Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 09.01.2017, 17:28:48
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pe de alta parte, acum am citit si eu ce spun unii, vad ca Ovidiu are aceeasi parere. Ei neaga si icoana Sfintei Treimi de la stejarul Mamvri, spunand ca acolo este doar Iisus cu doi ingeri sau trei ingeri. O sa vezi in mesajul urmator.
Din cauza scurtcircuitului din capul tău! Tocmai ți-am recomandat o carte: http://edituradeisis.ro/opencart/ind...&product_id=70
Reply With Quote
  #282  
Vechi 09.01.2017, 17:52:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
:)) Cum rezolvi tu necunoscutele! Cătă, Cătă... :)

La Utrenie (canonul Sfintei Maria Egipteanca), în Duminica a cincea a Postului Sfintelor Paști se cântă așa:
„Scăpând de legile firești, Fecioară, ai născut curată mai presus de fire, Prunc tânăr pe pământ, pe Cel ce este dătător de lege și vechi de zile[cf. Daniel 7:9], cerule înțelegător al Făcătorului tuturor. Pentru aceasta, cu credință și cu dragoste pe tine te fericim.”
Ai citat din aceeasi lucrare din care citai si data trecuta, in care se afirma ca sfintii au spus toti ca In Daniel 7 este vorba de Iisus, nu de Dumnezeu Tatal. Plus citatul fals din sfantul Ipolit, pe care l-ai repetat de cateva ori.
Ti-am explicat si data trecuta de cateva ori, se vede ca nu ai inteles si repeti aceleasi neadevaruri. Toate aceste citate si cele din sfinti fac parte dintr-o carte tradusa din engleza, nu se specifica autorul. E posibil sa fie cel pe care l-am citat inainte, autorul american.
Toate citatele pe care le-ai dat nu au legatura cu Daniel 7. Asa cum ti-am mai spus, si Dumnezeu Fiul este numit Cel Vechi de zile, chiar si in Sfanta Scriptura, pentru ca e tot din vesnicie, la fel ca Tatal (nu a fost niciun moment cand Tatal a fost fara Fiul). La fel este si Duhul Sfant, tot Vechi de Zile. Dar noi vorbim aici doar de talcuirea lui Daniel 7, pentru ca pe asta se bazeaza reprezentarea icoanei Sfintei Treimi. Evident ca "cf. Daniel 7:9" din citat e adaugat de autor, nu exista in cantare.
Asa se fabrica un neadevar.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 09.01.2017, 17:54:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Am privit până când au fost așezate scaune, și S-a așezat Cel vechi de zile; îmbrăcămintea Lui era albă ca zăpada, iar părul capului Său curat ca lâna; tronul Său, flăcări de foc; roțile lui, foc arzător. (Daniel, 7:9)

Până ce a venit Cel vechi de zile și a făcut dreptate sfinților Celui Preaînalt, până ce s-a împlinit vremea și împărăția a ajuns sub stăpânirea sfinților. (Daniel 7:22)


Dacă Cel Preaînalt este Dumnezeu Fiul, cine este Cel vechi de zile?
Aici cred ca te-ai incurcat, intrebarea pana acum era cine este Cel Preainalt. Cel Vechi de Zile este, evident, Dumnezeu Tatal, doar despre asta discutam.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 09.01.2017, 18:03:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Te rog arată-mi și mie în ce mănăstiri din Sf. Munte este prezentă această reprezentare. Am avut ocazia să văd aproape toate mănăstirile mari din Sf. Munte, dar nu mi-a sărit în ochi o asemenea "icoană". Că o fi un caz izolat, adică să fie prezentă într-o mănăstire, nu neg. Dar asta nu înseamnă nimic, nu tranforma o excepție în regulă.
Sunt enumerate in acel articol si le-am scris si eu, inclusiv cele romanesti. Mai mult, am citit acum ca sunt chiar si icoane facatoare de minuni cu reprezentarea aceasta a Sfintei Treimi. Am citit mai multe, trebuie sa caut unde scria de icoane facatoare de minuni.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
E ca și cum ai spune: părinții menționați sunt peste un Sinod.
Era vorba despre altceva, despre afirmatia ca icoana este de la greco-catolici. Iar hotararile acelui Sinod au fost anulate, din cate inteleg eu din traducere: https://translate.google.ro/translat...ml&prev=search
Reply With Quote
  #285  
Vechi 09.01.2017, 18:13:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Din cauza scurtcircuitului din capul tău! Tocmai ți-am recomandat o carte: http://edituradeisis.ro/opencart/ind...&product_id=70
Tu mi-ai scris " tu crezi în continuare în reprezentarea în "icoane" a Dumnezeului-Tată care "s-a aratat lui Avraam, Daniel, etc., sub diverse forme", am crezut ca nu crezi nici ca Sfanta Treime S-a aratat lui Avraam. Cum vezi, cei ce spun ca nu a vazut niciun om pe Dumnezeu Tatal neaga si reprezentarea Sfintei Treimi de la stejarul Mamvri.
Cartea probabil este interesanta, dar nu vad daca are legatura cu subiectul de fata, eu nu contest icoana Sfintei Treimi care S-a aratat lui Avraam. Despre G. Bunge am scris acum un an, s-a convertit in 2006 la otodoxie, iar acea carte a scris-o cand era catolic. Probabil nu are importanta asta, iar cartea este ortodoxa.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 09.01.2017, 18:33:33
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aici cred ca te-ai incurcat, intrebarea pana acum era cine este Cel Preainalt. Cel Vechi de Zile este, evident, Dumnezeu Tatal, doar despre asta discutam.
Nu m-am încurcat deloc. Acum că am aflat de la tine cine este ste Cel Preaînalt, te-am întrebat cine este Cel Vechi de Zile. Asta după ce ți-am dat niște indicii, dar din nou le faci una cu pământul.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 09.01.2017, 18:39:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dar cum L-ar putea vedea cineva, cu ochi fireș™ti, El fiind mai presus de fire, imaterial?
Cand spunem "a vedea fata lui Dumnezeu", folosim o figura de stil, insemnand "a vedea chipul pe care si-l ia". Desigur ca spiritele pure nu au un chip vizibil cu ochi fizici. Valabil si pentru ingeri, valabili si pentru demoni. Toti acestia au fost vazuti sub chip luat, asa cum vroiau ei sa fie vazuti. Cand citim despre Rugul Aprins, oare nu intelegem ca acolo, in acel foc, era Dumnzeu ? Nu vocea Lui, luata si ea fiindca altfel nu am auzi-o cu urechi fizice, nu vocea lui glasuia din foc zicand "descalta-te!"? El S-a infatisat in chip de "ignis ardens", asa cum, mai tarziu, Spiritul Sfant s-a infatisat ca limbi de foc. Altadata ca porumbel. Altadata in alte chipuri pe care oamenii le-au vazut.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #288  
Vechi 09.01.2017, 18:49:50
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt enumerate in acel articol si le-am scris si eu, inclusiv cele romanesti. Mai mult, am citit acum ca sunt chiar si icoane facatoare de minuni cu reprezentarea aceasta a Sfintei Treimi. Am citit mai multe, trebuie sa caut unde scria de icoane facatoare de minuni.
Enumeră pe scurt acele mănăstiri din Sf. Munte! Ce e așa greu. Eventual cu niște surse credibile. Am să verific și eu, dar direct la sursă, adică în Sf. Munte.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Era vorba despre altceva, despre afirmatia ca icoana este de la greco-catolici. Iar hotararile acelui Sinod au fost anulate, din cate inteleg eu din traducere: https://translate.google.ro/translat...ml&prev=search
Și ți s-a mai explicat că acel Sinod a anulat doar eticheta de eretici aplicată rascolnicilor, dar nu s-a atins de celelalte canoane:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=188

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=201

Ți s-a recomandat și o carte în acest sens, în doi ani aveai timp să o citești.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 09.01.2017, 19:03:30
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aici il citezi pe Constantine Cavarnos (scriitor american), pe care il citeaza si Radu Alexandru, din articolul de pe site-ul acesta. Din fericire am gasit acel fragment din lucrarea sa, sustine o multime de neadevaruri si lucruri eronate, multe le-am discutat pana acum. http://www.aparatorul.md/reprezentar...tine-cavarnos/
Nu, eu il citez pe PARINTELE Constantine Cavarnos - unul dintre cei mai importanti teologi ortodocsi contemporani educat la Harvard, Sorbona si la Universitatile din Atena, Cambridge si Oxford. Detin in biblioteca personala cartea Ghid de iconografie bizantina pe care ti-am recomandat si tie cu trimitere la pagini, sa o citesti inainte de a te hazarda sa-mi dai lectii de iconografie. Nu pe degeaba mi-am luat autorizatie de pictor bisericesc si sunt licentiata printre altele in arta sacra. Iar din aceasta calitate cred ca pot face diferenta intre o icoana ortodoxa si una catolica. Si ca sa ajung aici n-am frunzarit linkuri scrise de pseudo-anonimi pe net ci am participat la zeci de cursuri, am citit n carti de autor si am pictat sute de zile pe santiere bisericesti.
Dar daca ai vreme si nu ai cu ce sa-ti umpli constructiv timpul poti sa o mai tii danga langa zeci de pagini cu trimiteri la linkuri pseudo-teologice dar pe mine n-ai sa ma convingi niciodata si in vecii vecilor ca reprezentarea cu Treimea in care apare Dumnezeu Tatal si Sf Duh ca porumbel este altceva decat o reprezentare catolica a filioque.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #290  
Vechi 09.01.2017, 19:05:53
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Eu înțeleg nu că Tatăl n-ar putea fi reprezentat, ci nu sub forma unui bătrân, bătrânețea însemnând perisabilitate.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Buna observatie.
Doua icoane în care este înfățișat Hristos "Cel vechi de zile", care în mintea lui Cătăin este Dumnezeu Tatăl:

https://theologiepatristica.files.wo...ays-bizant.jpg

https://theologiepatristica.files.wo...7/scan0002.jpg

Last edited by simpllu; 09.01.2017 at 19:12:11.
Reply With Quote
Răspunde