Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2017, 10:39:54
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu e cumva invers, nu cumva dumneavoastra va e teama de ideile noastre ?
Nu ne e teama de idei, ci de psihoza pe care o pot produce unele dintre ideile religioase daca sunt luate ca atare. Sa va dau un exemplu?

"Dacă vine cineva la Mine și nu urăște pe tatăl său și pe mamă și pe femeie și pe copii și pe frați și pe surori, chiar și sufletul său însuși, nu poate să fie ucenicul Meu." (Luca 14, 26)

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O epidemie care sa extermine in mod integral specia este o imposibilitate. Necum toate speciile unei anumite familii sau unui ordin. Chestie, cum sa spun ? De filosofia medicinei.
Niciun microb nu vrea sa isi extermine gazda, decat daca are speranta trecerii la alta gazda.
Punct ochit, punct lovit! Multumesc, domnule Mihnea Dragomir!

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Uitati aici discutie serioasa despre evolutionism:

https://theconversation.com/why-did-...esticles-71652

P.S: Ale astora care vorbesc, cantaresc la fel de putin ca si creierul.
Exista oare lucruri pe care ne e interzis sa le explicam? Daca vreti sa vedeti lipsa de creier cititi aici:

"Am eu două fete, care n-au cunoscut încă bărbat; mai degrabă vi le scot pe acelea, să faceți cu ele ce veți vrea, numai Oamenilor acelora să nu le faceți nimic, de vreme ce au intrat Ei sub acoperișul casei mele! (Facerea 19, 8)"

Aveti aici de toate: sexualitate, dementa, misoginism etc. Dumneavoastra v-ati da fiicele in mainile unor violatori sau ati risca sa fiti omorat de ei? Care dintre cele doua texte vi se pare mai in regula: cel la care m-ati trimis dumneavoastra sau cel din Biblie?
Reply With Quote