Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2009, 00:14:37
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit De unde stim ca David se referea la Iisus?

6. Iar Eu sunt pus împărat de El peste Sion, muntele cel sfânt al Lui, vestind porunca Domnului.
7. Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut!
8. Cere de la Mine și-Ți voi da neamurile moștenirea Ta și stăpânirea Ta marginile pământului.
9. Le vei paște pe ele cu toiag de fier; ca pe vasul olarului le vei zdrobi!"

Nu inteleg de ce "Eu", "Fiul" sunt scrise cu "E" si "F" mare, pentru ca nu e nici un indiciu ca aici s-ar referi la Iisus. Eu asa am inteles ca e vorba de David.
Si va rog sa ma iertati daca vi se pare ca vreau sa insinuez ceva, nu doresc decat sa inteleg Biblia cat se poate de just, poate ca am omis eu ceva! E prima oara cand citesc Biblia, asadar nu am foarte multe cunostinte.
Corectati-ma daca gresesc :P Multam!

Last edited by Floar3; 11.11.2009 at 00:19:59.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2009, 10:04:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Filocalia si Sfintii Parinti sunt cei care interpreteaza Sfanta Scriptura.
Oamenii cei duhovnicesti ai lumii (mireni si preoti) sunt cei prin care Biserica interpreteaza Cartile Sfintei Scripturi.

Daca sfintii au interpretat astfel, nu se cade a rascoli mai mult decat au facut ei.
Personal, ma incred suficient in Scrierile lor si in marii parinti duhovnici contemporani.

"Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut."
Dumnezeu nu l'a nascut decat pe Hristos Mantuitorul, pe Fiul Sau. Deci nu pe David ori vreun altul.
Chiar daca aceste cuvinte ii sunt spuse lui David. Aceasta s'a facut pentru a pastra vie constiinta venirii lui Mesia.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2009, 12:32:47
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Vreau argumente plsss, nu ca biserica zice asa, ala zice asa... eu sunt ortodoxa, sa nu crezi ca sunt sectanta dar nu pot sa accept niste idei fara sa le inteleg, altfel chiar ca nu o sa mai stiu ce e cu credinta mea. Doar trebuie sa imi cunosc credinta, nu?
Nu cred ca religia propovaduieste invatatura eretica a lui Celsus "crede si nu cerceta", dimpotriva "cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide".
Oricum iti multumesc pentru raspuns! Data aviatoare vreau dovezi, daca se poate :)

Ps: iarta-ma daca am parut artagoasa, nu vreau sa ma cert cu nimeni

Last edited by Floar3; 11.11.2009 at 12:57:38.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.11.2009, 12:58:59
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Vreau argumente plsss, nu ca biserica zice asa, ala zice asa... eu sunt ortodoxa, sa nu crezi ca sunt sectanta dar nu pot sa accept niste idei fara sa le inteleg, altfel chiar ca nu o sa mai stiu ce e cu credinta mea. Doar trebuie sa imi cunosc credinta, nu?
Nu cred ca religia propovaduieste invatatura eretica a lui Celsus "crede si nu cerceta", dimpotriva "cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide".
Oricum iti multumesc pentru raspuns! Data aviatoare vreau dovezi, daca se poate :)
Nu te supara, dar tu de revelatie nu ai auzit?
Cum poti sa nu crezi ceva revelat unor Sfinti Parinti?
Data aviatoare sa nu mai faci greseli dintr-astea, credinta ordotoxa le cuprinde si pe acestea
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2009, 13:01:26
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu te supara, dar tu de revelatie nu ai auzit?
Cum poti sa nu crezi ceva revelat unor Sfinti Parinti?
Data aviatoare sa nu mai faci greseli dintr-astea, credinta ordotoxa le cuprinde si pe acestea
Cred in revelatie, dar totusi trebuie sa fie si niste argumente :P
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.11.2009, 13:02:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Cred in revelatie, dar totusi trebuie sa fie si niste argumente :P
Revelatia, prin definitie, nu are nevoie de argumente. Numai stiinta lucreaza cu argumente :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.11.2009, 13:08:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Revelatia, prin definitie, nu are nevoie de argumente. Numai stiinta lucreaza cu argumente :)
Argumente pe care tot ea si le inventeaza!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.11.2009, 13:08:50
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Revelatia, prin definitie, nu are nevoie de argumente. Numai stiinta lucreaza cu argumente :)
Mai astept, poate ca aduce cineva vreun argument :) nu cred ca biserica se bazeaza numai pe revelatii, altfel n-ar mai avea nici o credibilitate, autoritate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.11.2009, 13:15:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
6. Iar Eu sunt pus împărat de El peste Sion, muntele cel sfânt al Lui, vestind porunca Domnului.
7. Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut!
8. Cere de la Mine și-Ți voi da neamurile moștenirea Ta și stăpânirea Ta marginile pământului.
9. Le vei paște pe ele cu toiag de fier; ca pe vasul olarului le vei zdrobi!"

Nu inteleg de ce "Eu", "Fiul" sunt scrise cu "E" si "F" mare, pentru ca nu e nici un indiciu ca aici s-ar referi la Iisus. Eu asa am inteles ca e vorba de David.
Si va rog sa ma iertati daca vi se pare ca vreau sa insinuez ceva, nu doresc decat sa inteleg Biblia cat se poate de just, poate ca am omis eu ceva! E prima oara cand citesc Biblia, asadar nu am foarte multe cunostinte.
Corectati-ma daca gresesc :P Multam!
David nu a grait de la sine, ci luminat fiind de Duhul care a grait prin proroci- pregatind venirea Mantuitorului.
Mantuitorul in Noul Testament preia anumite afirmatii ale lui David pentru a arata autenticitatea celor afirmate de David.
41. Si fiind adunati fariseii, i-a intrebat Iisus,
42. Zicand: Ce vi se pare despre Hristos? Al cui Fiu este? Zis-au Lui: Al lui David.
43. Zis-a lor: Cum deci David, in duh, Il numeste pe El Domn? - zicand:
44. "Zis-a Domnul Domnului meu: Sezi de-a dreapta Mea, pana ce voi pune pe vrajmasii Tai asternut picioarelor Tale".
45. Deci daca David Il numeste pe El domn, cum este fiu al lui?
46. Si nimeni nu putea sa-I raspunda cuvant si nici n-a mai indraznit cineva, din ziua aceea, sa-L mai intrebe.

Matei 22
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.11.2009, 13:18:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Argumente pe care tot ea si le inventeaza!
Normal. Doar ca nu inventeaza e cuvintul cel mai corect. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stim ce sa cerem? costel Generalitati 7 03.04.2012 23:42:07
Steaua lui David - Scutul lui David olaru stefan Intrebari utilizatori 6 20.02.2012 09:47:02
Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? lacrimi Din Noul Testament 18 24.09.2010 07:18:50
Intrebari esentiale - ce nu stim inca Eugen7 Teologie si Stiinta 10 22.09.2010 20:11:48
De unde stim ca GAVRIIL era ARHANGHEL. gavriil Din Noul Testament 2 05.01.2010 16:00:13