Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2261  
Vechi 22.08.2011, 16:27:07
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai poate de asta a si hotarat Dumnezeu ca preotii, si implicit cei care asculta spovedanii, sa fie barbati. Sa filozofezi poti cu oricine, dar spovedania nu este despre filosofie, ci despre cum sa iti indrepti viata, cum sa o aduci mai aproape de perfectiunea pe care o cere Dumnezeu. Si asta se face prin practica virtutilor, care sunt aceleasi si la barbati si la femei, si deci si preotul insusi are ceva experienta de viata in lupta cu ele, nu cu filosofie.
Draga Noesisaa,
Exact ceea ce scrii tu adica cum sa iti indrepti viata, cum sa o aduci mai aproape de perfectiunea ceruta de Dumnezeu a fost catalogat "filozofie". Ca doar nu crezi ca m-am apucat sa discut despre Kant si Schopenhauer :))
  #2262  
Vechi 22.08.2011, 16:40:09
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Dupa parerea adrianei biserica a luminat mereu prost deoarece inca nu am auzit sa fi avut femei preot! Sau episcopi de gen feminin! Sau Duhul Sfant a coborat mai tarziu dupa anul 2011 ca sa ne lamureasca...cred ca femeia asta face parte dintr-o organizatie feminina si habar nu are de religie si credinta. Cum am gasit eu un musulman care il interesa doar ce greseli ar putea avea biblia. Nu ca ar vrea sa cunoasca dogma crestina!
Apoi biserica a fost tinuta prin ascultare de catre mai marii nostri si nu prin cum am putea sa intelegem noi diferit Nt!
Totusi cu mahnire spun ca are un oarecare succes deoarece noi incercam sa-i raspundem! Bine cineva primeste uneori si multe raspunsuri in functie de cat scrie si cat de gresit intelege scriptura sau ideea despre crestinism.
Si vi s-a parut anormal ca musulmanul sa se convinga de veridicitatea Bibliei inainte sa creada in ea? Nu la fel ati face si dvs. daca vi s-ar propune o credinta straina?
Dvs. uitati ca eu am avut o credinta initiala, ateismul, in care am fost invatata sa actionez cu sinceritate si dreptate. Deci trebuie intai sa ma convingeti ca nedreptatea in numele unui Dumnezeu drept s-ar numi dreptate pentru ca sa o pot accepta. Altfel o voi respinge mereu.

Pacat ca nu au acest curaj si oficialii acestor biserici care nu gandesc neaparat pozitia oficiala a Bisericii dar tac, convinsi fiind ca trebuie discutii de zeci de ani de zile pentru a lamuri o nedreptate si a face in sfarsit dreptate.

Si apoi este si un paradox in toata povestea: daca cineva vrea sa se intoarca la origini care i par mai bine alcatuite, i se raspunde ca ignora lucrarea Duhului Sfant de 2000 ani prin care acele lucruri s-au schimbat. Daca insa accepta aceasta lucrare si doreste ca ea sa merga mai departe, iar i se spune ca nu pe motivul ca, daca in 2000 de ani nu s-a facut mai mult, de ce sa schimbam acum. Cu alte cuvinte, schimbare sa fie sub calauza Duhului Sfant dar sa se opreasca schimbarea aici ca deja au trecut 2000 de ani. De parca timpul ar exista la Dumnezeu! :))
  #2263  
Vechi 22.08.2011, 16:44:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Catalin,
Tu esti din cei care masoara cu doua masuri dar iti raspund totusi. Acei oameni care denigreaza BC si care iti plac tie, afirma printre altele ca Euharistia la catolici nu este adevarata tocmai pentru ca nu exista INVOCAREA DUHULUI SFANT, adica epicleza, ci ei cred ca transformarea se face pur si simplu in baza cuvintelor Domnului pe care le-ai citat. Ca sa intru apoi intr-o Biserica catolica, inclusiv romano-catolica, si sa vad ca de fapt ei le au pe ambele, si citatul dat de tine, dar si invocarea Duhului Sfant prin rugaciuni. In cate biserici catolice am fost, nu am vazut nici o exceptie. Si ce s-a intamplat apoi? Am ajuns sa port discutii cu ortodocsi la care sa le spun ca si catolicii invoca Duhul Sfant si la care sa fiu contrazisa de ortodocsi care nu pusesera niciodata piciorul intr-o biserica catolica dar stiau ei mai bine pentru ca asa zic "Sfintii Parinti".
Nu ti s-a explicat bine sau nu ai inteles tu care e diferenta intre BO si BC pe tema asta. Bo si ortodocsii cred ca prefacerea darurilor se petrece la epicleza, adica partea cu "a binecuvantat". BC si catolicii cred ca prefacerea are loc la partea cu "luati mancati, acesta este Trupul Meu". De aceea pentru ei epicleza nu are aceesi valoare ca la ortodocsi, pana la Vatican II era foarte diluata.
Sper ca ai inteles diferenta, noi nu spunem ca prefacerea se face la cuvintele "luati mancati", ci inainte la invocarea Duhului Sfant, la epicleza. Desi aceasta nu are prea mare importanta, daca nu exista har.
  #2264  
Vechi 22.08.2011, 16:49:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si sa nu uit, viata Sfintei o stiam si pacat ca nu o stiu si cei care cred ca femeia trebuie sa taca si sa fie supusa barbatului. Ea a fost o fericita pentru ca a trait timpuri crestine inca nedegradate ca azi, cand femeia era ascultata, nu i se inchidea gura cu forta ca acum!!
Marea diferenta este ca sfanta spunea adevarul si nu vorbea prostii, era luminata de Duhul Sfant, smerita si ascultatoare fata de Biserica (de exemplu pustnicul batran care a convertir-o).
De aceea este Mare Mucenita pentru ca i s-a inchis gura cu forta, a fost omorata din porunca imparatului.
  #2265  
Vechi 22.08.2011, 16:51:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Frate,
Tu pricepi ca pentru mine cuvantul de "ascultare" in BO a devenit un chimval rasunator de cand am descoperit tot mai mult ca un preot zice una, un alt preot alta, Biblia uneori alta, si toti se lauda ca ar detine tot adevarul? Ascultare fata de cine in toata harababura asta in care nimeni nu are curajul sa recunoasca de fapt ceea ce-i Adevar de ceea ce-i prejudecata si datini omenesti?
De fapt daca ai observat toti iti spun ca e eronat ce crezi tu, si ca e mai mult o filozofie proprie. Deci tu nu cunosti deocamdata ortodoxia, de fapt nu esti nici practicanta (spui ca nu prea mergi la bisericile ortodoxe).
  #2266  
Vechi 22.08.2011, 16:56:15
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Nu e nevoie de nici o schimbare! In momentul cand biserica a predat prost ea inseamna ca nu a predicat adevarul si este un fals facut de oameni! E ca si cum biserica ortodoxa (sau catolica)s-ar razgandi in privinta ca Iisus este Dumnezeu! In acel moment daca nu ar exista o ruptura in biserica ea ar deveni un fals!
femeia aceasta s-a dat la inceput ortodoxa (chiar daca ea zicea ca nu stie unde a scris asa ceva) acum e Crestin din turma Bunului Pastor... Cine stie ce noua secta vrea sa formeze sau deja e formata dar se vede clar ca e rau intentionata! Eu am intrebat-o daca e ortodoxa si ea spunea ca da! dar in alt sens! In sensul de ortodoxa dupa un anumit crez in afara bisericii ortodoxe! Cum as zice eu :sunt ortodox dar nu cred in icoane etc etc

Last edited by Neaguu; 22.08.2011 at 17:00:14.
  #2267  
Vechi 22.08.2011, 17:09:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Pentru osutafaraunu:
Credeti ca este posibil ca copii avortati sa nu mosteneasca viata vesnica dar nici sa arda in iad, ci sa dispara pentru totdeauna cand sunt omorati ?
Aici trebuie să recunosc că nu am un răspuns deși-l caut de ceva vreme... În privința "arderii în Iad" însă, categoric NU. Nu pot fi trași la răspundere (și încă atât de grav) copiii (născuți ori nenăscuți) pentru vina părinților.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
P.S: Mai este vreo legatura intre inceputul topicului si sfarsit ?
Acest topic așa cum am mai spus este... varză. Ori ghiveci - cum vrei s-o iei. Este doar un dialog fără început, dar mai ales fără sfârșit între:.
  #2268  
Vechi 22.08.2011, 18:51:53
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu ti s-a explicat bine sau nu ai inteles tu care e diferenta intre BO si BC pe tema asta. Bo si ortodocsii cred ca prefacerea darurilor se petrece la epicleza, adica partea cu "a binecuvantat". BC si catolicii cred ca prefacerea are loc la partea cu "luati mancati, acesta este Trupul Meu". De aceea pentru ei epicleza nu are aceesi valoare ca la ortodocsi, pana la Vatican II era foarte diluata.
Sper ca ai inteles diferenta, noi nu spunem ca prefacerea se face la cuvintele "luati mancati", ci inainte la invocarea Duhului Sfant, la epicleza. Desi aceasta nu are prea mare importanta, daca nu exista har.
Catalin,
Acum inteleg viziunea ta. Insa este pentru prima oara ca aud si varianta asta :) (cum ca disputa ar fi pe marginea momentului in care se produce transformarea). Pentru ca ei au un mic clopotel cu care suna inainte de momentul cheie, deci este usor de verificat cand anume cred ei ca se face prefacerea :) Iar la Ortodocsi n-am stiut ca momentul ar fi atat de precis :) Deci "a binecuvantat" echivaleaza cu invocarea Duhului Sfant?

Insa momentul exact in care are loc prefacerea nu cred ca are importanta asa cum zici si tu. Important este sa se prefaca. Tu zici ca nu se preface pentru ca nu ar avea Har. Eu zic ca se preface si la anglicani, nu numai la catolici. Avem puncte de vedere diferite asupra acestui subiect iar parerile BO sunt divizate pro- si contra, deci nu are sens sa reluam.

Last edited by Adriana3; 22.08.2011 at 18:58:02.
  #2269  
Vechi 22.08.2011, 19:05:57
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Marea diferenta este ca sfanta spunea adevarul si nu vorbea prostii, era luminata de Duhul Sfant, smerita si ascultatoare fata de Biserica (de exemplu pustnicul batran care a convertir-o).
De aceea este Mare Mucenita pentru ca i s-a inchis gura cu forta, a fost omorata din porunca imparatului.
Pai daca spunea adevarul trebuia sa respecte cuvintele Ap. Pavel " femeii nu ii dau voie sa il invete pe barbat" (de unde printre altele se vede bine cine nu dadea voie :)), sau "femeia trebuie sa invete in tacere". Se vede bine ca la acea vreme oamenii il propovaduiau pur si simplu pe Hristos fara alte comentarii legate de genul persoanei care propovaduieste si lectii complicate de dogmatica care necesita cel putin vreo 6 ani de studii superioare pentru a le jongla bine :)
  #2270  
Vechi 22.08.2011, 19:12:45
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt daca ai observat toti iti spun ca e eronat ce crezi tu, si ca e mai mult o filozofie proprie. Deci tu nu cunosti deocamdata ortodoxia, de fapt nu esti nici practicanta (spui ca nu prea mergi la bisericile ortodoxe).
Minti Catalin,
Nu am spus ca nu prea merg la Bisericile Ortodoxe ci dimpotriva, am mers la mai multe si nu m-am oprit din mers ci merg si la altele. Sau tu iti inchipui ca toti fac slujba dimineata si trebuie facuta o alegere? Catolicii tin slujba de duminica si sambata, o tin si duminica seara nu numai dimineata iar anglicanii asisderi (pentru duminica). Ceea ce am zis este ca deocamdata nu ma mai Spovedesc la ortodocsi ceea ce nu-i totuna cu a nu merge la Biserica.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38