Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.02.2015, 21:12:26
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Iar roadele gurii pot spune foarte multe despre sufletul celui vorbeste. Iar un suflet care nu este vindecat si zidit , este un suflet in care nu locuieste Domnul.
Poti spune tu care suflet este "vindecat si zidit" si care este pierdut?
Mantuitorul Hristos ne invata sa-i privim pe toti oamenii ca fiind mai de cinste decat noi.
Asa e sau nu?

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Vreau sa va intreb ceva: dumneavoastra sunteti trupul dumneavoastra? Daca ar fi sa va pierdeti un membru, sau un deget sau doar sa va cada parul ... nu a-ti mai fi dumneavoastra?
Deci afirmati in mod indirect ca exista suflet? Bravo!

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Stiti, eu nu sunt trupul meu. Trupul meu este doar o masinarie de imprumut, pe care o folosesc atat cat sunt pe terra.
...si in care, conform spuselor tale, Domnul te-a inrobit. Sau poate parintii tai te-au inrobit in acest trup?

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Eu sunt spirit, sunt duh si sunt vesnica ...
Si iata cum faptele trupului tau nu mai sunt considerate faptele tale, deci in fata Dreptului Judecator tu nu ai nicio vina. Asa e sau nu e asa?

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
La fel si cu Domnul ... Domnul nu este biserica. Este dincolo de biserica (oricare ar fi ea) ...
Deci Biserica a devenit un instrument care va disparea dupa ce tu Il vei gasi pe Domnul.
Cum ramane atunci cu afirmatia Mantuitorului Hristos ca portile iadului nu vor distruge Biserica?

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Eu pe El il caut ... Si pe El il vreau ... Nu vreau o anumita biserica, iar daca biserica pe care o frecventez ar incepe sa spuna ca ea este calea ... as pleca din ea din prima clipa ...
Tu nu esti curioasa ce ar raspunde "biserica" ta la intrebarea aceasta? EU AS FI EXTREM DE CURIOS!!!
Dar sper ca dupa ce afli raspunsul ... TE VEI TINE DE PROMISIUNEA FACUTA INTREGULUI INTERNET!!!

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Si eu cred intr-un "Un Domn , o credinta, un botez..."
Domnul meu este unul singur si acela este Isus
Si noi credem acest lucru de vreo 2000 de ani de cand strabunii nostri au emis CREZUL crestin. Voi credeti asta de putin timp, ceea ce va invinovateste de ... furt de crez!

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Am o singura credinta : credinta in moartea si invierea Lui
Si dracii cred asta...
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.02.2015, 21:20:51
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adascomputers Vezi mesajul
Domnule Geony va rog sa ma lamuriti si pe mine de cand exista biserica ortodoxa.
Avand in vedere ca Biserica este Trupul lui Hristos se poate afirma ca semintele Bisericii Ortodoxe fiinteaza din vesnicie!!

Citat:
În prealabil postat de adascomputers Vezi mesajul
Dar biserica catolica?
Avand in vedere ca Biserica Catolica a modificat Crezul revelat de Duhul Sfant Bisericii inainte de Marea Schisma, se poate vorbi de o nastere in timp - si nu dintr-u-nceput - a Acesteia. Ceea ce nu o face prea credibila.

P.S. V-ati dat arama pe fata cand ati pomenit de "scaldat in ape". Daca vrem sa continuam discutia faceti-o CIVILIZAT!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 03.02.2015 at 20:52:45.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
despre intalniri cu protestantii Mirela0110 Generalitati 39 09.02.2011 07:36:40
Patriarhul Daniel si protestantii olivian Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 268 09.04.2008 11:49:20
Pocaitii silverstar Generalitati 6 23.09.2006 15:31:28