Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.11.2012, 04:28:11
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinadeacu Vezi mesajul
Deschid acest thread pentru ca nu stiu de unde as putea primi un raspuns mai potrivit la intrebarea mea.
Nu am fost niciodata sa ma spovedesc pana acum.Nu am simtit ca am ce sa marturisesc pana in ultima vreme.Imi doresc tare mult sa ajung sa vorbesc/sa ma spovedesc unui preot care m-a ajutat cu cativa ani in urma,iar de atunci nu am mai vorbit.Si faptul ca il cunosc m-a facut sa evit spovedania.Acum, ca sunt decisa,nu stiu daca la sfanta Liturghie ma poate spovedi.Cu alte cuvinte nu stiu cand ( in ce zi..)sau daca exista un anumit timp cand ne spovedim. Intrebarea mea este daca,duminica,la sfanta Liturghie,(inainte sau dupa aceasta) as putea sa il rog sa ma spovedeasca?

Daca mai sunt si alte lucruri pe care ar trebui sa le stiu astept raspunsuri in acest thread.

Va multumesc anticipat si Dumnezeu fie cu noi.:)
Bine ai venit ca sa deschizi un nou topic cu aceasta cerere de curatenie sufleteasca! Ma bucura foarte mult!

Spovedania este una din obligatiile pricipale ale preotului, iar pentru asta nu poate cere nimic (decat ajutor de la Iisus Hristos), insa daca vei voi sa-i oferi ceva poate va refuza ca sa ramana cat mai curat.

Eu i-am spus preotului(in 29.07) dupa terminarea Liturghiei de la Biserica Albastra ca as vrea sa ma impartasesc, iar el de indata mi-a facut o spovada ca sa ma impartaseasca impacat cu constiinta lui.

E important(cum spunea si Mihnea Dragomir) sa-i spui preotului ca e o... prima spovada, dar si ca ajungi cu greu la biserica; poate ca acum stii ca ai pe suflet ceva murdar si vrei sa cureti, dar preotul va cauta(sper) sa curete tot sufletul tau; ajuta-l s-o faca.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.11.2012, 15:44:52
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Duhovnicul meu, de exemplu, spovedeste oricand, pe oricine are nevoie. Este un om deseobit si niciodata nu a spus: "n-am timp" sau "astazi este duminica si nu spovedesc". Cred ca un preot care-si cunoaste misiunea cu adevarat, nu emite astfel de cerinte. Felicitari pentru decizia de a merge la spovedanie, este un pas foarte important.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.12.2012, 18:11:02
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit spovedanie facuta corect?

fratilor crestini am si eu o mare indoiala in legatura cu sf spovedanie??din pacate nu m-am mai spovedit de anul trecut de la Pasti din mai multe notive ,poate nu n-am considerat nici vrednica sa fac acest lucru..in fine...anul acesta fiind un an greu ptr mine din mai multe puncte de vedere am aflat si de cateva probl de sanatate ,am avut probl cu sotul in fam ..si acum fiindca este postul Craciunului am hotarat sa tin pot atat cat pot(miercurea si vinerea-cand am putut) si am decis sa ma duc la duhovnic sa ma marturisesc ptr ca de Impartasit nu poate fi vorba din pricina nenumaratelor pacate...eu frecventez Biserica din orasul meu duminicile cand nu lucrez si de sarbatori de asemenea..dar nu ma pot spovedi la parintele de acolo deoarece ma vede ca pe o fiica si mi-e rusina de pacatele mele asa ca de cativa ani tot am schimbat duhovnicii 3 la numar..azi am fost la o manastire ,am scris pe o foita acasa toate pacatele si m-am dus ,la prima manstrie duhovnicul plecase..asa ca am incercat la o alat manastire la care preotul inca spovedea ,dupa ce m-a intrebat de ce vin la el?de ce nu m-am dus la parintele meu?? a acceptat sa ma spovedeasca doar ca din rusine nu am scos foita din geanta si lundu-ma cu vorba ,m-am garbit ptr k am auzit alti credinciosi care spuneau k parintele se grabeste am uitat de un pacate -grav zic eu pacatul onaniei...mi-am adus aminte de el dupa ce parintele a terminat spovedania si nu i-am mai putut spune....???am plecat de la manastire mahnita,trista ,furioasa ca nu-mi voi gasi linistea sufleteasca niciodata.......simt ca in loc sa mi se duca povara pacatelor mele dupa umeri aceasta m-a ingreunat mai tare.....ce pot sa fac??imi este de vre-un folos spovedania mea????..oricum de impartasit nu ma pot impartasi asa mi-a zis si parintele ,dar vroiam sa ma simt mai 'usoara' sufleteste...i-am cerut canon si mi-a zis ca sa-mi pun ordine in viata asta este canonul..sa ma duc la alt duhovnic si s afac alta spovedanie???sa astept pana la anul in poastul sfintelor Pasti si sa ma spovedesc cum trebuie???ce sa fac??imi putei da un sfat ptr ca sunt tare suparata si ingandurata???
va multumesc si Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.12.2012, 18:27:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mai schimba duhovnicii. Tocmai acela care te cunoaște e cel mai bun, pentru că te poate ajuta să ieși din cercul păcatelor. Toți avem păcate și tuturor ne este rușine când ne ducem la duhovnic; dar rușinea asta ne și ajută să ne îndreptăm. Pentru că atunci când suntem pe cale să repetăm păcatul ne amintim de rușinea pe care va trebui s-o suportăm la mărturisire.
În general, de oameni ne ascundem păcatele, vrem ca toți să aibă o părere bună despre noi. Când ajungem la duhovnic ne confruntăm cu adevărul despre noi, și nu ne place. Dar să ne smerim, să acceptăm că așa suntem, păcătoși, și să ne pocăim, hotărându-ne să nu mai repetăm.
Mai bine ne rușinăm acum, în fața martorului lui Hristos pe pământ, decât la Judecată, când toate cele ascunse ale noastre se vor da pe față și le va vedea toată lumea.

Cât privește spovedania pe care ai făcut-o, sigur că îți este de folos, că păcatele mărturisite îți sunt iertate, dar trebuie și să asculți ce ți-a dat preotul de canon: să-ți pui ordine în viață. Iar păcatul pe care nu l-ai mărturisit caută să-l mărturisești duhovnicului pe care ți-l alegi definitiv. Și nu deznădăjdui, ești pe calea cea bună dacă te frământă păcatele tale, și vei putea să scapi de ele dacă o ții așa, și vei ajunge să primești și dezlegare pentru împărtășanie. Așa să-ți ajute Dumnezeu!

Last edited by N.Priceputu; 14.12.2012 at 18:31:11.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.12.2012, 21:01:25
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

Multumesc ptr vorbele de incurajare!!!aveam nevoie de ele!! de mult imi doresc sa-mi pun ordine in vaiat ca sa primesc si dezlegare ptr sfanta impartasanie dar ispitele sunt prea mari si ajung mereu de unde am plecat....din pacate ptr mine si ptr mantuirea mea!!incerc din rasputeri sa ajung la biserica cat mai des sa tin post cat de cat pot ....am sa incerc sa merg de acum inainte si la slujbele tinute de preotii de la manastirea la care m-am spovedit si sa merg de acum inainte la duhovnicul acesta care pe langa faptulu k m-a primit la spovedit mi-a spus sa ma rog si ptr el!!...si asa este in fata oamenilor sunt o persoana buna dar in 'particular' am destule pacate la care trebuie sa reflectez si care ma framanta zi de zi si mai ales acum cand speram ca dupa spovedanie sa ma simt mai 'usoara'....sper ca Dumnezeu sa ma ajute si sa-mi dea puterea sa depasesc toate lucrurile acestea urate si la urmatoarea spovedanie sa primesc si dezlegare!!!Domane ajuta-ne pe toti!!

Last edited by mihaelaandreea; 14.12.2012 at 21:05:44.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.12.2012, 21:15:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Daca imi permiteti indrazneala unui sfat: este important ca preotul sa fie avertizat din vreme ca estevorba de o spovada generala a unei persoane adulte care nu s-a spovedit de la primirea Botezului. In felul acesta, el va sti cum sa procedeze, inclusiv cat timp sa aloce acestui lucru. Eu, cand m-am spovedit prima data, a durat cam o ora, iar preotul, auzind ca e vorba de o spovada generala a unui convertit recent, mi-a rezervat timp in afara programului obisnuit de spovada. Acum, cand ma spovedesc dureaza cam 2 minute.
cam puțin ... glumesc :)
am un prieten de familie, care este paroh la bis. sf. Visarion din București.
îmi spunea că are unul care se spovedeste în fiecare săptămână. si stă cam 2 ore de fiecare dată ... când îl vede ...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.12.2012, 21:39:46
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

cred ca asta trebuia sa fac si eu ...sa-mi gasesc duhovnicul si sa-l atentionez ca va fi o spovedanie generala .....acum cu ajutorul Bunului Dumnezeu sper sa ma 'tin' de acest duhovnic mult timp de acum inainte si voi astepta Postul Sfintelor Pasti ptr o spovedanie generala in care sa nu-mi mai fie rusine sa-mi scot foita cu pacate din geanta..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.12.2012, 21:54:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Intotdeauna sa incepi cu ce ai mai greu pe suflet si apoi te vei simti usurata. Daca nu ai voie sa te impartasesti inseamna ca esti "legata" de preotul care nu te-a dezlegat si e bine sa ramai la el...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.12.2012, 16:39:09
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

nu stiam ca poti fi 'legata' de un preot.....??asta ce inseamna ??nu vreau sa par impertinenta dar am fost la 3 preoti(de-a lungul timpului) si nici unul nu m-a lasat sa ma impartasesc..asta inseamna ca trebuie s ama duc la primul preot care nu m-a lasat s ama impartasesc sa-i cer dezlegare??sau pot sa ma duc in continuare la ultimul preot la care am fost si sa continui cu el si sa nu-l mai schimb??
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.12.2012, 16:54:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaandreea Vezi mesajul
nu stiam ca poti fi 'legata' de un preot.....??asta ce inseamna ??nu vreau sa par impertinenta dar am fost la 3 preoti(de-a lungul timpului) si nici unul nu m-a lasat sa ma impartasesc..asta inseamna ca trebuie s ama duc la primul preot care nu m-a lasat s ama impartasesc sa-i cer dezlegare??sau pot sa ma duc in continuare la ultimul preot la care am fost si sa continui cu el si sa nu-l mai schimb??
ești "legata" de un duhovnic, ce poate să fie altul decât cel de la biserica unde mergi de obicei.
dacă nici al 3lea nu ți-a dat dezlegare, poți să continui cu el.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
duminica, liturghie, spovedanie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Îndreptar pentru spovedanie Simply_me Generalitati 0 01.08.2012 00:42:01
Indreptar pentru spovedanie Sanduu Generalitati 17 14.04.2011 23:20:05
Canoanele pentru spovedanie Ducutu Pocainta 30 13.04.2010 13:53:44
Sfanta Liturghie - cind a aparut pentru prima data? patinina34 Sfanta Liturghie 11 04.06.2009 03:11:51
A doua cununie pentru el, prima pentru ea BogdanF Generalitati 5 25.07.2008 00:13:59