Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.12.2009, 15:22:15
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
era doar o sugestie prieteneasca; nu ma lua in seama daca nu vrei. Insa, daca as fi preot, as spune oamenilor mai mult despre Dumnezeu, nu as spune ca lumea e deja crestinata si nu mai e nevoie.

desigur ca tanjeam dupa Dumnezeu; altfel nu L-as fi cautat pana L-as fi gasit. :)

Doriana, lumea este crestina ( de ce ai tendinta de a spune contrariul acestei realitati?) nu iti cere nimeni opinia si nici nimeni nu se asteapta de la cultul penticostal sa priveasca lucrurile asa cum trebuie....insa oamenii trebuie sa mai faca si ei pasi spre Dumnezeu, Biserici sunt peste tot, preoti la fel, monahi, Biblii, carti de tot felul...si numai cine nu vrea nu cauta, de ce nu vrei sa recunosti?

Tu vrei sa propovodauiesti doctrina penticostala, nu crestina...nu te mai invarti in jurul cozii, ca nu are niciun rost!!!

Sugerezi ca noi cei de pe acest forum nu cunoastem Cuvantul lui Dumnezeu, nu parem crestini cumva...sau tu esti o crestina mai buna si mai induhovnicita, prin ce?

Acum nu mai e de ajuns sa avem credinta si iubire de Dumnezeu pentru a ne mantui????


L-ai cautat pe Dumnezeu si in alte Biserici Ortodoxe, Manastiri, preoti induhivniciti, monahi ( nu exista asa ceva in celelalte culte oricat de sfinte si pline de Duhul Sfant ar pretinde ca ar fi, nu vad niciun sectant sa isi dedice viata lui Hristos, sa fie smerit si sa nu ceara nimic de la Dumnezeu...niciun alt dar, si nicidecum sa tina post ca sa vorbeasca in limbi si sa vada lumea cat de deosebit este), pelerinaje, citirea din Sfintii Parinti??? ...sau ai ramas la exemplul din satul tau si ti-a fost de ajuns?

Te cred ca tanjeai, dar ai incercat sa intelegi Ortodoxia asa cum stii ca o fac adevaratii crestini ortodocsi, sau tu de fapt nu ai fost un crestin cat de cat adevarat si ti-a fost greu sa devii?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.12.2009, 15:24:57
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Poate ca tanjea pur si simplu si au venit penticostalii si i-au dat o portie buna si gustoasa din placinta lor. Cred ca asa se intampla cu multi, altfel nu am mai vorbi de "inselare".
Cand am vazut oamenii aia in pragul psihozei, in clipurile puse pe celalalt topic, nu m-am putut gandi decat ca suntem infinit de prosti si usor de manipulat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.12.2009, 15:31:26
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Andrusca, la Judecata de obste, aia pentru care ne rugam sa primim raspuns bun, se vor vedea si circumstantele in care am ajuns sa facem un lucru. Mama va raspunde pentru ce nu si-a educat copilul, la preoti nici nu vreau sa ma gandesc prin ce vor trece. E adevarat ca nu trebuie sa dam vina pe altii, mai ales cand le facem cu buna stiinta, dar nu ne putem nega istoria personala si rolul pe care l-au jucat altii in ea.
E foarte frumos ca ai avut atata interes sa cauti si sa citesti singura, insa Dumnezeu lucreaza si prin oameni, prin noi, nu doar prin textul scris.
Nu avem noi dreptul sa ne judecam parintii sau activitatea preotului, desi stiu ca va fi judecat de doua ori...insa noi ca oameni nu putem arunca vina asupra celor din jur pentru deciziile personale. Eu nu sunt ortodoxa numai datorita preotilor...sunt cu ajutorul lui Dumnezeu si datorita faptului ca m-a ajutat sa imi fac o imagine obiectiva despre autenticitatea celorlalte confesiuni.

Oirce individ ia deciziile pentru ca asa considera el ca e bine si stie in momentul in care le ia implicatiile ( nu exista !!)....avem atata timp sa cautam Adevarul si nu ne pune preotul din sat pistolul la tampla sa ramanem intr-o anumita confesiune...de la casa parinteasca ne luam zborul si ramanam pe cont propriu...asta e adevarul. Cand simtim ca nu stim cum sa procedam mai bine, tot la Dumnezeu ne rugam sa ne lumineze mintea sa facem cum este mai bine...dar nu ne rugam impartind vina prin jurul nostru!!!

Nu mi se pare normal sa ne gandim ca Dumnezeu ne va judeca in functie de contextul in care luam anumite decizii, sa fim seriosi...toti avem un liber arbitru si nu exista nicio constrangere de nicio alta natura, procedam exact asa cum simtim, si daca gresim avem datoria sa ne trezim, sa ne cerem iertare, sa ne spovedim...si nu sa ne spunem ca la Judecata preotul va fi de vina, mama, sau sotul...vorbim despre vina noastra ( partea noastra de vina, asta e ceea ce conteaza)!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.12.2009, 15:32:53
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

[quote=tricesimusseptimus;187330]1. S-a mai pus această întrebare
2. Eu m-am îndreptat spre cultul adventist de ziua a șaptea, în urma studiului Bibliei.
QUOTE]

uite, am si eu o curiozitate, scrie in Sfanta Scriptura adventist de ziua a șaptea? adica nu-mi vine sa cred ca citind Sfanta Scriptura ai ales singur sa devii adventist. parerea mea umila, este ca cititnd singur Sfanta Scriptura ai fi avut de ales intre a fi sau nu ortodox. cred ca ai fost "ajutat" sa intelegi Sfanta Scriptura de la un adventist. e doar o parere personala
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.12.2009, 15:36:44
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Eu nu spun ca dau vina pe cineva (desi bineinteles ca dau, ca asa mi-e firea).
La Judecata de obste nu o sa dam noi vina pe cineva, ci faptele noastre se vor arata.
Poate o sa trebuiasca sa dau raspuns pentru varul meu, care e penticostal din propria sa alegere. As fi putut vorbi cu el despre asta, insa nu am facut-o.
O sa dau raspuns pentru ca eu i-am aratat prima data un joc pe computer fratelui meu si apoi el singur a ajuns dependent. Ai mei vor da raspuns pentru ca i-au permis fratelui meu sa fumeze, nu ei l-au indemnat insa i-au dat voie sa incerce, sa vada cum e, sperand ca o sa renunte singur. Ei bine a ajuns sa fumeze 2 pachete pe zi si nimeni nu mai poate face nimic.
O sa raspundem nu doar pentru lucrurile rele pe care le-am facut si care i-au influentat sau smintit pe altii ci si pentru binele pe care NU l-am facut. Asta e tot ce vreau sa zic.
Orice decizie luam e bine inteles luata cu puterea liberului arbitru, insa influentele familiale si culturale conteaza enorm si nu ne putem dezice de ele. Orice cuvant rostim sau NU rostim cand ar trebui - vom da socoteala.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.12.2009, 15:37:17
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ok, m-ati intrebat, am raspuns la topic. Nu mai am ce spune. Adaug doar ca nu au venit penticostalii la mine, ci m-am dus eu la ei. [vad ca ii confundati foarte des cu altii care bat din usa in usa]

P.S. Andrusca, multe tari sunt musulmane, hinduse, comuniste...Lumea e crestina...pfff... Probabil traiesti in alta lume.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 03.12.2009 at 15:40:53.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.12.2009, 15:39:44
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Si daca ati gasit in alta parte ceea ce ati cautat , de ce sunteti totusi aici, pe un site ortodox ? Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.12.2009, 15:41:31
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Pace ! De ce nu am fi?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.12.2009, 15:43:19
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Poate ca tanjea pur si simplu si au venit penticostalii si i-au dat o portie buna si gustoasa din placinta lor. Cred ca asa se intampla cu multi, altfel nu am mai vorbi de "inselare".
Cand am vazut oamenii aia in pragul psihozei, in clipurile puse pe celalalt topic, nu m-am putut gandi decat ca suntem infinit de prosti si usor de manipulat.
Da, dar fiecare dintre acei adepti are libertatea si capacitatea inerenta de a alege intre bine si rau, asta este darul de la Dumnezeu...insa acei "harismatici" se simt bine in raul ala, nu fac nimic pentru a se curata de pacatele savarsite mereu...si nu au mintea limpede.

Doamne iarta-ma, asta este posedare in toata regula...si daca ar citi penticostalii Biblia cum trebuie ar vedea ca Mantuitorul ii vindeca pe indracitii care exact asa se comportau, si nu ca acela ar fi fost " Duhul Sfant" sau Doamne fereste vreun "dar"!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=FDk5-...eature=related

Daca mie mi s-a intamplat sa cunosc anumiti tineri care fumau marijuana si i-au invitat si pe romani sa participe, ar fi fost normal sau indicat ca noi sa o si facem doar pentru ca asa era contextul favorabil??? Nuuu...fiecare in functie de alegerile personale isi croieste viata duhovniceasca si si-o face cu mana lui in caz contrar...eu asa cred!

Se poate face usor o diferenta intre oamenii viciati, indepartati de Dumnezeu, intre exemplele de oameni care cad in diferite patimi si fac greseli constant si intre adevaratii credinciosi care inteleg si simt Ortodoxia...ori daca nu exista acest simt al lucrurilor, atunci macar sa se faca rugaciuni cu credintan la Dumnezeu pentru luminarea mintii, dar nu sa actionezi in virtutea haosului din suflet....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.12.2009, 15:48:44
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pace ! De ce nu am fi?
Pentru ca face-ti parte din alte oi !! Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05