Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.09.2014, 20:26:46
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu consider ca nicio biserica ortodoxa n-ar putea fi de acord cu asa ceva. Altcineva a vorbit in numele BOR. Noi suntem datori a asculta glasul sfintilor ortodocsi si indemnul formulat in Apocalipsa, capitolelel 13, 14, si 15. Care mama crestina ortodoxa ar fi de acord sa-si arunce copiii in foc? Niciuna. Daca face asa ceva inseamna ca are o problema. Iar daca are o problema atunci o privim cu mila si ne rugam pentru insanatosirea ei. Si nu ne grabim sa-i ascultam sfaturile.

Pe plan lumesc devenim mai vulnerabili, deoarece politica globala este de reducere a populatiei, nu de protejare a ei. Pentru Sistem, devenim simple marfuri la dispozitia acestuia. Pe plan duhovnoicesc, de asemenea suntem de plans daca acceptam documentele biometrice.

666 este un simbol pe plan duhovnicesc, la fel ca imnul sau stema pe plan lumesc. Cum ne simtim daca la un meci castiga echipa favorita, dar se canta imnul echipei adverse? Cum Se simte Dumnezeu daca sustinem ca suntem crestini, dar acceptam insemnele rivalului Sau?

Asadar, din motive religioase, voi refuza cardul. Daca imi va trimis cu viclesug prin posta si nu voi sti ce contine, ii voi da foc. La fel am procedat si cu cardul bancar.
Hai, Antonia.... Chiar ai ars cardul?? Cardul bancar?!!...
Antonia, unele lucruri chiar nu merită o atenție dusă la extrem.
Pe de altă parte, în trecut au fost unii care au ars tiparnițele (ziceau că sunt lucrarea diavolului), stiloul, ochelarii, papucii de casă, telefoanele, aspiratorul, și, mă rog, din neatenție, chiar cozonacul.
Dar mult mai grav e că au ars la Alexandria mii de cărți, biblioteca lumii, cu lucrări de valoare inestimabilă, lăsînd un gol irecuperabil în planul valorilor spirituale.
Și aceia tot așa ziceau: că sunt lucrările satanei...

Părerea mea: să ne concentrăn vigilența și acrivia pe lucrurile cu adevărat importante. Cardul bancar chiar nu e așa ceva. E un obiect absolut banal, în duh funcționalist, care face parte din obiectele uzuale ale oricărui cetățean de azi.
În fine, poate mai cugeți la raportul priorităților și al valorilor, la distincția dintre "cu adevărat important" și "nimicuri benigne"...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.09.2014, 20:51:02
Cristi93 Cristi93 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2014
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Dar de ce sa il refuzi? Nu ai explicat care e problema ,doar ca il cheama card?
Ca are acel cip biometric.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.09.2014, 22:34:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Cumva unul din asceti a fost Pr. Iustin Parvu ? Su tu esti acum sub influenta noului "val" de la Petru Voda? E un "preot" acolo roscat la par nu mai stiu cum ii spune ,mare iubitor de aparitii la tv si internet ,ca Filoteau Balan vad ca-a lasat-o mai moale ...Astia "mari" preoti ,desteptatori ai norodului ......
Cand au fost cateva famalii la parintele Iustin Parvu si i-au spus arinte am venit cu familia la manastire,am renuntat la servici ,am vandut tot ca sa nu ne luam pasaport biometric ,am "iesit in ascutisul sabiei" ,raspunsul paritelui in fata camerei de luat vederi de la Antena1 a fost "mai fratilor ,am avut si eu o parere" .... Frumos raspuns . Ei oamenii aia dupa un scurt timp si-au dat seama de ceea ce au facut ,as fi curios ce mai e cu ei ...
Fanatismul religios apare de obicei acolo unde nu exsista cunoastere si unde e multa ignoranta . Biserica Ortodoxa Romana ,nu are nimic de a face cu fanatismul religios gen Petru Voda ! Si nici drept maritorii crestini ortodocsi !
Vezi ca mai sunt si parintele Paisie Aghioritul si Lavrentie de Cernigov si parintele Adrian Fageteanu si duhovnici romani, rusi, greci si sarbi, monahi din Muntele Athos etc.

De data sunt de acord cu ceea ce sustine preotul Gheorghe Anitulesei:

https://www.youtube.com/watch?v=1bIrAxSRyNA
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.09.2014, 22:55:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cezar,

Habar n-ai ce placere mi-a facut sa vad cardul cum arde! Nu vreau sa ma obisnuiesc cu asa ceva. Nu e gluma. Ca si drogurile, cardul creeaza un soi de dependenta care se accentueaza intr-atat, incat ti se va parea absolut normal sa accepti si cipul implantat. Dar crezi ce vrei. Nu esti singurul care gandesti asa. Vad in jur destui care sunt dispusi sa ma ironizeze daca le spun despre card.

Stiu ca pe langa renuntarea la documentele biometrice trebuie indeplinite multe alte conditii in vederea mantuirii. Si totusi, Apocalipsa, capitolele 13, 14 si 15 au fost scrise cu un rost. Suntem liberi sa ne alegem calea. Insa nu toate caile duc la mantuire. Roaga-te pentru mine daca crezi ca gresesc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.09.2014, 01:23:50
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mă rog și pentru tine și pentru mine și pentru toți oamenii: să ne păzească Dumnezeu și să ne lumineze mintea pentru alegerile bune. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.09.2014, 08:28:45
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Antonia, pana si intre mai marii Bisericii sunt contradictii in ceea ce priveste problema actelor biometrice. Intr-adevar, fiecare face ce crede de cuviinta, insa mi se pare cam exagerata treaba.
Cardul bancar nu da nici o dependenta. Am 3 carduri acasa, din care 2 au expirat si unul e pe cale sa o faca. Pur si simplu nu am nevoie de ele, ca nu am ce bani sa scot de pe ele,deoarece salariul in primesc cash; decat in eventualitatea in care mi s-ar trimite din strainatate bani -putin probabil, si e mult mai comod sa scot de pe card decat sa ma complic cu western unuion si altele de genul. Si stau frumos cardurile mele bancare in dulap si ar face panze de paianjen daca nu as curata duapul.

Da, impotrivirea fata de adevar o fi un pacat impotrva duhului sfant, dar cine zice ca asta e adevarul im privinta actelor biometrice? Asa a fost considerat si CNP-ul si buletinul din plastic, si totusi, toti avem CNP si marea majoritate avem buletine de plastic. Inseamna ca ne-am lepadat toti de credinta si ca ne-am impotrivit fata de adevar? N prea cred. Iar lepadarea de credinta, daca e sa o faci, o faci prsonal pentru ca asa vrei, si o faci direct, nu prin acte si cipuri si alele de genul. Adica lepadarea e constienta nu inconstienta; e voita, nu indusa de obiecte.

De la acte biometrice la implant e cale lunga... Una e sa porti in buzunar o "chestie" ce contine cip (ca si chipul telefonului mobil, si ala stocheaza informatii personale) si cu totul alta e sa it implanteze in corp un cip... Uite, mie nu mi-ar conveni sa-mi implanteza in corp ceva nu pentr ca as crede neaparat ca cipul de genul ar fi 666 din Apocalipsa, ci din simplul motiv ca nu accept sa am ceva atat de strain in corp si n-as vrea sa existe posibilitatea sa fiu iradiata din interior (nu stiu concret ca as fi iraiatam dar mi-ar trece prin gand asta si nu, nu mersi).

Adevarul e ca nu te judec; n-am de ce, si nu va nici un motiv sa fi ironizata din cauza ca nu vrei card. Pana la urma ai dreptul la decizie si daca nu esti de acord cu ceva, nu faci/accepti, n-ar trebui ca asta sa fie un motiv de ironizare si sunt convinsa ca nu accepti chestiile cu cip nu din rautate, ci din precautie poate, dar mi se pare ciudat ca totusi folosesti un calculator si un telefon mobil (sau ce putin una din doua) si alea contin cip, care contin si informatii personale (mai degraba fara sa sti, dar contin; mai ales smartfonurile).

Per total, asta e parerea mea personala vis-a-vis de toata treaba asta. Ca am dreptate sau nu, ca am partial dreptate si partial nu am dreptate, asta pana la urma o sie doar Dumnezeu; dar eo parere formata dupa indelungi ore, poate chiar zile de stat pe ganduri si gasit(sau negasit) logica.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.09.2014, 22:00:33
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Antonia, pana si intre mai marii Bisericii sunt contradictii in ceea ce priveste problema actelor biometrice. Intr-adevar, fiecare face ce crede de cuviinta, insa mi se pare cam exagerata treaba.
Cardul bancar nu da nici o dependenta. Am 3 carduri acasa, din care 2 au expirat si unul e pe cale sa o faca. Pur si simplu nu am nevoie de ele, ca nu am ce bani sa scot de pe ele,deoarece salariul in primesc cash; decat in eventualitatea in care mi s-ar trimite din strainatate bani -putin probabil, si e mult mai comod sa scot de pe card decat sa ma complic cu western unuion si altele de genul. Si stau frumos cardurile mele bancare in dulap si ar face panze de paianjen daca nu as curata duapul.

Da, impotrivirea fata de adevar o fi un pacat impotrva duhului sfant, dar cine zice ca asta e adevarul im privinta actelor biometrice? Asa a fost considerat si CNP-ul si buletinul din plastic, si totusi, toti avem CNP si marea majoritate avem buletine de plastic. Inseamna ca ne-am lepadat toti de credinta si ca ne-am impotrivit fata de adevar? N prea cred. Iar lepadarea de credinta, daca e sa o faci, o faci prsonal pentru ca asa vrei, si o faci direct, nu prin acte si cipuri si alele de genul. Adica lepadarea e constienta nu inconstienta; e voita, nu indusa de obiecte.

De la acte biometrice la implant e cale lunga... Una e sa porti in buzunar o "chestie" ce contine cip (ca si chipul telefonului mobil, si ala stocheaza informatii personale) si cu totul alta e sa it implanteze in corp un cip... Uite, mie nu mi-ar conveni sa-mi implanteza in corp ceva nu pentr ca as crede neaparat ca cipul de genul ar fi 666 din Apocalipsa, ci din simplul motiv ca nu accept sa am ceva atat de strain in corp si n-as vrea sa existe posibilitatea sa fiu iradiata din interior (nu stiu concret ca as fi iraiatam dar mi-ar trece prin gand asta si nu, nu mersi).

Adevarul e ca nu te judec; n-am de ce, si nu va nici un motiv sa fi ironizata din cauza ca nu vrei card. Pana la urma ai dreptul la decizie si daca nu esti de acord cu ceva, nu faci/accepti, n-ar trebui ca asta sa fie un motiv de ironizare si sunt convinsa ca nu accepti chestiile cu cip nu din rautate, ci din precautie poate, dar mi se pare ciudat ca totusi folosesti un calculator si un telefon mobil (sau ce putin una din doua) si alea contin cip, care contin si informatii personale (mai degraba fara sa sti, dar contin; mai ales smartfonurile).

Per total, asta e parerea mea personala vis-a-vis de toata treaba asta. Ca am dreptate sau nu, ca am partial dreptate si partial nu am dreptate, asta pana la urma o sie doar Dumnezeu; dar eo parere formata dupa indelungi ore, poate chiar zile de stat pe ganduri si gasit(sau negasit) logica.
Mai exista si minuni? Adica oameni care primesc banii in mana?

in rest ce sa zic, in privinta subiectului, predicati unor urechi surde.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.09.2014, 09:23:41
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Chiar asa putini oameni primesc banii in mana? eu din 6 joburi cat am aut in total pana acum, doar la doua dintre ele imi virau banii in cont si ii scoteam de pe card, in rest, in mana :) probabil asta e avantajul sa nu lucri la o "crestie" nationala/multinationala/internationala :)
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.09.2014, 17:19:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Antonia, pana si intre mai marii Bisericii sunt contradictii in ceea ce priveste problema actelor biometrice. Intr-adevar, fiecare face ce crede de cuviinta, insa mi se pare cam exagerata treaba.
Cardul bancar nu da nici o dependenta. Am 3 carduri acasa, din care 2 au expirat si unul e pe cale sa o faca. Pur si simplu nu am nevoie de ele, ca nu am ce bani sa scot de pe ele,deoarece salariul in primesc cash; decat in eventualitatea in care mi s-ar trimite din strainatate bani -putin probabil, si e mult mai comod sa scot de pe card decat sa ma complic cu western unuion si altele de genul. Si stau frumos cardurile mele bancare in dulap si ar face panze de paianjen daca nu as curata duapul.

Da, impotrivirea fata de adevar o fi un pacat impotrva duhului sfant, dar cine zice ca asta e adevarul im privinta actelor biometrice? Asa a fost considerat si CNP-ul si buletinul din plastic, si totusi, toti avem CNP si marea majoritate avem buletine de plastic. Inseamna ca ne-am lepadat toti de credinta si ca ne-am impotrivit fata de adevar? N prea cred. Iar lepadarea de credinta, daca e sa o faci, o faci prsonal pentru ca asa vrei, si o faci direct, nu prin acte si cipuri si alele de genul. Adica lepadarea e constienta nu inconstienta; e voita, nu indusa de obiecte.

De la acte biometrice la implant e cale lunga... Una e sa porti in buzunar o "chestie" ce contine cip (ca si chipul telefonului mobil, si ala stocheaza informatii personale) si cu totul alta e sa it implanteze in corp un cip... Uite, mie nu mi-ar conveni sa-mi implanteza in corp ceva nu pentr ca as crede neaparat ca cipul de genul ar fi 666 din Apocalipsa, ci din simplul motiv ca nu accept sa am ceva atat de strain in corp si n-as vrea sa existe posibilitatea sa fiu iradiata din interior (nu stiu concret ca as fi iraiatam dar mi-ar trece prin gand asta si nu, nu mersi).

Adevarul e ca nu te judec; n-am de ce, si nu va nici un motiv sa fi ironizata din cauza ca nu vrei card. Pana la urma ai dreptul la decizie si daca nu esti de acord cu ceva, nu faci/accepti, n-ar trebui ca asta sa fie un motiv de ironizare si sunt convinsa ca nu accepti chestiile cu cip nu din rautate, ci din precautie poate, dar mi se pare ciudat ca totusi folosesti un calculator si un telefon mobil (sau ce putin una din doua) si alea contin cip, care contin si informatii personale (mai degraba fara sa sti, dar contin; mai ales smartfonurile).

Per total, asta e parerea mea personala vis-a-vis de toata treaba asta. Ca am dreptate sau nu, ca am partial dreptate si partial nu am dreptate, asta pana la urma o sie doar Dumnezeu; dar eo parere formata dupa indelungi ore, poate chiar zile de stat pe ganduri si gasit(sau negasit) logica.
Asculta ce spune IPS Serafim de Pireu:
http://www.apologeticum.ro/2014/09/v...ti/#more-38102
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.09.2014, 19:02:35
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antonia recunosc: am ras in hohote citind cele scrise de tine, bucuria ta de a arde cardul si a da, in acest mod, o letala lovitura sistemului ocult :) Sa nu intelegi ca rad de tine cumva,nici vorba.Imi imaginam cum faci gestul pe Wall Street, ceva de tipul ,,Haha! Uite ce fac pe/cu cadru' vostru" si cum aia te privesc stupefiati.In prima faza ar crede ca esti ori o fost angajata nemultumita care a fost concediata,ori o clienta enervata de cine stie ce comision la retragere de pe card.Apoi cand si-ar da seama ca nu acestea sunt motivele si ar afla motivul real...ei, aici as plati o avere sa le vad fetele Nu stiu daca apreciezi acest gen de umor dar cred ca singura reactie ar fi a unui director general care ar urla catre niste angajati impietriti: ,, Cum de nu s-a gandit nimeni la asta la sedinta de marketing?! Ideea este geniala: X, banca unde Aghiuta isi tine economiile! Pentru amatorii de senzatii tari card personalizat cu numaru. apocaliptic.Incapabililor !" :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 14.09.2014 at 19:05:09.
Reply With Quote
Răspunde