Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.05.2009, 22:30:35
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

[quote=georgeval;135603]
Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
.[/quote

1. Sigur este o dovada ca sarbatorirea Duminicii este o practica a Bisericii Apostolice. NU cred ca toate confesiunile crestine care tin duminica s-au inselat.
2. Cand se adunau Apostolii la frangerea painii??
1. Daca sarbatorirea duminicii ar fi o practica a Bisericii Apostolice (Sfintii Apostoli au trait in sec I), de ce numea Constantin cel Mare (considerat sfant al bisericii) ziua intaia ca fiind "ziua soarelui" (denumire pagana). Aceasta se intampla in anul 321. Denumirea de "ziua Domnului" (dies Domini- duminica), a fost data mai tarziu.

Textul din "Corpus Juris Civilis", vol. III, reda legea promulgata la 7 martie 321 d.Hr.:
"Toti judecatorii, locuitorii oraselor si meseriasii sa se odihneasca in prea venerabila zi a Soarelui. Dar cei de la tara, sa se ocupe de agricultura neimpiedicati de lege, pentru ca uneori nici o alta zi nu este mai favorabila lucrarilor agricole."

2. Apostolii si ceilalti crestini se adunau la frangerea painii in fiecare zi (nu numai in prima zi a saptamanii).
"Toti impreuna erau nelipsiti de la Templu in fiecare zi, frangeau painea acasa.."(Faptele Apostolilor 2:46)

3. Ce va face sa credeti ca toate confesiunile crestine care tin ziua intaia a saptamanii nu s-au inselat? Nici eu nu am putut sa cred acest lucru, dar dovezile din Cuvantul lui Dumnezeu mi-au schimbat parerea.
  #12  
Vechi 11.05.2009, 18:29:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[quote=Litanu;135619]
Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul

1. Daca sarbatorirea duminicii ar fi o practica a Bisericii Apostolice (Sfintii Apostoli au trait in sec I), de ce numea Constantin cel Mare (considerat sfant al bisericii) ziua intaia ca fiind "ziua soarelui" (denumire pagana). Aceasta se intampla in anul 321. Denumirea de "ziua Domnului" (dies Domini- duminica), a fost data mai tarziu.

Textul din "Corpus Juris Civilis", vol. III, reda legea promulgata la 7 martie 321 d.Hr.:
"Toti judecatorii, locuitorii oraselor si meseriasii sa se odihneasca in prea venerabila zi a Soarelui. Dar cei de la tara, sa se ocupe de agricultura neimpiedicati de lege, pentru ca uneori nici o alta zi nu este mai favorabila lucrarilor agricole."

2. Apostolii si ceilalti crestini se adunau la frangerea painii in fiecare zi (nu numai in prima zi a saptamanii).
"Toti impreuna erau nelipsiti de la Templu in fiecare zi, frangeau painea acasa.."(Faptele Apostolilor 2:46)

3. Ce va face sa credeti ca toate confesiunile crestine care tin ziua intaia a saptamanii nu s-au inselat? Nici eu nu am putut sa cred acest lucru, dar dovezile din Cuvantul lui Dumnezeu mi-au schimbat parerea.
1. Imi pare foarte rau insa printre primele consemnari cu privire la expresia "ziua soarelui" apar in perioada Sfantului Iustin Martirul si Filozoful, mult mai devreme secolul al II lea
2. Interpretarea este cam exagerata- pentru noi este o dovada ca liturghia, in special in manastiri, se poate oficia zilnic
3. Mi se pare o indrazneala prea mare. Toate confesiunile crestine se insala, iar confesiunea Adventista nu. Adica prt 28 de persoane 1+1=2, iar pentru 2 persoane rezultatul este altul.
  #13  
Vechi 11.05.2009, 18:38:15
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu
2. Apostolii si ceilalti crestini se adunau la frangerea painii in fiecare zi (nu numai in prima zi a saptamanii).
"Toti impreuna erau nelipsiti de la Templu in fiecare zi, frangeau painea acasa.."(Faptele Apostolilor 2:46)
Dar și în Vechiul Testament evreii sărbătoareau prima zi a săptămânii, la fel ca și sabatul:

Exod 12.16
"[COLOR=red]În ziua întâi să aveți adunare sfântă[/COLOR], în ziua a șaptea iar adunare sfântă; și în acele zile să nu faceți nici un fel de lucru decât numai cele ce trebuie fiecăruia de mâncat, numai acelea să vi le faceți."

Citat:
În prealabil postat de Litanu
3. Ce va face sa credeti ca toate confesiunile crestine care tin ziua intaia a saptamanii nu s-au inselat? Nici eu nu am putut sa cred acest lucru, dar dovezile din Cuvantul lui Dumnezeu mi-au schimbat parerea.
Foarte bine. Tocmai de aceea ar trbui să mergeti pe forumurile celor ce "studiază" Biblia la fel de "serios" ca și adventistii, adică pe forumurile baptiste și penticostale și să îi lămuriți pe ei despre aceasta!
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #14  
Vechi 11.05.2009, 18:49:50
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
2. Interpretarea este cam exagerata- pentru noi este o dovada ca liturghia, in special in manastiri, se poate oficia zilnic
Nu este nici o exagerare, este chiar cuvantul Scripturii. Apostolii chiar frangeau painea zilnic. O predica, o partasie cu fratii,o rugaciune comuna, se poate tine in orice zi a saptamanii, asta insa nu inseamna ca ziua respectiva devina zi de odihna. Daca ar fi asa, ar trebui sa tineti ca zi de odihna joia, pentru ca atunci s-a instituit Cina Domnului.

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
3. Mi se pare o indrazneala prea mare. Toate confesiunile crestine se insala, iar confesiunea Adventista nu. Adica prt 28 de persoane 1+1=2, iar pentru 2 persoane rezultatul este altul.
Stiti bine ca argumentul majoritatii este nul in ochii lui Dumnezeu. Iar pe de alta parte, apostolii toti, au pazit sambata. Aritmetica este o stiinta exacta. 6+1=7 Intrebati-l va rog pe dl. vsovi cum de i-a dat 8?(aceasta aberatie m-a si facut sa nu-i mai raspund, ma ierte dl. in cauza).
  #15  
Vechi 11.05.2009, 18:57:24
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Dar și în Vechiul Testament evreii sărbătoareau prima zi a săptămânii, la fel ca și sabatul:

Exod 12.16
"[COLOR=red]În ziua întâi să aveți adunare sfântă[/COLOR], în ziua a șaptea iar adunare sfântă; și în acele zile să nu faceți nici un fel de lucru decât numai cele ce trebuie fiecăruia de mâncat, numai acelea să vi le faceți."
Daca cititi mai atent contextul, veti vedea ca nu era vorba de prima zi a saptamanii, ci de prima zi din saptamana azimilor, mai exact 15 Nisan, zi ce nu cadea in fiecare an in aceeasi zi a saptamanii.
  #16  
Vechi 11.05.2009, 19:21:38
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Deci vom ramane la acelasi mod de a dialoga, concurs de versete?? Nu-mi place modul acesta. Ma intereseaza aceste interpretari ale Sfintilor care au vazut ceva fin in textele Sfintei Scripturi.
Sfantul Maxim, in "Raspunsuri catre Talasie", un pasaj hotarator, zic eu, si pentru Adam, cadere, Hristos, dar si pentru dilema zilei de Duminica:

"Fiindca pentru Hristos sau pentru taina lui Hristos au privit toate veacurile si cele aflatoare inauntrul veacurilor inceputul existenței si sfarsitul in Hristos. Caci inca dinainte de veacuri a fost cugetata si randuita unirea hotarului (definitului) si a nehotarniciei (indefinitului), a masurii si a lipsei de masura, a marginii si a nemarginirii, a Creatorului si a creaturii, a stabilitații si a miscarii" (Raspunsuri catre Talasie, 60).

Ce ne arata asta? Ne arata ca de fapt primul om este Hristos, arhetipul lui Adam si pentru El, pentru intruparea Lui, exista toate veacurile.
Deci daca Duminica este ziua nasterii (a Invierii) omului celui nou, celui transfigurat, oare vom serba sambata?

Din momentul Invierii, nu mai sarbatorim odihna lui Dumnezeu, ci lucrarea Lui de Inviere (re-creere) a omului, in Hristos.

Hristos a Inviat!
  #17  
Vechi 11.05.2009, 19:30:30
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit


Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus
Daca cititi mai atent contextul, veti vedea ca nu era vorba de prima zi a saptamanii, ci de prima zi din saptamana azimilor, mai exact 15 Nisan, zi ce nu cadea in fiecare an in aceeasi zi a saptamanii.

Dar era o jertfă care prefigura sacrificiul Mântuitorului, din acest motiv a fost declarată sfântă.

Si revenind la aspectele adventiste, când imi raspunde cineva la intrebările următoare:

Interdicția de a consuma carne de porc și zeciuiala sunt practici care nu există în cele zece porunci scrise pe table și totuși secta adventistă le ține cu aceași strictețe pentru că așa a propovăduit profetesa mincinoasă care a fondat-o: Ellen White.

Tăierea împrejur e o poruncă care s-a dat lui Avraam în Cartea Facerii înainte de apariția poporului evreu și era o lege veșnică:
Fac.17 10-13 "Iar legământul dintre Mine și tine și urmașii tăi din neam în neam, pe care trebuie să-l păziți, este acesta: toți cei de parte bărbătească ai voștri să se taie împrejur… Numaidecât să fie tăiat împrejur cel născut în casa ta sau cel cumpărat cu argintul tău și legământul Meu va fi însemnat pe trupul vostru, [COLOR=#ff0000]ca leg[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#ff0000]mânt ve[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]nic[/COLOR]."

V
ă rog să ne exlicați atunci voi adventiștii, de ce nu țineți și practica tăierii împrejur? Doar spune clar dumnezeiasca Scriptură că tot un [COLOR=#ff0000]leg[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]mânt ve[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]nic[/COLOR] este și acesta! De ce nu țineți și poruncile referitoare la tăierea împrejur, la necurăția femeii, la jertfele de animale și multe altele?
De ce țineți doar Sâmbăta, zecuiala și interdicția de a consuma carne de porc? Vă spun eu. Pentru că doar astea le-au plăcut lui James White și Ellen White, fondatorii sectei adventiste.
De ce nu țineți toate legile veșnice pe care le-a dat Domnul în Vechiul Testament
?

vedem ce mai spunea legea veche:
[COLOR=#ff0000]Leviticul 19.37 "S[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#ff0000] p[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]zi[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ț[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]i TOATE legile Mele [/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]i TOATE rânduielile Mele [/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]i s[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000] le plini[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ț[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]i. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru". [/COLOR]

Iesirea 31.13 "Spune fiilor lui Israel așa: Băgați de seamă să [COLOR=#ff0000]p[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]zi[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ț[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]i zilele Mele de odihn[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR], căci acestea sunt semn între Mine și voi din neam în neam, ca să știți că Eu sunt Domnul, Cel ce vă sfințește"

Lev 16. 29-31 "Aceasta să fie pentru voi [COLOR=#ff0000]lege ve[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#ff0000]nic[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR]: în luna a șaptea, în ziua a zecea a lunii, să postiți și nici o muncă să nu faceți, nici băștinașul, nici străinul care s-a așezat la voi… [COLOR=#ff0000]Aceasta e cea mai mare zi de odihn[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000][/COLOR]pentru voi și să smeriți sufletele voastre prin post.[COLOR=#ff0000] Aceasta este lege ve[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]nic[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR]"[COLOR=#ff0000]. [/COLOR]

Dacă voi adventiștii sunteți atât de îndrăgostiți de zilele de odihnă, de ce nu țineți TOATE zilele de odihnă? Evreii nu aveau doar sâmbăta ziua de odihnă. Spune clar D-zeu că Sărbătaorea Ieșirii din Egipt „[COLOR=#ff0000]e cea mai mare zi de odihn[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#ff0000]" [/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]i c[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000] „este lege ve[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]nic[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]" [/COLOR]la fel ca cele zece porunci și că e valabil pentru toate popoarele cu care evreii intră în contact.




__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #18  
Vechi 11.05.2009, 20:09:35
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul


Dar era o jertfă care prefigura sacrificiul Mântuitorului, din acest motiv a fost declarată sfântă.

Si revenind la aspectele adventiste, când imi raspunde cineva la intrebările următoare:
Bine spuneti: "era o jertfă care prefigura sacrificiul Mântuitorului" Si sacrificiul Mantuitorului a avut loc? S-a intalnit tipul cu antitipul? cand simbolul ce prefigureaza realitatea viitoare se intalneste cu realitatea, mai are sens? Puteti sa va raspundeti singur la toate intrebarile puse (inclusive cele urmatoare). Si am incredere ca veti raspunde corect :)
  #19  
Vechi 11.05.2009, 20:13:56
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul




Si revenind la aspectele adventiste, când imi raspunde cineva la intrebările următoare:


Ati primit raspuns de nenumarate ori la aceleasi intrebari pe care le-ati postat in mod repetat, doar pentru a umple paginile forumului. Lasati-i si pe alti sa puna intrebari. Pe dvs. oricum nu va intereseaza raspunsul.
  #20  
Vechi 11.05.2009, 20:28:51
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Din momentul Invierii, nu mai sarbatorim odihna lui Dumnezeu, ci lucrarea Lui de Inviere (re-creere) a omului, in Hristos.

Hristos a Inviat!
De ce nu ne-a spus asta chiar Cel Inviat? A mai stat 40 de zile printre noi dar nu a spus nimic despre schimbarea zilei de odihna.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 15:32:12