Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.02.2009, 11:06:53
3milian 3milian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2009
Locație: Cluj Nacopa, si vara mai stau si prin Oradea:))
Mesaje: 1
Implicit

"Caile nebunilor sunt drepte inaintea lor, iar cel intelept asculta sfaturile"(Pilde 12,16).
Prin urmare sa las credinta ca Biserica si-a pastrat continuitatea prin Sfintele Sinoade, care au avut ca scop combaterea ereziilor care ispiteau Biserica si revelarea unor adevaruri pe care crestini la inceput Dumnezeu nu le putea arata, fiindca nici apostolilor la inceput nu le-a spus Iisus k Dumnezeu e in 3 persoane, ci a spus ca Eu sunt intru Tatal si Tatal intru Mine, Hristos a stiut k aceasta e destul sa le dea sa inteleaga, nemaivorbindu-Le despre Duhul Sfant. Asa si Revelatiile cu icoanele si sfintii, si Maica Domnului ce au fost facute la Sinoade, Sinoade care s-au hotarat prin multe rugaciuni si prin ostenelile Sfintilor Parinti.
Deci sa nu cred in asa ceva, dar sa cred k un iluminat precum Luther, care a fost oricum eretic ( catolic), a fost el luminat de Duhu Sfant sa afle k Biserica defapt s-a despartit intre timp de Hristos, si el tre sa o "reinfiinteze". Defapt protestantii nici nu prea au smerenia ca virtute, virtute care pentru ortodocsi e cea mai mare, dupa credinta.
Eu raman la parerea ca dintr-o erezie nu putea sa se nasca un adevar. Adica din catolici nu putea iesi ceva mai bun, ci numai mai rau. Si asta ne-o demonstreaza protestantii. Unitatea bisericii dorita de Hristos ei o demonstreaza cu miile de secte neoprotestante care stirbesc Crestinismul adevarat. Printre care si cei mai periculosi dintre toti: PENTICOSTALII. Cei care pregatesc venirea "Hristosului", care va face minuni si va domni pe pamant, cunoscut de catre ortodocsi drept ANTIHRIST
  #22  
Vechi 19.03.2009, 00:35:23
Stefan1987 Stefan1987 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2009
Mesaje: 3
Implicit

uitativa la birna di ochiul vostru
  #23  
Vechi 19.03.2009, 00:38:42
Ave_Eva Ave_Eva is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.03.2009
Mesaje: 6
Implicit

"De ce vedeti paiul din ochiul aproapelui si nu vezi barna din ochiul tau?"

asta ai vrut sa spui?

Doamne ajuta!
  #24  
Vechi 26.03.2009, 23:16:18
paulspania paulspania is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 12
Implicit Pentru geo nektarios

"stăruiau în învățătura apostolilor și în părtășie, în frângerea pâinii și în rugăciuni
în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii

CE INSEAMNA PENTRU DUMNEAVOASTRA A STARUI.A SPUNE O RUGACIUNE SE PE BUZE.STARUIAU IN RUGACIUNE .DECI SE RUGAU MULT.IN FAPTE CAPITOLUL 2 CEI CE STARUIAU IN RUGACIUNE A VENIT DUHUL SFINT SI CEI DIN JUR ZICEAU CA SUNT PLINI DE MUST SUNT BETI.CREDETI CA ACOLO A FOST O LINISTE DE MORMINT SAU A FOST O RUGACIUNE ZGOMOTOASA.
SI INCA CEVA LA NOI NU SE ZBIARA CA IN IAD (IN IAD NU SE ROAGA),CI FIECARE ISI SPUNE DORINTA SI SE ROAGA LUI DUMNEZEU.PRIMI CRESTINI STARUIAU IN RUGACIUNE.POATE ATI UITAT CA MULTI DIN ENORIASI NU STIU SA SPUNA NICI TATAL NOSTRU DAR O RUGACIUNE.STARUIAU IN RUGACIUNE INSEAMNA CA TOTI SE RUGAU IMPREUNA NU NUMAI PREOTUL CI TOTI.
  #25  
Vechi 26.03.2009, 23:24:07
paulspania paulspania is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 12
Implicit Patinina 34

Ai face bine sa te documentezi de religia noastra si apoi sa vorbesti
in primul rind la noi nu se fac chefuri,noi nu bem,nu dansam,nu fumam si mult altele.si inca ceva in noul testament nu este pomenita spovedania nici intr-un loc.ci in biblie scrie clar ca mijlocitorul intre om si dumnezeu este isus hristos fiul lui dumnezeu care a murit pentru pactele noastre.
Arata-mi un pasaj din noul testament unde scrie ca oameni se marturiseau apostolilor ,cuvintul preot nici nu mai exista in noul testament.
Citeste biblia si apoi poti veni cu comentarii
  #26  
Vechi 26.03.2009, 23:32:03
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulspania Vezi mesajul
"stăruiau în învățătura apostolilor și în părtășie, în frângerea pâinii și în rugăciuni
în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii

CE INSEAMNA PENTRU DUMNEAVOASTRA A STARUI.A SPUNE O RUGACIUNE SE PE BUZE.STARUIAU IN RUGACIUNE .DECI SE RUGAU MULT.IN FAPTE CAPITOLUL 2 CEI CE STARUIAU IN RUGACIUNE A VENIT DUHUL SFINT SI CEI DIN JUR ZICEAU CA SUNT PLINI DE MUST SUNT BETI.CREDETI CA ACOLO A FOST O LINISTE DE MORMINT SAU A FOST O RUGACIUNE ZGOMOTOASA.
SI INCA CEVA LA NOI NU SE ZBIARA CA IN IAD (IN IAD NU SE ROAGA),CI FIECARE ISI SPUNE DORINTA SI SE ROAGA LUI DUMNEZEU.PRIMI CRESTINI STARUIAU IN RUGACIUNE.POATE ATI UITAT CA MULTI DIN ENORIASI NU STIU SA SPUNA NICI TATAL NOSTRU DAR O RUGACIUNE.STARUIAU IN RUGACIUNE INSEAMNA CA TOTI SE RUGAU IMPREUNA NU NUMAI PREOTUL CI TOTI.

Bun dar in serviciul vostru religios unde e frangerea painii?
__________________
valentin_top_bizant
  #27  
Vechi 26.03.2009, 23:32:15
paulspania paulspania is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 12
Implicit PENTRU fieRRy

daca unii sa inchina in fata unei Picturi gandindu-se ca se inchina persoanei respective si alti se roaga la Mantuitor fara icoana nu este gresit... deci si ei cauta acelasi lucru ca si noi. eu unul nu am gasit nicaieri in Sfanta Scriptura ca doar ortodocsi sau neo-protestanti sau etc. ajung in cer ci cred ca iadul va fi plin de aceste religii in cer vor fi doar Copii ai lui Dumnezeu. sau cei ce l-au cautat pe Dumnezeu aici pe pamant ca sa traiasca cu El acolo sus.


sunt total de acord cu tine nu religia in sine te mintuieste ci credinta si apropierea ta de dumnezeu.sa simti ca el este stapinul vietii tale si tu esti copilul lui
  #28  
Vechi 26.03.2009, 23:37:03
paulspania paulspania is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 12
Implicit pentru geony

Draga mea ce invata un cult neoprotestant:DACA IL PRIMESTI PE ISUS CA DOMN SI SALVATOR SI CREZI CA TI-A SPALAT PACATELE PRI JERTFA SA ,BOTEAZA-TE SI VEI FI MANTUIT.
Ortodoxia te indeamna la LUPTA pana la sfarsitul vietii tale



la fel te indeamna biserica penticostala sa lupti pina la capat si sa stai linga dumnezeu.la noi se pune un accent mai mare in a te apropia mai mult de dumnezeu si ai face voia lui.esti informata gresit.in biblie scrie cine crede si se va boteza va fi mintuit iar cine nu va fi osindit.dupa actul botezului cu viata ta schimbata sa il urmezi pe dumnezeu si sa te apropii mai mult de el
dumnezeu sa ne ajute
  #29  
Vechi 26.03.2009, 23:45:21
paulspania paulspania is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 12
Implicit danyel

ce este gresit in a te ruga in comun si a-ti spune probleme inaintea lui dumnezeu
sa sti ca la noi ne rugam mult pentru iertarea pacatelor care poate sa o faca numai dumnezeu prin isus hristos care a murit pentru pacatele noastre.eu cred ca este mai de cistigat in a te ruga in comun sau singur si sa iti spui ce ai pe inima decit sa stai mut si rece si sa nu te rogi
rugativa la timp si ne la timp a spus isus ucenicilor
si isus sa rugat si a fost filu lui dumneze- scrie ca se ruga cu strigate mari si cu lacrimi.
noi ne rugam zilnic si acasa de citeva ori pe zi
tu de cind nu te-ai mai rugat?
judeci pe cei ce se roaga dar fa-ti tu o cercetare si vezi de cind nu te-ai mai rugat,de cind nu ai mai stat de vorba cu dumnezeu.sau citi enoriasi nu stiu nici rugaciunea tatal nostru.
  #30  
Vechi 26.03.2009, 23:51:33
paulspania paulspania is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 12
Implicit valentin viliga

fringerea piini este o data pe luna cind ne impartasim cu trupul si singele domnului.
inainte de cina este o saptamina de pregatire in care fiecare se roaga,posteste si se cerceteaza cum scrie in biblie.vezi 1 cort 11
1 Corinteni 11:25 Tot astfel, după cină, a luat paharul, și a zis: "Acest pahar este legământul cel nou în sângele Meu; să faceți lucrul acesta spre pomenirea Mea, ori de câte ori veți bea din el."
1 Corinteni 11:26 Pentru că, ori de câte ori mâncați din pâinea aceasta și beți din paharul acesta, vestiți moartea Domnului, până va veni El.
1 Corinteni 11:27 De aceea, oricine mănâncă pâinea aceasta sau bea paharul Domnului în chip nevrednic, va fi vinovat de trupul și sângele Domnului.
1 Corinteni 11:28 Fiecare să se cerceteze dar pe sine însuși, și așa să mănânce din pâinea aceasta și să bea din paharul acesta.
1 Corinteni 11:29 Căci cine mănâncă și bea, își mănâncă și bea osânda lui însuși, dacă nu deosebește trupul Domnului.
1 Corinteni 11:30 Din pricina aceasta sunt între voi mulți neputincioși și bolnavi, și nu puțini dorm.
1 Corinteni 11:31 Dacă ne-am judeca singuri, n-am fi judecați.
1 Corinteni 11:32 Dar când suntem judecați, suntem pedepsiți de Domnul, ca să nu fim osândiți odată cu lumea
nu oricum ne putem apropia de trupul si singele domnului ci trebuie sa ne cercetam si sa ne facem o analiza,sa ne caim daca am facut ceva rau sa cerem lui dumnezeu iertare si apoi sa ne impartasim cu trupul si singele lui
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50