mea am crezut ca ma pot strecura neobservat intr-o lume de inalt rang intelectual... Iar m-ai prins! Ce sa ma fac eu, daca nu am studiat medicina apostolica in limba latina? M-as apuca de-acum dar imi trebuie un mentor, iar tu esti un om foarte ocupat...
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si o prima intrebare : de ce ai simtit nevoia sa faci pe avocatul domnisoarei si sa te bagi in discutia noastra ?
Ti-as raspunde ca m-am bagat in discutie ca sa se mire prostii, dar de fapt iti raspundeam mesajului tau anterior unde erai grozav de documentat in privinta demnitatii... Deasemenea si a smereniei si a cultivarii duhului umilit... Ia si te bucura, exemplu de smerenie si umilinta:

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Spune-mi te rog in care carte ai citi sau la ce personalitate bisericeasca ai auzit ca in cultura ortodoxa, in invataturile ortodoxe exista notiunea de ,, DEMNITATE" , cultivata si ingrijita asa cum incerci dumneata sa o pretinzi userilor. Daca nu ai stiut pina acum DEMNITATEA= MINDRIE ! Ortodoxul isi cultiva smerenia, duhul umilit si inima infrinta si nici decum demnitatea , nu asa ne invata David in al sau psalm 50, in psalmul de pocainta , de umilinta ?
Ia sa mai studiati si sa vedeti cum stau lucrurile . Si mai ales sa ai grija ce vorbesti deoarece nu toate buruienile si ragaliile lumii laice pe care omul umanist si eliberat de povara retrograda a religiei le cultiva sunt si apreciate si demne de luat in seama de catre D.zeu si sfintii sai ! Sa mai reflectezi , da ?
Bine ar fi sa alegem clar cu cine suntem : cu Hristos sau murim dupa valorile lumii ! Sau vi se pare ca Hristos nu are valoare sau ca o are prea putina si atunci trebuie sa ne ghidam dupa cele lumesti ? Si ne-am lungi prea mult daca v-as aminti ca Hristos spune , si spune si in ce conditii, apostolilor sai ca nu sunt din lume ............s.a.m.d. Ia sa mai lecturati, va rog eu deosebit !
In mesajul unde "m-am bagat", ti-am pus la dispozitie 5 minute cu o personalitate bisericeasca ce vorbea despre demnitatea crestinului ortodox. Si eu sunt fixist, dar cand vad pe altul mai mare ca mine ma cutremur. Daca esti destept, bravo tie, dar esti pentru tine, nu trebuie sa-ti scrii pe frunte lucrul asta. Trebuie sa avem si noi, prostii, un loc sub soare!...
Ca ne mai bagam in seama, ar trebui sa faci dovada intelegerii a ceea ce citesti, si sa fii mai ingaduitor, ca altfel te confunzi cu noi, crede-ma.
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ia te rog frumos sa imi ti si o lectie despre politete (mie si nu tie, ca eu duc lipsa de asta !) indiferent ,,daca ai dreptate sau nu " !
Pentru tine ( asa cum cu ironie sustii ) politetea este o notiune abstracta, fiindca bunul simt nu te caracterizeaza. Tu ai o mare "jena" in partea dorsala astfel incat ai tendinta sa te stergi "undeva" cu politetea altora ... Nu te astepta la ceva ce tu nu oferi niciodata!...
Reply With Quote
Răspunde