Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1101  
Vechi 30.01.2014, 23:28:18
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #1102  
Vechi 31.01.2014, 01:27:08
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Oamenii nu pot gasi viata fara sfarsit, deci odihna de framantarile si indoielile lor cu rost si fara rost, decat in Tatal - ca Izvorul nesfarsit a toata viata, sau Izvorul iubirii. Numai Tatal uneste in Sine izvorul vietii nesfarsite cu izvorul iubirii nesfarsite. Iar in El nu putem ajunge si nu ne putem simti fericiti decat in calitate de fii. Iar calitatea aceasta n-o putem dobandi decat in unire cu Fiul Lui Unul-Nascut, facut om. (Parintele Dumitru Staniloae)
Reply With Quote
  #1103  
Vechi 04.02.2014, 21:52:37
ioana gabor ioana gabor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

va rog ascultati acest acatist,acatistul Domnului nostru Ius Hristos-linistitorul sufletului1e minunat1nu ma mai satur sa-l ascult!
http://youtu.be/G5DSqNzIGtI
__________________
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule,dupa mare mila Ta!
Reply With Quote
  #1104  
Vechi 16.04.2014, 14:48:00
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Reply With Quote
  #1105  
Vechi 16.04.2014, 17:30:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

"Cele 7 pacate capitale:

1.Prostia
2.Recursul la scuze:nu stiu,n-am stiut...
3.Fanatismul
4.Invidia
5.Trufia naroada
6.Turnatoria
7.Rautatea gratuita
Mai adaug inca una:Dragostea cu sila!"

Nicolae Steinhardt
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1106  
Vechi 16.04.2014, 21:21:34
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Undeva intre camasa si tara

Daca cineva ne cere camasa de pe noi, i-o dam cat ai clipi,
Dar daca cineva ne cere o tara, refuzam sa o dam.

Intre camasa si tara,
Unde ne oprim cu datul?


__________________


Last edited by florin.oltean75; 17.04.2014 at 00:05:51.
Reply With Quote
  #1107  
Vechi 17.04.2014, 12:09:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Ii simti rasuflarea.Vibra spre el cu o dragoste nevazuta,usoara,pregatita si plina de incredere-o viata stranie,intr-o noapte la fel de stranie.Pe neasteptate ii simti sangele.Urca si urca dar era mai mult decat atat;viata,de o mie de ori blestemata si binecuvantata, de atatea ori pierduta si tot de atatea ori redobandita-cu o ora inainte asemenea unui tinut arid,limitat,stancos,fara nimic mangaietor-si acum tasnind,tasnind parca din nenumarate fantani,rasunand si apropiindu-se clipa tainica in care cineva,care nu mai credea deloc in puterea ei-era iarasi omul de mai inainte,iesind din mijlocul valurilor pe tarmul oceanului,alb si stralucitor,intrebare si raspuns in acelasi timp,toate acestea urcau si furtuna se aduna in ochii ei.

-Priveste,spuse Ravic.Omul asta nu stie nimic,nu stie ce aripi ne-au atins pe noi.Se uita la noi si nu vedea ca ne-am schimbat. Lucrul acesta este foarte bizar in lume: poti sa devii un arhanghel,un nebun sau un criminal,nimeni nu observa nimic.Dar cand iti lipseste un nasture fiecare observa lucrul acesta. -Nu e bizar,este bine asa,spuse ea.Putem fi singuri cu noi insine.Ravic o privi.Noi-gandi el,ce cuvant!Cel mai misterios din lume.Ea ii zimbi."(,,Arcul de Triumf" de Eric Maria Remarque)
Reply With Quote
  #1108  
Vechi 17.04.2014, 22:59:37
cristir cristir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

"Nu există nimic mai îngrozitor decât o veșnicie fără Hristos. Aș prefera să fiu într-un iad în care este Hristos decât într-un rai care nu-l are pe Hristos."
Sfantul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #1109  
Vechi 17.04.2014, 23:07:05
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristir Vezi mesajul
"Nu există nimic mai îngrozitor decât o veșnicie fără Hristos. Aș prefera să fiu într-un iad în care este Hristos decât într-un rai care nu-l are pe Hristos."
Sfantul Iustin Popovici

Nu exista nimic mai ingrozitor decat a nu-L vedea pe Hristos.
Iadul nu este altceva decat lipsa acestei vederi.

Un rai fara vederea Lui Hristos este de fapt iad,
Si un iad in care-L vedem este, de fapt, rai binecuvantat.
__________________

Reply With Quote
  #1110  
Vechi 19.04.2014, 22:23:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit luat de pe blogul Sfantul Munte Athos

Părintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa despre o “întâmplare” de la Aiud

„Mă întorc acum la întâmplarea mea de Paști. Mă pregăteam pentru sărbătoare. Îmi purificam sufletul pe cât puteam, eram surd la insulte, insensibil la lovituri, blindat împotriva foamei, încălzit de o rugăciune interioară și în noaptea în care știam că este noaptea de Paști, la ora 12 noaptea, am auzit clopotele din Aiud bătând. Vuietul lor pătrundea spiritual. Adică nu era un vuiet ca și când ai fi lângă el, ci pătrundea prin ziduri. Era ca un mesaj pe care lumea de afară îl trimitea, lumea aceea care sărbătorea Învierea Domnului.

Și am cântat „Hristos a înviat!”. La început în gând, pe urma am simțit nevoia să-l cânt nu cu voce tare, dar să mă aud eu însumi. Era o liniște mormântală și orice mișcare din celule era reflectată în afară pe culoar și sigur gardianul m-au auzit cântând și a venit la mine și m-a insultat. Și am hotărât să încetez să mai cânt ca să nu tulbur noaptea aceea Sfântă a Învierii. Mi-am adus aminte de tot ceea ce se întâmpla în copilăria mea, cele mai dragi amintiri. (…) Pe secție la noi – era secție specială de sancțiuni, de pedepse -, erau șase gardieni (era o secție mai mare). Ei veneau înșiruiți unul după altul. Gardianul care era de serviciu intra în rândul celorlalți și cel care rămânea pe secție deschidea ușa. Noi trebuia să stăm cu fața la perete. El intra și nu știu la ce se uita să vadă dacă este în ordine. Și n-aveam voie să ne întoarcem cu fața din nou la ușă decât în momentul în care auzeam ușa încuindu-se.

În dimineața aceea de Paști, nu m-am întors, n-am stat cu fața la perete. Era un gardian… Dacă dumneavoastră ați văzut un drac frumos, omul acesta era într-adevăr un drac frumos. Sigur că era un tânăr de țară, un băiat subțirel, înalt, cu ochi albaștri, absolut angelici, cu o figură foarte frumoasă, totdeauna îmbrăcat elegant, cu costumul pe el. Ceilalți veneau mai murdari. Era totdeauna foarte curat, foarte elegant. Însă avea o cruzime de neexplicat. Este greu de înțeles cum poate cineva care arăta atâta gingășie, o frumusețe masculină, să nu fie un om gingaș. Cum poate cineva care are o frumusețe așa de angelică să fie așa de crud? Daca omul acesta nu bătea 5-6 deținuți în serviciul lui, probabil nu se simțea bine. Și în general, în închisoare, sub teroare, sub spaime, este mai ușor să suporți propria tortură. Când auzeai strigătele… Majoritatea celor bătuți erau deținuți de drept comun, pentru că erau puțini deținuți politici. Oamenii aceștia strigau când îi băteau. Noi tăceam, niciodată nu strigam. Dar ei strigau și imaginația ta începea să lucreze. Și-ți închipuiai lucruri oribile. Era o strângere sufletească așa de mare, încât ai fi preferat să vină să te bată pe tine, numai să nu mai auzi strigatele celuilalt. Și acesta era unul din oamenii care găsea o plăcere din a-i tortura pe ceilalți. În dimineața aceea când a deschis el ușa, eu mă rugasem toată noaptea la Dumnezeu. Poate am spus de sute, de mii de ori „Hristos a înviat din morți cu moartea pe moarte călcând și celor din mormânturi viață dăruindu-le”. De mii de ori poate. Ca să intre în mintea și în inima mea adânc adevărul Învierii. Am stat cu fața spre ușă când a intrat el, i-am spus „Hristos a înviat!”. Gardianul s-a uitat la mine, a întors capul și s-a uitat la cei care erau în spatele lui. S-a întors din nou la mine și-a spus „Adevărat a înviat!”.

A fost pentru mine ca o lovitură în creștetul capului. Și am înțeles atunci că nu el mi-a spus „Adevărat a înviat!”, ci că a fost îngerul Domnului. Acela, care stând la mormânt, a spus femeilor mironosițe: „Pentru ce căutați pe cel viu între cei morți? Iată a înviat. Veniți să vedeți locul unde-l puseseră”. Prin gura lui îngerul mi-a confirmat Învierea, pentru că aveam nevoie de această confirmare (…); Dumnezeu a vrut să-mi confirme prin gura vrăjmașului meu adevărul acestei Învieri. Celula mea s-a umplut de lumină. Și bucuria mea a fost așa de mare, încât cele 5-6 ore până la prânz, când venea mâncarea, au fost în lumină și bucurie spirituală”.

Sursa: Părintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa – „Suferința ca binecuvântare”, Editura Cathisma, București, 2007, pp. 31-35
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50