Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.06.2014, 11:41:33
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lucian fii atent frate:nu vreau sa-ti schimb parerile,este dreptul tau sa traiesti conform propriei tale credinte.Eu iti prezint scurt trei scrieri din primii 100 aprox ani ai crestinismului si tu tragi ce concluzii vrei.Prima scrie:Didahia,scrisa undeva intre 50-70 -AD,in Siria Occidentala.Tineau Duminica.Epistola lui Barnaba,scrisa undeva intre 70-130,zona Alexandria cel mai probabil.Clar Duminica.Si acum cazul cel mai interesant.Epistola catre Magnezieni a Sfantului Ignatie Teoforul.Ignatie a fost ucenic direct al apostolilor Petru si Ioan.Epistola este scrisa in jurul anului 107,cand Ignatie era in drum spre Roma spre a fi martirizat.Deci vorbim de un descendent direct al apostolilor si martir.Ei bine Ignatie tinea Duminica dar...vorbeste si de sabat.Cauta in cele trei scrieri pt sa-ti spun ceva:daca mergem pe ideea ca cei de la inceput au schimbat invatatura apostolica atunci un sfant si martir precum Ignatie este printre vinovati,ceea ce este o afirmatie de o gravitate extrema.

Ba mai mult.Daca mergem pe aceasta teorie eu afirm ca inclusiv credinciosii au fost complici,pentru ca nu vei gasi o scriere sau o dovada,pana in prezent,ca ei s-ar fi opus la schimbarea tinerii zilei.Si atunci ce facem?Ori spunem clar ca insasi a doua generatie de crestini,cu tot cu martiri au schimbat invatatura apostolica sau punem o alta intrebare:si daca totusi nimeni nu a schimbat nimic?Spune-mi ce crezi tu,la final ne strangem mana si plecam fiecare la ale lui.Repet:documentele inceputului crestinismului arata ca schimbarea zilei,daca poate fi numita asa,a avut loc inca din primii 50-100 de ani crestinism.Daca se doreste sa gasim vinovati atunci ori ii acuzam direct pe ei ori cautam o alta explicatie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.06.2014, 12:16:22
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Lucian fii atent frate:nu vreau sa-ti schimb parerile,este dreptul tau sa traiesti conform propriei tale credinte.Eu iti prezint scurt trei scrieri din primii 100 aprox ani ai crestinismului si tu tragi ce concluzii vrei.Prima scrie:Didahia,scrisa undeva intre 50-70 -AD,in Siria Occidentala.Tineau Duminica.Epistola lui Barnaba,scrisa undeva intre 70-130,zona Alexandria cel mai probabil.Clar Duminica.Si acum cazul cel mai interesant.Epistola catre Magnezieni a Sfantului Ignatie Teoforul.Ignatie a fost ucenic direct al apostolilor Petru si Ioan.Epistola este scrisa in jurul anului 107,cand Ignatie era in drum spre Roma spre a fi martirizat.Deci vorbim de un descendent direct al apostolilor si martir.Ei bine Ignatie tinea Duminica dar...vorbeste si de sabat.Cauta in cele trei scrieri pt sa-ti spun ceva:daca mergem pe ideea ca cei de la inceput au schimbat invatatura apostolica atunci un sfant si martir precum Ignatie este printre vinovati,ceea ce este o afirmatie de o gravitate extrema.

Ba mai mult.Daca mergem pe aceasta teorie eu afirm ca inclusiv credinciosii au fost complici,pentru ca nu vei gasi o scriere sau o dovada,pana in prezent,ca ei s-ar fi opus la schimbarea tinerii zilei.Si atunci ce facem?Ori spunem clar ca insasi a doua generatie de crestini,cu tot cu martiri au schimbat invatatura apostolica sau punem o alta intrebare:si daca totusi nimeni nu a schimbat nimic?Spune-mi ce crezi tu,la final ne strangem mana si plecam fiecare la ale lui.Repet:documentele inceputului crestinismului arata ca schimbarea zilei,daca poate fi numita asa,a avut loc inca din primii 50-100 de ani crestinism.Daca se doreste sa gasim vinovati atunci ori ii acuzam direct pe ei ori cautam o alta explicatie.
Știm din Biblie că Ștefan a fost primul martir(După Hristos).Mai știm că probabil a murit prin anul 34-35AD. Acum putem afirma că persecuțiile creștinilor au început după anul 30 iar omorîrea lor după 35.Este just acest lucru.Acu să analizăm puțin Scriptura și Evangheliile. Anii 50-64 sunt determinați cu aproximație ca fiind perioada în care Pavel scrie epistolele către diferitele biserici.Începînd cu anul 64 apar primele persecuții ale creștinilor din timpul lui Nero, an în care mor Petru, Pavel și Iacov.Anii 66-95 marchează datarea probabilă a celor patru Evanghelii.Acu părerea mea, dacă Isus Hristos a spus că Duhul Sfînt pe care-l vor primi apostolii în ziua cincizecimii îi va călăuzi în tot adevărul, cred că și scrierile lor sunt adevărate.Deci baza învățăturii este Cuvîntul lui Dumnezeu.Acu avînd în vedere faptul că au fost persecuții pentru a se feri de oameni creștinii probabil se închinau în ziua de Duminică, dar niciodată nu au desființat ziua de Sabat instaurată de Dumnezeu. Și eu merg la biserica și marți și joi și duminică, nu greșesc, greșeala e că oamenii schimbă Sabatul spunînd că Duminica e adevărata zi de odihnă.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.06.2014, 12:24:19
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

N-ai sa gasesti nicaieri in scrierile acelor timpuri faptul ca tineau Duminica si nu sabatul pt a se feri de persecutii.Strict faptic vorbind.Nu mi-ai raspuns la intrebare:cineva ca Ignatie care recomanda expres tinerea Duminicii falsifica invatatura apostolica sau nu?Sa-ti spun ceva frate:trebuie sa ai curajul sa mergi pana la capat.Daca esti sigur de argumentele tale,sau ale confesiunii tale,atunci pe unul precum Ignatie trebuie sa-l acuzi.Nu exista cale de mijloc.Daca vrei sa-l acuzi pe un descendent direct al apostolilor trebuie sa dovedesti ca apostolii i-au spus sa tina expres doar Sambata,fara Duminica, iar el a schimbat acest lucru.Poti demonstra asa ceva?

Sa reformulez: poti proba asa ceva cu ajutorul epistolelor Noului Testament?

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 06.06.2014 at 12:27:27.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.06.2014, 12:39:22
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
N-ai sa gasesti nicaieri in scrierile acelor timpuri faptul ca tineau Duminica si nu sabatul pt a se feri de persecutii.Strict faptic vorbind.Nu mi-ai raspuns la intrebare:cineva ca Ignatie care recomanda expres tinerea Duminicii falsifica invatatura apostolica sau nu?Sa-ti spun ceva frate:trebuie sa ai curajul sa mergi pana la capat.Daca esti sigur de argumentele tale,sau ale confesiunii tale,atunci pe unul precum Ignatie trebuie sa-l acuzi.Nu exista cale de mijloc.Daca vrei sa-l acuzi pe un descendent direct al apostolilor trebuie sa dovedesti ca apostolii i-au spus sa tina expres doar Sambata,fara Duminica, iar el a schimbat acest lucru.Poti demonstra asa ceva?

Sa reformulez: poti proba asa ceva cu ajutorul epistolelor Noului Testament?
Da știu, am spus, e doar o părere fără temei istoric prea mare. Ceea ce vreau acu, este să te rog să-mi dai citatul din scrierea lui Ignatie unde recomandă express ținerea Duminicii, eu am ceva dificultăți cu net-ul și foarte greu caut. Totuși, sper ca scrierea lui să nu fie ca și legenda lui cu inima pe care era scris numele Isus, dacă-s povești din astea atunci mai bine nu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.06.2014, 12:43:33
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sigur,o voi scrie chiar eu dar lasa-mi putin timp pt ca este lunga.Voi updata aceasta postare.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2014, 12:46:13
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Sigur,o voi scrie chiar eu dar lasa-mi putin timp pt ca este lunga.Voi updata aceasta postare.
Ok mulțumesc și-mi cer scuze,chiar vreau să o citesc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.06.2014, 13:10:34
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lucian nu ai de ce sa-ti ceri scuze,nu mi-ai gresit cu nimic,Domnul sa te calauzeasca.Am si eu o rugaminte,la mine va dura ceva pt ca trebuie sa o transcriu,nu o am pe tableta.Selecteaza,te rog, din Fapte si epistole toate pasajele pe care te le consideri relevante cu privire la tinerea Sabatului de catre primii crestini.Vreau sa inteleg perspectiva ta,multumesc si eu.Ne auzim mai tarziu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.06.2014, 13:25:16
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Lucian nu ai de ce sa-ti ceri scuze,nu mi-ai gresit cu nimic,Domnul sa te calauzeasca.Am si eu o rugaminte,la mine va dura ceva pt ca trebuie sa o transcriu,nu o am pe tableta.Selecteaza,te rog, din Fapte si epistole toate pasajele pe care te le consideri relevante cu privire la tinerea Sabatului de catre primii crestini.Vreau sa inteleg perspectiva ta,multumesc si eu.Ne auzim mai tarziu.
Sigur nici o problemă chiar îmi face plăcere, asta și căutam, cineva cu care să pot discuta și să înțeleg unele lucruri.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.06.2014, 14:59:03
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Semi la subiect.
O versiune online a Didahiei:http://ro.scribd.com/doc/6074260/Eva...ezece-apostoli
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.06.2014, 15:27:26
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aceasta versiune a epistolei,pentru ca nu este singura versiune,este extrasa din lucrarea domnului diacon Ioan Ica Jr referitoare la Canonul Ortodoxiei.Cu privire la aceasta epistola s-au emis,de catre cercetatori,diverse opinii.Unii o considera ca fiind varianta originala,comparand-o cu stilul si caracteristicile celorlalte epistole ale Sfantului Ignatie.Altii au considerat ca pasajul pe care-l voi posta este o interpolare tarzie,din sec V,pe motive apologetice,care nu exista in versiunea originala.Si in fine sunt unii care cred ca exista o varianta intermediara care acest pasaj dar intr-o forma mai scurta.Dupa ce am analizat argumentele,atat cat m-am priceput,eu as da credit versiunii lungi pe un considerent ce tine de o posibila realitate istorico-teologica cu care s-a confruntat Sfantul Ignatie.Totusi eu fiind doar un amator si atat va recomand sa cercetati si dvs argumentele,sa apelati la pareri autorizate si sa va trageti propriile concluzii.

,,Prin urmare sa nu mai tinem sambetele in chip iudaic si bucurandu-ne de trandavii;caci zic Scripturile: ,,Cine nu lucreaza nici sa nu manance" si iarasi:,,In sudoarea fetii tale sa-ti mananci painea".Ci fiecare dintre voi sa tina sambetele in chip duhovnicesc,bucurandu-se in meditarea legilor,nu in nelucrarea trupului,minunandu-ne de creatia lui Dumnezeu,nu mancand mancaruri gatite in ajun,nici band supe incalzite si umbland un numar masurat de pasi,nici veselindu-ne in dantuiri si batai din palme care n-au nici un sens.

Iar dupa ce pazeste sambetele,fiecare iubitor de Hristos sa praznuiasca ziua Domnului,ziua Invierii,ziua regina,consul al tuturor zilelor pe care asteptand-o profetul zicea:,,Intru sfarsit,pentru ziua a opta";in care a rasarit viata noastra si s-a facut biruinta asupra mortii,in Hristos.Dar pe care o tagaduiesc copii pierzaniei,dusmanii crucii,,,al caror dumnezeu este pantecele, care gandesc cele pamantesti",care sunt ,,iubitori de placeri si nu iubitori de Dumnezeu,avand infatisarea evlaviei dar tagaduind puterea ei",negutatori ai lui Hristos, falsificatori ai cuvantului,vanzatori ai lui Iisus,stricatori ai femeilor si poftitori ai lucrurilor altora,inghititori de averi-de care fie sa fie izbaviti cu mila lui Dumnezeu,prin Domnul nostru Iisus Hristos"
Reply With Quote
Răspunde