Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2011, 15:02:21
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit moartea-fenomen sau entitate?

pe net scrie,dar contradictoriu..asa ca am incredere ca aici voi fi lamurit,ca la toate celelalte topic-uri!! :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2011, 15:05:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

O entitate care se manifestă printr-un fenomen.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2011, 15:12:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pentru ortodocși, moartea este sinonimă cu învierea. Hristos a trăit pe Cruce moartea fiecăruia dintre noi, dăruindu-ne posibilitatea învierii la viața cea adevărată împreună cu Biserica și cu Dumnezeu.

Moartea este deci o trecere, adică un Paște. Este o trecere de la viața de acum la următoarea viață, ca într-un joc pe nivele. Dacă ești suficient de bun și reușești să treci de primul nivel, ajungi la nivelul doi. Dacă nu, rămîi la primul nivel în care cel rău se amestecă cu existența noastră făcîndu-ne ființarea veșnică un IAD.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2011, 15:25:05
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
pe net scrie,dar contradictoriu..asa ca am incredere ca aici voi fi lamurit,ca la toate celelalte topic-uri!! :)
E, cu siguranță, un fenomen. Nu este o entitate. Nu are ființă. Moartea, în sens biologic, e încetarea vieții.
Nu există „Cea cu coasa”, așa cum e descrisă popular. Însă spaima de moarte este insuflată de amenințarea diavolului, care vrea să ia în primire sufletele noastre atunci când viața încetează. De aceea, spaima asta nu poate fi biruită decât lipindu-ne cât mai strâns de Mântuitorul, care a biruit moartea pentru noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2011, 10:37:21
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

noi am avut in ingrijire o matusa.dupa aprox 4 ani si jumatate de paralizie s-a stins biata de ea.dupa o noapte de chin pe la 5dim am pus-o in pat,am atipit si noi si dupa aprox 20 de min am auzit ca nu mai respira.murise linistita cu ochii inchisi fara alte chestii cu care ma tot speria lumea ca se intampla la moartea unui om.cum masina noastra era stricata un prieten a aparut dupa inca vreo jumatate de ora sa ne dea masina lui.in mom in care sotul meu a iesit din casa a vazut un fel de umbra foarte inalta ca intr-o haina calugareasca cu gluga din care nu se vedeau decat 2 ochi patrunzatori ca 2 flacari.iar umbra plutea.a vazut-o si prietenul.eu nu.a iesit prin poarta.s-a uitat patrunzator in ochii sotului ca si cum ar fi vrut sa-l determine sa nu se apropie de ea,dupa care si-a continuat plutirea pe strada disparand la prima intersectie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2011, 11:24:47
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
a vazut un fel de umbra foarte inalta ca intr-o haina calugareasca cu gluga din care nu se vedeau decat 2 ochi patrunzatori ca 2 flacari.iar umbra plutea.a vazut-o si prietenul.eu nu.a iesit prin poarta.s-a uitat patrunzator in ochii sotului ca si cum ar fi vrut sa-l determine sa nu se apropie de ea,dupa care si-a continuat plutirea pe strada disparand la prima intersectie.
Mulți oameni povestesc că văd lucruri extraordinare la moartea cuiva. Unii văd duhuri înfricoșătoare, alții văd îngeri. Existența duhurilor este o realitate, însă nu e vorba de moartea în sine. Pentru că Dumnezeu nu a creat moartea. Creaturile întunecate sunt diavoli.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2011, 11:37:59
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Daca omul se aseamana cu o lumanare atunci moartea este tot timpul cu el si il consuma pana cand flacara se stinge. Dar daca omul se preschimba in candela atunci Cineva are grija sa completeze tot timpul untdelemnul si flacara va arde vesnic.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2011, 12:26:18
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mulți oameni povestesc că văd lucruri extraordinare la moartea cuiva. Unii văd duhuri înfricoșătoare, alții văd îngeri.
Si noi trebuie sa-i credem pe cuvant :))

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Existența duhurilor este o realitate, însă nu e vorba de moartea în sine. Pentru că Dumnezeu nu a creat moartea. Creaturile întunecate sunt diavoli.
Daca tot exista cu certitudine, vreau si eu sa vad odata aceste duhuri ca ma tot tin in suspans
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2011, 12:32:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Si noi trebuie sa-i credem pe cuvant :))
Ai stat vreodată la căpătâiul cuiva care trece dincolo?

Citat:
Daca tot exista cu certitudine, vreau si eu sa vad odata aceste duhuri ca ma tot tin in suspans
Ai să vezi, stai liniștit!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.05.2011, 12:42:25
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

poate ca durerea te face sa vezi sau sa nu anumite lucruri.cu cateva saptamani ininte sa moara matusa a mai avut o stare:adica s-a blocat cu ochii deschisi larg si nu mai raspundea la nimic.atunci eu m-am speriat si am strigat la ea si am scuturat-o si si-a revenit.rudele spun ca am"intors-o",adica nu am lasat-o sa moara.ca ea dupa ce si-a revenit a inceput sa planga si mi-a zis 'Diana nu stii cat de rau imi pare de voi si nu pot sa mor".poate de aia eu nu am vazut nimic ca numai la ea ma uitam,nu in jurul meu.dar pot sa spun ca e o durere sfasietoare cand stai langa cineva care moare.n-ai cum s-o descrii.e o durere care nu trece niciodata.sper doar ca cei morti sa-si gaseasca linistea.asta-i tot ce mai alina suferinta celor ramasi in viata.cred ca suferinta asta e de fapt un dor imens si o parere de rau ca n-ai apucat sa le spui cat de mult ii apreciezi si iubesti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un fenomen tulburator -Phoenix- Exorcismul 10 15.11.2021 14:21:40
Moartea MadalinS Reguli in Biserica 22 05.03.2011 10:47:57
Bolile sufletului - fenomen tainic RIO179 Intrebari utilizatori 13 18.10.2010 22:38:04
Fenomen incredibil : UN NOU OCEAN SE FORMEAZA IN AFRICA cristiboss56 Generalitati 3 29.06.2010 12:23:30
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 08:32:19