Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.10.2008, 17:42:46
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Invataturile oamenilor sunt crezute numai dupa ce sunt verificate cu Sfanta Scriptura. Dar atunci in timpul cat a trait White de ce nu ati observat si verificat cu Biblia profetiile ei mincinoase? ce credibilitate au si invataturile ei pe care voi le-ati adoptat fara rezerve ? Iata cateva din ele:
  • A sustinut data fixata de William Miller la 1843-4.
  • A sustinut data fixata de Capitan Bates la 1851.
  • A invatat ca nu mai era salvare pentru pacatosi dupa Oct. 22, 1844 (invatatura usii inchise).
  • A ascuns unele din viziunile si scrierile ei de la inceput si totusi, in 1882, a scos o carte ce pretinde ca contine toate scrierile ei de la inceput.
  • A prezis ca Razboiul civil va fi un esec, ca natiunea va fi ruinata si ca sclavia nu va fi abolita.
  • A caracterizat proclamarile lui Lincoln pentru zile de smerire și rugăciune ca fiind ,,insulte aduse lui Iehova’’.
  • A invatat o reforma a imbracămintei care-i făcea pe adeptii ei de rasul lumii si pe care a abandonat-o si ea după ce a incercat s-o bage pe gatul bisericii timp de opt ani, ca revelatie divina si o datorie religioasa.
  • A scris impotriva consumului de unt si oua.
  • A interzis consumul de carne si a spus "Putem avea incredere in lideri care , la mese unde e servita carne se alătură celorlalti si mananca?" (Lake Union Herald, Oct. 4, 1911), si totusi, in secret, a mancat carne mai mult sau mai putin, toata viata ei.
  • Si-a invatat adeptii ca n-ar trebui sa aplice zeciuiala asa cum considerau ei ci s-o aplice asa cum vroia ea.
    A negat ca a fost influentata de scrisori si conversatii
    in scrierea marturiilor ei, cand de fapt adevarul era chiar opusul.
  • Si-a bazat multe din mustrările ei pe rapoarte eretice si, contrar Scripturii, pe marturia unui singur martor.
  • A pretins ca a primit o insarcinare divina pentru a demasca pacate secrete dar a esuat in mod mizerabil. in numeroase cazuri, a mustrat persoana gresita si adesea acuza oamenii de lucruri pe care nu le făcusera.
  • S-a inselat in viziunea ei referitoare la planete si numarul satelitilor lor.
  • A plagiat atat de mult ca una din cărtile ei a trebuit să fie ascunsa in intregime iar alta să fie revizuita, cu o cheltuiala de 3 000 de dolari.
  • In 1905 a promis ca explica greselile si esecurile ei si a spus ca Dumnezeu o va ajuta sa o faca; dar in 1906 a spus că Dumnezeu i-a zis sa nu incerce acest lucru.
  • Una din cele mai rele trasaturi a vietii si scrierilor ei e ca-L făceau intotdeauna responsabil pe Dumnezeu pentru greselile și esecurile ei.
  • Cea mai grava inselatorie a ei si a adeptilor ei a fost să creada ca suferinta pe care i-o aducea epilepsia si crizele de epilepsie erau revelatii si viziuni de la Dumnezeu.
  • Doamna White nu numai ca a pretins ca scrierile ei erau "mărturia lui Isus" si "spiritul profetiei" pomenit in Apoc. 12:17 si Apoc. 19:10, dar a sustinut cu putere ca ea si adeptii ei sunt cei 144,000din Apoc. 7:1-4 și Apoc. 14:5, desi in prezent (1923) numărul membrilor lor adulti e in jur de 150,000.(in 1920)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.10.2008, 19:20:58
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Invataturile oamenilor sunt crezute numai dupa ce sunt verificate cu Sfanta Scriptura.

Dar atunci in timpul cat a trait White de ce nu ati observat si verificat cu Biblia profetiile ei mincinoase? ce credibilitate au si invataturile ei pe care voi le-ati adoptat fara rezerve ?
Sa verifice cine este interesat (poate dvs.). Si nu pot sa iau de bune postarile dvs. Cine-mi garanteaza ca nu sunt minciuni?

Iar la parte cu "invataturi adoptate fara rezerve", ne confundati (stiti cu cine). Totul este verificat cu Sfanta Scriptura.

Adventistii chiar contesta unele invataturi ale Ellenei White. Si pentru asta nu au nici o problema. Doar Sfanta Scriptura este considerata fara greseala. Asa ca spun si eu la fel ca Martin Luther, in fata dietei de la Worms: "daca puteti demonstra cu Scriptura ca gresesc, retractez. Daca nu, aici stau si asa sa-mi ajute Dumnezeu". Asa ca, articolele despre profetiile Ellenei White pastratile pentru dvs. Daca ma intetresau le citeam pana acum, fara ajutorul dvs.

Apropo, era sa uit. Discutia pe acest topic era despre minciunile din Pravila Bisericeasca. Cum ramane, ca este destul de grav.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.10.2008, 19:32:39
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Nu sunt minciuni ci doar diferente de nuanta cu privire la doctrina voastra si pana la urma pot sa zic si eu ca tine:Si nu pot sa iau de bune postarile dvs. Cine-mi garanteaza ca asta e doctrina voastra actuala si ca maine n-o veti schimba, asa cum ati facut in ultimii 150 de ani? mai ales ca acum va deziceti de EG White, cea care a intemeiat cultul vostru. Asa ca uita-te mai in istoria cultului tau si asuma-i greselile, asa cum si eu nu m-am lepadat de Sf Iustin.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.10.2008, 23:12:11
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Nu sunt minciuni ci doar diferente de nuanta cu privire la doctrina voastra si pana la urma pot sa zic si eu ca tine:Si nu pot sa iau de bune postarile dvs. Cine-mi garanteaza ca asta e doctrina voastra actuala si ca maine n-o veti schimba, asa cum ati facut in ultimii 150 de ani? mai ales ca acum va deziceti de EG White, cea care a intemeiat cultul vostru. Asa ca uita-te mai in istoria cultului tau si asuma-i greselile, asa cum si eu nu m-am lepadat de Sf Iustin.
Isus trebuie descoperit mereu ,pentru timpul in care traim .El e apa vietii .
Fiecare om va simti la lucru mintuirea pe masura ce va intelege Evanghelia.
Dati la toata lumea o Biblie .De pomana. Lasati-i sa traiasca mintuirea.
Doctrina trebuie reformata pina ce se va implini Evanghelia.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.10.2008, 21:01:29
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Nu sunt minciuni ci doar diferente de nuanta cu privire la doctrina voastra si pana la urma pot sa zic si eu ca tine:Si nu pot sa iau de bune postarile dvs. Cine-mi garanteaza ca asta e doctrina voastra actuala si ca maine n-o veti schimba, asa cum ati facut in ultimii 150 de ani? mai ales ca acum va deziceti de EG White, cea care a intemeiat cultul vostru. Asa ca uita-te mai in istoria cultului tau si asuma-i greselile, asa cum si eu nu m-am lepadat de Sf Iustin.
D-le Iustin, numiti cum vreti cele scrise despre adventisti.

Nu va garanteaza nimeni ca maine nu vom schimba vre-o doctrina. Daca ceva este grestit, recunoastem si schimbam (sa nu credeti ca asta este o moda). Dar, sunt unele invataturi care sunt vechi, de la infiintarea bisericii adventiste si Sfanta Scriptura nu ne da voie sa le schimbam.

Ex: invatatura referitoare la revenirea Domnului Iisus Hristos. Cu ea s-a nascut biserica adventista si cu aceasta invatatura si credinta biblica ne va gasi Mantuitorul la revenirea Sa. Referiri la aceasta invatatura adventista face si Pravila Bisericeasca, intr-un mod incorect. Nu era doar o diferenta de nuanta fata de doctrina adventista. Era (este) un neadevar evident. V-ar fi de folos sa recunoasteti acest lucru. Pe mine, cel putin, nu ma mai intereseaza.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.10.2008, 22:52:21
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Daca tu spui ca doctrina voastra e mai mult sau mai putin diferita fata de cea existenta in Pravila, e problema voastra sa anuntati la nivel inalt sa faca corecturile necesare. Dar si voi numiti idolatrie inchinarea noastra la icoane, ceea ce e un mare neadevar si eu ti-am postat versete care arata clar ca idolii sunt dagon, astartele, vitelul de aur, iar chivotul si heruvimii de pe el sunt chipuri de persoane sfinte la care Moise si Iosua se inchinau cu fata la pamant (Iosua 7,6)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.10.2008, 09:06:30
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Dar si voi numiti idolatrie inchinarea noastra la icoane, ceea ce e un mare neadevar si eu ti-am postat versete care arata clar ca idolii sunt dagon, astartele, vitelul de aur, iar chivotul si heruvimii de pe el sunt chipuri de persoane sfinte la care Moise si Iosua se inchinau cu fata la pamant (Iosua 7,6)
Moise si Iosua se inchinau la DUmnezeu nu la chivot si heruvimi. A sta in fata lor e altceva , nu e inchinare la ele. Nu se rugau prin intermediul lor.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 31.10.2008, 10:34:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Moise si Iosua se inchinau la DUmnezeu nu la chivot si heruvimi. A sta in fata lor e altceva , nu e inchinare la ele. Nu se rugau prin intermediul lor.
"cine Ma primeste pe Mine, Il primeste pe Cel Care M-a Trimis pe Mine"
"Asha cum M-a trimis pe Mine TATAL, Cel Care M-a trimis, asa va trimit si Eu pe voi..."

deci cine se inchina celui trimis de Dumnezeu, se inchina Lui Dumnezeu!Amin. Iar Preasfanta Maria cu pruncul Iisus Hristos, ori cu sf ap Ioan este sfanta Icoana a Lui Dumnezeu. Cine asculta de Hristos, asculta de sfanta Treime!.... Norul LUI Dumnezeu a zis foarte clar celor de fatza "... de El sa ascultati!"


Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.10.2008, 11:21:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat
Moise si Iosua se inchinau la DUmnezeu nu la chivot si heruvimi. A sta in fata lor e altceva , nu e inchinare la ele. Nu se rugau prin intermediul lor.


Citat:
În prealabil postat de vsovi
"cine Ma primeste pe Mine, Il primeste pe Cel Care M-a Trimis pe Mine"
"Asha cum M-a trimis pe Mine TATAL, Cel Care M-a trimis, asa va trimit si Eu pe voi..."

deci cine se inchina celui trimis de Dumnezeu, se inchina Lui Dumnezeu!Amin. Iar Preasfanta Maria cu pruncul Iisus Hristos, ori cu sf ap Ioan este sfanta Icoana a Lui Dumnezeu. Cine asculta de Hristos, asculta de sfanta Treime!.... Norul LUI Dumnezeu a zis foarte clar celor de fatza "... de El sa ascultati!"


shi mai este ceva important spus de sfantul ap Pavel:

fitzi urmatori ai mei asha cum eu insumi sunt urmator a Lui Hristos, shi ceea ce vedetzi la mine facand de la Hristos aia sa facetzi shi voi...

deci la Duh ne inchinam shi nu la ol adica la cele trupeshti, shi urmam cele ale LUI Dumnezeu din cei trimishi shi nu cele ale gLumii...

asta daca voieshte oarecineva "sa vina dupa Mine, sa-shi ia Crucea sa shi sa-mi urmeze Mie" cum ne arata sf ap Pavel, cautand moartea omului cel vechi pana la moarte shi dupa shi viatza omului cel nou pana la inviere shi dupa, pierzandu-shi sufletul sau, adica pacatul, nu pentru sine ci pentru Hristos care traia in El, fiind shi el parte din Hristos...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.10.2008, 11:27:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

iar Hristos este sfanta CRUCE trimisa de Dumnezeu, spre mantuire shi inviere in viatza veshnica... shi sfanta Cruce este Hristos. Amin.
Reply With Quote
Răspunde