Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2011, 11:33:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Lightbulb Patimile Domnului

Nu torturile pe care Hristos le-a răbdat ne-au adus nouă răscumpărarea. Nu chinurile fizice ne-au împăcat cu Dumnezeu. Nu este acesta sensul Jertfei și al Crucii. Atunci care e explicația?

Hristos a răbdat toate acestea ca să ne arate dragostea Sa dumnezeiască și smerenia infinită ca și calități personale ale Lui Dumnezeu. Asumarea tuturor păcatelor lumii de către Hristos-Omul înseamnă omorîrea morții, anularea răului. Conștientizarea directă a fiecărui păcat comis de orice om din orice timp al istoriei este de fapt calvarul Crucii.

Cele șase ore de coșmar nu sînt răbdarea durerii, ci răbdarea păcatelor noastre ale tuturor. Iată cum cele cîteva mii de ani de existență a umanității sînt condensate real în cîteva ore de coșmar. Durerea fizică a fost doar metoda prin care Cel fără de păcat a ajuns să cunoască moartea.

Deci Crucea înseamnă Jertfă sau Sacrificiu din iubire, nu trebuie asociată cu ideea de suferință. Suferința e consecința păcatelor, dar nu asta ne mîntuiește.

Să mă corectați dacă greșesc.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patimile George.m Spiritualitatea ortodoxa 68 26.02.2013 00:56:02
Lupta cu patimile myself00 Generalitati 0 20.08.2012 13:15:48
PATIMILE - PIEDICI IN DESAVARSIRE iosif Pocainta 1 20.05.2008 16:16:24
PATIMILE MINTUITORULUI cozia Stiri, actualitati, anunturi 3 06.04.2007 18:39:59