Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1271  
Vechi 02.08.2011, 02:20:32
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Wink

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
numai caterinca mi-a ramas DACA NU INTELEGI spusele de mai jos
nu ai inteles nimic AM ZIS UN TEXT SA IL DISCUTAM ... NU TEXTE .... CA O SA MA APUC SI EU SA ITI DAU COPY PASTE LA BIBLIA ORTODOXA INTREAGA SI O SA DISCUTI DESPRE EA PINA MORI SI TOT NU O TERMINI .... intelegi ?
multa iubire
ps cum vrei sa discutam un lucru DACA TU PUI MILIARDE DE LUCRURI IN DISCUTIE ? UNDE ITI E LOGICA IN DISCUTIE ?
multa iubire
Tu ai dorit sa dau copy paste la texte ca nu iti ajungeau doar referintele. Si am facut asta DUPA ce am explicat ceea ce am avut de zis. Ai Explicatiile la fiecare din cele 7 texte integrate intr-un context unic care arata modul in care a hotarat Dumnezeu sa dea Legea Noului Testament dupa care va judeca lumea. Daca nu esti in stare sa intelegi explicatia, asta-i altceva, insa in cazul asta corect este sa te abtii de la calificative. Daca insa te incumeti sa dai calificative gen "tampenii", pai atunci demonstreaza ca sunt tampenii, demonstreaza cu argumente biblice. Esti invitatul meu.

Mereu cu aceasi multa iubire pe care o manifesti fata de altii
  #1272  
Vechi 02.08.2011, 02:24:41
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Sunt ortodoxa iar Ortodoxia nu-i secta.

TU ai vrut referintele intregi si contextul intreg, asa ca nu te mai plange degeaba.
Biblia nu se interpreteaza pe bucatele scoase din context ci totul se integreaza.
Asa ca ia tu textele pe care le vezi, explica-le rand pe rand, vezi ca sunt 7 in total, deci da 7 explicatii, in ce ordine vrei, dupa care integreaza-le pe toate intr-una care sa arate planul lui Dumnezeu pentru mantuirea omului care se desprinde din aceste 7 texte.

Explicatiile mele le ai deja, toate integrate. Astept partea ta.
Dar daca continui cu mistocareala, revin la ceea ce ti-am zis initial: ramai tu cu tine insuti, ca eu nu vreau sa te deranjez.

La fel de multa iubire si tie
ALEGE UN TEXT SI PUNE EXPLICATIA LINGA ...ai onoarea si discutam ... eu astept ... cit despre cum se intepreteaza biblia mai usor cu acuzatiile .... ca vedem pe parcurs ce stii si ce intepretezi
multa iubire
ps deci ? esti ortodoxa dar la locatie scrie ŽŽ crestin din turma bunului pastor ŽŽ ... cind minti ? acum sau atunci ? dar recunoaste ca minti ok? imi place ca dai versete din biblie dar minti despre ce esti .... ha ha ha ... ti-am spus ca spui timpenii .....
multa iubire
ps postarea 1263 AI CITIT-O CU ATENTIE ?
multa iubire

Last edited by the_Listener; 02.08.2011 at 02:37:44.
  #1273  
Vechi 02.08.2011, 07:47:09
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit Alerta la troll

"Singurul mod de a trata cu un troll este să vă limitați reacțiile în a le reaminti celorlalți să nu le mai răspundă trollilor."
  #1274  
Vechi 02.08.2011, 09:16:36
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
ALEGE UN TEXT SI PUNE EXPLICATIA LINGA ...ai onoarea si discutam ... eu astept ... cit despre cum se intepreteaza biblia mai usor cu acuzatiile .... ca vedem pe parcurs ce stii si ce intepretezi
multa iubire
ps deci ? esti ortodoxa dar la locatie scrie ŽŽ crestin din turma bunului pastor ŽŽ ... cind minti ? acum sau atunci ? dar recunoaste ca minti ok? imi place ca dai versete din biblie dar minti despre ce esti .... ha ha ha ... ti-am spus ca spui timpenii .....
multa iubire
ps postarea 1263 AI CITIT-O CU ATENTIE ?
multa iubire
Mai, eu am inteles ca te tii de mistocareala, ca doar ai explicatiile pentru fiecare din cele 7 texte in parte dar vad ca nu te incumeti sa le explici si tu, sa dai si tu cate o explicatie pentru fiecare text, 7 explicatii in total. Dar nu iti ajunge ca te tii de mistocareala, mai vii si cu acuzatii de minciuna. Sunt ortodoxa fie ca iti place, fie ca nu. Iar avand in vedere ca nu Biblia te intereseaza ci mistocareala si acuzatiile mincinoase despre altii, nu ma mira ca nu stii cine este Iisus, bunul pastor care, daca si o singura oita i se rataceste, le lasa pe celelalte 99 si pleaca in cautarea celei pierdute.
Deci cum am zis, ramai cu tine insuti ca nu vad sa ai chef de discutii ci doar de bascalie.
Iar iubire si tie sa-ti fie pe cata dai
  #1275  
Vechi 02.08.2011, 09:17:45
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaG Vezi mesajul
"Singurul mod de a trata cu un troll este să vă limitați reacțiile în a le reaminti celorlalți să nu le mai răspundă trollilor."
Am inteles. Multumesc de sfat.
  #1276  
Vechi 02.08.2011, 09:27:34
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Daca nu sunt de acord cu ideile tale adriana cu baiatul asta in schimb propun banarea lui deoarece ori e un sectar viclean ori nu a inteles nimic din ortodoxie. Vorbeste la caterinca omule cu ereticii tai...
Apoi Adriana iar gresesti. Ce sa il convingi pe acest om ierbivor? Asta nu inteleg lucruri mai simple si tu ii citezi n pagini. Mare e gradina...
  #1277  
Vechi 02.08.2011, 11:56:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Neaguu

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
in schimb propun banarea lui deoarece ori e un sectar viclean ori nu a inteles nimic din ortodoxie.
Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
exista predici care se fac la ortodoxi ( pe net sunt o gramada ) , exista carti ortodoxe o gramada unde raspunsurile sunt clare si pe intelesul tuturor ( sfintul ioan gura de aur de exemplu are MII DE PREDICI si explicatii ale bibliei ... omilii la facere vol 1.2 , omilii la statui , etc etc etc. , ) .... exista intalniri de crestini ortodoxi , exista ajutor din partea ortodoxiei etc etc etc DAR NU IN VAZUL LUMII SI PENTRU SLAVA DESARTA .... cel care vrea intr-adevar sa gaseasca gaseste ... cauta si vei gasi , bate si ti se va deschide ...
multa iubire
ps ortodoxia are tot ce ne trebuie in ea. E COMPLETA ... important e sa vrei sa descoperi si sa acorzi timp si rabdare , rabdare , rabdare .....
multa iubire
Cineva care are convingerea ca "ortodoxia are tot ce ne trebuie in ea. E COMPLETA ", nu are cum sa fie nici sectar si nici nu se poate crede despre el ca nu a inteles nimic din ortodoxie.

Asa ca ar fi bine sa-ti revizuiesti atitudinea si sa intelegi ca nu toti ortodocsii sunt la fel. Ca atunci ar fi chinezi..:-))

Sunt oameni si oameni, unii mai sobrii, altii mai zambareti, dar atata timp cat mesajul ortodox este unul corect, n-ai dreptul sa faci afirmatii idioate!

Last edited by Melissa; 02.08.2011 at 12:06:57.
  #1278  
Vechi 02.08.2011, 12:12:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Faptul ca dumneavoastra stiti doar ce se intampla in satul natal nu va da dreptul sa spuneti prostii despre proprii dumneavoastra ierarhi catolici.

Deci spuneti ca acest carismatic, Pr. Victor-Emilian Dumitrescu nu are nici o legatura cu adevarurile de credinta?
Dupa parerea dumneavoastra Înalt Preasfințitul Arhiepiscop Mitropolit Ioan Robu are vreo legatura cu adevarurile de credinta?
Sau sa intreb altfel: de Ioan Robu s-a auzit pe la dumneavoastra prin sat?

Cei doi de mai sus au slujit impreuna la Sfânta Liturghie din ajunul Rusaliilor in 2009. Probabil au mai slujit impreuna de atunci dar nu am eu date.

Nu ati vrea sa scrieti o scrisoare mitropolitului dumneavoastra si sa-l informati ca preotii cu care conslujeste nu au "nici o legatura cu adevarurile de credinta"?
Parca erau catolici pe aici care deplangeau catolicii implicati in miscarea carismatica, acum vedem ca sunt mai mult decat implicati, e chiar o ramura intreaga in BRC care mai mult, este intretinuta si incurajata de inalti prelati ai BRC?

Valeu..

Apropo, acestia vorbesc in limbi sau urmeaza sa invete de la fratii lor penticostali?
  #1279  
Vechi 02.08.2011, 13:31:47
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Daca nu sunt de acord cu ideile tale adriana cu baiatul asta in schimb propun banarea lui deoarece ori e un sectar viclean ori nu a inteles nimic din ortodoxie. Vorbeste la caterinca omule cu ereticii tai...
Apoi Adriana iar gresesti. Ce sa il convingi pe acest om ierbivor? Asta nu inteleg lucruri mai simple si tu ii citezi n pagini. Mare e gradina...
Nu cred ca banarea este o solutie buna. Mie personal imi pare o masura totalitara. Masura buna este cea sugerata, de a ignora, este in spiritul celor ce ne invata Domnul, adica scuturarea prafului de pe picioare si mersul mai departe.
  #1280  
Vechi 02.08.2011, 13:34:26
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Tu ai dorit sa dau copy paste la texte ca nu iti ajungeau doar referintele. Si am facut asta DUPA ce am explicat ceea ce am avut de zis. Ai Explicatiile la fiecare din cele 7 texte integrate intr-un context unic care arata modul in care a hotarat Dumnezeu sa dea Legea Noului Testament dupa care va judeca lumea. Daca nu esti in stare sa intelegi explicatia, asta-i altceva, insa in cazul asta corect este sa te abtii de la calificative. Daca insa te incumeti sa dai calificative gen "tampenii", pai atunci demonstreaza ca sunt tampenii, demonstreaza cu argumente biblice. Esti invitatul meu.

Mereu cu aceasi multa iubire pe care o manifesti fata de altii
vezi tu daca eu o sa fac asta si o sa gresesc , o sa spui ca tu nu ai spus asta .... si ca sa iti dau un exemplu ---- uita-te la explicatiile tale si numere si sa imi spui DE UNDE PINA UNDE sa iau explicatia unui verset CA NU E CLAR .....tu ai pus acolo in paranteza numere dar inceputul explicatiei este INAINTE sau DUPA numarul respectiv .... asadar NU E CLAR DELOC .... ---
multa iubire

Last edited by the_Listener; 02.08.2011 at 13:36:38.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38