Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.02.2014, 01:30:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Daniel,

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu vreau sa incep o cearta sau sa par nesimtit, dar inca nu mi-ai aratat folosind Biblia ca ortodox=crestin
Noi credem că ortodocșii sînt singurii în posesia adevărului nealterat așa cum ni l-a lăsat Hristos și mai apoi Duhul Sfînt. Creștinii de atunci aveau aceeași dogmă ca ortodocșii de astăzi. Doar faptul că ulterior s-au produs schisme și rupturi de Biserică a dat creștinilor autentici supranumele de ortodocși.

Citat:
si orice alta denominatiune religioasa de sub sfera crestinismului este automat un eretic care va ajunge in fundu' iadului;
Asta ai zis-o tu, nu eu. Eu am luat cazut tău particular, de român eterodox care alege să înoate pe lîngă corabie.

si daca o persoana nu este de acord cu una dintre doctrinele ortodocsilor (cum ar fi, cultul mortilor, cultul icoanelor, rugaciunile la sfinti si la Maria, etc...) ea este automat considerata a fi eretica/pagana. Pe ce baza spui lucrurile astea?

Lista din paranteză ai auzit-o din zbor și nu ai încercat să vezi lucrurile mai în profunzime. Ce zici, dacă-ți dau un argument biblic pentru ceea ce numești ”cultul morților”, te apuci de cercetat în amănunt cum e cu icoanele și cu Sfinții?

Citat:
E adevarat ca ortodocsi considera Sfanta Scriptura ca fiind egala cu scrierile unor oameni pe care acestia au decis sa-i numeasca Sfintii Parinti?
Deopotrivă ar suna mai bine. Sfînta Scriptură e temelia credinței creștin-ortodoxe. Filocalia, Patericele, Viețile Sfinților, Hexaimeronul, Omiliile șamd sînt interpretări ale Bibliei, se bazează pe ea și nu contrazic învățătura Evangeliilor și a celorlalte cărți ale Bibliei.

Citat:
Daca da, atunci intrebarea inevitabila este urmatoarea: De unde stiti ca scrierile acelor "sfinti" au fost insuflate de Dumnezeu?
Nu știm, credem. Deoarece Hristos ne-a promis că ne va trimite pe Cineva Care ne va învăța pe noi toate. Duhul Sfînt ne-a vorbit prin Sfinții Săi și ei ne-au lăsat scrise cărți care ne ajută în urcușul spre desăvîrșire. La fel cum și însăși Biblia e scrisă tot de oameni insiprați de Dumnezeu.

Citat:
Isus e impotriva ca preotii sa invete pe oameni poruncile omenesti, in locul poruncilor lui Dumnezeu:

Matei 15:1-9

1. Atunci niște farisei și niște cărturari din Ierusalim au venit la Isus și I-au zis:
2. „Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-și spală mâinile când mănâncă.”
3. Drept răspuns, El le-a zis: „Dar voi de ce călcați porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
4. Căci Dumnezeu a zis: „Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta” și: „Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreșit cu moartea.”
5. Dar voi ziceți: „Cine va zice tatălui său sau mamei sale: „Ori cu ce te-aș putea ajuta l-am închinat lui Dumnezeu”
6. nu mai este ținut să cinstească pe tatăl său sau pe mama sa. Și ați desființat astfel Cuvântul lui Dumnezeu în folosul datinii voastre.
7. Fățarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, când a zis:
8. „Norodul acesta se apropie de Mine cu gura și Mă cinstește cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.
9. Degeaba Mă cinstesc ei, învățând ca învățături niște porunci omenești.”
Slăbuț argument, caracteristic neoprotestanților care-i acuză pe ortodocși că țin ”datini” și ”obiceiuri omenești”. E confuzia clasică dintre ceea ce numiți voi tradiție și ceea ce este în realitate Sfînta Tradiție despre care nu vă povestesc predicatorii de la pupitru - nu de alta, dar nici ei nu știu de fapt ce e Sfînta Tradiție.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.02.2014, 01:31:21
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
7. Fățarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, când a zis:
8. „Norodul acesta se apropie de Mine cu gura și Mă cinstește cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.
9. Degeaba Mă cinstesc ei, învățând ca învățături niște porunci omenești.”
Amin! Nici nu stii cata dreptate ai! Deci... nu poti sa spui ca... n-ai stiut.
Nu-L mai cinsti pe Mantuitorul Hristos cu gura, ca nici de aia nu esti vrednic. Cand spunem Sfinti Parinti, incepem inclusiv cu autorii celor 4 Sfinte Evanghelii, pe care tu o interpretezi dupa... harul tau!... Mantuitorul Hristos, cand s-a adresat apostolilor ca vor avea de patimit si vor fi chinuiti, nu doar despre ei a vorbit, ci despre tot neamul ce avea sa vina (in special Sfintii Parinti), si care, prin Duhul Sfant (de care voi nu aveti habar, fiindca sunteti inafara lui), ne-au lasat toate invataturile ortodoxe, pe care si voi le-ati respectat pana la un moment dat, cand ati apucat pe alte cai, iar apoi altele si tot asa!
Am mai spus-o: nu e in interesul nostru sa te lamurim. Faptul ca tu iti arogi dreptul sa filozofezi peste Sfintii Parinti, mijlocitori pana in zilele noastre, care au Sfinte Moaste si care nu odata s-au infatisat in mod real in momente delicate, acelora care aveau mare nevoie de asta (citeste cum s-a ajuns la sarbatoarea ortodoxa a celor 3 sfinti ierarhi, Vasile (cel Mare), Grigorie (Teologul) si Ioan (Gura de Aur) ), dupa care vei vedea ca nu mai e nevoie sa bolborosesti tot felul de nazbatii, care intr-o zi... iti vor pune capac!...
Oricum, din punctul meu de vedere, cred ca am spus mult mai mult decat iti era necesar. Te las intr-ale tale, si de care eu ma dezic pur si simplu. Sa fii sanatos si sa-ti dezvaluie bunul Dumnezeu Adevarul Lui, nu cel pe care deja crezi ca-l stii!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.02.2014, 01:34:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
by St. Athanasius of Alexandria: "The Son of God became man, that we might become god"

Serios? Voi chiar credeti ca omul poate sa devina un dumnezeu? Daca nu gresesc, asta cred mormonii.
Dumnezeu Creatorul este Unul în Ființă și întreit ca Persoane, pe cînd dumnezei în har sîntem cu toții invitați să devenim.

Psalmul 81, 6

Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.02.2014, 01:44:29
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
by St. Athanasius of Alexandria: "The Son of God became man, that we might become god"

Serios? Voi chiar credeti ca omul poate sa devina un dumnezeu? Daca nu gresesc, asta cred mormonii.
The statement by St. Athanasius of Alexandria, "The Son of God became man, that we might become god", [the second g is always lowercase since man can never become a God] indicates the concept beautifully. II Peter 1:4 says that we have become " . . . partakers of divine nature." Athanasius amplifies the meaning of this verse when he says theosis is "becoming by grace what God is by nature" (De Incarnatione, I). What would otherwise seem absurd, that fallen, sinful man may become holy as God is holy, has been made possible through Jesus Christ, who is God incarnate. Naturally, the crucial Christian assertion, that God is One, sets an absolute limit on the meaning of theosis - it is not possible for any created being to become, ontologically, God or even another god.

Gregory Palamas affirmed the possibility of humanity's union with God in His energies, while also affirming that because of God's transcendence and utter otherness, it is impossible for any person or other creature to know or to be united with God's essence. Yet through faith we can attain phronema, an understanding of the faith of the Church.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.02.2014, 01:50:21
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
As avea si eu o mica intrebare: Care este calea spre mantuire? De ce este conditionata mantuirea, din punctul de vedere al ortodocsilor? Mi se pare ca am auzit pe unii spunand ca cei mantuiti vor fi doar cei din randul ortodocsilor. Puteti sa sustineti aceasta parere cu niste versete din Sfanta Scriptura? Multumesc.
Doamne ajută.

În primul rînd, bine-ai venit între creștini, martorule al demonului iehova, Daniel S.

De ce este condiționată mîntuirea, întrebi ? Două versete ar trebui să-ți ajungă:

Ioan capitolul 6:

53 Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54 Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55 Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56 Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.

și

I Corinteni 6, 9-10

9 Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,
10 Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu.


Deci da, poți să fi botezat și să fi adulter de exemplu, toată viața, că nu te mîntuiești. Simplu. Da, mîntuirea este condiționată. Și Stalin a fost botezat, dar nu s-a mîntuit.


DAR FĂRĂ BOTEZ NU SE POATE SĂ TE MÎNTUIEȘTI. Conform Bibliei:

Ioan 3:

5 Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.

Continuăm imediat. Răspund și la alte nelămuriri ale tale, tot biblic.
Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 07.02.2014 at 01:52:51.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.02.2014, 01:52:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
As avea si eu o mica intrebare: Care este calea spre mantuire?
Dar să te întreb eu mai întîi, ce crezi tu că este de fapt mîntuirea? Apoi mai discutăm și despre calea către mîntuire.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.02.2014, 02:07:48
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
Lista din paranteză ai auzit-o din zbor și nu ai încercat să vezi lucrurile mai în profunzime. Ce zici, dacă-ți dau un argument biblic pentru ceea ce numești ”cultul morților”, te apuci de cercetat în amănunt cum e cu icoanele și cu Sfinții?
Nu am auzit lucrurile astea din zbor. Da, sigur, astept versetele.

Citat:
Deopotrivă ar suna mai bine. Sfînta Scriptură e temelia credinței creștin-ortodoxe. Filocalia, Patericele, Viețile Sfinților, Hexaimeronul, Omiliile șamd sînt interpretări ale Bibliei, se bazează pe ea și nu contrazic învățătura Evangeliilor și a celorlalte cărți ale Bibliei.
Deci sa inteleg ca "Sola Scriptura", care reprezinta unul dintre mesajele reformatorilor care au luptat impotriva ereziilor din Biserica Catolica inca exista in Biserica voastra.

Daca zic ca vecinul meu Vasile a primit o revelatie de la Dumnezeu, prin care Dumnezeu ii spunea ca toti credinciosii trebuie sa stea in cap 10 minute inainte de culcare, l-ai asculta pe Vasile, ai crede ca el chiar a primit o revelatie din partea lui Dumnezeu? Nu. Aceasi parere am si eu fata de orice scriere non-biblica care vrea sa dea de inteles ca este insuflata de Duhul lui Dumnezeu. Care este rostul Bibliei daca nu e completa? Vreti sa spuneti ca Biblia e atat de greu de inteles incat un om oarecare nu poate sa o inteleaga si are nevoie de un guru care sa-i explice continutul?

Daca noi oamenii putem sa ne traim viata intelegand ca suntem capabil sa comunicam cu ceilalti oameni din jur, printr-o metoda inteligibila, atunci de ce nu putem realiza ca Dumnezeu, care este infinit mai inteligent si mai capabil decat omul, poate sa isi faca voia cunoscuta oamenilor.

Citat:
Slăbuț argument, caracteristic neoprotestanților care-i acuză pe ortodocși că țin ”datini” și ”obiceiuri omenești”. E confuzia clasică dintre ceea ce numiți voi tradiție și ceea ce este în realitate Sfînta Tradiție despre care nu vă povestesc predicatorii de la pupitru - nu de alta, dar nici ei nu știu de fapt ce e Sfînta Tradiție.
Slabut argument?? Textul ala se potriveste atat de bine.
Imi poti da exemple de datini/obiceiuri/traditi de-ale neoprotestantilor?

Citat:
Am mai spus-o: nu e in interesul nostru sa te lamurim.
Vezi? Aroganta asta a ta/voastra ma face sa cred ca de fapt nu il cunoasteti pe Isus. In Matei 28:19-2 Isus a zis "Duceți-vă și faceți ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Și învățați-i să păzească tot ce v-am poruncit."

Citat:
Faptul ca tu iti arogi dreptul sa filozofezi peste Sfintii Parinti, mijlocitori pana in zilele noastre
1 Timotei 2:4 "Căci este un singur Dumnezeu și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos"

Iarasi. Astea sunt unele dintre multele versete care nu ma lasa sa devin ortodox. Tu, daca chiar crezi ceea ce scrie in Biblie, ai incerca sa afli adevarul, nu sa te ascunzi in spatele unor doctrine care nu au baza biblica. Dar se pare ca preferi mai degraba sa crezi ceea ce spune Sfantul X si Sfantul Y, decat ceea ce spune Dumnezeu prin Sfanta Scriptura. Eu cred ca gresesti, dar spre deosebire de tine, eu nu te urasc. :)

Eu nu neg posibilitatea existarii multor oameni ortodocsi care sa fie salvati si sa mearga in cer, dar Biserica Ortodoxa nu vorbeste un mesaj care poate fi armonizat cu Evanghelia Biblica a lui Hristos. Mesajul reformatorilor "Doar Scriptura, Doar Credinta, Doar Harul, Doar Hristos" ("Scripture Alone, Faith Alone, Grace Alone, and Christ Alone") lipseste complet din Biserica Ortodoxa, si asta e un punct extrem de important. Si numai pentru acest lucru as respinge ortodoxia, considerand-o o religie gresita.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.02.2014, 02:27:16
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Daca imi poti dovedi folosind Sfanta Scriptura ca una dintre conditiile pentru mantuire este a fi ortodox, atunci asa o sa fac.
Doamne ajută.

Noi, ortodocșii, ne-am numit practic ortodocși, ca să ne diferențiem de romano-catolici.

Îți schițez foarte pe scurt, îți arăt de ce ne numim ortodocși. Și ce este ortodoxul:

Anii 0-1054: o singură Biserică. Numită Biserica Creștină, fără alt nume, ortodox, romano-catolic, etc.

Anul 1054: Marea Schismă. Dintro singură Biserică Creștină, iasă o grupare de oameni și se numesc romano-catolicii, numindu-se și ei tot creștini, dar ei findcă au ieșit, n-au mai vrut să fie cum au fost cu toții creștinii împreună în Biserica Creștină, cea Una, care era pînă la ieșirea lor din 1054. Ceilalți, se vor uita lung după grupul ieșit din Biserica Creștină, și deși le pare rău, nu îi pot forța spre nimic, dar ei, ca să se înțeleagă cine sunt cei ieșiți și cine sunt cei rămași, se vor numi ortodocși. Și ortodocșii au vrut și au reușit să rămînă tot așa, ca și pînă în anul 1054, cum au fost toți împreună. Romano-catolicii spun apoi că sunt două Biserici Creștine, surori. Dar tot ei, romano-catolicii au dovedit că nu sunt creștini: cruciadele, inchiziția, indulgențele, și alte zeci de greșeli.

Anii 1054-1517: greșelile și nebunia romano-catolicilor agită așa mult, și pentru că nu le-a convenit ce făceau romano-catolicii, ies alții din ei, așa că din romano-catolici vor ieși alt grup de oameni, și se vor numi și ei creștini, dar protestanți. Ei spun apoi că sunt 3 Biserici Creștine. Greșesc și ei, că au schimbat tot ce mai rămăsese creștin la romano-catolici, tocmai pentru că protestau contra lor. Între timp, cei numiți ortodocși, se uitau cu milă și compasiune la suferințele romano-catolicilor și la cei ce vroiau să iasă din romano-catolici, protestanții, ei, ortodocșii, rămînînd în continuare la fel cum au fost toți împreună între anii 0-1054.

Anii 1800- în sus: din protestanți, pentru că nu le-a convenit nici protestanților supunerea și ascultarea, ca și romano-catolicilor, vor ieși alt grup de oameni, neo-protestanții, care nu se vor mai supune nici unei reguli și la nicio rînduială, ce era între anii 0-1054. Între timp, cei numiți ortodocși, se uitau cu milă și compasiune la suferințele romano-catolicilor, și acum a protestanților și la cei ce vroiau să iasă din protestanți, pe cînd ei, ortodocșii, rămînînd în continuare la fel cum au fost toți împreună între anii 0-1054.

Te întreb firesc: pot fi două sau mai multe Biserici ? Pot fi două adevăruri ? Două credințe adevărate ? Vedem din Biblie că nu pot fi, decît o credință adevărată, și uite dovada Scripturistică pe care ai ceruto: "Este un Domn, o credință, un botez," - Efeseni 4, 5. Și cu discernămînt, logic, dacă numai una e bună, înseamnă că restul sunt greșite, tot conform Bibliei: "Se vor scula hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor face semne și minuni, ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleși." - Marcu 13, 22. Deci dacă doar Un Hristos, Un Dumnezeu e Adevărat și restul sunt hristoși mincinoși, falși dumnezei, care e Cel Adevărat ? Cel dintre cei ce se numesc ortodocși, cel dintre cei ce se numesc romano-catolici, protestanți sau neoprotestanți ?

Răspunsul la întrebarea de mai sus, e Unul și e simplu. Hristosul Cel Adevărat, Dumnezeu cel Adevărat este al acelor creștini ce au fost între anii 0-1054. Mai există ei astăzi ? Da, se numesc ortodocși, ca să se deosebească de alții ce se numesc și ei tot creștini, pe nedrept. Cum ar romano-catolicii, care au înnebunit după ieșirea lor din creștinism: cruciade, inchiziție, indulgențe, etc, etc. Sau cum ar fi protestanții și neo-protestanții, cei veșnic nemulțumiți, fără pace, fără nimic bun, decît fapte bune, care și musulmanii sau ateii le fac.

De aceaa ortodocșii, se numesc ortodocși, dar nu sunt ortodocși, sunt creștinii. Singurii creștini ce mai există pe pămînt. Singurii care păstrează autentic tot ce a fost între anii 0-1054, cînd a fost doar atît Biserica Creștină. Așa și azi, e doar o Biserică Creștină, nu mai multe. Ca și atunci, așa pînă la sfîrșitul lumii. Ortodocșii sunt creștinii. Atît.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 07.02.2014 at 02:29:23.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.02.2014, 02:32:08
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dar să te întreb eu mai întîi, ce crezi tu că este de fapt mîntuirea? Apoi mai discutăm și despre calea către mîntuire.
Mantuirea este a fi salvat de la mania neprihanita si dreapta a lui Dumnezeu pentru pacatele noastre. Toti oameni au pacatuit, si toti se afla sub mania lui Dumnezeu, si asa cum este scris in Biblia: Plata pacatului este moartea. Lucrul acesta ne indica faptul ca Dumnezeu este perfect in sfintenia Lui datorita necesitatii de a pedepsi pacatul. Dar Dumnezeu, in acelasi timp, ne iubeste si doreste sa ne intoarcem la El si sa fim iertati si mantuirea aceasta se gaseste doar in Isus, Cel care a devenit om, a venit in lume, a trait o viata perfecta pastrand Legea data prin Moise (lucrul pe care nici eu si nici tu nu l-am facut) apoi a murit pe cruce luand asupra Sa pacatele noastre si pedeapsa pe care o meritam noi, pentru ca oricine va crede in El va avea viata vesnica (Ioan 3:16). Aceasta este Evanghelia (! Corinteni 15:1-4).

Isaia 53:5 "Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, și prin rănile Lui suntem tămăduiți."

Efeseni 2:8 "Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu."

Pentru a scapa de judecata lui Dumnezeu, trebuie sa crezi in sacrificiul lui Isus. Trebuie sa fi impacat cu Dumnezeu. Neprihanirea lui Isus iti este atribuita atunci cand te increzi in El si in ceea ce a facut pentru tine.

Imagineaza-ti urmatoriul scenariu: Tu esti un condamnat in sala de judecata (pe buna dreptate) si judecatorul iti spune ca trebuie sa platesti o amenda de 1 miliard de lei sau daca nu va trebui sa stai 10 ani in puscarie. Sa zicem ca tu nu ai banii astia, si judecatorul decide sa te trimita la puscarie. Dar exact in momentul acela, un om pe care nu l-ai vazut niciodata se apropie de judecator, pune pe masa 1 miliard de lei si ii spune judecatorului: "Am vandut tot ce am avut, m-am chinuit cum am putut, si am reusit cumva sa strang acesti bani, si vreau sa platesc amenda pe care Florin-Ionut o datora statului". Atunci judecatorul se uita catre tine si iti zice: "O sa iti dau drumul. Nu pentru ca esti o persoana buna, nu pentru ca esti nevinonvat, si nu pentru ca ai platit tu amenda, ci datorita a ceea ce a facut acest om pentru tine"... Ce ai simti fata de acel om? Recunostinta? Probabil mult mai mult decat simpla recunostinta... Asta a facut Isus pentru tine, si-a dat viata pentru tine, si atunci cand El a fost pe cruce, toate pacatele tale erau asupra Sa si toata pedeapsa pe care o meritai tu pentru pacatele tale era asupra Sa (2 Corinteni 5:21), si Dumnezeu a turnat toata mania Lui (care ar fi trebuit sa cada asupra ta) asupra Fiului Sau, de aceea Isus a zis "Dumnezeul meu, pentru ce M-ai parasit", pentru ca Dumnezeu Tatal nu poate tolera sau ignora pacatul.

Tot ce trebuie sa faci este sa crezi in Isus Hristos si vei fi mantuit. Bineinteles, o credinta adevarata va produce fapte. Dar diferenta importanta este urmatoarea: Un crestin adevarat nu face fapte bune pentru ca sa fie mantuit, ci un crestin adevarat face fapte bune pentru ca a fost mantuit.

Ioan 10:27-28
"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, și ele vin după Mine. Eu le dau viața veșnică, în veac nu vor pieri, și nimeni nu le va smulge din mâna Mea.""
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.02.2014, 02:39:21
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Asta era si ideea. Eu nu am vazut niciun verset care sa spuna sau care ar putea fi interpretat astfel incat acesta sa spuna ca ortodoxia este singura cale spre mantuire, ci am auzit ca singura cale spre mantuire este Hristos. Tu, probabil, crezi ca a fi ortodox este o necesitate imperativa pentru mantuire, si deoarece Biblia nu mentioneaza asa ceva, am creat acest topic pentru a primi de la tine/voi versetul biblic pe care va bazati ca sa faceti o astfel de afirmatie. Stiti cum se zice, cel care face o afirmatie este obligat sa aduca dovezi, nu cel care o respinge.
Doamne ajută.

Da, singura cale de mîntuire este să fi creștin. Cu tot ce înseamnă asta. Și creștini nu pot fi de două tipuri, că nu sunt două adevăruri, ci un Adevăr, nu sunt două mîntuiri, ci o mîntuire, nu sunt doi hristoși, ci Un Hristos, restul sunt hristoși mincinoși. Deci nu pot fi două tipuri de creștinism, ci doar Unul, care e Adevărat, restul creștinilor sunt în înșelare.

Și apoi întrebarea desigur cine sunt creștinii cei adevărați ? Cei ce au fost între anii 0-1054. Ți-am explicat mai sus, de ce.

Deci putem spune, da! a fi ortodox, este o necesitate imperativă pentru mîntuire. E ca și cum spui a fi creștin e o necesitate imperativă spre mîntuire. Da, este. Și cum doar ortodocșii mai sunt creștini, da, a fi ortodox înseamnă că ești pe calea ce duce la mîntuire, căci ești creștin.
Biblia nu menționează de ortodocși sau romano-catolici, sau protestanți, sau neo-protestanți, așa e, decît de creștin. De ce? Pentru că Biblia nu știa cînd vor veni hristoșii mincinoși, depindea de noi de oameni asta, a spus doar că vor veni, ei, hristoșii mincinoși și să ne ferim de ei. Căci acolo nu este creștinism. Creștinismul curat, autentic și scripturistic, apostolic, mai există azi doar la ortodocși. Adică la creștini. Că ortodocșii sunt singurii creștini ce mai există.

Mai simplu de atît nu știu să-ți explic.

Bucurii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare