Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.05.2011, 23:24:47
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-mi urmeze Mie.

Egoistul nu-L urmeaza pe Hristos, pentru ca nu se indura sa se lepede de sine.
Sfaturile Mantuitorului ii par cu neputinta de implinit. Ar vrea sa-L urmeze pe Dumnezeu, dar fara sa-si poarte crucea.
Insa calea ii este deschisa catre iad, intrucat in Imparatia lui Dumnezeu intra doar purtatorii de cruce.

Cuviosul Nichita Stithatul arata ca "pe cel ce s-a gatit de curand spre lupte, nimic nu-l impiedica asa de mult de la lucrarea poruncilor, ca atotreaua iubire de sine. Aceasta este pricina inaintarii celor ce vor sa se sarguiasca. Aceasta le pune inainte boli si patimiri ale trupului, greu de vindecat, prin care raceste caldura sufletului si-l indupleca sa se fereasca de greutati, ca fiind vatamatoare unei vieti care vrea sa se simta bine".
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.05.2011, 02:28:33
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Question

Cum suportati egoismul celor de langa voi, din imediata apropiere ? Repet, iata, dupa doi ani, cam aceeasi stare: raman fara replica, fara arme, fara vlaga ... Pur si simplu ma sfasie.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.05.2011, 11:10:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cum suportati egoismul celor de langa voi, din imediata apropiere ? Repet, iata, dupa doi ani, cam aceeasi stare: raman fara replica, fara arme, fara vlaga ... Pur si simplu ma sfasie.
Drama se naste acolo unde egoismul celui de langa noi intampina propriul nostru egoism.

Daca aproapele ma intampina cu iubire si caldura, sunt sanse ca eu sa ma schimb, sa nu mai percep si sa traiesc viata in mod egoist.

La fel, daca aproapele meu da dovada de egoism, il pot altfel "suporta" printr-o inima incalzita de iubire.

Cert este ca egoismul lasa rani oriunde se manifesta. Doar iubirea de Dumnezeu si de aproapele, face ca aceste rani sa fie mai putin dureroase.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.05.2011, 12:49:20
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Drama se naste acolo unde egoismul celui de langa noi intampina propriul nostru egoism.

Daca aproapele ma intampina cu iubire si caldura, sunt sanse ca eu sa ma schimb, sa nu mai percep si sa traiesc viata in mod egoist.

La fel, daca aproapele meu da dovada de egoism, il pot altfel "suporta" printr-o inima incalzita de iubire.

Cert este ca egoismul lasa rani oriunde se manifesta. Doar iubirea de Dumnezeu si de aproapele, face ca aceste rani sa fie mai putin dureroase.
Aveti dreptate dar mai sunt si cazuri in care raspunzand cu altruism calduros egoistului, nu facem decat sa-i confirmam purtarea egoista... Cu toate astea va impartasesc parerea.
Egoismul ca si mandria ( surori gemene) sunt niste "paraziti" greu de starpit. Si odata ce ne-am pricopsit cu ei, greu mai scapam.
De cele mai multe ori noi, parintii (unii dintre noi) suntem vinovati de egoismul si mandria copiilor nostri.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.05.2011, 22:01:30
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cum suportati egoismul celor de langa voi, din imediata apropiere ? Repet, iata, dupa doi ani, cam aceeasi stare: raman fara replica, fara arme, fara vlaga ... Pur si simplu ma sfasie.
Daca nu ne-ar pazi Dumnezeu de egoismul, de rautatea celor din jur, am muri. Dar, din fericire, suntem ocrotiti de harul dumnezeiesc.
Si, mai mult, am convingerea ca veninul egoismului din inima mea ar fi sufiecient sa ma ucida; dar nu ingaduie Bunul Dumnezeu.
Dupa cum infricosatoare e vederea diavolilor, tot asa de infricosatoare - poate intr-o masura mai mare - e vederea uraciunii din inimile noastre.

Sa-I dam slava lui Dumnezeu ca nu murim otraviti de propriul nostru egoism!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.09.2011, 01:01:23
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Cel ce se iubeste pe sine nu poate iubi pe Dumnezeu. Dar cel ce nu se iubeste pe sine, din pricina bogatiei covarsitoare a iubirii lui Dumnezeu, Il iubeste pe Dumnezeu, fiindca unul ca acesta nu cauta niciodata slava sa, ci pe a lui Dumnezeu. Caci cel ce se iubeste pe sine cauta slava sa. Iar cel ce iubeste pe Dumnezeu, iubeste slava celui ce l-a facut pe el.

Fiindca e propriu sufletului simtitor si iubitor de Dumnezeu sa caute pe de o parte pururea slava lui Dumnezeu in toate poruncile pe care le implineste, iar pe de alta sa se desfateze intru smerenia sa.

Caci lui Dumnezeu I se cuvine slava, pentru maretia Lui, iar omului smerenie, ca prin ea sa ajungem sa fim ai lui Dumnezeu. De vom face aceasta si noi, bucurandu-ne intocmai ca Sfantul Ioan Botezatorul de slava Domnului, vom incepe sa zicem neincetat: Acesta trebuie sa creasca, iar noi sa ne micsoram" (Diadoh al Foticeii, Cuvant ascetic, Filocalia I).
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.09.2011, 01:22:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Egoismul ca si mandria
Egoismul , din MANDRIE purcede !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.09.2011, 01:54:12
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Daca nu ne-ar pazi Dumnezeu de egoismul, de rautatea celor din jur, am muri.
Slava lui Dumnezeu pentru toate! Amin!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.09.2011, 04:04:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
eu cred ca atunci cand cineva este prea iubit se naste egoismul pt ca un om daca este iubit si rasfatat de toata lumea se invata ca totul ii revine lui fara sa depuna efort si automat devine egoist fara sa se gandeasca si la ceilalti.....daca cineva nu se simte iubit de toata lumea atunci acel om intelege ca nu totul ii revine lui si se invata sa mai si daruiasca
Exista si persoane neiubite care-si duc amarul la extreme:vesnic neimpliniti si nefericiti,cu o fata catranita,mereu pusi pe harta ,fierb in propria invidie ca altii au o alta atitudine.
O sa ziceti ca-i condamn...nu,nicidecum nu-i condamn ci doar ii observ cum isi duc amarul prin viata,am oameni din acestia la serviciu si tare rau este sa-i suporti sau sa le stai prin preajma;cum te vad ca apari zimbitor si fericit expresia fetei lor spune:"ce-o avea si prostanaca asta de zambit,aici la serviciu suntem pe viata si pe moarte,totul este o lupta serioasa,cine isi permite sa fie fericit?ia,lasati fericirea la intrare!"
Persoanele astea dezvolta si manii legate de activitatea in munca,astfel ca daca nu urmezi "regurile"maniilor lor adio zambet pe buze in ziua aia,vor avea ei grija sa-ti dispara!!!

Am vazut si persoane raftatate foarte dulci,de aceea cred ca lipsa iubirii aduce mai multe pagube sufletului omenesc decat surplusul ei!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.09.2011, 04:16:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Referitor la subiectul acestui thread,eu cred ca egoismul se vindeca cu opusul lui,generozitatea!
Am observat ca egoistii au doua origini: prima,atunci cand egoismul apare in urma unor traume si a doua,cand apare in urma surplusului de atentie aratat de cei din jur(pozitie sociala exceptionala,frumusete,calitati deosebite...)

In oricare dintre cazuri,daca sunt tratati cu generozitate si iubire au toate sansele sa se schimbe,la fel cum dintr-un comportament gresit al semenilor lor au devenit egoisti!

Si desigur,ceea ce ne deranjeaza la altii ne deranjeaza si la noi insine:te deranjeaza o persoana aroganta?inseamna ca si nivelul tau de aroganta este destul de ridicat...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Egoismul, cauza tuturor rautatilor EMANUELA Generalitati 14 14.12.2014 17:10:59