Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 28.05.2013, 09:50:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu 75 Vezi mesajul
nu cred ca trebuie criticat atit de dur ,eu am stat de vorba cu ei ,cunoaste foarte bine biblia dar ca toate religile din lume si acestia respecta doctrina dupa bunul plac al conducatrilor au modificat biblia spre interesul lor dar cel putin sint cuminti,decenti in viata ,curati nu creaza probleme pe cind in religia ortodoxa sint 99% oameni rai (betivi .curvari,hotii,profitori,pupatori de oase si lemne)si ma intreb cum au curajul sa se numeasca crestini
nu stii ce vorbesti amice. Ai uitat cum ii compara Hristos pe farisei cu mormintele varuite? Asa sunt si martorii lui Iehova. Ai idee cum se comporta ei cu unul care a fost exclus din Societatea Turnul de Veghe?
ps: spuneai ca martorii cunosc Biblia? Cunosc doar acele versete necesare in prozelitismul lor, dar si acele versete sunt trecute prin "filtrul" Societatii Turnul de Veghe
Reply With Quote
  #152  
Vechi 28.05.2013, 17:44:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit apropo de "martori"

știe cineva care este raționamentul lor privind interzicerea transfuziilor de sânge?
Reply With Quote
  #153  
Vechi 31.05.2013, 17:16:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
știe cineva care este raționamentul lor privind interzicerea transfuziilor de sânge?
chiar nu știe nimeni?
chiar nu am chef să caut pe site-urile lor ... brr ...
Reply With Quote
  #154  
Vechi 31.05.2013, 18:47:56
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
știe cineva care este raționamentul lor privind interzicerea transfuziilor de sânge?
din cate stiu eu, afirmatiile lor se bazeaza pe niste versete biblice ce privesc canibalismul.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 03.06.2013, 09:16:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
chiar nu știe nimeni?
chiar nu am chef să caut pe site-urile lor ... brr ...
am sa-ti raspund eu, dar spre seara cand o sa am mai mult timp
Reply With Quote
  #156  
Vechi 03.06.2013, 09:31:36
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
știe cineva care este raționamentul lor privind interzicerea transfuziilor de sânge?
Levitic 7.26,27: "Nici un fel de sange sa nu mancati in toate cetatile voastre, nici de pasari, nici de dobitoace. Tot cel ce va manca sange, acela se va starpi din poporul sau."
Desi acest text interzice israelitilor sa manance sangele animalelor, martorii extind semnificatia acestui text si asupra transfuziilor de sange facute pentru salvarea vietii. Inteles care evident lipseste la Moise.
Evreii ortodocsi de astazi, care respecta cu strictete regulile cu privire la taierea carnii si scurgerea sangelui, nu au obiectii religioase asupra transfuziilor de sange.
De altfel, la Levitic 3.17 scrie "Este lege vesnica si pentru toti urmasii vostri din toate asezarile voastre, ca toata grasimea si tot sangele sa nu-l mancati." Dar Martorii mancanca grasime.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 03.06.2013, 12:09:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Levitic 7.26,27: "Nici un fel de sange sa nu mancati in toate cetatile voastre, nici de pasari, nici de dobitoace. Tot cel ce va manca sange, acela se va starpi din poporul sau."
Desi acest text interzice israelitilor sa manance sangele animalelor, martorii extind semnificatia acestui text si asupra transfuziilor de sange facute pentru salvarea vietii. Inteles care evident lipseste la Moise.
Evreii ortodocsi de astazi, care respecta cu strictete regulile cu privire la taierea carnii si scurgerea sangelui, nu au obiectii religioase asupra transfuziilor de sange.
De altfel, la Levitic 3.17 scrie "Este lege vesnica si pentru toti urmasii vostri din toate asezarile voastre, ca toata grasimea si tot sangele sa nu-l mancati." Dar Martorii mancanca grasime.
ei zic asa: daca Dumnezu interzice sa nu mamanci ceva, noi bagam acel lucru in corp prin vene? Asa si la sange, daca Dumnezeu a interzis consumul de sange, ne este interzis sa ni-l administram intravenos. Asta e rationamentul lor defectuos.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 04.06.2013, 17:52:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ei zic asa: daca Dumnezu interzice sa nu mamanci ceva, noi bagam acel lucru in corp prin vene? Asa si la sange, daca Dumnezeu a interzis consumul de sange, ne este interzis sa ni-l administram intravenos. Asta e rationamentul lor defectuos.
mulțumesc Mani și Ștefan.
dar din cât îmi aduc aminte VT are tot felul de reglemantari ce ne par ciudate acum.
le tin pe toate?
Reply With Quote
  #159  
Vechi 04.06.2013, 18:35:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
mulțumesc Mani și Ștefan.
dar din cât îmi aduc aminte VT are tot felul de reglemantari ce ne par ciudate acum.
le tin pe toate?
tin doar ceea ce are legatura cu invataturile Turnului de Veghe (nvataturi care se schimba cam din 10 in 10 ani)
Reply With Quote
  #160  
Vechi 04.06.2013, 18:37:12
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar din cât îmi aduc aminte VT are tot felul de reglemantari ce ne par ciudate acum. le tin pe toate?
Nici vorba.
Au mai preluat numele de Jehova, ei se considera a fi martorii Lui, insusindu-si textul in care Dumnezeu se adreseaza evreilor.
Apoi, au interpretari si rastalmaciri la profetiile lui Daniel, dupa care au facut tot felul de calcule cu privirea la venirea Domnului, care au dat, evident, gres.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 22:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56